زئونوز: بیماری مشترک انسان و حیوان

زئونوز: بیماری مشترک انسان و حیوان

بیماری زئونوز یا بیماری مشترک انسان و حیوان چیست؟

به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که بین انسان و جانوران مهره‌دار قابل انتقال می‌باشند. این بیماری‌ها به عنوان یک معضل بهداشتی مهم در اکثر کشورهای جهان مطرح بوده و سالیانه مبالغ هنگفتی را به بخش بهداشت تحمیل می‌نمایند.بیماری مشترک انسان و حیوان (زونوتیک یا زئونوز) واژه هایی هستند که برای توصیف عفونت یا بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان استفاده می شوند.
بیماری‌هایی که در این گروه قرار دارند عبارتند از: پروسلوز، سیاه زخم، موارد حیوان گزیدگی مظنون به هاری، لیشمانیوز جلدی(سالک)، لیشمانیوز احشایی(کالا آزار)کیست هیداتیک، و بیماری‌های نوپدیدی مانند سارس، جنون گاوی، آنفولانزای پرندگان، CCHF و . . . که جدیدا به آن‌ها اضافه شده است. سیستم مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها که به‌طور جاری در سیستم بهداشت و درمان اعمال می‌گردد.و شامل اقدامات:‌ جمع‌آوری اطلاعات و آمار، گزارش‌دهی، بیماریابی، ارجاع به سطوح بالاتر و آنالیزداده‌ها می‌باشد که در نهایت همانند سایر بیماری‌ها پس از اتخاذ یک راه‌کار و راه‌حل مناسب به منظور رفع معضل و برقراری سلامت جامعه در قالب سیستم مراقبت بهداشتی در جامعه به کار گرفته می‌شود.


  

منشا این بیماری‌ها ممکن است جانوران اهلی یا وحشی، ازجمله حشره ها،پستانداران،خزندگان،پرندگان باشند. در برخی زئونوزها، انسان عفونت را به جانوران دیگر منتقل می‌کند که این حالت زئونوسیس معکوس یا آنتروپونوسیس خوانده می‌شود (برگرفته از واژه یونانی anthropo به معنی انسان). در زئونوسیس مستقیم، عامل عفونی تنها نیاز به یک میزبان برای تکمیل چرخه زندگی خود دارد و طی انتقال، دچار تغییر چشمگیری نمی‌شود.
 

دلایل مختلفی می تواند باعث انتقال این گونه بیماری ها شود که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

             استفاده خوراکی از حیوانات و فراورده های حیوانی

             نگهداری از حیوانات به عنوان حیوان خانگی یا حیوانات مزرعه و یا انتقال در حین انجام خدمات دامپزشکی حیوانات

             حمله ی حیوان وحشی و انتقال بیماری به انسان

           انتقال بیماری توسط حشرات، کنه ها یا انگل ها

             شکار و صید حیوانات

 

سخن پایانی:
همواره در طول تاریخ، حیوانات انواع عامل بیماری‌زا را به انسان‌ها انتقال داده‌اند. در حال حاضر بیش از 70 درصد بیماری‌های نوظهور همه‌گیر جهانی، منشا حیوانی دارند. بیماری های مشترک انسان و حیوان از همه گروه جانوران منتقل می‌شوند. اما از آنجایی ‌که انسان‌ها بیشتر با حیوانات خانگی و دام سروکار دارند، بیش‌ترین تحقیق و البته درمان، برای این دسته از حیوانات صورت گرفته است. به منظور جلوگیری از انتقال این بیماری های مشترک، تنها کافی است به حیوانات خارج از منزل دست نزنید، محیط زندگی دام و حیوانات خانگی را به‌طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید و همچنین واکسیناسیون و مصرف انواع داروهای ضد انگلی را پشت گوش نیندازید.


1400/6/8
اطلاعات تماس
نامآرال شیمی حق پرست
تلفن۰۲۱-۲×××۸۷۸۳, ۰۱۷-۳×××۶۲۹۲callتماس بگیرید
همراه۰۹۱۲×××۷۶۱۷callتماس بگیرید
وبسایت
استانگلستان
آدرسدفتر فروش : تهران، ملاصدرا، شیراز جنوبی، برزیل غربی، پلاک ۱۴۰ طبقه ۴کارخانه:گرگان، کیلومتر سه جاده گرگان-گنبد، پلاک ۱۱۰
تلگرامچت تلگرام
واتساپچت واتساپ
اینستاگراماینستاگرام


دیگر محصولات
 • ضدعفونی کننده ی صنایع غذایی-فودا سیب (پر استیک اسید 15%)

  ضدعفونی کننده ی صنایع غذایی-فودا سیب (پر استیک اسید 15%)

  ضدعفونی کننده دست و سطوح [فوداسیب](https://www.aralshimi.com/product/foodacib) بر پایه [پراستیک اسید](https://www.aralshimi.com/%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AF) یکی از کاربردی ترین و ایمن ترین ضدعفونی کننده های موجود در بازار است. ضدعفونی کننده فوداسیب 15% (گرید غذایی) محلولی ضدعفونی کننده و استریل کننده سرد (High Level) بر پایه یکی از قوی ترین ترکیبا ت بایوساید (میکروب کش) “پراستیک اسید” جهت از بین بردن کلیه ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و دیگر عوامل میکروبی می باشد . مواد موثره : فوداسیب %15 هیدروژن پراکساید .اسید استیک . پراستیک اسید موارد مصرف محلول ضدعفونی کننده فوداسیب 15% (گرید غذایی): •ضدعفونی خطوط Cip & Cop صنایع غذایی بدون لزوم شستشو (سطوح داخلی شامل لوله ها، مخازن فرآوری، مخازن، فریزرهای مارپیچی، میکسرها، مخلوط کن ها، هموژنایزرها، روسترها و اتصالات مرتبط و سطوح خارجی شامل بدنه، و غیره) •ضدعفونی بالابرها، تسمه نقاله ها، سبدها و ظروف جابجایی مواد غذایی •ضدعفونی وگندزدایی سالن های تولید (شامل دیوارها، کف، سقف، راهروها،.) •ضدعفونی دستگاه های سرمایشی و گرمایشی (شامل فن ها، کولرها، هیتر ها...) •ضدعفونی هوای سالن های تولید (به شکل مه پاشی) •ضدعفونی سردخانه های نگاهدارنده مواد غذایی، دستگاه های خشک کن میوه و سبزی •ضدعفونی کننده سطح بالا برای از بین بردن ویروس ها و باکتری های مولد بیماری های لبنی •ضدعفونی و شستشو، یا فرو بردن لاشه گوشت، قطعات، برش و اندام‌ها، در آب چیلر یا آب جوش برای لاشه گوشت، قطعات و اندام ها) •ضدعفونی ماهی و غذاهای دریایی •ضدعفونی محصولات گوشتی فرآوری شده •ضدعفونی کارخانجات تولید فرآورده های کنسروی و تغلیظ شده (رب گوجه، کمپوت ها، سس ها ..) •ضدعفونی کارخانجات تولیدانواع ماکارونی و رشته ها •ضدعفونی و شستشوی محصولات سبزی و میوه (خشک شده، آماده به مصرف...) •ضدعفونی کارخانجات فرآوری نیشکر و چغندرقند برای ایجاد قند و شکر (ضدعفونی، سفیدکنندگی) •ضدعفونی محصولات آماده سازی نان، شیرینی و کیک •ضدعفونی انواع آشامیدنی ها و نوشیدنی ها (ظروف شامل بطری، شیشه، پاکت،..) •ضدعفونی سیستم های بسته بندی انواع مواد غذایی (IQF) •ضدعفونی کاربردهای آجیل و خشکبار •ضدعفونی ممبرین های در تصفیه آب های ورودی به کارخانجات صنایع غذایی •ضدعفونی داروهای بلعی و آمپول های تزریقی (شربت ها، قرص ها، سرنگ،..) • ضدعفونی فاضلاب خروجی کارخانجات صنایع غذایی این محلول در ظروف 5، 10، 20 کیلوگرم اراِئه می شود. ارسال سراسر کشور، مشاوره رایگان جهت اطلاعات بیشتر به سایت آرال شیمی www.aralshimi.com مراجعه فرمائید.

  مواد شیمیایی گلستان
 • فروش جرم گیر صنعتی فراکلین

  فروش جرم گیر صنعتی فراکلین

  فراکلین، یک ماده [جرم گیر صنعتی](https://www.aralshimi.com/product/faraclean) موثر و قوی برای تمیز کردن کف و دیواره های رسوب گرفته در بخش های مختلف کارخانه ها، حمام و توالت، محوطه حیاط ها، مرغداری و دامداری ها و غیره استفاده می شود. فراکلین بوی ملایمی دارد و مدت زمان ماند کوتاهی نیاز دارد که بتواند همه جرم و رسوب و آلودگی ها را از بین ببرد. قابل استفاده بر روی انواع سنگ و سرامیک، کاشی و غیره بدون ایجاد خط و خش است و همچنین بر روی سطوحی مثل آلومینیوم خوردگی ایجاد نمی کند. موارد کاربرد: جرم گیری کف سالن های تولید شستشو سرویس های بهداشتی شستشو و جرمگیری کف سالن های دام و طیور و کشتارگاه ها این محصول در ظروف 10 و 20 کیلوگرمی ارائه می گردد. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  مواد شیمیایی گلستان
 • فروش شوینده اسیدی بدون کف

  فروش شوینده اسیدی بدون کف

  مواد شوینده اسیدی که در آن ها از اسید به عنوان عامل اصلی پاک کنندگی استفاده می شود، قادرند رسوبات مینرالی (مانند: کلسیم و منیزیم) را حل کنند. اما این مواد به علت خوردگی بر روی برخی سطوح فلزی مانند آهن گالوانیزه یا آلومینیوم قابل مصرف نمی باشند.اسیدهای آلی نسبت به اسیدهای غیرآلی ضعیف تر می باشند و اثرات ناشی از خوردگی فلزات آن ها کمتر است. از این نوع شوینده به عنوان خنثی کننده شوینده های قلیایی نیز استفاده می کنند. این شوینده های اسیدی بر نمک های فلزی مانند سولفات آهن، سولفات آلومینیوم، سولفات باریم، سولفات کلسیم و کربنات کلسیم موثر هستند.باخرید این شوینده های صنعتی علاوه بر صرف هزینه کارایی بسیار موثر ومفیدی خواهند داشت. کاربرد [شوینده های اسیدی بدون کف](https://www.aralshimi.com/product/%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%81-2): • از بین برنده رسوبات معدنی • افزایش طول عمر قطعات • افزایش انتقال حرارت و بهینه سازی عملیات • مقاوم در مقابل حمله به سطح استیل • کاهش ریسک خوردگی • خواص پاک کنندگی • ایجاد کننده pH اسیدی در محیط یک شوینده صنعتی مناسب، باید خواص زیر را داشته باشد: 1. قابلیت حذف سختی آب 2. عدم ایجاد خورندگی 3. سازگاری با محیط زیست 4. غیر سمی بودن 5. خاصیت چربی زدایی 6. توانایی حذف رنگ 7. داشتن کاربری آسان 8. دارای مواد کنترول کننده کف ویژگی های شوینده اسیدی بدون کف: وزن 5 کیلوگرم،10 کیلوگرم، 20کیلوگرم به بالا شکل ظاهری مایع رنگ محصول مایل به زرد نوع محصول محلول نحوه مصرف طبق دستورالعمل مصرف گردد زمان ارسال بعد از دو روز کاری نحوه نگهداری دور از نور مستقیم خورشید دمای معمولی اتاق اجزاء سازنده فسفریک اسید، نیتریک اسید جهت اطلاعات بیشتر به سایت آرال شیمی www.aralshimi.com مراجعه فرمائید.

  مواد شیمیایی گلستان
 • فروش شوینده قلیایی با کف فراوان جهت چربی بری صنایع

  فروش شوینده قلیایی با کف فراوان جهت چربی بری صنایع

  [شوینده قلیایی با کف فراوان](https://www.aralshimi.com/product/high-foam-alkaline-detergent) از جمله مواد شوینده صنعتی است که بسیار غلیظ بوده و برای استفاده در هر جایی که فوم چسبنده بالا مورد نظر است کاربرد دارد. تشکیل چربی و پروتئین روی سطوح مختلف باعث تجمع باکتری و انواع پاتوژن ها می گردد. توانایی چربی زدایی عالی روی سطوح عمودی، دیوارها، سقف ها و تجهیزات/سطوح، از جمله فرایند [شستشو در صنایع غذایی](https://www.aralshimi.com/washing-processes-in-the-dairy-and-food-industries) برای تمیز کردن تجهیزات از هرگونه جرم و آلودگی می توان از این محصول استفاده نمود. موارد کاربرد: فرآوری مواد غذایی صنعت و تولید صنایع غذایی و سرویس های پذیرایی شوینده قلیایی با کف فراوان رسوبات کربن، رسوبات سنگین چربی، روغن ها و خاک های سوخته را در کاربردهای فرآوری مواد غذایی و نظافت صنعتی حذف می کند و در تمام دماها و شرایط آب به خوبی کار می کند. جهت مشاوره رایگان و خرید محصول با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  مواد شیمیایی گلستان


محصولات مشابه
 • فروش ویژه استئارات سدیم

  فروش ویژه استئارات سدیم

  استئارات سدیم نمک سدیم اسید استئاریک است.این ماده از پرکاربرد ترین مواد شیمیایی در صنعت میباشد. این جامد سفید رایج‌ترین صابون است که در بسیاری از لاستیک‌ها، رنگ‌های لاتکس و جوهر یافت می‌شود . از طرفی جزئی از برخی افزودنی‌های مواد غذایی و طعم دهنده غذا است. استئارات سدیم یک سورفکتانت، پاک‌کننده، امولسیفایر و کنترل‌کننده ویسکوزیته است.به آرامی در آب سرد حل می‌شود. از این ماده در فرمولاسیون ابتدایی انواع چربی‌گیرها استفاده می‌شود. به عنوان یک سورفاکتانت (همانند استئارات روی)برای کمک به حلالیت ترکیبات آبگریز در تولید اسفنج های دهان استفاده می شود. درصد استئارات سدیم بستگی به چربی مواد تشکیل دهنده دارد. کاربرد استئارات سدیم در صنایع کازمتیک اغلب در دئودورانت، خمیر دندان، صابون، آرایش، شستشوی بد، پاک‌کننده صورت، شامپو، رنگ مو و سایر محصولات مراقبت شخصی یافت می‌شود.

  مواد شیمیایی قم
 • تولیدکننده جوش شیرین - کیفیت عالی

  تولیدکننده جوش شیرین - کیفیت عالی

  جوش شیرین - بی کربنات سدیم فرمول شیمیایی: NaHCO3 دیگر نام ها: جوش شیرین، سدیم هیدروژن کربنات، بی کربنات سودا، بی کربوهیدرات سودا، خاکستر سودا بی کربنات سدیم ماده شیمیایی است که از یون های سدیم و یون های بی کربنات تشکیل شده است. پودری بلوری یا گرانول سفید رنگ است، بی بو و طعمی شور دارد. هنگامی که با اسید مخلوط شود گاز دی اکسید کربن تولید می کند که باعث انبساط خمیر می شود (دی اکسید کربن یک محصول جانبی مهم بی کربنات سدیم از ترکیب با یک اسید می باشد). بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین بعنوان یک ماده شیمیایی تجاری مهم کاربردهای زیادی در صنعت دارد. بی کربنات سدیم ماده اصلی تولید بیکینگ پودر می­ باشد. بی کربنات سدیم در پودر های پخت مثل: پودر کیک، پودرهای سوخاری و ... استفاده می ­شود. این ماده در نوشیدنی های گازدار به عنوان مولد گاز کربن دی اکسید کاربرد دارد. استفاده از بی کربنات سدیم در کپسول های اطفاء حریق. استفاده بی کربنات سدیم در مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی. استفاده بی کربنات سدیم در داروهای انسانی و مکمل های غذایی. استفاده بی کربنات سدیم در داروهای حیوانی و مکمل های دامی و خوراک دام و طیور.

  مواد شیمیایی خراسان رضوی
 • استیک اپوکسیK761

  استیک اپوکسیK761

  تعریف : به منظور درزگیری اتصالات در سطوح مختلف ساختمان از ماستیک اپوکسی می توان استفاده کرد.این محصول علاوه بر آب بند کردن درز اجرا شده نقش موثری در تامین حفاظت، دوام و زیبایی مقاطع اجرا شده ایفا می کند. خواص، اثرات و موارد کاربرد : 1- چسبندگی فوق العاده بالا به انواع سطوح خصوصا فلز و قطعات بتنی 2- انعطاف پذیری قابل قبول بدون انقباض و جمع شدگی 3- مقاوم در برابر عوامل جوی و نور خورشید 4- مقاوم نسبت به انواع روغن ها، حلال ها، مواد قلیایی و مواد اسیدی با خلوص متوسط 5- غیر سمی بوده و در مخازن آب شرب قابل مصرف می باشد. 6- مقاومت حرارتی و برودتی بسیار بالا و آب بندی و غیر قابل نفوذ کردن ترکهای ناشی از تغییرات حرارتی محیط 7- درزبندی قطعات بتنی، آب بندی، پر کردن و بندکشی ترک ها، شکاف ها، درزها، اطراف چهارچوب درب ها و پنجره ها که با بتن، سنگ، آجر و موزائیک در تماس می باشد.

  مواد شیمیایی تهران
 • فروش تالک ایرانی و افغانستان

  فروش تالک ایرانی و افغانستان

  با درود کوبش و فروش تالک ایرانی و افغانی با مش مورد نظر مشتریان محترم به دو روش زیر در این واحد تولید می شود: 1-بال میل تا مش 2500 برای صنایع با حساسیت پایین در این روش قیمت تمام شده محصول پایینتر و مقدار تولید بالاتر است در حال حاضر ظرفیت تولید در این واحد روزانه 50 تن است. 2- جت میل تا مش 12000 مخصوص صنایع حساس به آلودگی های فلزی به ویژه صنایع آرایشی و بهداشتی همچنین در روش جت میل دامنه پراکندگی سایز ذرات خیلی کمتر از دیگر آسیاب ها می‌باشد به این دلیل کیفیت محصول بدست آمده بلاتر است. شما می‌توانید برای ثبت سفارش ویا مشاوره تخصصی تماس بگیرید.

  مواد شیمیایی تهران