6 استراتژی بازاریابی محتوا

6 استراتژی بازاریابی محتوا

آیا ایده ای بزرگ اما سرمایه اندکی دارید؟
شما تنها نیستید. بسیاری از شرکت ها با این مشکل مواجه هستند. اما این مشکل را می‌توان با اندکی ذکاوت برطرف نمود.شما باید طرز تفکر خود در مقایسه با رقبای خود را تغییر دهید. بسیاری از استراتژی های شرکت های بزرگ برای شما مناسب نمی باشند. شما نیروی کار کافی برای اجرای این استراتژی ها را ندارید. شما بودجه ای همانند شرکتی نظیر پپسی را در اختیار ندارید. اما در اصل به هیچ یک از این موارد نیازی ندارید.

  

خبر خوب در مورد بازاریابی محتوا این است که این روش یکی از موثرترین انواع بازاریابی برای بودجه های کم می باشد. در اصل، بسیاری از تیم های بازاریابی محتوا فقط از یک نفر تشکیل شده اند. 68% آنها نیز کمتر از سه نفر هستند. اگرچه شما به بودجه زیادی نیاز ندارید، اما به مجموعه ای از مهارت های رسانه ای برای ایجاد محتوای جذاب نیاز دارید. اما این را نیز به خاطر داشته باشید که انتظار ایجاد محتوای بسیار فوق العاده و شگفت انگیز نیز وجود ندارد.
به عنوان مثال می توان به PewDiePie اشاره کرد. این کمدین بیش از 50 میلیون عضو در YouTube دارد. او در سال 2016 توانست 15 میلیون دلار کسب درآمد داشته باشد. اما او قادر به دریافت هیچ جایزه ای برای کیفیت تولید نیست. البته نیازی به این مساله نیز ندارد. دریافت جایزه اولویتی برای وی یا مخاطبین وی به شمار نمی رود.
به منظور ارائه ایده هایی برای شما به منظور صرفه جویی در هزینه های سال آتی، در اینجا به چند استراتژی بازاریابی محتوا اشاره می کنیم که می توانیم با بودجه اندک و یک تیم کوچک نیز آنها را اجرا کنید. هزینه اجرای آنها از 0 تا 400 میلیون تومان می باشد. اصلی ترین چیزی که به آن نیاز دارید، تمرکز و توجه به اقدامات می باشد.
 
1. بازاریابی تاثیرگذار
به خاطر دارید که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم یکی از مهارت های موردنیاز برای بازاریابی محتوا، مهارت های رسانه ای است. جو پولیزی، بنیانگذار موسسه بازاریابی محتوا بیان دارد که "شما می توانید آن را ایجاد نموده و یا خریداری کنید." بازاریابی تاثیرگذار آن را خریداری می کند. در اینجا "آن" به مهارت های رسانه ای و توانایی های بازاریابی محتوا اشاره دارد.
این روشی بسیار متفاوت تر از روش مورد استفاده توسط شرکت های بزرگ می باشد. آنها تیم های تولیدکننده محتوا را استخدام می کنند. بوت استرپرها هم می توانند در صورت همکاری با تاثیرگذار مناسب به نتیجه مشابهی دست یابند. در اینجا به این روند اشاره می کنیم:
تاثیرگذارها همان افرادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی مخاطبین زیاد یا با کیفیتی دارند. شما هیچ مخاطبی ندارید. ایجاد مخاطب یکی از اصلی ترین دارایی های بازاریابی محتوای شما می باشد.
تاثیرگذاران در ایجاد محتوای موردعلاقه مخاطبین نیز مهارت دارند. آنها با نحوه ایجاد محتوا با هزینه ای بسیار کم آشنا هستند. شما می توانید از افراد دارای این مهارت در شرکت خود بهره مند شوید. اکنون، قبل از اینکه با خود فکر کنید که من نمی توانم ماهانه 400 میلیون تومان را برای ایجاد محتوا اختصاص دهم، به این موضوع فکر کنید: «تاثیرگذاران کوچکتر اغلب موثرتر از سایر افراد هستند »
اگر مخاطبین شما در اینستاگرام نیستند، نیازی نیست از یک تاثیرگذار اینستاگرامی استفاده کنید. تاثیرگذاری را انتخاب کنید که با مخاطبین ایده آل شما در ارتباط باشد. فردی را پیدا کنید که اهداف وی با اهداف شما در یک راستا است. این فرد بهترین گزینه برای همکاری به شمار می رود.

پیشنهاد می‌شود: بهترین راهکارهای بازاریابی با محتوا برای سازمان های B2B

2. داستان سرایی


شاید شما نمی توانید تبلیغ یا فیلم کوتاهی تهیه کنید. اما بدون شک شرکت شما داستانی دارد. از جمله این داستان ها می توان به نحوه راه اندازی کسب و کار اشاره کرد. برای مثال می توانید داستان اولین سال راه اندازی شرکت یا مشکلاتی که در طی روزهای اول با آنها مواجه شدید را تعریف کنید.
بسیاری از ما به تاثیرگذاری داستان ها آشنا هستیم. در صورتی که داستان به درستی تعریف شود، بهترین روش برای ارتباط با مردم به شمار می رود. اما همزمان با آغاز نوشتن و یا حضور در برابر دوربین، این کار دشوارتر می شود. تحت این شرایط سعی می کنیم بسیار رسمی و حرفه ای باشیم و این دقیقا نقطه ای است که لذت داستان را از بین می برد. «مشتریان به دنبال داستان های واقعی هستند که با آرامش تعریف شوند»
مشتری باید آرامش و راحتی شما را احساس کند. اگر نمی توانید این کار را به خوبی انجام دهید، می توانید از یکی از همکاران و یا فردی که برای تاثیرگذاری استخدام کرده اید کمک بگیرید.

پیشنهاد می‌شود: داستان موفقیت لیپتون: ثروتی به رنگ چای
 
3. در ابتدا به مخاطبین توجه کنید
بسیاری از بازاریابان محتوا تمام تمرکز خود را به ایجاد محتوا متمرکز کرده و هدف اصلی بازاریابی محتوا را فراموش می کنند: «ایجاد مخاطب »
 
این اصلی ترین هدف تمام محتواهای ایجاد شده است. ایجاد مخاطب منجر به پیشرفت کسب و کار شما می شود. توجه به مخاطب منجر می شود که آنها نیز همواره شرکت و سازمان شما را در اولویت قرار دهند. در طی استفاده از این استراتژی شما باید اندکی صبور باشید. تلاش های بازاریابی محتوای بتی کروکر بعد از 18 ماه به نتیجه رسید. آنها همواره مخاطبین را در اولویت اصلی خود قرار داده بودند. آنها در مراحل اولیه ناامید نشده و به تلاش های خود ادامه دادند. این امر منجر شد که بیسکویت های این شرکت همواره اولین اولویت خانواده ها بوده و همانند شیر همیشه در آشپزخانه های افراد موجود باشد.
 
4. اولویت بندی حفظ مشتریان
 
این ایده من نیست، بلکه بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک اعلام کرده اند که اولویت اصلی آنها حفظ مشتریان بوده است. 43% از مالکان کسب و کارهای کوچک اعلام کرده اند که بهبود تجربه مشتریان و حفظ آنها یکی از اصلی ترین استراتژی های آنها برای افزایش درآمد بوده است. اعمال این روش بسیار ساده است: «محتوایی را برای مشتریان کنونی خود ایجاد کنید»
این روش باعث ایجاد رابطه ای نزدیک با مشتریان می گردد. در این صورت شما می توانید با نیازهای مشتریان نیز آشنایی بیشتری داشته باشید.
 
5. جایی باشید که مخاطبین شما آنجا هستند
این ایده مکمل ایده های پیشین است. اولین بخش از این هدف، تمرکز می باشد: « بر روی مکان هایی که مخاطبین شما در آنها حضور ندارند، تمرکز نکنید »
اگر مخاطبین شما بالای 50 سال هستند، می توانید استفاده از پلت فرم هایی نظیر Snapchat را کنار بگذارید. نبرد خود را به خوبی انتخاب کرده و از منابع موجود به بهترین نحو استفاده کنید. این بدین معناست که شما نباید بیش از سه شبکه مجازی را برای تاثیرگذاری بر روی مخاطبین خود انتخاب کنید. اگر این استراتژی را به همراه اولویت دادن به مشتریان استفاده کنید، شما می توانید شبکه اجتماعی موردعلاقه آنها را پیدا کرده و با آنها در ارتباط باشید. این اصلی ترین عاملی است که استراتژی محتوای شما را تعیین می کند. 
 
6. کتاب بنویسید
برخی افراد نوشتن کتاب را به عنوان روشی برای بازاریابی محتوا معرفی می کنند. این روش یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی به شمار رفته و در طی چندین دهه نتایج بسیار مطلوبی داشته است. البته شایان ذکر است که تمام کسب و کارهای موجود نمی توانند از نوشتن کتاب بهره مند شوند. اما این روش برای بسیاری از کسب و کارها مناسب می باشد. این روش به ویژه برای افرادی که در کسب و کارهای B2B هستند، مناسب است.
اگر فکر می کنید که نمی توانید کتاب بنویسید، نگران نباشید. افراد متعددی وجود دارند که این کار را برای شما انجام می دهند. این کتاب می تواند شرکت شما را به سمت موفقیت سوق دهد و ضرورتی برای نوشتن آن توسط خود شما وجود ندارد. اما چرا این روش موثر است:
 •  منجر به ایجاد اصالت می گردد.
 • شما را به گستره وسیعی از مخاطبین معرفی می کند.
 • کتاب هدیه است که می توانید به مشتریان خود ارائه دهید.
هچنین می توانید فرمت کتاب را تغییر داده و از آن در سایر محتوای خود از جمله اسلایدها، آزمون ها و ... استفاده کنید.

نتیجه گیری
برخی اوقات مدیریت کسب و کارهای کوچک آسان تر از کسب و کارهای بزرگ می باشد. بازاریابی محتوا در کسب و کارهای کوچک بسیار ساده تر است. شما می توانید از انعطاف پذیری و خلاقیت خود استفاده نموده و به نتایج بهتری در مقایسه با رقبای خود دست یابید. بنابراین ضروری است به ریشه های استارتاپ خود رجوع کنید.
 

1396/10/19
اطلاعات تماس
ناماحسان صدریان
استاناصفهان


محصولات مشابه
 • طراحی و مهندسی فروش و بازاریابی -دیجیتال مارکتینگ-افزایش فروش

  طراحی و مهندسی فروش و بازاریابی -دیجیتال مارکتینگ-افزایش فروش

  ررنامه ریزی بازاریابی و فروش شامل بخش بندی ، هدف گذاری ، جایگاه یابی می باشد که بر اساس ماتریس \r\nهای تدوین استراتژی برگرفته از مدل دیوید صورت می پذیرد.\r\n• برنامه بازاریابی جهت جذب سرمایه (جذب سرمایه از طریق افراد کارآفرین و یا بانکها و مؤسسات مالی اعتباری)\r\n• برنامه بازاریابی جهت دریافت نمایندگی فروش محصولات و خدمات از شرکتهای داخلی و خارجی\r\n• برنامه بازاریابی جهت ارائه برنامه استراتژیک بازاریابی به هیئتمدیره\r\n• برنامه بازاریابی جهت بازنگری طرح کسبوکار تجاری Business Plan\r\n• برنامه بازاریابی جهت استخدام مدیر بازاریابی

  مشاوره البرز
 • مشاوره فروش وبازاریابی

  مشاوره فروش وبازاریابی

  شرکت خَلق فروش حرفه ایی (مسئولیت محدود) با شماره ثبت 559112 با تجربه بیش از 15 سال همکاری با شرکت هایی با شرح فعالیت های متفاوت ، آماده همکاری و ارائه خدمات تخصصی در حوزه بازاریابی و فروش حرفه ایی می باشد . ما در این مجموعه سعی در شناسایی و تشخیص بهترین رفتار جذب بازار و مشتریان در فعالیت شما با استفاده از روشهای علمی و عملی را خواهیم داشت . ما گام های اساسی در این مسیر را تحلیل ، تدوین و کنترل می کنیم . 1) تحلیل شرایط فعلی 2) اجرایی و تدوین برنامه 3) آموزش، اجرا و کنترل اگر به دنبال ” مشاوره رایگان ” بازاریابی برای کمک به رشد مشاغل خود هستید ، ما دوست داریم که بخشی از داستان موفقیت شما باشیم. در روش خَلق فروش حرفه ایی سعی در بکارگیری تمام ابزارهای فروش با تاکید بر برترین روشهای کاربردی در فروش و حذف روش های هزینه زا برای دستیابی به سقف اهداف می باشد . ما در قسمت بازاریابی از یکی از بهترین مدلهای بازاریابی ( ( SOSTAC بهره می بریم . این روش یکی از مدل های ترکیبی می باشد که به عوامل درونی و بیرونی توجه خاصی دارد . هر فرد ، شرکت ویا صنف و صنعتی حق پیشرفت و کسب حداکثری درآمد را دارند و باید پیشرفت را احساس کنند . اگر جزو افرادی هستید که زمان کافی ، دسترسی و یا علاقه ایی برای ملاقات حضوری ندارند و ترجیح می دهند به صورت ” غیر حضوری ” برنامه مشاوره کسب و کار خود را دریافت کنند ، ما آماده ارائه خدمات به شما هستیم .

  بازرگانی تهران
 • کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی"

  کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی"

  کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی( 150 تکنیک عملی برای فروش و بازاریابی موفق )" مولف: مجید شهیدی ناشر:انتشارات دانش پژوهان برین قطع:رقعی؛112 صفحه این کتاب به کارآفرینان،فروشندگان،بازاریابان ، ویزیتورها، منشی ها ،مسئولین دفاترمدیر عامل ،پرسنل بخش فروش و بازاریابی توصیه می شود . بخش هایی از کتاب "بازاریاب و فروشنده امروزی باید مطلع،مسلط ،هوشیارو در یک کلام ،حرفه ای باشد تا جایگاه خود را در میان سایر بازاریابان و فروشندگان متمایز نماید و بدین شکل در میدان رقابت باقی بماند.لذا این کتاب بر آن است تا شما را به تکنیک ها و ابزارهایی مسلح نماید تا موفقیت خود را به عنوان یک بازاریاب و فروشنده جشن بگیرید. این کتاب از آن دست کتابهایی است که اگر حرفه بازاریابی را برای آینده شغلی خود در نظر گرفته اید،باید یک نسخه از آن را همواره در کنار دست خود داشته باشید. چیزی شبیه هند بوک برای رشته بازاریابی و فروش حرفه ای. برخی از نکات: • برای هریک از مکالمات تلفنی خود از قبل برنامه ریزی کنید ،ابتدا تمام مکالمه را در ذهنتان تمرین کنید ،مجسم سازید که پیشاپیش در این کار موفق شده اید و حالا می خواهید این موفقیت را تکرار کنید. • در تماس اول با یک منشی از جمله ای امری، مودبانه و سریع استفاده کنید به عنوان مثال ،"آقای جعفری، لطفا" و از به کاربردن عباراتی با بار منفی نظیر "ببخشید مزاحم شدم" یا "خسته نباشید" استفاده نکنید . • چنانچه مشتری با شما تماس گرفت ،پیشنهاد می شود در سومین زنگ، به او پاسخ دهید؛زودتر از آن ، خود را بیش از حد مشتاق نشان داده و دیرتر از آن نوعی بی احترامی تلقی خواهد شد . • اگر لحن صدایتان نامناسب باشد ممکن است پاسخ نامناسبی دریافت کنید. در بیشتر موارد، با به دست آوردن لحن صدای خوش بینانه و مطمئن، می توانید دیگران را در مسیر موافقت با خودتان همراه کنید. • در مذاکرات گشاده رو، مودب، صادق ، منطقی، مسلط ،راز دار، منصف و صبور باشید ،ارتباط چشمی صحیح برقرارکنید و وارد مسائل شخصی و خانوادگی نشوید. • سه‌چهارم تصمیمات مشتریان برای خرید کالا یا خدمت در نقطه خرید شکل می‌‌گیرد. • 98 درصد از فرایند خرید توام با احساس و تنها2 درصد آن با منطق توام است.لذا مشتری باید از شما خوشش بیاید تا خرید کند. • 5 ثانیه اول هر ملاقاتی از 5 دقیقه بعدی اش، مهم تر است.پس تاثیر ملاقات اول را جدی بگیرید . • 55 درصد از یک ارتباط موثر به شکل ظاهری و زبان بدن ،38 درصد به نوع گفتار و استفاده از کلمات و تنها 7 درصد به محتوای کلام بستگی دارد .از این رو به زبان بدن خود و طرف مقابل دقت کنید . • و..." جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 09138049704 و 36270251 (031) تماس حاصل نمایید .

  مشاوره اصفهان
 • مشاور مدیریت ، بازاریابی و برندسازی باشگاه ورزشی

  مشاور مدیریت ، بازاریابی و برندسازی باشگاه ورزشی

  ما به باشگاه های بدن سازی،استخرها،سالن های ورزشی و ایروبیک ومجموعه های ورزشی کمک می کنیم.ضمن جذب مشتریان ثابت و افزایش درآمد به برندی قوی در صنعت ورزشی تبدیل شوند. مسعود نجفی(مشاور بازاریابی وبرندسازی در صنعت ورزش)

  بدن‌سازی تهران