شبكه های خانگی و شركتی .

 شرح مودم
امروزه اصطلاحات علمی مرتبط با مودم میتواند كاملا گیج كننده باشد ، بنابراین امیدوارم در این مقاله دنیای مودم را شرح دهم
به طور كلی سه نوع فیزیكی مودم وجود دارد كه شامل : مودم داخلی ، مودم خارجی و مودم PCMCIA است .
مودم داخلی:‌ مودم داخلی در داخل كامپیوتر استفاده می شود و مستقیما به I/O BUS متصل می شود . مودم داخلی به چندین منبع تغذیه احتیاج ندارد و نیروی خود را از BUS داخلی كامپیوتر دریافت میدارد همچنین این نوع مودم به مدخل سری و یا كابل مدخل اتصال دهنده احتیاج ندارد . این نوع مودم ، حاوی 16550UART یا مدار های معادل است كه به انتقال سریع اطلاعات در كامپیوتر كمك می كند .معمولا مودم ها ی داخلی از مودم های خارجی ارزانتر هستند. نصب این مودم ها اغلب كمی مشكل تر از نصب مودم های خارجی است و حتما باید یك شیار ISA بر روی Main Board كامپیوتر وجود داشته باشد تا نصب انجام شود.
انواع مختلفی از مودم های داخلی موجود است:
یك نوع آن به یك سوراخISA متصل می شود كه همه سیستم ها این مدل را دارا هستند . نوع دوم مودم PCI است كه به مدخل PCI متصل می شد و فقط سیستم های جدید دارای این نوع هستند . البته گذر گاه های PCI بسیار كارآمد تر از گذرگاههای ISA هستند اما یك گذرگاه ICA عملی بسیار سریع تر از 56 نوع مودم موجود دارد و....... بنابراین انتخاب ISA یا PCI كاملا به خود شما بستگی دارد و اینكه چه نوع سیستمی در اختیار دارید .
مودم خارجی
در یك مودم خارجی ، این مساله خیلی مهم است كه مودم به یك مدخل سری16550AURT متصل شود (‌یا معادل آن شود )‌ تا بیشترین عملیات اطلاعاتی محفوظ شود و البته سریال پورت قابل دسترسی نیز لازم است . این نكته را نیز باید به خاطر سپرد كه اگر یك مدخل سری ، 16550A URT داشت برنامه ای تشخیصی مانند MSD باید اجرا شده باشد . MSD برنامه ای است كه به وسیله ویندوز 3.1 تهیه شد و در زیر فهرست فرعی ویندوز قرار گرفته است .وقتی MSD پردازش می شود باید از خروج ویندوز برای اجرای MSD مطمئن بود و هرگز نباید برای اجرای MSD از برنامه های خروج موقت استفاده كرد . MSD حتما باید در خارج از ویندوز اجرا شود تا بهترین نتیجه حاصل شود . پس از اجرا كردن MSD گزینه اطلاعات را از مدخل های COMM انتخاب كنید و علامت نشان داده خواهد شد در صورتی كه 16550A UART در آنجا موجود باشد . بعضی از سیستم ها ممكن است فقط 16550 (‌بدون A )‌را نشان دهند كه این نوع سیستم ها دارای یك نوع نسخه قدیمی از 16550 هستند كه ممكن است خوب كار كنند اما با خوبی 16550A نیستند . اصولا این 16550A UART محتوی ویژگی هایی هستند كه به مدخل سری این اجازه را میدهد كه در سرعت بالا ، بدون خطا و پر كردن بافر ( یك نوع حافظه كمكی ) عمل كند. مزیت سیستم های جدید امروزی این است كه در داخل مدخل سری خود میتوانند 16550A UART را شامل شوند. در عمل همه سیستم های جدید امروزی 16550 و یا معادل آن را دارند ..... مدارك موجود در سیستم شما نیز شاید بیانگر این اطلاعات باشد . بنابراین یك مودم خارجی به مدخل سری كه در PC وجود دارد متصل می شود و به این اجزا احتیاج دارد : كابل ارتباطی بین PC و مودم ، اتصال قوی و البته محلی برای قرار گرفتن مودم . مزیت های استفاده از یك مودم خارجی این است كه این نوع مودم به آسانی می تواند از كامپیوتری به كامپیوتر دیگر جا به جا شود و نوری كه در مودم وجود دارد می تواند هر نوع عیبی را تشخیص دهد . از این گذشته یك مودم خارجی می تواند براحتی با خاموشی خود؛ مجدد بارگزاری شود ، در حالی كه یك مودم داخلی نمی تواند بدون خاموش كردن كامپیوتر ، خاموش شود. بهر حال تصمیم گیری در مورد خرید مودم داخلی یا خارجی بر عهده خود شخص می باشد. مضاف بر این ،‌با افزایش تكنولوژی USB ، مودم ها به راحتی می توانند به USB پورت (‌ سری گذرگاه عمومی ) متصل شوند حتی PC سیستم شما یا بسیاری دیگر این نوع پورت را دارا هستند. پورت USB اجازه اتصال با شیوه های مختلف را به پورت مشابه می دهد كه به همین دلیل نه تنها مودم شما كه سایر مودم ها با شیوه های مختلف نیز می توانند به پورت USB اتصال پیدا كنند.
مودم های PCMCIA
نوع دیگری از مودم ، مودمهای PCMCIA است كه به طور اختصاصی برای سوراخPCMCIA كامپیوتر های لپ تاپ ( كامپیوتر های قابل حمل) ساخته شده است. برای لپ تاپ ها ، مودم داخلی ( PCMCIA ) دقیقا مخالف مودم خارجی است بنابراین ضرورت دارد كه از نزدیك كردن مودم خارجی به لپ تاپ ها اجتناب كرد . مضاف بر این بعضی از مودم های داخلی و PCMCIA با یك" رابط نمایش داده " ظاهر میشوند كه به نماها اجازه می دهد نور هایی را در مودم های خارجی ایجاد كنند . این رابط های نمایش داده به مودم متصل می شوند و رابط ها به داخل خطوط تلفن میروند نوع دیگری از مودم ، مودمهای PCMCIA است كه به طور اختصاصی برای سوراخPCMCIA كامپیوتر های لپ تاپ ( كامپیوتر های قابل حمل) ساخته شده است. برای لپ تاپ ها ، مودم داخلی ( PCMCIA ) دقیقا مخالف مودم خارجی است بنابراین ضرورت دارد كه از نزدیك كردن مودم خارجی به لپ تاپ ها اجتناب كرد .

استاندارد های مودم (Modem Standards): انواع مختلفی از استاندارد در مودم ها وجود دارد . این استاندارد ها نمایان گر سرعت هستند ، برای این استانداردها در ابتدا توسط بل لاب توسعه یافت، سپس به وسیله CCITT توسعه بیشتری یافت و در كمیته مشورتی بین المللی تلفن و تلگراف برسی شد. مودم هایی كه به خوبی تعیین شده عمل كنند استاندارد هایی در نظر گرفته می شود كه این مودم ها بتوانند با مودم دیگری نیز در ارتباط باشند. این استانداردها در ابتدا توسط بل لاب توسعه یافت، سپس به وسیله CCITT توسعه بیشتری یافت و در كمیته مشورتی بین المللی تلفن و تلگراف برسی شد.
همساز هیز: این اصطلاح اغلب در ادبیات فنی دیده می شود و به تشریفات ارتباطاتی رجوع نمی كند ولی قبل از فرمان اجرا به عملكرد یك مودم احتیاج دارد . تقریبا تمام مودم ها با استاندارد همساز هیر مطابقت می كنند . (‌بعضی اوقات با تعبیر دستگاه فرمان AT شناخته می شود.)
بل 103 : این استاندارد توسط بل لبس برای bps 300 توسعه یافته است.
بل 212A : این استاندارد توسط بل لاپس برای 1200 bps توسعه یافته است.
v.21 : یك استاندارد بین المللی برای 300 bps است كه فقط در سطح بین الملل استفاده می شود وبا استاندارد bel 103 همساز نیست . این استاندارد در خارج از ایالات متحده آمریكا استفاده میشده است.
 v.22: این هم یك نوع استاندارد بین المللی برای 1200 baudاست ولی با bell 212A همساز نیست. این استاندارد بیشتر در خارج از ایالات متحده استفاده می شده است.
V.22BIS: این نوع استاندارد برای ارتباطات 2400 bps است كه واقعا پیشرفت قابل ملاحظه ای روی v.22 داشت . ضمنا bis در لاتین برای دومین توسعه یافت و این موضوع نشان داده می شود كه این نوع استاندارد ،‌ پیشرفته شده استاندارد قبلی است.
v.32:
‌این نوع استاندارد برای مخابرات 9600 bps است.
v.32 BIS: این نوع استاندارد برای 14,400 bps است.
HST: یك استاندارد اختصاصی است كه به وسیله robotics US برای مخابرات 14,400 bps توسعه یافت. به هر حال بر طبق ارتباط درHST 14,400 bps سرعت هر دو مودم باید از HST پشتیبانی كند مگر استانداردها دو گانه US robotics كه با مودم های HST و V.32BIS ارتباط دارند . همچنین بعضی از مودم های US robotics HST در 16.800 bps عمل میكنند ، مادامیكه بعضی از استانداردهای دوگانه مودمهای US robotics HST بتوانند در19.200 bps عمل كنند.
 34 V.: این نوع استاندارد برای سرعت مخابره 28.800 bps است. همچنین این استاندارد به روز در آمده است تا مخابره به میزان 33.600 bps سرعت داشته باشد كه شامل دو روش ارتباط نام برده 28.800 bps از 31.200 bps و 33.600 bps است . با توجه به مدارك همراه با مودم باید در مورد كارگزاری v.34 به روز شده ، تصمیم بگیریم . به هر حال استاندار v.34 به روز شده ، بعضی مواقع می تواند مانند v.34+ داوری كند . اگر چه بعضی از سازندگان می گویند یك مودم توانایی این را دارد كه سرعت مخابره 33.6k را داشته باشد.
V.FC: این استاندارد یك نوع استاندارد متناوب برای مخابره 28.800bps است كه به وسیله روك ول توسعه یافت اما پروتوكول v.34 جایگزین آن شد. اگر مودم 28.800 bps شما از V.34 پشتیبانی می كند خوب است ولی به پشتیبانی V.34 نیز احتیاج دارد تا بتواند به راه اندازی مودم های بیشتر در28.800 bps همساز شود.
X2: این نوع استاندارد، استاندارد 56k بود كه به وسیله US robotcs توسعه یافت. این نوع استاندارد به یك مخابره اجازه خواهد داد كه به میزان 56.000bps سرعت داشته باشد! اگر چه این 56k سرعت تنها راهی است كه این سرعت دریافت می شود . استاندارد x2 در ابتدا به خاطر اینترنت گسترش پیدا كرد زیرا وقتی كه صرف دریافت اطلاعات میشد بسیار بیشتر از وقتی بود كه صرف فرستادن می شد. مخابره هنوز هم در سرعت انتقال 28.8k و 33.6k خواهد بود . توانایی استفاده از تكنولوژی x2 به نوع خطوط ارتباطی تلفن شما و كسی كه با او در ارتباط هستید بستگی دارد و مودم هر دو شما باید از تكنولوژی x2 پشتیبانی كند .

  منبع:aftab.ir

۱۷ مهر ۱۳۹۲


محصولات مشابه