نکات مهم و کلیدی جهت نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

نکات مهم و کلیدی جهت نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی
 آیا از شرایط نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی، اطلاعی دارید؟ آیا می‌دانید رعایت چه نکاتی مهم و ضروری است؟ همان‌طور که می‌دانید آزمایشگاه‌، یکی از مکان‌هایی است که مخصوص نگهداری مواد شیمیایی مختلف است. به دلیل وجود مواد شیمیایی مختلف، لازم است در نگهداری آن‌ها، دقت کافی و لازم را داشته باشید؛ زیرا برخی از مواد در صورت ترکیب شدن با یکدیگر، عواقب جبران‌ناپذیری همچون انفجار یا آتش‌سوزی را به وجود می‌آورند. بنابراین آگاهی داشتن نسبت به نگهداری ماده‌های شیمیایی در آزمایشگاه، قبل از خرید انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله، نکات کلیدی و مهمی را بیان کرده‌ایم که با رعایت نمودن آن‌ها، می‌توانید تا حد بسیار زیادی خطرات احتمالی را کاهش دهید.

نکات مهمی که باید جهت نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی رعایت شود

مناسب‌ترین محیطی که می‌توان مواد شیمیایی را در آنجا نگهداری کرد، آزمایشگاه است. اما همان‌طور که گفتیم، نگهداری مواد شرایطی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، ممکن است اتفاقات جبران‌ناپذیری رخ دهد، بنابراین لازم است در رابطه با ویژگی‌های مواد شیمیایی مختلف، اطلاعات کاملی داشته باشید و بر اساس ویژگی هر کدام آن‌ها در مکان مناسبی در آزمایشگاه نگهداری کنید. مهم‌ترین نکاتی که رعایت آن‌ها در آزمایشگاه جهت نگهداری مواد شیمیایی ضروری است، عبارت است از:

•متناسب با ویژگی‌های موادی که در آزمایشگاه نگهداری می‌شوند، یک کپسول آتش‌نشانی تهیه کرده و در آزمایشگاه قرار دهید. بد نیست بدانید که معمولاً از کپسول‌های آتش‌نشانی پودری در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود.
• از سیستم تهویه هوای مناسبی برای آزمایشگاه استفاده کنید.
• به دلیل احتمال آتش‌سوزی، بهتر است دو سطل شن را تهیه کرده و در مکان مناسبی در آزمایشگاه جهت خاموش کردن حریق در صورت نیاز قرار دهید. ما قبلا در مقاله نکات ایمنی مهم در کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی توضیحات لازم را داده‌ایم. خواندن این مطلب را قبل از کار با مواد شیمیایی حتما پیشنهاد می‌دهیم.
• چشم شو و دوش اضطراری در آزمایشگاه قرار دهید. به دلیل خطرناک بودن تماس مواد شیمیایی با اجزای بدن انسان لازم است از دوش آب سرد استفاده شود.
• رطوبت و دمای آزمایشگاه را متناسب با شرایط نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی، تنظیم کنید.
• از یخچال سرد جهت نگهداری برخی از مواد شیمیایی که نیاز به محیطی سرد دارند، استفاده کنید. یخچال نگهداری مواد شیمایی در آزمایشگاه‌ها، از یخچال نگهداری مواد غذایی جدا باشد.
شرایط نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

نکات کلیدی در نحوه‌ی نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

در این بخش از مقاله نکاتی را بیان خواهیم کرد که رعایت نمودن آن‌ها در هر آزمایشگاهی، لازم و ضروری است. این نکات مهم و ضروری عبارت‌اند از:
 
• اگر در آزمایشگاه هود آزمایشگاهی وجود دارد، از قرار دادن مواد شیمیایی در زیر آن جداً خودداری کنید.
• مواد شیمیایی را در مکانی نگه دارید که از حرارت و نور مستقیم خورشید دور باشند.
• مکان‌هایی مناسب را جهت نگهداری مواد واکنش‌پذیر و مواد سمی انتخاب کنید. توصیه می‌شود در مکان‌هایی که تهویه مناسب وجود دارد و امکان ضربه و از همه مهم‌تر حرارتی وجود ندارد، مواد سمی نگهداری شوند.
• مواد قلیایی و مواد اسیدی نیز ویژگی‌های متفاوتی با یکدیگر دارند و لازم است به‌صورت جداگانه از هم در آزمایشگاه نگهداری شوند. همچنین لازم است اسیدهای اکسیدکننده و اسیدهای آلی نیز در مکان‌هایی جدا از یکدیگر قرار گیرند.

نحوه‌ی نگهداری ماده‌های شیمیایی در آزمایشگاه در ظروف

نگهداری ماده‌های شیمیایی در آزمایشگاه در ظروف مخصوص، مبحثی گسترده است. ما در این بخش از مقاله مهم‌ترین موارد را بیان خواهیم کرد. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، هر کدام از مواد شیمیایی، دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و از این جهت لازم است از ظروف مناسبی جهت نگهداری هر کدام از مواد استفاده شود. در ادامه مواد شیمیایی مهم در آزمایشگاه را نام می‌بریم و خواهیم گفت که برای نگهداری هر کدام از آن‌ها، از چه ظروفی استفاده شود.

مواد شیمیایی که در حرارت و فشار معمولی، قابل‌تجزیه‌اند.

• موادی همچون اسید پیکریک، نیتروتولوئن و ... را در ظروفی همانند مخزن فلزی، جعبه و بطری یا شبکه‌هایی که در زیر آب هستند، قرار دهید. در این صورت امکان وارد شدن هرگونه ضربه و مواد اکسیدکننده وجود نخواهد داشت.

مواد شیمیایی که در صورت وجود حرارت کافی، قابل‌تجزیه‌اند.

• موادی همچون نیترات سلولز، هیدرازین و ... در ظروف مخصوصی همچون سیلندرهای استیل قرار دهید. در این صورت مواد از جرقه، حرارت و ضربان احتمالی به دور خواهند بود.

مواد شیمیایی ناپایداری که تغییرات شیمیایی داده ولی انفجاری توسط آن‌ها رخ نخواهد داد.

• موادی همچون سدیم، لیتیم، فسفر و ... را در ظروف و قوطی‌های که از آب دور هستند قرار دهید و آن‌ها را در محیطی نگهداری کنید که تحت نیتروژن و خنک باشد.
مواد شیمیایی که خاصیت خورندگی دارند.
 
•نحوه‌ی نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی به خصوص بازها و اسیدها اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است مواد ابتذال در یک ظرف سپس در ظرف شیشه‌ای قرار داده شوند و در محیطی نگهداری شوند که تهویه مناسبی دارد.

نکات مهم در رابطه با قفسه‌های نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی

کمد و قفسه‌های نگهداری مواد شیمیایی باید به‌گونه‌ای قرار داده شوند که از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.
 
• به کمک پیچ، قفسه‌ها را به دیوار و زمین محکم متصل کنید.
• بهتر است قفسه‌ها دارای یک لبه باشند تا از لیز خوردن و افتادن مواد شیمیایی جلوگیری شود.
• برای نگهداری مواد شیمیایی که به نور حساس‌اند، از کمدهایی با درهای مات استفاده شود.
• جهت نگهداری ماده‌های شیمیایی خورنده نیز از قفسه‌هایی استفاده شود که دارای در نگهدارنده هستند.
• از علامت GHS برای مواد داخل قفسه‌ها استفاده شود.
• لیست مواد موجود در هر قفسه، در کنار هر قفسه قرار داده شود.
• برگه ایمنی مواد شیمیایی را بسته به مواد نگهداری شده در هر قفسه تهیه کنید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهید.
 
کلام پایانی

در این مقاله به بیان نکات مهم و کلیدی پرداختیم که رعایت نمودن آن‌ها در نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار مهم و ضروری است و می‌تواند امکان ایجاد خطرات را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. در ابتدا دانستید که به‌طور کلی از چه تجهیزاتی در آزمایشگاه جهت جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده شود و در ادامه در رابطه با ظروف نگهداری مواد واکنش‌پذیر و نکات مهمی در رابطه با مدل کمدها و قفسه‌های نگهداری مواد شیمیایی صحبت کردیم.

1400/9/27
جویشگر


محصولات مشابه
 • اتانول مطلق ۹۹% مرک کد 100983

  اتانول مطلق ۹۹% مرک کد 100983

  Absolute Ethanol با فرمول شیمیایی C₂H₅OH با نامهای مختلفی شناخته میشود.ن قطه جوش این ماده شیمیایی ۷۸ درجه سانتیگراد و نقطه انجماد آن بسیار پایین می باشد. این ترکیب یک مایع شفاف و زلال و بی رنگ میباشد که فوق العاده جاذب رطوبت است. اتانول مطلق هم قابل اشتعال و هم فرار است و بوی مشخصی دارد، وقتی سوزانده میشود یک شعله آبی تولید میکند.این ماده هنگامی که در هوا پخش شود می تواند پراکسیدهای انفجاری تولید کند. فروش اتانول مطلق فقط در حجم های شرکت سازنده (مرک آلمان) امکان پذیر است. درجه خلوص اتانول مطلق آزمایشگاهی می بایست معمولاً بیشتر از ۹۹.۷% باشد. اتانول بدون آب دارای بالاترین سطح خلوص می باشد.این ماده همچنین قابل حل در آب و کلروفرم و اتر میباشد. در صنعت پزشکی به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی بسیار بالایی که دارد میتواند بکار گرفته شود. و کاربردهای بسیاری در آزمایشگاهها، محصولات آرایشی، بهداشتی و دارویی دارد و یا بعنوان ماده افزودنی به بنزین اتومبیل مورد استفاده قرار میگیرد.

  آزمایشگاهی تهران
 • کلرید مس دو آبه مرک کد 102733

  کلرید مس دو آبه مرک کد 102733

  مس (II) کلرید دو آبه با فرمول شیمیایی CuCl۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۴۰۱۴ است که جرم مولی آن 170.48 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، توده یا پودری به رنگ قهوه ای متمایل به زرد، گردی نم پذیر و محلول در آب، الکل و آمونیوم کلرید می باشد. این ماده به آرامی جذب رطوبت کرده وقتی هیدراته میگردد، به ماده ای آبی-سبز رنگ تبدیل میشود. این نمک به عنوان شناخته شده ترین نمک مس در واکنش های شیمیایی به کار برده می شود. به دلیل داشتن خاصیت پارا مغناطیس در اندازه گیری های رزونانس الکترونی استفاده می شود. این ماده کاتالیزور چندین واکنش سنتزی مواد آلی، از جمله تولید مونومر وینیل کلرید است. این ماده برای تزریق، یک محلول استریل و غیرپیروژنیک است که برای استفاده به عنوان افزودنی در محلولهای تغذیه کامل پارانترال (TPN) استفاده می شود. مس(II) کلرید در صنایع رنگرزی، آتش نشانی، صنایع نساجی و پالایش طلا و نقره کاربرد دارد. کلرید مس دی هیدرات در صنایع داروسازی و تحقیقاتی استفاده بسیاری دارد.این نمک به صورت تجاری از واکنش فلز مس و گاز کلر در محلول آبی تولید می شود.

  آزمایشگاهی تهران
 • پی اچ متر پرتابل مدل 913 کمپانی متروم سوییس

  پی اچ متر پرتابل مدل 913 کمپانی متروم سوییس

  PH متر مدل 913 کمپانی متروم سوییس وسیله ایست علمی که برای اندازه گیری فعالیت یون هیدروژنی در محلول های پایه آب و به عبارتی دیگر میزان اسیدی یا بازی بودن مواد به کار می رود. این وسیله ی الکترونیکی از دو الکترود مخصوص تشکیل شده است که وقتی درون مایع قرار می گیرند میزان PH مایع را نشان می دهند. درجه PH از صفر تا چهارده متغیر است و عدد هفت که وسط آن است نشان می دهد که مایع خاصیت خنثی دارد. هرچه عدد به صفر نزدیک تر باشد مایع خاصیت اسیدی و هرچه به چهارده نزدیک تر باشد خاصیت قلیایی دارد. اسید سنج ها انواع مختلفی دارند، از این انواع می توان به PH متر قلمی اشاره کرد که همانند خودکار بوده و بسیار کوچک و سبک و همچنین ارزانقیمت است و استفاده از آن برای تمامی انواع مایعات امکانپذیر است. البته باید توجه داشت که دقت اندازه گیری این نوع اسید سنج ها از انواع دیگر کمتر است. نوع دیگر PH سنج پرتابل است که قابل حمل اما از مدل های قلمی بزرگتر و گرانتر هستند. دقت اندازه گیری این مدل ها قابل اطمینان تر از مدل های قلمی است. یک مدل دیگر PH متر رومیزی است که از دو مدل قبلی کامل تر است و می تواند رنج وسیع تری را اندازه گیری کند و برای سنجش PH فوق اسیدها به کار می رود. پی اچ متر 913متروم سوییس علاوه بر PH قابلیت اندازه گیری mV و Temp را که از معیار هاب مهم در سنجش کیفیت محلول ها هستند نیز دارد که سبب سهولت در فرآیند کیفیت سنجی می شود. شرکت کیان پرتو تجهیز بیش از یک دهه سابقه آمادگی خود را جهت ارائه دستگاه های pH متر رومیزی مدل 913 کمپانی Metrohm سوئیس اعلام میدارد. همچنین پشتیبانی از محصول فوق برعهده شرکت کیان پرتو تجهیز می باشد. پی اچ متر دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول استفاده می شود. به این خاصیت اسیدی یا قلیایی بودن، PH محلول نیز گفته می شود. در نتیجه، PH واحدی است که میزان اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول را با آن معرفی می کنند. میزان پی اچ در یک بازه 0 تا 14 نشان داده می شود. اطلاعات عددی که توسط این دستگاه نمایش داده می شود نشان دهنده میزان فعالیت اسید یا باز بر مبنای میزان فعالیت یون هیدروژن است. میزان پی اچ یک ماده مستقیما با نسبت یون هیدروژن و یون هیدروکسیل آن ماده ارتباط دارد. اگر میزان یون هیدروژن از یون هیدروکسیل بیشتر باشد، ماده اسیدی بوده و میزان پی اچ کمتر از 7 خواهد بود. اگر میزان یون هیدروکسیل از یون هیدروژن بیشتر باشد، ماده بازی بوده و میزان ph آن از عدد 7 بیشتر خواهد بود. اگر میزان یون هیدروژن و یون هیدروکسیل موجود در یک ماده یکسان باشد، ماده خنثی و ph آن 7 خواهد بود. ماده های اسیدی دارای یون های هیدروژن آزاد و ماده های بازی دارای یون های هیدروکسیل آزاد هستند. درصد این یون ها در یک محلول و در شرایط خاص همیشه ثابت است. دستگاه ph متر دستگاهی هست که می توان با استفاده از آن خواص اسیدی یا بازی یک ماده را سنجید. همچنین پشتیبانی و تعمیرات و کالیبراسیون محصول فوق برعهده شرکت کیان پرتو تجهیز بوده و این شرکت آمادگی خود را جهت انجام هرگونه تعمیرات و کالیبراسیون دستگاه های آزمایشگاهی اعلام می دارد. همچنین تمامی محصولات شرکت کیان پرتو تجهیز دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش می باشد.

  آزمایشگاهی تهران
 • متیلن بلو مرک کد 115943

  متیلن بلو مرک کد 115943

  متیل تیونینیوم کلرید یا متیلن بلو یک ترکیب شیمیایی آروماتیک هتروسیکلیک با فرمول شیمیایی C16H18N3SCl با شکل ظاهری پودری است. البته نوع مایع این محصول نیز موجود میباشد. این ماده اغلب در زمان تخم گذاری ماهی ها جهت جلوگیری از آسیب رساندن آلودگی باکتری ها به تخم ها به آب افزوده می شود. Methylene blue در پزشکی برای درمان عفونت های تبخال، سنگ کلیه ، و آلزایمر و موارد دیگر کاربرد دارد. این ترکیب شیمیایی پرکاربرد در حوزه‌های مختلف نقش‌آفرینی می‌کند که از مهمترین آنها می‌توان دارو برای درمان برخی بیماری‌های انسانی و حوزه حیوانات بویژه آکواریوم اشاره کرد. همچنین نباید فراموش کنیم که در صنایع کاغذسازی و نساجی نیز بعنوان نوعی از رنگ کاربرد زیادی پیدا کرده است. در زیست شناسی متیلن آبی به عنوان رنگی برای تعدادی از روش های متفاوت رنگ آمیزی نظیر رنگ رایت و رنگ جنر استفاده می شود . همچنین به عنوان یک عامل رنگ و یا رنگ آمیزی را به مایعات خاص بدن و بافت ها در حین عمل جراحی و یا بر روی اشعه ایکس یا سایر آزمون های تشخیصی برای مشاهده آسان تر استفاده می شود.

  آزمایشگاهی تهران