نکات ایمنی مهم در کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی

نکات ایمنی مهم در کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی
 زمانی که در آزمایشگاه کار می کنید و با مواد شیمیایی سروکار دارید، همواره ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که سلامت افراد را در آزمایشگاه تهدید کند. هر کدام از مواد شیمیایی استفاده مخصوص به خود را دارد و نکات ایمنی مشخصی دارند. ایمنی کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار اهمیت دارد زیرا در زمان کار با مواد شیمیایی در آزمایشگاه در هر لحظه ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی رخ دهد. بنابراین قبل از این که وارد آزمایشگاه شویم و پس از خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی شروع به کار با مواد شیمیایی کنیم، بهتر است با نکات ایمنی مهم در آزمایشگاه آشنا شویم. در ادامه به منظور آشنایی با ایمنی کار با مواد شیمیایی در محیط آزمایشگاه، به بررسی مهم ترین نکات ایمنی می پردازیم: 

رعایت نکات ایمنی مهم در آزمایشگاه در رابطه با لباس کار

از جمله نکات ایمنی مهم در آزمایشگاه این است که از لباس کار مخصوص استفاده نمایید. لباس کار پوشیدن تنها محدود به مانتو یا روپوش کار نیست. لباس کار باعث می شود لباس شخص در زمان کار در آزمایشگاه کثیف نشود. به علاوه موجب جلوگیری از آسیب دیدن فرد می شود.
ایمنی کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی
• در هر شرایطی بهتر است از عینک استفاده کنید، زیرا هر لحظه امکان دارد مواد شیمیایی یا بخار آن به چشم آسیب وارد کند.
 
• در محیط آزمایشگاه حدالامکان از لنز چشم استفاده نشود. بخارهای ناشی از مواد شیمیایی و سمی در آزمایشگاه موجب می شود تا رطوبت چشم کاهش یابد و این موضوع ممکن است باعث شود تا برای برداشتن لنز به عمل جراحی نیاز باشد.
 
• افراد باید تحت هر شرایطی از لباس کار مناسب استفاده کنند.
 
• در محیط آزمایشگاه باید از کفش مناسب استفاده کنید. از پوشیدن کفش های پاشنه بلند، دمپایی و صندل جدا خودداری کنید. سعی کنید از کفش های پوشیده استفاده کنید تا در صورت ریختن مواد شیمیایی نیز کمترین آسیب به پا وارد شود.
 
• از پوشیدن شلوار کوتاه یا دامن در آزمایشگاه خودداری کنید. زیرا در صورت ریختن مواد شیمیایی ممکن است پوست دچار آسیب شود.
 
• در هنگام کار با مواد شیمیایی سعی کنید از دستکش استفاده کنید و از برخورد دست با مواد شیمیایی خودداری کنید.
بیشتر بدانید: برای آشنایی بیشتر با لیست پرکاربردترین مواد شیمیایی آزمایشگاهی کلیک کنید.

نکات مهم قبل از شروع کار در آزمایشگاه

قبل از شروع به کار در آزمایشگاه برای ایمنی کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی بهتر است به چند نکته توجه کنید:
 
• در زمان کار با مواد شیمیایی از به کار بردن هرگونه جواهرات، ساعت، طلا و ... خودداری کنید. زیرا این گونه وسایل ممکن است بخارهای مواد شیمیایی را جذب کرده و موجب خارش‌ها و آسیب‌های پوستی شوند.
 
• از لباس کاری که اندازه شما است، استفاده کنید. از پوشیدن لباس کار تنگ و یا گشاد جدا جلوگیری کنید. لباس تنگ باعث می شود نتوانید به راحتی کار کنید و لباس گشاد ممکن است به جایی گیر کرده و موجب خسارت و حتی آتش سوزی و... شود.
 
• از دیگر نکات ایمنی مهم در آزمایشگاه می توان به این مورد اشاره کرد که در زمان کار با مواد شیمیایی موهای خود را جمع کنید تا به مواد شیمیایی آلوده نشوند.
 
• از پخش موسیقی و آهنگ در آزمایشگاه جلوگیری شود. زیرا این موضوع ممکن است باعث عدم تمرکز و بروز حوادث غیر مترقبه شود.
ایمنی کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی در آزمایشگاه

آشنایی ابزار و تجهیزات ایمنی آزمایشگاه برای جلوگیری از بروز حوادث 

افرادی که در آزمایشگاه با مواد شیمیایی کار می کنند، باید با خواص و کاربرد هر یک از موادی که استفاد می‌کنند، آشنایی کافی داشته و از مخلوط کردن مواد شیمیایی که خواص متضادی دارند، خودداری کنند. برای جلوگیری از بروز مشکلات باید افراد در رابطه با خطرات احتمالی در آزمایشگاه اطلاعات کافی کسب کنند. همچنین به منظور ایمنی کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی بهتر است افراد آزمایش کننده با ابزار آزمایشگاهی آشنایی داشته باشند. ابزار و تجهیزاتی که باید در هر آزمایشگاهی وجود داشته باشند، عبارتند از:
 
1. کپسول آتش نشانی
2. جعبه کمک های اولیه
3. محلول شست و شوی چشمی
4. دوش و چشم شوی اضطراری
5. پتوی خاموش کردن آتش

مهم ترین نکات در زمان ریخته شدن مواد شیمیایی روی زمین در محیط آزمایشگاه

همان‌طور که گفته شد در آزمایشگاه هر لحظه ممکن است حوادث غیر قابل پیش بینی اتفاق بیوفتد. ممکن است زمانی که با مواد شیمیایی کار می‌کنید، این مواد روی زمین ریخته و موجب بروز حوادثی مثل سوختگی، مسمومیت، آتش سوزی و... شوند. در صورتی که مواد شیمیایی در آزمایشگاه روی زمین بریزد، بهتر است در جهت ایمنی کار با مواد شیمیایی در آزمایشگاه اقدامات زیر را انجام دهید:
 
1. در اولین فرصت به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید و از او در این باره کمک بخواهید.
2. از دست زدن به مواد سمی که روی زمین ریخته شده‌اند، جدا خودداری کنید.
3. در صورتی که مواد شیمیایی روی لباستان ریخت، سریعا دوش بگیرید و لباستان را عوض کنید.
4. در صورت ریخته شدن مواد شیمیایی روی صندلی یا زمین بهتر است با توجه به مشخصات مواد سمی، آن را با دستمال یا وسیله دیگری پاک کنید.
5. از برخورد کفش با مواد سمی ریخته شده روی زمین خودداری کنید. زیرا ممکن است این مواد کفش را بسوزاند و به پوست آسیب وارد کند.

شرایط نگهداری مواد شیمیایی در محیط آزمایشگاه

برای نگهداری مواد شیمیایی باید تدابیری اتخاذ شود که احتمال بروز حوادث را در آزمایشگاه به حداقل برساند. به این منظور باید در آزمایشگاه تهویه مناسب ایجاد شود تا گازهای ناشی از مواد شیمیایی در هوای آزمایشگاه باقی نماند. از دیگر نکات ایمنی مهم در آزمایشگاه، شناسایی و نگهداری جداگانه مواد شیمیایی که با همدیگر سازگاری ندارند، است. بهتر است دما و رطوبت مطابق شرایط استاندارد آزمایشگاه باشد. مواد شیمیایی را در محل مناسب نگهداری کنید تا از ارتفاع به زمین سقوط نکنند. مواد شیمیایی با توجه ماهیتی که دارند، بهتر است در ظروف با جنس مناسب نگهداری شوند.
 
سخن پایانی


در زمان کار با مواد شیمیایی برای ایمنی کار با مواد شیمیایی آزمایشگاهی بهتر است نکاتی را مورد توجه قرار دهیم تا از بروز حوادث و خسارات جلوگیری نماییم. آشنایی با خواص هریک از این مواد و خطرات احتمالی هرکدام در کنار رعایت نکات ضروری، مطمئنا احتمال خطرات کار را کاهش می‌دهد.
 

1400/8/29
اطلاعات تماس
نامفرحناز شیخان
تلفن۰۳۱-۳×××۰۰۸۷callتماس بگیرید
همراه۰۹۱۳×××۳۷۳۹callتماس بگیرید
وبسایت
استاناصفهان


محصولات مشابه
 • اریتروسین مرک کد ۱۱۵۹۳۶

  اریتروسین مرک کد ۱۱۵۹۳۶

  اریتروزین مرک با فرمول شیمیایی C20H6I4Na2O5 یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۸۷۹٫۸۶ گرم بر مول می‌باشد.این ماده اغلب به عنوان رنگ خوراکی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. درواقع این ماده یک رنگ خشک برای میکروسکوپ است که اغلب به عنوان ضد لک ، تجسم پروتئین ها ، بافت های همبند ، الیاف و کراتین در نمونه های انسانی استفاده می شود. بسته به نیاز کاربر و ترجیحات شخصی ، می توان از آن برای تهیه محلول های رنگ آمیزی آبی یا الکلی اریتروسین مرک استفاده کرد. فروشگاه مستر آزما واردکننده و عرضه کننده انواع مواد شیمیایی و محیط های کشت تخصصی از معتبرترین برندهای جهان و آمادگی خود را جهت عرضه مستقیم این ماده با کد ۱۱۵۹۳۶ با کیفیتی عالی و قیمتی رقابتی در مقادیر مختلف از کمپانی معتبر مرک آلمان اعلام می دارد.

  آزمایشگاهی تهران
 • آمونیوم استات مرک 101116

  آمونیوم استات مرک 101116

  یکی از نمکهای مهم و پرکاربرد آمونیوم استات می باشد که از واکنش آمونیاک با اسید استیک به دست می آید. این ماده دارای شکل ظاهری بلورهای جامد سفید رنگ میباشد. فرمول مولکولی آن C2H3O2NH4 است که دارای خلوص 98 درصد میباشد. میزان آب آن 2 درصد است. این ماده دارای دمای ذوب 112 درجه سانتیگراد و نقطه جوش 117/1 درجه سانتیگراد میباشد. فروش آمونیوم استات در حجم های استاندارد شرکت سازنده (مرک آلمان) موجود میباشد. این ماده دارویی ادرار آور است که در صنایع داروسازی کاربرد دارد و به صورت محلول برای استاندارد کردن الکترودها نسبت به یون هیدروژن استفاده می شود. همچنین به عنوان پیش ماده اصلی سنتز استامید است. این ترکیب به همراه اسید استیک برای ایجاد یک محلول بافر استفاده می شود.این ماده در فشارهای کم فرار است. به همین دلیل ، از آن برای جایگزینی بافرهای سلولی با نمک غیر فرار در تهیه نمونه های طیف سنجی جرمی استفاده شده است.از استات ها نیز در تولید پلیمرها استفاده می شود.

  آزمایشگاهی تهران
 • کلرید روی مرک کد ۱۰۸۸۱۶

  کلرید روی مرک کد ۱۰۸۸۱۶

  کلرید روی مرک کد ۱۰۸۸۱۶ کلرید روی (زینک کلراید) با فرمول شیمیایی ZnCl۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۳۰۰۷۸۵۵ است. که جرم مولی آن 136.315 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد بلوری سفید است. محلولهای آبی غلیظ کلرید روی خاصیت قابل توجهی در حل نشاسته، ابریشم و سلولز دارند. از کاربردهای آن میتوان در بعضی صنایع پارچه سازی به عنوان ضد حریق، استفاده از آن در الیاف ولکانیزه با خیساندن کاغذ در کلرید روی غلیظ ،استفاده در تشخیص اثر انگشت و در صنعت پزشکی میتوان نام برد. این ماده درجه دارویی یک اکسید با خلوص بالا است که توسط فرایند غیر مستقیم فرانسوی از فلز روی با خلوص بالا تولید می شود. همچنین از زینک کلراید در تهیه پمادها، لوسیون ها و مواد آرایشی استفاده می شود که در صنعت پزشکی ، در درمان سرطان پوست موثر است.

  آزمایشگاهی تهران
 • ترموهیدرومتر دیجیتالی (دماو رطوبت)با قابلیت نمایش زمان

  ترموهیدرومتر دیجیتالی (دماو رطوبت)با قابلیت نمایش زمان

  دماسنج و رطوبت سنج با قابلیت اندازه گیری دما و رطوبت داخل و خارج محیط - نمایشگر تاریخ و ساعت و حافظه ماکزیمم و مینیمم - باتری نیم قلمی ترمو هیدرومتر HTC2 - ترمومتر و رطوبت سنج HTC2 دماسنج و رطوبت سنج دماسنج داخل و خارح رطوبت سنج داخل و خارج دماسنج و رطوبت سنج داخل و خارج ترموهیدرومتر داخل و خارج ترمومتر INDOOR / OUTDOOR ترموهیدرومتر INDOOR / OUTDOOR رطوبت سنج INTOOR / OUTDOOR ترموهیدرومتر HTC2 پشت زرد HTC 2 پشت زرد ترموهیدرومتر پراب دار ترمومتر پرابدار رطوبت سنج پراب دار ترموهیدرومتر پرابدار ترموهیدرومتر محیطی دماسنج محیطی ترمومتر محیطی رطوبت سنج محیطی ترموهیدرومتر HTC2 محیطی دماسنج و رطوبت سنج داخل و خارج HTC 1 , HTC 2 ترموهیدرومتر HTC1 ترموهیدرومتر محیطی HTC1 انواع ترمومتر قلمی انواع ترمومتر دیجیتالی دماسنج میله ای دماسنج دیجیتالی دماسنج محیطی دماسنج و رطوبت سنج محیطی دماسنج و رطوبت سنج میله ای دماسنج و رطوبت سنج میله ای پرابدار دماسنج و رطوبت سنج پرابدار ترموهیدرومتر ترمو هیدرومتر THERMOHYGROMETER THER,OHYDROMETER rhermometer temprature hiumidity rh hygrometer ترمومتر ساعت دار ترمومتر تاریخ دار تجهیزات آزمایشگاهی تجهیز کاران احجام ترمومتر تجهیز کاران احجام تست کنترل کیفیت محلول های استاندارد کالیبراسیون محلول استاندارد crm

  آزمایشگاهی تهران