تا به حال فکر کردید که چرا مردم نسبت به بازاریابی حس خوبی ندارند؟

تا به حال فکر کردید که چرا مردم نسبت به بازاریابی حس خوبی ندارند؟  یکی از علت های محبوب نبودن بازاریابی ، ترفندهای نادرست بازاریابی است که نه‌تنها مشتریان را نسبت به یک برند بی‌اعتماد می‌کند، بلکه باعث سردرگمی و اشتباه مدیران هم می‌شود.
سال‌های زیادی است که بیشتر مردم بازاریابی را به چشم شغلی ناخوشایند می‌بینند. حرفه‌ای که با کمپین‌های «تلقین مثبت» و پر کردن اینباکس ایمیل‌ها و پیام های مردم عجین شده است.
بازاریابی موفق
بازاریابی علم عجیب غریبی نیست. بااین‌حال چیزی در مورد آن وجود دارد که باعث می‌شود حتی انسان‌های باهوش سردرگم شوند. اگر از نزدیک نگاه کنیم، می‌بینیم که بازاریابی، انسان‌های تحصیل‌کرده و با اعتمادبه‌نفس را هم وحشت زده می‌کند. باوجوداینکه استراتژی‌های بازاریابی هرسال میلیون‌ها دلار برای شرکت‌ها هزینه در بر دارد، ولی حتی متصدیان شرکت می‌ترسند که اقرار کنند از ماهیت بازاریابی و روش کار آن، چیزی نمی‌دانند.
سه دلیل اصلی وجود دارد که بازاریابی را برای مردم و حتی مدیران سطح ‌بالا، کمی عجیب، ناخوشایند و وحشت‌آور می‌کند:
1- شما از بازاریابی چیزی نمی‌دانید
بیشتر مدیرانی که تیم‌های بازاریابی را استخدام می‌نمایند، خودشان در زمینه‌ی دیگری متخصص هستند. مثلاً شما متخصص یک شرکت کترینگ قدیمی هستید یا یک شرکت الکترونیکی. درهرصورت تخصص شما در زمینه ی دیگری است. به‌این‌ترتیب هرگاه به روند بازاریابی نگاه کنید، احساس حیرت می‌کنید و برای اینکه ظاهر را حفظ کنید، وانمود می‌کنید که مسائل بازاریابی را به طور کامل فهمیده‌اید.
مشکل اینجاست که شما نمی‌خواهید اعتراف کنید چیزی را نمی‌دانید که احساس می‌کنید «باید بدانید». با خودتان می‌گویید «من باهوش، فهمیده و تحصیل‌کرده هستم و باید وقتی اعضای تیم بازاریابی با هم صحبت می کنند، حرف‌های آن‌ها را متوجه شوم. ولی واقعیت این است که من حتی یک کلمه از صحبت‌های آن‌ها را نمی‌فهمم.»
هیچ دلیلی و بایدی وجود ندارد که روندهای بازاریابی را متوجه شوید. شما در حوزه ی دیگری متخصص هستید.
نکته: با پذیرفتن اینکه شما کارشناس رشته‌ی خود هستید، می‌توانید یادگیری مبانی و اصول اولیه‌ی بازاریابی را به‌سادگی آغاز کنید.
 
 
2- بیشتر بازاریابان نمی‌دانند بازاریابی چگونه عمل می‌کند
اکثر بازاریابان نمی‌دانند بازاریابی به‌عنوان یک سیستم کل چطور کار می‌کند. آن‌ها فقط بخش‌هایی از این سیستم را مدیریت می نمایند؛ مثل بخش سئو، برند سازی یا روابط عمومی.
این حرفه بازاریاب است که شما را متقاعد نماید بخشی از آن سیستم طلایی است که جریان دائمی مشتریان را به سمت محصولات شما تضمین می‌کند. آن‌ها شما را با کلمات تخصصی و گاهی عجیب، آشفته می‌کنند تا باور کنید که آن‌ها افراد مناسب برای سیستم شما هستند.
بازاریاب‌ها (البته به‌احتمال‌ زیاد) تعاملی از پیش طراحی‌شده را با شما آغاز می‌کنند که طی آن، شما احساس می‌کنید تکنیک‌های فروش بیش‌ازحد پیچیده و تخصصی هستند و هر چه در این کار موفق‌تر باشند، شما پول بیشتری به آن‌ها پرداخت می نمایید تا راه‌حلی برای فروش شما بیابند. اگر شما پس از پایان جلسه‌ی خود با بازاریاب‌ها، حس می‌کنید بیش از اینکه متقاعد شده باشید، گیج و سردرگم شده‌اید، به دلیل همین پروسه‌ی طراحی‌شده است.
موفق‌ترین مالکان کسب‌وکار، آن‌هایی هستند که از اعتراف به ندانستن برخی چیزها ترسی ندارند. وظیفه‌ی شما این است که متوجه شوید آیا استراتژی و رویکرد بازاریابی تیم شما، برای فروش بهینه‌ی محصولاتتان مناسب است یا نه.
نکته: تا جایی که ممکن است تمام سؤالاتی را که به ذهنتان می‌رسد از آن‌ها بپرسید و تا زمانی که روند کار را کاملاً درک کنید به پرسیدن ادامه دهید.
 بازاریابی مدرن
3- بازاریابی عجیب و هرز به نظر می‌رسد
اکثر مردم بر این باورند که بازاریابی حرفه‌ی «حرف زدن و مبالغه کردن» است. بله، بازاریاب‌ها کاری می‌کنند که شما در مورد فروش خود بیش‌ازحد هیجان‌زده شوید. آن‌ها با شور و پرحرارت از کارشان حرف می‌زنند، خود را متعجب نشان می‌دهند و واژه‌های تخصصی زیادی به کار می‌برند تا شما حس کنید بدون آن‌ها کاملاً غرق می‌شوید.
حقیقت این است که بازاریابی علم و هنر مبالغه کردن نیست و برعکس، این کار باعث می‌شود شما مشتریان خوب خود را از دست بدهید.
بازاریابی هنر ترجمه است؛ ترجمه‌ی خدماتی که شما می‌خواهید ارائه دهید، برای افرادی که به محصولات شما نیاز دارند.
چشم‌انداز شما دچار مشکلی است که می‌توانید آن را حل کنید. پروسه‌ی بازاریابی شما باید به شیوه‌ای خدماتتان را منعکس کند که مشتریان پایه‌ی خود را پیدا و آن‌ها را حفظ کنید. اگر کار خود را درست انجام بدهید، مشتریان نه‌تنها از بازاریابی شما رنجیده نمی‌شوند، بلکه از اطلاع‌رسانی و شفافیت شما سپاسگزار خواهند بود.
نکته: با مردم به زبان خودشان صحبت کنید. شما مجبور نیستید به هیجان‌های کاذب تظاهر کنید یا در مورد محصولاتتان مبالغه کنید؛ باید صادق باشید.
 هنر بازاریابی

در پایان، بازاریابی مثل تمام علوم دیگر، به یادگیری و زمان نیاز دارد. اگر تعلل کنید، برایتان سخت‌تر می‌شود که اعتراف کنید از اصول اولیه‌ی این فرایند (مثل تفاوت بازاریابی و برند سازی و تبلیغات)، چیزی نمی‌دانید. با این حال هیچ‌وقت برای یادگیری بازاریابی دیر نیست.
منبع: Zoomit.ir
 

1396/6/14
جویشگر پردیس ارم


دیگر محصولات


محصولات مشابه
 • کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی"

  کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی"

  کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی( 150 تکنیک عملی برای فروش و بازاریابی موفق )" مولف: مجید شهیدی ناشر:انتشارات دانش پژوهان برین قطع:رقعی؛112 صفحه این کتاب به کارآفرینان،فروشندگان،بازاریابان ، ویزیتورها، منشی ها ،مسئولین دفاترمدیر عامل ،پرسنل بخش فروش و بازاریابی توصیه می شود . بخش هایی از کتاب "بازاریاب و فروشنده امروزی باید مطلع،مسلط ،هوشیارو در یک کلام ،حرفه ای باشد تا جایگاه خود را در میان سایر بازاریابان و فروشندگان متمایز نماید و بدین شکل در میدان رقابت باقی بماند.لذا این کتاب بر آن است تا شما را به تکنیک ها و ابزارهایی مسلح نماید تا موفقیت خود را به عنوان یک بازاریاب و فروشنده جشن بگیرید. این کتاب از آن دست کتابهایی است که اگر حرفه بازاریابی را برای آینده شغلی خود در نظر گرفته اید،باید یک نسخه از آن را همواره در کنار دست خود داشته باشید. چیزی شبیه هند بوک برای رشته بازاریابی و فروش حرفه ای. برخی از نکات: • برای هریک از مکالمات تلفنی خود از قبل برنامه ریزی کنید ،ابتدا تمام مکالمه را در ذهنتان تمرین کنید ،مجسم سازید که پیشاپیش در این کار موفق شده اید و حالا می خواهید این موفقیت را تکرار کنید. • در تماس اول با یک منشی از جمله ای امری، مودبانه و سریع استفاده کنید به عنوان مثال ،"آقای جعفری، لطفا" و از به کاربردن عباراتی با بار منفی نظیر "ببخشید مزاحم شدم" یا "خسته نباشید" استفاده نکنید . • چنانچه مشتری با شما تماس گرفت ،پیشنهاد می شود در سومین زنگ، به او پاسخ دهید؛زودتر از آن ، خود را بیش از حد مشتاق نشان داده و دیرتر از آن نوعی بی احترامی تلقی خواهد شد . • اگر لحن صدایتان نامناسب باشد ممکن است پاسخ نامناسبی دریافت کنید. در بیشتر موارد، با به دست آوردن لحن صدای خوش بینانه و مطمئن، می توانید دیگران را در مسیر موافقت با خودتان همراه کنید. • در مذاکرات گشاده رو، مودب، صادق ، منطقی، مسلط ،راز دار، منصف و صبور باشید ،ارتباط چشمی صحیح برقرارکنید و وارد مسائل شخصی و خانوادگی نشوید. • سه‌چهارم تصمیمات مشتریان برای خرید کالا یا خدمت در نقطه خرید شکل می‌‌گیرد. • 98 درصد از فرایند خرید توام با احساس و تنها2 درصد آن با منطق توام است.لذا مشتری باید از شما خوشش بیاید تا خرید کند. • 5 ثانیه اول هر ملاقاتی از 5 دقیقه بعدی اش، مهم تر است.پس تاثیر ملاقات اول را جدی بگیرید . • 55 درصد از یک ارتباط موثر به شکل ظاهری و زبان بدن ،38 درصد به نوع گفتار و استفاده از کلمات و تنها 7 درصد به محتوای کلام بستگی دارد .از این رو به زبان بدن خود و طرف مقابل دقت کنید . • و..." جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 09138049704 و 36270251 (031) تماس حاصل نمایید .

  مشاوره اصفهان
 • مشاوره و طراحی فروش،بازاریابی و برندینگ

  مشاوره و طراحی فروش،بازاریابی و برندینگ

  شرکت نویان صنعت هونامیک برنامه ریزی بازاریابی و فروش شامل بخش بندی هدف گذاری جایگاه یابی می باشد که بر اساس ماتریس های تدوین استراتژی برگرفته از مدل دیوید صورت می پذیرد. _برنامه بازاریابی جهت جذب سرمایه جذب سرمایه از طریق افراد کارآفرین و یا بانکها و مؤسسات مالی اعتباری) _برنامه بازاریابی جهت دریافت نمایندگی فروش محصولات و خدمات از شرکتهای داخلی و خارجی _برنامه بازاریابی جهت ارائه برنامه استراتژیک بازاریابی به هیئت مدیره _برنامه بازاریابی جهت بازنگری طرح کسبوکار تجاری Business Plan _برنامه بازاریابی جهت استخدام مدیر بازاریابی. فروش: _تحلیل ورود به بازار جدید و اندازه گیری بازار و تحلیل آینده آن _تهیه و تدوین برنامه های بازاریابی فروش _طراحی و برنامه ریزی فروش و بازاریابی _مشاوره در طراحی چارت سازمانی فروش _مشاوره در انتخاب نام برند _برنامه بازاریابی اینترنتی _آسیب شناسی علل کاهش فروش _شناسایی بازار مصرف بالقوه _پیاده سازی فرآیند فروش _ایجاد بانک مشتریان _ارتباط مشترکCRM _صدای مشتریانvoise _ارتباط مشترکCRM و بازاریابی _آموزش پرسنل فروش و بازاریابی _فروش تضمینی و خدمات _ترخیص کالا

  مشاوره البرز