نکات مهم و کلیدی جهت نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

نکات مهم و کلیدی جهت نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی
 آیا از شرایط نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی، اطلاعی دارید؟ آیا می‌دانید رعایت چه نکاتی مهم و ضروری است؟ همان‌طور که می‌دانید آزمایشگاه‌، یکی از مکان‌هایی است که مخصوص نگهداری مواد شیمیایی مختلف است. به دلیل وجود مواد شیمیایی مختلف، لازم است در نگهداری آن‌ها، دقت کافی و لازم را داشته باشید؛ زیرا برخی از مواد در صورت ترکیب شدن با یکدیگر، عواقب جبران‌ناپذیری همچون انفجار یا آتش‌سوزی را به وجود می‌آورند. بنابراین آگاهی داشتن نسبت به نگهداری ماده‌های شیمیایی در آزمایشگاه، قبل از خرید انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله، نکات کلیدی و مهمی را بیان کرده‌ایم که با رعایت نمودن آن‌ها، می‌توانید تا حد بسیار زیادی خطرات احتمالی را کاهش دهید.

نکات مهمی که باید جهت نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی رعایت شود

مناسب‌ترین محیطی که می‌توان مواد شیمیایی را در آنجا نگهداری کرد، آزمایشگاه است. اما همان‌طور که گفتیم، نگهداری مواد شرایطی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، ممکن است اتفاقات جبران‌ناپذیری رخ دهد، بنابراین لازم است در رابطه با ویژگی‌های مواد شیمیایی مختلف، اطلاعات کاملی داشته باشید و بر اساس ویژگی هر کدام آن‌ها در مکان مناسبی در آزمایشگاه نگهداری کنید. مهم‌ترین نکاتی که رعایت آن‌ها در آزمایشگاه جهت نگهداری مواد شیمیایی ضروری است، عبارت است از:

•متناسب با ویژگی‌های موادی که در آزمایشگاه نگهداری می‌شوند، یک کپسول آتش‌نشانی تهیه کرده و در آزمایشگاه قرار دهید. بد نیست بدانید که معمولاً از کپسول‌های آتش‌نشانی پودری در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود.
• از سیستم تهویه هوای مناسبی برای آزمایشگاه استفاده کنید.
• به دلیل احتمال آتش‌سوزی، بهتر است دو سطل شن را تهیه کرده و در مکان مناسبی در آزمایشگاه جهت خاموش کردن حریق در صورت نیاز قرار دهید. ما قبلا در مقاله نکات ایمنی مهم در کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی توضیحات لازم را داده‌ایم. خواندن این مطلب را قبل از کار با مواد شیمیایی حتما پیشنهاد می‌دهیم.
• چشم شو و دوش اضطراری در آزمایشگاه قرار دهید. به دلیل خطرناک بودن تماس مواد شیمیایی با اجزای بدن انسان لازم است از دوش آب سرد استفاده شود.
• رطوبت و دمای آزمایشگاه را متناسب با شرایط نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی، تنظیم کنید.
• از یخچال سرد جهت نگهداری برخی از مواد شیمیایی که نیاز به محیطی سرد دارند، استفاده کنید. یخچال نگهداری مواد شیمایی در آزمایشگاه‌ها، از یخچال نگهداری مواد غذایی جدا باشد.
شرایط نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

نکات کلیدی در نحوه‌ی نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

در این بخش از مقاله نکاتی را بیان خواهیم کرد که رعایت نمودن آن‌ها در هر آزمایشگاهی، لازم و ضروری است. این نکات مهم و ضروری عبارت‌اند از:
 
• اگر در آزمایشگاه هود آزمایشگاهی وجود دارد، از قرار دادن مواد شیمیایی در زیر آن جداً خودداری کنید.
• مواد شیمیایی را در مکانی نگه دارید که از حرارت و نور مستقیم خورشید دور باشند.
• مکان‌هایی مناسب را جهت نگهداری مواد واکنش‌پذیر و مواد سمی انتخاب کنید. توصیه می‌شود در مکان‌هایی که تهویه مناسب وجود دارد و امکان ضربه و از همه مهم‌تر حرارتی وجود ندارد، مواد سمی نگهداری شوند.
• مواد قلیایی و مواد اسیدی نیز ویژگی‌های متفاوتی با یکدیگر دارند و لازم است به‌صورت جداگانه از هم در آزمایشگاه نگهداری شوند. همچنین لازم است اسیدهای اکسیدکننده و اسیدهای آلی نیز در مکان‌هایی جدا از یکدیگر قرار گیرند.

نحوه‌ی نگهداری ماده‌های شیمیایی در آزمایشگاه در ظروف

نگهداری ماده‌های شیمیایی در آزمایشگاه در ظروف مخصوص، مبحثی گسترده است. ما در این بخش از مقاله مهم‌ترین موارد را بیان خواهیم کرد. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، هر کدام از مواد شیمیایی، دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و از این جهت لازم است از ظروف مناسبی جهت نگهداری هر کدام از مواد استفاده شود. در ادامه مواد شیمیایی مهم در آزمایشگاه را نام می‌بریم و خواهیم گفت که برای نگهداری هر کدام از آن‌ها، از چه ظروفی استفاده شود.

مواد شیمیایی که در حرارت و فشار معمولی، قابل‌تجزیه‌اند.

• موادی همچون اسید پیکریک، نیتروتولوئن و ... را در ظروفی همانند مخزن فلزی، جعبه و بطری یا شبکه‌هایی که در زیر آب هستند، قرار دهید. در این صورت امکان وارد شدن هرگونه ضربه و مواد اکسیدکننده وجود نخواهد داشت.

مواد شیمیایی که در صورت وجود حرارت کافی، قابل‌تجزیه‌اند.

• موادی همچون نیترات سلولز، هیدرازین و ... در ظروف مخصوصی همچون سیلندرهای استیل قرار دهید. در این صورت مواد از جرقه، حرارت و ضربان احتمالی به دور خواهند بود.

مواد شیمیایی ناپایداری که تغییرات شیمیایی داده ولی انفجاری توسط آن‌ها رخ نخواهد داد.

• موادی همچون سدیم، لیتیم، فسفر و ... را در ظروف و قوطی‌های که از آب دور هستند قرار دهید و آن‌ها را در محیطی نگهداری کنید که تحت نیتروژن و خنک باشد.
مواد شیمیایی که خاصیت خورندگی دارند.
 
•نحوه‌ی نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی به خصوص بازها و اسیدها اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است مواد ابتذال در یک ظرف سپس در ظرف شیشه‌ای قرار داده شوند و در محیطی نگهداری شوند که تهویه مناسبی دارد.

نکات مهم در رابطه با قفسه‌های نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

کمد و قفسه‌های نگهداری مواد شیمیایی باید به‌گونه‌ای قرار داده شوند که از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.
 
• به کمک پیچ، قفسه‌ها را به دیوار و زمین محکم متصل کنید.
• بهتر است قفسه‌ها دارای یک لبه باشند تا از لیز خوردن و افتادن مواد شیمیایی جلوگیری شود.
• برای نگهداری مواد شیمیایی که به نور حساس‌اند، از کمدهایی با درهای مات استفاده شود.
• جهت نگهداری ماده‌های شیمیایی خورنده نیز از قفسه‌هایی استفاده شود که دارای در نگهدارنده هستند.
• از علامت GHS برای مواد داخل قفسه‌ها استفاده شود.
• لیست مواد موجود در هر قفسه، در کنار هر قفسه قرار داده شود.
• برگه ایمنی مواد شیمیایی را بسته به مواد نگهداری شده در هر قفسه تهیه کنید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهید.
 
کلام پایانی

در این مقاله به بیان نکات مهم و کلیدی پرداختیم که رعایت نمودن آن‌ها در نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار مهم و ضروری است و می‌تواند امکان ایجاد خطرات را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. در ابتدا دانستید که به‌طور کلی از چه تجهیزاتی در آزمایشگاه جهت جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده شود و در ادامه در رابطه با ظروف نگهداری مواد واکنش‌پذیر و نکات مهمی در رابطه با مدل کمدها و قفسه‌های نگهداری مواد شیمیایی صحبت کردیم.

1400/9/27
جویشگر


محصولات مشابه
 • ساکارز مرک کد ۱۰۷۶۵۱

  ساکارز مرک کد ۱۰۷۶۵۱

  پودر ساکارز مرک کد 107651 یک ترکیب آلی است که خاصیت شیرین دارد. این دی ساکارید به شکل پودر سفید رنگ شیرین و بدون بو است. که نقش بسیار مهمی در تغذیه انسان و تأمین انرژی مورد نیاز موجودات زنده دارد. این ترکیب آلی دی‌ساکاریدی است که از گلوکز و فروکتوز تشکیل و با فرمول C۱۲H۲۲O۱۱ شناخته می‌شود. این ماده در نیشکر و چغندر قند یافت می‌شود. هیدرولیز این ترکیب باعث شکستن پیوند گلیکوزیدی ساکاروز شده و گلوکز و فروکتوز آزاد می‌کند. این عمل با آنزیم‌های ساکاروز رخ می‌دهد. این ترکیب در ۱۸۶ درجه سانتی گراد ذوب شده و با تجزیه شدن تشکیل کارامل را می‌دهد. برای مثال در راکت‌ها و موشک‌های آموزش و آماتور با نام موشک‌های شکلاتی از ساکارز به عنوان سوخت استفاده می‌شود که همراه پتاسیم نیترات به کار می‌رود. ساکارز عنصر اصلی صنعت شیرینی سازی و دسرها را تشکیل می دهد. آشپزها از آن برای شیرین سازی استفاده می کنند. جز فروکتوز آن، که تقریباً دو برابر شیرینی گلوکز دارد.

  آزمایشگاهی تهران
 • پروپانول مرک کد ۱۰۰۹۹۵

  پروپانول مرک کد ۱۰۰۹۹۵

  الکل ایزوپروپیل با فرمول شیمیایی C₃H₈O الکل مایع بدون رنگ شامل ۳ اتم کربن، ۸ اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن است که اتم های کربن در آن بصورت زنجیروار بهم متصل هستند. از مواد ضد عفونی کننده بسیار قوی است که جهت تمیز کردن پوست قبل و بعد از جراحی استفاده می شود. این محلول کاربرد بسیاری در صنعت چاپ دارد. این ماده دمای آب را در دستگاه‌های چاپ بسیار پائین نگاه می‌دارد و قابلیت تبخیر آن بسیار پائین است. فروش ۲ پروپانول در حجم های استاندارد شرکت سازنده (مرک) موجود میباشد. فروشگاه مستر آزما واردکننده و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی و محیط های کشت تخصصی از معتبرترین برندهای جهان و آمادگی خود را جهت عرضه مستقیم این ماده با کد ۱۰۰۹۹۵ با کیفیتی عالی و قیمتی رقابتی در مقادیر مختلف از کمپانی معتبر مرک آلمان اعلام می دارد.

  آزمایشگاهی تهران
 • کلرید روی مرک کد ۱۰۸۸۱۶

  کلرید روی مرک کد ۱۰۸۸۱۶

  کلرید روی مرک کد ۱۰۸۸۱۶ کلرید روی (زینک کلراید) با فرمول شیمیایی ZnCl۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۳۰۰۷۸۵۵ است. که جرم مولی آن 136.315 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد بلوری سفید است. محلولهای آبی غلیظ کلرید روی خاصیت قابل توجهی در حل نشاسته، ابریشم و سلولز دارند. از کاربردهای آن میتوان در بعضی صنایع پارچه سازی به عنوان ضد حریق، استفاده از آن در الیاف ولکانیزه با خیساندن کاغذ در کلرید روی غلیظ ،استفاده در تشخیص اثر انگشت و در صنعت پزشکی میتوان نام برد. این ماده درجه دارویی یک اکسید با خلوص بالا است که توسط فرایند غیر مستقیم فرانسوی از فلز روی با خلوص بالا تولید می شود. همچنین از زینک کلراید در تهیه پمادها، لوسیون ها و مواد آرایشی استفاده می شود که در صنعت پزشکی ، در درمان سرطان پوست موثر است.

  آزمایشگاهی تهران
 • اکسید روی مرک کد 108849

  اکسید روی مرک کد 108849

  اکسید روی یا زینک اکساید با فرمول شیمیایی ZnO یک ترکیب غیر آلی میباشد. شکل ظاهری آن پودری سفید رنگ و غیرمحلول در آب است. این ماده در کتاب‌های کهن توتیا نامیده می‌شد. توتیا اکسید ناخالص فلز روی (روی اکسید) است. در گذشته از توتیا برای ساختن فلز برنج و همچنین درمان بیماری‌های چشم بهره می‌گرفتند. پودر Zinc oxide دارای ساختار بلوری ۶ وجهی است و از اکسیداسیون فلز نقره ای ۲ ظرفیتی در اثر حرارت بدست می آید ولی بصورت طبیعی هم در طبیعت یافت می شود. این ماده دارای قدرت پوشش دهی و چسبندگی بالایی می باشد. همچنین عایق حرارتی و الکتریکی است و در برابر اشعه مقاوم است، و دارای خاصیت فعال کنندگی آنزیم های حیوانی و انسانی است.

  آزمایشگاهی تهران