زئونوز: بیماری مشترک انسان و حیوان

بیماری زئونوز یا بیماری مشترک انسان و حیوان چیست؟

به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که بین انسان و جانوران مهره‌دار قابل انتقال می‌باشند. این بیماری‌ها به عنوان یک معضل بهداشتی مهم در اکثر کشورهای جهان مطرح بوده و سالیانه مبالغ هنگفتی را به بخش بهداشت تحمیل می‌نمایند.بیماری مشترک انسان و حیوان (زونوتیک یا زئونوز) واژه هایی هستند که برای توصیف عفونت یا بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان استفاده می شوند.
بیماری‌هایی که در این گروه قرار دارند عبارتند از: پروسلوز، سیاه زخم، موارد حیوان گزیدگی مظنون به هاری، لیشمانیوز جلدی(سالک)، لیشمانیوز احشایی(کالا آزار)کیست هیداتیک، و بیماری‌های نوپدیدی مانند سارس، جنون گاوی، آنفولانزای پرندگان، CCHF و . . . که جدیدا به آن‌ها اضافه شده است. سیستم مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها که به‌طور جاری در سیستم بهداشت و درمان اعمال می‌گردد.و شامل اقدامات:‌ جمع‌آوری اطلاعات و آمار، گزارش‌دهی، بیماریابی، ارجاع به سطوح بالاتر و آنالیزداده‌ها می‌باشد که در نهایت همانند سایر بیماری‌ها پس از اتخاذ یک راه‌کار و راه‌حل مناسب به منظور رفع معضل و برقراری سلامت جامعه در قالب سیستم مراقبت بهداشتی در جامعه به کار گرفته می‌شود.


  

منشا این بیماری‌ها ممکن است جانوران اهلی یا وحشی، ازجمله حشره ها،پستانداران،خزندگان،پرندگان باشند. در برخی زئونوزها، انسان عفونت را به جانوران دیگر منتقل می‌کند که این حالت زئونوسیس معکوس یا آنتروپونوسیس خوانده می‌شود (برگرفته از واژه یونانی anthropo به معنی انسان). در زئونوسیس مستقیم، عامل عفونی تنها نیاز به یک میزبان برای تکمیل چرخه زندگی خود دارد و طی انتقال، دچار تغییر چشمگیری نمی‌شود.
 

دلایل مختلفی می تواند باعث انتقال این گونه بیماری ها شود که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

             استفاده خوراکی از حیوانات و فراورده های حیوانی

             نگهداری از حیوانات به عنوان حیوان خانگی یا حیوانات مزرعه و یا انتقال در حین انجام خدمات دامپزشکی حیوانات

             حمله ی حیوان وحشی و انتقال بیماری به انسان

           انتقال بیماری توسط حشرات، کنه ها یا انگل ها

             شکار و صید حیوانات

 

سخن پایانی:
همواره در طول تاریخ، حیوانات انواع عامل بیماری‌زا را به انسان‌ها انتقال داده‌اند. در حال حاضر بیش از 70 درصد بیماری‌های نوظهور همه‌گیر جهانی، منشا حیوانی دارند. بیماری های مشترک انسان و حیوان از همه گروه جانوران منتقل می‌شوند. اما از آنجایی ‌که انسان‌ها بیشتر با حیوانات خانگی و دام سروکار دارند، بیش‌ترین تحقیق و البته درمان، برای این دسته از حیوانات صورت گرفته است. به منظور جلوگیری از انتقال این بیماری های مشترک، تنها کافی است به حیوانات خارج از منزل دست نزنید، محیط زندگی دام و حیوانات خانگی را به‌طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید و همچنین واکسیناسیون و مصرف انواع داروهای ضد انگلی را پشت گوش نیندازید.


۰۸ شهریور ۱۴۰۰


محصولات مشابه
 • خرید و فروش مونو اتیلن گلایکول (MEG)

  خرید و فروش مونو اتیلن گلایکول (MEG)

  شرکت صنایع شیمیایی وال سیاه هرمز (پترو وال)، وارد کننده و تامین کننده مواد اولیه شیمیایی اقدام به فروش تخصصی مونو اتیلن گلیکول نموده است. فروش مونو اتیلن گلایکول (MEG) پتروشیمی شازند اراک، فروش مونو اتیلن گلایکول (MEG) پتروشیمی مارون، فروش مونو اتیلن گلایکول (MEG) پتروشیمی فرسا شیمی، فروش مونو اتیلن گلایکول (MEG) پتروشیمی مروارید، تحویل درب پتروشیمی یا انبار تهران-ارسال سریع به سراسر ایران. برای کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و سفارش محصول با ما در ارتباط باشید. شماره تماس: 09120334110 02191692210 09912454110 مهندس آگنج

  مواد شیمیایی تهران
 • تولید کننده نشادر 99.5 درصد

  تولید کننده نشادر 99.5 درصد

  تامین مواد اولیه شیمیایی مستقیم از کارخانه تولید و فروش کلرید آمونیوم ایرانی 99.5 درصد با کیفیت عالی و قیمت رقابتی جهت خرید به صرفه کافیست با ما تماس بگیرید.

  مواد شیمیایی قم
 • فسفرمس

  فسفرمس

  آلیاژ فسفر مس به زبان ساده یک اکسیدزدا و روان کننده در هنگام ذوب و ریخته گری و تثبیت کننده رنگ و جلوگیری از شکننده شدن مواد بعد از ذوب و ریخته گری است، فسفر مس جهت صنایع ذوب و ریخته گری مس،برنج،مفرغ،آلومینیوم،برنز،فسفربرنز و سیم جوش سازی کاربرد دارد

  مواد شیمیایی البرز
 • فروش ویژه دی اتانول آمین(DEA)

  فروش ویژه دی اتانول آمین(DEA)

  دی اتانول آمین چیست و چه کاربردهای دارد؟ دی اتانول آمین یکی از تاثیر گذارترین ترکیبات آلی است که از واکنش بین اتیلن اکسید و آمونیاک به دست می آید. این ترکیب یک الکل دوتایی است که دارای دو گروه هیدروکسیل است و مانند یک باز ضعیف عمل می کند. دی اتانول آمین چیست؟، پایه اصلی تولید بسیاری از شوینده ها می باشد. این ترکیب شیمیایی در تولید نمکهای اسید چرب با زنجیره بلند مورد استفاده قرار می گیرد و به ترکیبات هیدراته کمک می کند تا کف کنند. این ترکیب آلی در حال حاضر در ایران در پتروشیمی شازند اراک تولید می شود و ماده اولیه تولید آن که اتیلن اکساید است در پتروشیمی مارون و اراک و جم تولید شده و امکان دسترسی مخاطبان این محصول به آن در بازار داخلی فراهم ومهیا است. دی اتانول آمین چه کاربردی دارد 1- تولید مواد آرایشی و بهداشتی اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی می شوند و به همین دلیل از دی اتانول آمین برای تولید شامپو و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. شکل و حالت کرمی مواد آرایشی به دلیل وجود این ترکیب است. 2- سموم کشاورزی از این ترکیب برای خنثی سازی مواد شیمیایی کشاورزی و تولید شکل خاصی از سموم کشاورزی استفاده می شود. 3- فعال کننده سطح یکی از ترکیباتی که برای تاثیر بیشتر شوینده ها روی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد دی اتانول آمین است. 4- صنعت گاز برای شیرین سازی و تصفیه گاز طبیعی باید از ترکیباتی استفاده شود که واکنش پذیری کمی دارند و ایجاد خوردگی نمی کنند، دی اتانول آمین یکی از این ترکیبات تاثیرگذار است. 5- نساجی از این ترکیب به عنوان نرم کننده در تولید پارچه در صنایع نساجی استفاده می شود. 6- تهیه و تولید سیالات صنعتی دوام و طول عمر Diethanolamine بالا است و باعث ایجاد خوردگی نمی شود، از این ترکیب می توانیم به عنوان خنک کننده استفاده کنیم. زمانی که از این ترکیبات استفاده می کنیم، اسیدهایی مانند کربوکسیلیک اسید و اسید اولئیک تبدیل به نمک می شود و این فرآیند از خوردگی تجهیزات جلوگیری می کند. 7- تولید فوم از این ترکیب آلی می توانیم برای تولید فوم های پلی یورتان قابل انعطاف و غیر قابل انعطاف استفاده کنیم. استفاده از این ترکیب باعث می شود تا مقاومت و پایداری محصول فوم ها بالا برود.. جهت اطلاع از قیمت و نحوه فروش از طریق شماره های زیر با کارشناسان فروش ما در تماس باشید. راههای ارتباط باELSAPA : 02188062713 02186017285 داخلی(305) 09122152742 علی کارگر وب سایت : www.elsapaco.com

  مواد شیمیایی تهران