ضربه گیر لاستیکی یا دمپر

ضربه گیر لاستیکی، یا لرزه‌گیر یا دمپر لاستیکی (rubberdamper,rubber shock, rubber buffer) به عنوان لرزش‌گیر یا جداکننده‌ی لاستیکی شناخته می‌شودکه از ترکیب لاستیک و فولاد ساخته می‌شود و وظیقه‌ی کنترل و کاهش لرزش و نوسانات ناشی از عملکرد دستگاه را به عهده دارند.  .ضربه‌گیر لاستیکی در وسایل نقلیه، هواپیما، موتورهای دیزلی- بنزینی و برقی، جعبه دنده‌هااستفاده می‌شود. ضربه‌گیر لاستیکی در هر مکانی که نیاز به جذب و جداسازی ضربه استفاده می‌شود. لاستیک دارای خاصیت ارتجاعی وانعطاف‌‌پذیری بالایی است، بنابر این، ماده‌ای عالی برای کاهش ضربه، و عایق صدا است و همچنین، لاستیک دارای خاصیت میرایی بالااست. عملکرد لاستیک به گونه‌ای است که باعث طول عمر دستگاه و تجهیزات مکانیکی می‌شود.
فرایند تولید ضربه‌گیر لاستیکی:
طریقه‌ی تولید ضربه‌گیر لاستیکی با توجه به شرایط آب و هوایی و یا نوع کاربرد قطعه و نوع فشار و ضربات وارد شده که ناگهانی یا مستمر است به صورت نسبی متفاوت است. ضخامت لازم برای لاستیک نباید زیاد یا کم باشد و طبقه محسابات ساخته و پرداخته می شود. ضربه‌گیر لاستیکی می‌توان بدون قطعه ی فلزی یا با قطعات فلزی (یک مهره، دو مهره، یک پیچ یا دو پیچ) و در سایزها و اشکال مختلف ساخت.
تجزیه و تحلیل معایب و مزایای ضربه‌گیر لاستیکی مزیت ضربه گیر لاستیکی:
1. می توان آن را به محصولاتی با اشکال مختلف و سختی های مختلف، با کشسانی  و استحکام کافی تبدیل کرد.
2. می‌تواند فرکانس طبیعی سیستم جداسازی ارتعاش را کمتر کند و میرایی بیشتری داشته باشد.
3. مهم نیست در کشش، فشار، برش و تغییر نیروی، تغییر شکل نسبتا بزرگ است.
در مقایسه با کمک فنر فنری فلزی، می تواند شکل را آزادانه تعیین کند و با تنظیم ترکیب لاستیک سختی را کنترل کند. این می تواند نیاز به سختی و استحکام را در همه جهات برآورده کند.
4. درگیری داخلی بزرگ است و اثر جذب شوک خوب است، که منجر به پرش از ناحیه تشدید و کاهش نوسان فرکانس بالا و نویز می شود.
5. مدول الاستیسیته بسیار کوچکتر از فلز است و تغییر شکل الاستیک بزرگی ممکن است رخ دهد.
6. نگهداری از آن بدون لغزش آسان است.
7. کیفیت کوچک، نصب راحت و جداسازی قطعات.
8. سختی ضربه بالاتر از سفتی استاتیک و سختی دینامیکی است که برای تغییر شکل ضربه مفید است.
معایب ضربه گیر لاستیکی:
1. دستیابی به فرکانس طبیعی زیر 5 هرتز دشوار است.
2. توانایی مقاومت در برابر آلودگی محیطی و تغییر دما ضعیف و عمر آن کوتاه است.
3. ضربه گیرهای لاستیکی،معایبی مانند، آسیب پذیری در برابر دما، روغن، ازن، نور خورشید و خوردگی حلال های شیمیایی، ایجاد تغییرات عملکردی و پیری، آرام شدن آسان دارد، بنابراین طول عمر آن در حدود 10 سال پیش‌بینی می‌شود.
انواع لاستیک مورد استفاده در ضربه‌گیر های لاستیکی
لاستیک
 1. لاستیک طبیعی (NR)
 2. لاستیک مصنوعی مانند SBR، CR یا نئوپرن، EPDM، نیتریل، سیلیکون، پلی سولفید، اورتان، پلی اورتان و بوتیل
انواع ضربه‌گیر لاستیکی :
ضربه گیر پیچ‌دار
ضربه‌گیر مهره دار
ضربه‌گیر آکاردئونی
ضربه‌گیر نئوپرن
ضربه‌گیر صنعتی

ضربه‌گیرصنعتی:
ضربه‌گیرهای صنعتی،  جهت جذب تنش و ارتعاش مکانیکی وارد شده از موتورهای دیزلی، برقی، بنزینی و همچنین گیربکس‌ها و پمپ‌های صنعتی به مکانیسم دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی و نیز کاربرد در سازه‌ها، پل‌ها، دکل‌ها و … جهت دریافت ارتعاشات و تنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضربه‌گیرهای صنعتی در هر صنعتی که تحت تأثیر مکانیزم صنعتی قرار دارد از قبیل خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع ریلی و راه‌آهن، صنعت هوایی، صنایع راه‌سازی، جاده‌سازی و پل‌سازی و همچنین صنایع نفت، گاز، پتروشیمی کاربرد ویژه‌ای دارند.
مزایایی ضربه‌گیر صنعتی:.
 1. از ارتعاش و لرزش‌های زیاد پمپ‌‌ها/ دستگاه‌های تولیدی جلوگیری می‌‌کند
 2. از ضربه‌های مکرر بر روی خطوط لوله جلوگیر می‌کند
 3. جلوگیری از ایجاد اشتباه بر روی خروجی ابزارهای محاسباتی
 

انواع ضربه گیر صنعتی

 1. ضربه‌گیر پل
 2. ضربه‌گیر ساختمان
 3. ضربه‌گیر صنعت خودرو
 4. ضربه‌گیر غلطک
 5. ضربه‌گیر اسکله
 6. ضربه‌گیر ستون
 7. ضربه‌گیر زیر پرسی ضربه‌ای
 8. ضربه‌گیر آسانسور
 9. ضربه‌گیر زیر دستگاه‌های صنعتی
 10. ضربه‌گیر زیر پمپ‌ها و سانتریفیوژ‌ها
 11. ضربه‌گیر‌های سکو‌های تخلیه و بارگیری کارخانه‌ها
 

دمپر لاستیکی

دمپرهای لاستیکی، قسمت‌‌های ضدلرزشی هستند که اکثرا از لاستیک و فلز ساخته می‌شوند و وظیفه‌ی آن‌ها  کم کردن حرکت نسبی، همزمان با کاهش لرزش و انتقال صدا می‌باشد و یک اتصال کشسانی  را بین اشیاء و تجهیزات سخت ایجاد می‌کنند، ساخت دمپر لاستیکی (که به عنوان بافر بالشتکی نیز شناخته می‌شود) به گونه ای است که لاستیک به صفحه فلزی و پیچ متصل به آن ساخته می‌شود و این  امکان را می‌دهد به به صورت ساده نصب گردد و اتصالات انجام گیرد. ‌.

لرزه گیر لاستیکی

لرزه‌گیر لاستیکی عموما، به دو صورت ساده و پیچیده به بازار عرضه می‌گردد، روشی رایج جهت جذب لرزش، شوک، صدا، تنش‌های انبساطی و انقباضی و جلوگیری از انتقال لرزش و شوک وارده به تجهیزات دینامیکی و غیردینامیکی بسته به نوع صنعت مربوطه، تحت انواع شرایط کاری (دما، سیال و شرایط محیطی) است، البته در بعضی از موارد برای جلوگیری از هدایت الکتریکی نیز به کار می‌رود و در صنایع مختلف از جمله صنایع دریایی و کشتیرانی، خودروسازی، هوا و فضا، صنایع پتروشیمی، صنایع نساجی و صنایع آب و برق و گاز و … نیز کاربرد دارد.

مزایای لرزه گیر لاستیکی

 
  • قابلیت استفاده در محیط‌های خورنده علی‌رغم مقاومت کم در برابر فشار و دما
  • مقاومت و انعطاف‌پذیری بالا در مقابل لرزش و ارتعاش
  • قابلیت برگشت پذیری در برابر دفرمه شدن
  • مقاومت در برابر تنش‌ها و شوک‌های الکتریکی
  • قابلیت جذب صدا
  • عدم نیاز به واشر و درزگیر
  • کاهش اتلاف حرارت
  • سهولت در نصب و جایگزینی
 
۱۳ تیر ۱۴۰۲


محصولات مشابه
 • فروش SBS 3566

  فروش SBS 3566

  شرکت شبانکو تامین کننده و واردکننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری در زمینه شیمی ساختمان و بتن و صنعت لاستیک و پلاستیک از جمله SBS 3566 می باشد. جهت اطلاع از قیمت و موجودی بار با کارشناسان ما در ارتباط باشید: تلفن:2186053927(98)+ 2188218056(98)+ 2188218279(98)+ تلفن همراه:9120370991(98)+ وب سایت:www.shabanco.com اینستاگرام:shabanco@

  لاستیک و پلاستیک تهران
 • فروش انواع مستربچ با بهترین کیفیت

  فروش انواع مستربچ با بهترین کیفیت

  فروش انواع مستربچ (مستربچ سفید، مشکی و رنگی ) با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب شرکت آداک فلز کاوه ارائه دهنده انواع مواد اولیه صنایع مختلف از قبیل انواع مستربچ (مستربچ سفید، مستربچ مشکی، مستربچ طلایی، مستربچ رنگی، مستربج صدفی، مستربچ متالیک) می باشد. مستربچ آداک تنوع رنگی بالایی دارد که می توان رنگ موردنظر را انتخاب نمایید. مستربچ در صنایع مختلفی همچون رنگسازی، پلاستیک و مستربچ، الیاف، چینی و سرامیک، چاپ و بسته بندی، ظروف بسته بندی، ظروف بادی بسته بندی روغن اتومبیل، صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. مواد اولیه شرکت آداک از قبیل: انواع مستربچ مستربچ سفید مستربچ مشکی مستربچ رنگی انواع پودر آلومینیوم پودر طلایی پیگمنت خمیر آلومینیوم و... برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت مستربچ با مشاوران آداک در تماس باشید. 09128490481 02188780480 02188780481 02188780482 برای مشاهده انواع مستربچ آداک به لینک زیر مراجعه نمایید. https://adakeurope.com/product-category/masterbatch/ مستربچ سفید https://adakeurope.com/product-category/masterbatch/white-masterbatch/ مستربچ رنگی https://adakeurope.com/product-category/masterbatch/color-masterbatch/ مستربچ مشکی https://adakeurope.com/product-category/masterbatch/black-masterbatch/ همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران آداک در ارتباط باشید.

  لاستیک و پلاستیک تهران
 • فروش مستربچ متالیک و صدفی

  فروش مستربچ متالیک و صدفی

  قیمت و خرید مستربچ متالیک و صدفی رنگ متالیک یا صدفی را می توان جزو پرفردار ترین رنگ هایی دانست که برای ساخت پلاستیک های مختلف استفاده می شود. در واقع هر طیف از محصول پلاستیکی را می توان به کمک مستربچ های رنگی و یا متالیک، صدفی تولید کرد و همین باعث شده تا این رنگ طرفداران بسیار بیشتری داشته باشد. ما در گروه آداک سعی داشته ایم تا بهترین نوع این محصول را با قیمتی بسیار مناسب در اختیار مشتریان عزیز قرار دهیم. لذا اگر تمایل دارید تا در رابطه با قیمت یا خرید آن اطلاعات بیشتری را کسب کنید، می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. https://adakeurope.com/product-category/masterbatch/

  لاستیک و پلاستیک تهران
 • مستربچ شفاف و براق کننده

  مستربچ شفاف و براق کننده

  مستربچ ‌های روشن‌کننده نوری،که با نام‌های مواد سفیدکننده (optical brightener)پلیمر، مستربچ سفیدکننده و عوامل سفیدکننده فلئورسنت هم نامیده می‌شوند، از طریق یک مکانیسم فلئورسنتی کار می‌کنند که نور را در طیف uv جذب و در ناحیه آبی طیف مرئی منتشر می‌کنند که باعث ظاهری روشن‌تر و تازه‌تر می‌شود. این مستربچ‌ها به منظورهای پوشاندن زردی طبیعی پلاستیک‌ها، سفید تر شدن محصولات پلیمری، پوشش‌دهی بالاتر مستربچ سفید (ته رنگ مایل به آبی)، بهبود رنگ اولیه و درخشندگی قطعات رنگ‌شده و برطرف کردن زردی پلاستیک به‌کار می‌‍‌‌روند. Web : www.ariapolymer.ir Email: info@ariapolymer.ir Tel : 031-33932151-2 Mob:09130776340

  لاستیک و پلاستیک اصفهان