زئونوز: بیماری مشترک انسان و حیوان

زئونوز: بیماری مشترک انسان و حیوان

بیماری زئونوز یا بیماری مشترک انسان و حیوان چیست؟

به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که بین انسان و جانوران مهره‌دار قابل انتقال می‌باشند. این بیماری‌ها به عنوان یک معضل بهداشتی مهم در اکثر کشورهای جهان مطرح بوده و سالیانه مبالغ هنگفتی را به بخش بهداشت تحمیل می‌نمایند.بیماری مشترک انسان و حیوان (زونوتیک یا زئونوز) واژه هایی هستند که برای توصیف عفونت یا بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان استفاده می شوند.
بیماری‌هایی که در این گروه قرار دارند عبارتند از: پروسلوز، سیاه زخم، موارد حیوان گزیدگی مظنون به هاری، لیشمانیوز جلدی(سالک)، لیشمانیوز احشایی(کالا آزار)کیست هیداتیک، و بیماری‌های نوپدیدی مانند سارس، جنون گاوی، آنفولانزای پرندگان، CCHF و . . . که جدیدا به آن‌ها اضافه شده است. سیستم مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها که به‌طور جاری در سیستم بهداشت و درمان اعمال می‌گردد.و شامل اقدامات:‌ جمع‌آوری اطلاعات و آمار، گزارش‌دهی، بیماریابی، ارجاع به سطوح بالاتر و آنالیزداده‌ها می‌باشد که در نهایت همانند سایر بیماری‌ها پس از اتخاذ یک راه‌کار و راه‌حل مناسب به منظور رفع معضل و برقراری سلامت جامعه در قالب سیستم مراقبت بهداشتی در جامعه به کار گرفته می‌شود.


  

منشا این بیماری‌ها ممکن است جانوران اهلی یا وحشی، ازجمله حشره ها،پستانداران،خزندگان،پرندگان باشند. در برخی زئونوزها، انسان عفونت را به جانوران دیگر منتقل می‌کند که این حالت زئونوسیس معکوس یا آنتروپونوسیس خوانده می‌شود (برگرفته از واژه یونانی anthropo به معنی انسان). در زئونوسیس مستقیم، عامل عفونی تنها نیاز به یک میزبان برای تکمیل چرخه زندگی خود دارد و طی انتقال، دچار تغییر چشمگیری نمی‌شود.
 

دلایل مختلفی می تواند باعث انتقال این گونه بیماری ها شود که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

             استفاده خوراکی از حیوانات و فراورده های حیوانی

             نگهداری از حیوانات به عنوان حیوان خانگی یا حیوانات مزرعه و یا انتقال در حین انجام خدمات دامپزشکی حیوانات

             حمله ی حیوان وحشی و انتقال بیماری به انسان

           انتقال بیماری توسط حشرات، کنه ها یا انگل ها

             شکار و صید حیوانات

 

سخن پایانی:
همواره در طول تاریخ، حیوانات انواع عامل بیماری‌زا را به انسان‌ها انتقال داده‌اند. در حال حاضر بیش از 70 درصد بیماری‌های نوظهور همه‌گیر جهانی، منشا حیوانی دارند. بیماری های مشترک انسان و حیوان از همه گروه جانوران منتقل می‌شوند. اما از آنجایی ‌که انسان‌ها بیشتر با حیوانات خانگی و دام سروکار دارند، بیش‌ترین تحقیق و البته درمان، برای این دسته از حیوانات صورت گرفته است. به منظور جلوگیری از انتقال این بیماری های مشترک، تنها کافی است به حیوانات خارج از منزل دست نزنید، محیط زندگی دام و حیوانات خانگی را به‌طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید و همچنین واکسیناسیون و مصرف انواع داروهای ضد انگلی را پشت گوش نیندازید.


1400/6/8
اطلاعات تماس
نامآرال شیمی حق پرست
تلفن۰۲۱-۲×××۸۷۸۳, ۰۱۷-۳×××۶۲۹۲callتماس بگیرید
همراه۰۹۱۲×××۷۶۱۷callتماس بگیرید
وبسایت
استانگلستان
آدرسدفتر فروش : تهران، ملاصدرا، شیراز جنوبی، برزیل غربی، پلاک ۱۴۰ طبقه ۴کارخانه:گرگان، کیلومتر سه جاده گرگان-گنبد، پلاک ۱۱۰
تلگرامچت تلگرام
واتساپچت واتساپ
اینستاگراماینستاگرام


دیگر محصولات
 • فروش شوینده اسیدی بدون کف

  فروش شوینده اسیدی بدون کف

  مواد شوینده اسیدی که در آن ها از اسید به عنوان عامل اصلی پاک کنندگی استفاده می شود، قادرند رسوبات مینرالی (مانند: کلسیم و منیزیم) را حل کنند. اما این مواد به علت خوردگی بر روی برخی سطوح فلزی مانند آهن گالوانیزه یا آلومینیوم قابل مصرف نمی باشند.اسیدهای آلی نسبت به اسیدهای غیرآلی ضعیف تر می باشند و اثرات ناشی از خوردگی فلزات آن ها کمتر است. از این نوع شوینده به عنوان خنثی کننده شوینده های قلیایی نیز استفاده می کنند. این شوینده های اسیدی بر نمک های فلزی مانند سولفات آهن، سولفات آلومینیوم، سولفات باریم، سولفات کلسیم و کربنات کلسیم موثر هستند.باخرید این شوینده های صنعتی علاوه بر صرف هزینه کارایی بسیار موثر ومفیدی خواهند داشت. کاربرد [شوینده های اسیدی بدون کف](https://www.aralshimi.com/product/%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%81-2): • از بین برنده رسوبات معدنی • افزایش طول عمر قطعات • افزایش انتقال حرارت و بهینه سازی عملیات • مقاوم در مقابل حمله به سطح استیل • کاهش ریسک خوردگی • خواص پاک کنندگی • ایجاد کننده pH اسیدی در محیط یک شوینده صنعتی مناسب، باید خواص زیر را داشته باشد: 1. قابلیت حذف سختی آب 2. عدم ایجاد خورندگی 3. سازگاری با محیط زیست 4. غیر سمی بودن 5. خاصیت چربی زدایی 6. توانایی حذف رنگ 7. داشتن کاربری آسان 8. دارای مواد کنترول کننده کف ویژگی های شوینده اسیدی بدون کف: وزن 5 کیلوگرم،10 کیلوگرم، 20کیلوگرم به بالا شکل ظاهری مایع رنگ محصول مایل به زرد نوع محصول محلول نحوه مصرف طبق دستورالعمل مصرف گردد زمان ارسال بعد از دو روز کاری نحوه نگهداری دور از نور مستقیم خورشید دمای معمولی اتاق اجزاء سازنده فسفریک اسید، نیتریک اسید جهت اطلاعات بیشتر به سایت آرال شیمی www.aralshimi.com مراجعه فرمائید.

  مواد شیمیایی گلستان
 • شوینده قلیایی باکف ملایم

  شوینده قلیایی باکف ملایم

  [شوینده های قلیایی](https://www.aralshimi.com/%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C) زیر مجموعه شوینده صنعتی هستند و اصلی ترین گروه ماده شوینده های صنایع محسوب می شود. این مدل از شوینده ها توانایی ترکیب شدن با چربی و روغن را دارند و به صورت صابونی می شوند و همینطور حل پروتئین نیز در آنها صورت می گیرد. دامنه PH به کار رفته برای این دسته از مواد شوینده بین ۹ الی ۱۲ قرار گرفته است.شوینده های قلیایی برای کسانی که قصد دارند رد ساینده ها، آلودگی های عمیق تجمع یافته و همینطور آلودگی های خشک شده را از بین ببرند، پیشنهاد عالی است. [شوینده قلیایی با کف ملایم](https://www.aralshimi.com/product/alkalin-detergent-with-foam) جهت حذف چربی و پروتئین از سطوح خارجی دستگاه ها و تجهیزات کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از شوینده های صنعتی از طریق حذف بایوفیلم و چربی ها، بوی نامطلوب سالن تولید را از بین می برد. هنگام استفاده از شوینده قلیایی با کف جهت شستشوی دستگاه ها و ماشین آلات، شستشوی قطعات در فرآیند COP، شستشوی کف و دیواره های سالن های تولید، کف ملایمی ایجاد می شود و پس از آبکشی از محیط خارج می شود. شستشو و نظافت سطوح بدون کاربرد ماده شوینده صنعتی مناسب نتیجه مطلوب و با کیفیت را حاصل نمی نماید. به همین دلیل کاربرد و استفاده درست از مواد شوینده صنعتی می تواند تاثیر زیادی در کیفیت نظافت، ماندگاری تمیزی سطوح و تسریع فرایند نظافت محیط ها و سطوح گوناگون گردد. از این رو خرید شوینده های صنعتی مناسب با هر سطح از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. . ویژگی های شوینده قلیایی با کف ملایم وزن 5 کیلوگرم،10 کیلوگرم، 20کیلوگرم به بالا شکل ظاهری مایع رنگ محصول بی رنگ-بی بو نوع محصول محلول نحوه مصرف طبق دستورالعمل رقیق سازی شود زمان ارسال بعد از دو روز کاری نحوه نگهداری دور از نور مستقیم خوردشید دمای معمولی اتاق اجزاء سازنده هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیمف سورفکتانت های آمفوتریک، سورفکتانت های نانیونیک جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت صنایع آرال شیمی www.aralshimi.com مراجعه بفرمایید.

  مواد شیمیایی گلستان


محصولات مشابه
 • اسید نساجی کیمیاسان

  اسید نساجی کیمیاسان

  اسید نساجی کیمیاسان یک اسید آلی می باشد که جایگذین اسید استیک شده و در صنعت نساجی و تکمیل پارچه های پلی استر بسیار کاربردی و مقرون به صرفه می‌باشد. اسید نساجی کیمیاسان دارای محاسن زیادی از جمله: عدم یخ زدگی در زمستان عدم وجود بوی بد و زننده عدم وجود خطر در برخورد با پوست استفاده راحت کارگران در طول پروسه به دلیل عدم وجود بو و خطرات ( تجربه نشان داده اکثر کارگران در طول پروسه زیر بار استفاده از اسید استیک به دلایل ذکر شده نمیروند و دور از چشم کارفرما این مرحله را در فرآیند خود سرانه حذف می کنند ) به هیچ وجه خورندگی پارچه ندارد سازگار با دستگاه های رنگرزی جذب رنگ بسیار عالی در رنگ های دیسپرس و … برخی از همکاران در رنگرزی راکتیو این اسید را جایگذین اسید استیک برای خنثی سازی حمام اول رنگرزی کرده‌اند که با توجه به حجم بالای استفاده اسید استیک در رنگرزی راکتیو، نسبت به قیمت موجود صرفه اقتصادی قابل ملاحظه ای دارد. توجه داشته باشید که این اسید تشکیل شده از چند نوع اسید آلی و معدنی می باشد که بصورت تضمینی به مشتری تحویل میگردد ((((((( به هیچ وجه رقیق شده اسید خطرناک سولفوریک نمی‌باشد )))))))

  مواد شیمیایی البرز
 • فروش جوش شیرین

  فروش جوش شیرین

  بازرگانی کیا تجارت مهر: فروش انواع گرید های جوش شیرین به قیمت درب کارخانه *جوش شیرین پارس شیراز *جوش شیرین پترو طرح مشهد *جوش شیرین فجر پارسیان مشهد *جوش شیرین مالان معین مشهد موجود در انبار تهران ، شور آباد ارسال سریع به سراسر ایران دفتر مرکزی: تهران ، شیرازی جنوبی ، برزیل غربی دفتر شیراز: شیراز ، صدرا ، بلوار حافظ ، ساختمان کیا تجارت ، طبقه اول ، پلاک2 اطلاعات تماس: دفتر مرکزی: 02186058172 دفتر فروش شیراز: 07136416327 09129174551 09129174503 وب سایت: https://kiatrade.ir/ اینستاگرام: https://instagram.com/kiatrade.ir فروش جوش شیرین قیمت جوش شیرین خرید جوش شیرین بی کربنات سدیم Sodium bicarbonate جوش شیرین خوراکی جوش شیرین فود گرید جوش شیرین FOOD GRADE جوش شیرین پودری جوش شیرین طیوری جوش شیرین صنعتی جوش شیرین دامی جوش شیرین کریستال جوش شیرین ایرانی جوش شیرین مالان مشهد جوش شیرین معین مشهد جوش شیرین شیراز جوش شیرین مشهد

  مواد شیمیایی تهران
 • فروش استون ایرانی با کیفیت عالی

  فروش استون ایرانی با کیفیت عالی

  متیلال محصولی سبز(دوستار محیط زیست) ، شفاف ، بی رنگ ، با بویی ملایم جایگزین بسیار مناسبی برای استون در صنایع مختلف از جمله صنایع آرایش بهداشتی، صنایع رنگ ، چسب ، رزین و ... می باشد. این ماده با سمیت بسیار کمتر و قیمت مناسب تر در مقایسه با استون ، جایگزین بسیار مناسبی برای استون به شمار می رود. متیلال با افتخار تولید داخل بوده ، مشکلات ناشی از تحریم بر عرضه ی آن تاثیر گذار نخواهد بود. این محصول با دو خلوص 96 و 99 درصد با بسته بندی مورد نظر خریدار مستقیم توسط تولید کننده عرضه میگردد.

  مواد شیمیایی تهران
 • دیسپرس کننده آنتی اولیگومردار

  دیسپرس کننده آنتی اولیگومردار

  دیسپرس کننده آنتی اولیگومردار یک راه حل ساده برای برطرف کردن اقتصادی ریشه مشکل پارچه هایی که در رنگرزی در اثر اولیگومر لکه دار می شوند می باشد. این محصول جدید به عنوان یکنواخت کننده، دیسپرس کننده و آنتی اولیگومر در رنگ های دیسپرس، دارای خواصیت ضد اولیگومر بسیار قوی از لکه گذاری رنگ دانه های حل نشده در فرایند رنگرزی جلوگیری کرده و همزمان دستگاه جت را از رنگدانه های چسبیده به دیواره تمیز می گرداند خاصیت یکنواخت کنندگی بسیار بالا جهت حصول رنگ یکنواخت مهمترین خصوصیت این ماده می باشد. ( دیسپرس کننده آنتی اولیگومردار ) یکنواخت کننده، دیسپرس کننده و آنتی اولیگومر بر پایه ترکیبات شیمیایی آلی، معدنی و آزمایشگاهی تولید شده است. به عنوان یکنواخت کننده قوی با خواص دیسپرس کنندگی بالا و آنتی اولیگومری مصرف می‌شود. از خواص این ماده می‌توان به موارد: _ مایع بی رنگ مات _ دارای خاصیت یکنواخت کنندگی و دیسپرس کنندگی فوق العاده برای افزایش جذب رنگ و یکنواختی در رنگرزی از بین برنده کثیفی از روی الیاف و معلق کردن آنها _ سازگار با مواد آنیونیک و نانیونیک _ pH حدود 7 _ مقاوم در برابر اسید و قلیا _ ماده علیرقم شکل ظاهری رقیق بسیار قوی بوده و برای مصرف تا 3 برابر رقیق تر می‌شود _ مناسب برای انواع الیاف در سیستم های مختلف اشاره کرد. یکنواخت کننده، دیسپرس کننده و آنتی اولیگومر – SDU 97 یک راه حل ساده برای جلوگیری از لکه شدن پارچه ها در فرآیند تکمیل می‌باشد. لکه دار شدن و نایکنواختی در رنگ پارچه میتواند در اثر عوامل زیر باشد: اثر اولیگومر نایکنواختی رنگ در اثر دیسپرس نشدن صحیح رنگ لکه های روغنی موجود از مرحله بافت رنگزاهای حل نشده چسبیده به دیواره دستگاه دیگر مزایا: یکنواخت کننده، دیسپرس کننده و آنتی اولیگومر در رنگ های دیسپرس، دارای خواصیت ضد اولیگومر بسیار قوی می‌باشد. از لکه گذاری رنگ دانه های حل نشده در فرآیند رنگرزی جلوگیری میکند. این ماده همزمان بدنه دستگاه جت را از رنگدانه های چسبیده به دیواره تمیز می گرداند. بدین معنی که دارای خاصیت یکنواخت کنندگی و آنتی اولیگومری جهت حصول رنگ یکنواخت می باشد.

  مواد شیمیایی البرز