Spear Phishing (فیشینگ هدف دار) چیست؟

Spear Phishing (فیشینگ هدف دار) چیست؟

حتما درباره فیشینگ مطالب زیادی شنیده اید. استفاده از ایمیلهای جعلی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی به منظور سرقت اطلاعات. بنابراین یکی از جذاب ترین موضوعات هک محسوب می‌شود. اما همانند بسیاری از فعالیتها، در این فرآیند نیز تغییراتی ایجاد شده است. Spear phishing روش جدید سرقت هویت است.
spear phishing (فیشینگ هدف دار)، فقط گرفتن ایمیل نیست. در این روش، معمولا ایمیلهای افراد بلند پایه شرکت مورد حمله قرار می‌گیرد و سپس از محتوای آن ایمیلها که معمولا دارای اطلاعات شناسایی شخص قربانی است برای جلب اعتماد در ایمیل استفاده می‌شود و برای به دست آوردن اطلاعات مهم تحاری، مالی و ... استفاده می‌شود.
در این روش که نوعی از حمله فیشینگ است بر روی یک شخص یا دپارتمان داخل یک سازمان تمرکز دارد و توسط شخصی در داخل سازمان که در جایگاه مورد اعتماد قرار دارد انجام می‌شود. معمولا این حمله از منابع انسانی شرکت یا بخش پشتیبانی فنی انجام می‌شود و ممکن است از کاربر خواسته شود که نام کاربری و کلمه عبور خود را آپدیت کند. زمانیکه هکر این دادهها را دریافت کرد، می‌تواند به شبکههایی که حتی امن هستند، وارد شود. نوع دیگری از این حمله، از کاربر می‌خواهد که بر روی لینکی کلیک کند و با این کار، نرم افزار جاسوسی (spyware) بر روی کامپیوتر قربانی نصب می‌شود و می‌تواند داده‌ها را به سرقت ببرد.
تفاوت بین spear phishing و فیشینگ معمولی بسیار ریز است. فیشینگ معمولی، بر روی وب سایتهای مالی و اجتماعی زیادی انجام می‌شود. این روش معمولا جواب می‌دهد برای اینکه بسیاری از افراد در شرکتهایی که در بازار سهم دارند، حساب دارند. اما در spear phishing، به نظر می‌رسد که ایمیل از سمت فرد یا سازمانی که به قربانی نزدیک است ارسال شده است مثلا از سمت سازمان مربوط به قربانی. همین امر سبب دسترسی هکر به اطلاعات مشخصی می‌شود. درساده ترین حالت این امر می‌تواند بدین گونه انجام شود که هکر، نام CEO شرکت را از وب سایت شرکت جستجو کند و از آن برای ارسال پیام به ایمیلهای بقیه افراد آن شرکت استفاده کند. در این حالت اینگونه تصور می‌شود ایمیل از سمت رئیس ارسال شده است.
این نوع حمله توسط هکرهای عادی رخ نمی‌دهد بلکه معمولا توسط افراد بیرون سازمانی برای به دست آوردن اطلاعات نظامی، رموز تجاری، و اطلاعات مالی استفاده می‌شود.
معمولا در ایمیلهای spear phishing، لینکی به وب سایت جعلی وجود دارد که اطلاعات شخصی را از کاربر درخواست می‌کند. این ایمیل و وب سایت، به نظر قانونی می‌رسند حتی در بسیاری از موارد افراد حرفه ای نیز فریب می‌خورند. اما زمانیکه گیرنده پیام بر روی لینک کلیک می‌کند، به صفحه ای هدایت می‌شود که جعلی است.
برخی دیگر از ایمیلهای spear phishing، فایل قابل دانلود دارند که فایل حاوی بدافزار است و زمانیکه بر روی کامپیوتر دانلود شد، اطلاعات شخصی قربانی را جمع آوری می‌کند و به هکر ارسال می‌کند.
شناسایی این روش بسیار دشوار است برای اینکه هکری که از این روش برای سرقت اطلاعات استفاده می‌کند، زمان و تلاش زیادی را برای انجام این فرآیند صرف می‌کند. او نیاز به تحقیق برای بدست آوردن دسترسی به اطلاعات کافی دارد تا وانمود کند که ایمیل واقعی است.

محافظت در برابر spear phishing:

هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید خودتان را در برابر spear phishing محافظت کنید. هکرهایی که از این روش استفاده می‌کنند، قصد دارند که به اطلاعات هویتی شما دسترسی پیدا کنند. این بدان معنی است که شناسایی این قبیل ایمیلها بسیار سخت است.
اما می‌توانید حتی الامکان تمام جوانب احتیار را رعایت کنید:   
 • فایلهای ضمیمه افراد ناشناس را باز نکنید
 • داخل لینکی که در یک ایمیل وجود دارد، کلیک نکنید
 • فرض نکنید که چون شما فرستنده ایمیل را می‌شناسید پس ایمیل امن استفایل ضمیمه مربوط به دوست خود را نیز باز نکنید مگر اینکه خودتان آن را درخواست داده باشید
 • همیشه ابتدا فایلهای ضمیمه را اسکن کنید و سپس آن را باز کنید.
منبع

۱۸ بهمن ۱۳۹۴


محصولات مشابه
 • نمایشگر و دیتالاگر دمای اتاق سرور

  نمایشگر و دیتالاگر دمای اتاق سرور

  یک سیستم نمایشگر و دیتالاگر دمای اتاق سرور به سیستمی گفته میشود که در شرایط حضور یا عدم حضور مدیر ای تی بتواند مشکلاتی از قبیل افزایش دما افزایش رطوبت نشت آب قطع برق افزایش دود وجود آتش ورود غیر مجاز و .................................... باطلاع مدیر رسانده و از اتاق سرور حفاظت کند اما ساخت این سیستم باید شامل چه استانداردهایی باشد که بتواند این وظیفه را بدرستی انجام دهد تا انتخاب هوشمندانه ای داشته باشیم و یک سیستم قابل قبولی در اتاق سرور از سخت افزار هایمان و دیتای موجود حفاظت کنند. در ادامه راجع به این موضوع اطلاعات بیشتری در اختیارتان میگذاریم چرا هوشمند سازی اتاق سرور توسط هر شرکتی قابل انجام نیست هوشمند سازی اتاق سرور امری است کاملا واجب برای اتاق های سرور سازمانها و ادارات و مراکز دولتی و خصوصی اما این موضوع که آیا میتوان با هر شرکتی در این خصوص کار کرد و یا هر شرکتی میتواند این خدمات را به مجموعه ما ارایه کند جای بسیار بحث دارد چرا که هوشمند سازی اتاق سرور امری است مربوط به ایمنی و اطمینان کردن به هر شرکتی با هر نوع تخصص و یا تجربه بسیار پر ریسک است بنابر این برای انجام هوشمند سازی اتاق سرور یا نصب سیستمهای مانیتورینگ اتاق سرور لازم است شرکت سازنده و یا پبمانکار یک سری شرایط را احراز و یک مجموعه ویژ گیهای فنی داشته باشد تا در آینده مجموعه های استفاده کننده از خدمات فوق متضرر نشوند و آسیب نبینند این شرایط و ویژگیها در ادامه مطلب آورده میشود 1)شرکت فروشنده سیستم مانیتورینگ اتاق سرور و یا پیمانکار هوشمند سازی باید اساس نامه مرتبط با کنترل و ابزار دقیق داشته باشد 2)شرکت فروشنده خدمات هوشمند سازی باید حداقل رزومه کارکرد بیش از 100 محل مربوط به سیستمهای هوشمند را در سابقه کارکرد خود داشته باشد 3)شرکت مجری هوشمند سازی اتاق سرور باید خودش راسا اقدام به نصب و را اندازی تجهیزات کند و آن را به شرکت دیگری واگذار ننماید 4)شرکت مجری هوشمند سازی باید خدمات بعد از فروش و گارانتی را خود به عهده بگیرد 5)شرکت سازنده سیستم مانیتورینگ بایستی تمامی تجهیزاتی را که در یک سیستم مانیتورینگ بکار میگیرد اعم از پردازنده ها –سنسورها – اینترفیس ها اعلام نمای 6-شرکت سازنده سیستم مانیتورینگ در سوابق قبلی خود نباید سابقه سوء از خود بجای گذاشته باشد همه موارد فوق با استفاده از صحبتهایی که شخص فروشنده مطرح میکند قابل استناد است اگر اینگونه نشود یایستی آنقدر جلسات فنی برگذار شود تا این موارد همه به جواب درستی برسند در غیر اینصورت باید منتظر پبامد انتخاب بد محصول گزینش شده یاشیم برای اطلاعات بیشنر میتوانید به لینک زیر سر بزنید http://pishrans.com/src2-11 برگرفته از وبسایت پیشران صنعت ویرا

  وب تهران
 • تیم دیجیتال مارکتینگ بیات ( طراحی سایت - اینستاگرام - سئو )

  تیم دیجیتال مارکتینگ بیات ( طراحی سایت - اینستاگرام - سئو )

  درود بر شما ما در *طراحی سایت* و همکاری در فروش مهارت داریم. دارای تیم تولید محتوا ضبط مقالات بصورت پادکست عکاس و فیلمبردار و تدوینگر ادمین اینستاگرام و تلگرام و.. (دختر و پسر) تیم برنامه نویسی و سئو 1. خدمات سئو و بهینه سازی سایت 2. گوگل ادز با تعرفه های بی نظیر و جذاب 3. طراحی و ساخت موشن گرافیهای خاص طراحی سایت حرفه ایی - طراحی سایت ارزان قیمت طراحی سایت فروشگاهی - طراحی سایت شرکتی طراحی سایت نمایشگاهی - طراحی سایت املاک طراحی سایت داروخانه - طراحی سایت پزشکی طراحی سایت خودرو - طراحی سایت فروش اینترنتی طراحی سایت مدرن گوگل ادز - گوگل ادوردز - تعرفه گوگل ادز سئو تضمینی - صحفه اول گوگل - اگهی در گوگل - تبلیغ گوگلی ضبط پادکست تبلیغاتی - ضبط پادکست مقالات ادمین اینستاگرام - ادمین تلگرام سئو حرفه ایی مشاوره سئو رایگان تیم طراحی سایت بیات - تیم تولید محتوای بیات - تیم فروش بیات - تیم توسعه کسب و کار بیات - تیم ادمین اینستاگرام بیات

  وب البرز
 • طراحی سایت خرید و فروش ارز دیجیتال/ صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال

  طراحی سایت صرافی ارزهای دیجیتال درگاه خرید و فروش رمز ارزها دارای امنیت بالا برای مبادلات و کلیه خرید و فروش ها استعلام اتوماتیک از بایننس دارای لیست قیمت لحظه ایی دارای امکان ثبت کارت های بانکی دارای محاسبه گر قیمت خرید و فروش لحظه ای دارای بخش تاییدیه موبایل تاریخچه امنیتی ورود کاربر دارای پشتیبانی 6 ماهه رایگان به همراه هاست و دامنه یکساله رایگان

  وب تهران
 • کنترل و مانیتورینگ هوشمند اتاق سرور

  خواننده گرامی مانیتورینگ و کنترل اتاق سرور یکی از مهمترین الزامات نگهداری اتاق سرور است بدین جهت انتخاب یک سیستم با این لیبل کاری است که نیازمند بررسی بسیار فراوان است علت این امر حساسیت موضوع و همچنین کاربرد این تجهیز است هر چند خواننده مطلب اتاق سروری با امکانات یک سرور داشته باشد این موضوع برای ایشان مهم بوده که سیستمی با قابلیتهای مشابه مانیتورینگ باید در آن تجهیز گردد القصه اینکه یک سیستم مانیتورینگ باید این موارد را حتما پشتیبانی نماید وگرنه سیستم کارآمدی نخواهد بود و در شرایط بحرانی کارکرد درستی را نمی توان از آن انتظار داشت و در ضمن همه پول و سرمایه ای که در این موضوع صرف میگردد متاسفانه حیف و میل میگردد میتوانید رزومه شرکت را در این خصوص اینجا ببینید https://pishrans.com/projects1 عکس مراکز کاری و جزییات مربوط به آنها را در سایت اصلی در ذیل بخوانیم https://pishrans.com/photo-project این فاکتورها عبارتند از 1-پایداری 2-نویز پذیری 3-قابلیت توسعه 4-قابلیت تعمیر در محل 5-قابلیت حذف و اضافه بدون محدودیت ماژولها 6-پشتیبانی خوب در کل مدت کارکرد حتی پس از گارانتی 7-گارانتی بدون قید و شرط فاکتورهای قید شده مواردی نیست که آنها را بتوان در هر شرکتی و یا محصولی یافت بنابر این به منظور حصول یک نتیجه مناسب میتوان پس از بررسی های میدانی فراوان به این سایت نیز سر بزنید تا تفاوت را در عمل حس نمایید https://pishrans.com/src2-2

  وب تهران