مزایا و معایب بازاریابی پیامكی

مزایا و معایب بازاریابی پیامكی عمده‌ترین دلایل استقبال از SMS را می‌توان در صرفه اقتصادی، اطلاع‌رسانی آزاد، امنیت نسبی و پاسخگویی به نیازها و ارائه خدمات دانست. در نتیجه با در نظر گرفتن کارکردهای SMS به‌عنوان رسانه در امور اطلاع‌رسانی، تبلیغاتی، فعالیت‌های شخصی و محرمانه، پاسخ خودکار، برگزاری مسابقه و قرعه‌کشی، می‌توان از استقبال مردم بهره‌مند شد، البته این روش بازاریابی نیز مثل همه روش‌های دیگر معایبی نیز به همراه دارد:

مزایا
دسترسی آسان به مشتری
این روزها همه با خودشان گوشی تلفن همراه دارند. روز به روز تعداد افرادی که کانال‌های ارتباطی آنها از طریق تلفن همراه توسعه می‌یابد، در حال افزایش است. این مساله فرصتی را به وجود می‌آورد تا افرادی که کسب و کاری دارند در هر موقعیتی به مشتری خود دسترسی داشته باشند. با بازاریابی هدفمند برای مشتریانتان می‌توانید کسب‌وکار خود را با صرف هزینه و زمان کمتر توسعه دهید.
سریع و همگانی بودن
بهتر است فعالیت‌های بازاریابی پیامکی هدفمند باشد و تنها مشتریانی را مدنظر قرار دهد که در کسب‌وکار در ارتباط با شما هستند و دوست دارند اخبار کاری شما را بشنوند، در این صورت به افرادی نزدیک می‌شوید که تمایل دارند از تلاش‌های شما برای انجام کسب‌وکار مطلع شوند و نقش مهمی در موفقیت بازاریابی پیامکی ایفا می‌کنند. در بازاریابی پیامکی، یک پیام کوتاه برای مشتری ارسال می‌شود که لازم است فرد مورد‌نظر تنها چند ثانیه برای خواندن آن زمان صرف کند، در حالی که در بازاریابی اینترنتی یا پستی، بیشتر افراد ایمیل‌ها را نمی‌خوانند یا ممکن است پیام شما به spam فرستاده شود.
هزینه کم، بازدهی بالا
طبق آمارهای جهانی، احتمال باز کردن متن تبلیغات پیامکی (اگر ارسال به صورت هدفمند و با اجازه مشتری باشد) 97 درصد است و بیشتر پیام‌ها در اولین ساعتی که آن را می‌فرستید، خوانده می‌شوند. این کار بسیار موثر است و میزان بازدهی 20 تا 70 درصد دارد (میزان بازدهی بازاریابی اینترنتی تنها 15 درصد است.) به علاوه، نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی که قبلا استفاده می‌کردید، هزینه بسیار کمتری دارد.
بالا بودن میزان یادآوری و به‌خاطرسپاری پیام
چون این پیام‌ها به طور مشخص و به وسیله شخصی‌ترین رسانه ارسال می‌شود، در ذهن گیرنده پیام نقش می‌بندد و از قدرت اثرگذاری بالایی برخوردار است.
امكان ذخیره‌سازی پیام و ارسال آن برای دیگر افراد
در صورتی كه پیام دارای جذابیت باشد و محتوای آن افراد را به ارسال آن تشویق كند، بازاریابی ویروسی محقق می‌شود كه می‌تواند كارایی تبلیغات را به صورت تصاعدی افزایش دهد و شركت را از مزایای بی‌شمار آن منتفع سازد.
افزایش وفاداری مشتری
انجام یک تجارت موفق با مشتری یعنی تکرار معامله برای دفعات بعد. بازاریابی پیامکی با میزان بازدهی بالاتر باعث می‌شود مبنای جدیدی در روابط با مشتری ایجاد کنید و همچنین مشتری‌های فعلی خودتان را به موقع از تلاش‌ها و معاملات خود مطلع کنید. اطلاعات به موقع و هدفمند باعث می‌شود مشتری برای معامله‌های بعدی بیشتر به شما مراجعه کند، به خصوص مشتری‌هایی که دایما با موبایل‌هایشان سروکار دارند.

معایب
محدودیت فضای تبلیغ
پیامک‌های تبلیغاتی به شرکت‌های تبلیغ‌کننده فضای تبلیغاتی کمی می‌دهد؛ یعنی با کمترین تعداد کلمات باید پیام خود را برسانند و به علاوه نمی‌توانند جلوه‌های صوتی یا تصویری به پیام‌های خود اضافه کنند؛ این مساله خلاقیت تبلیغ‌کننده را از بین می‌برد.
تکرار ناپذیری
از دیگر معایب بازاریابی پیامکی این است که برخلاف تبلیغات رادیو و تلویزیون نمی‌توان آن را بارها تکرار کرد، مگر اینکه هر بار از متن‌های مختلفی استفاده شود، البته این کار نیز اثر اولیه را نخواهد داشت.
پی‌گیر نبودن مشتری
در نهایت، درگیر کردن مشتری در امور بازاریابی و تشویق وی برای دریافت مستمر پیام‌های شرکت شما روی گوشی موبایل، همیشه کار آسانی نیست. پیام‌هایی که بدون اجازه مشتری فرستاده می‌شوند، معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرند و احتمال این که مشتری آن را باز نکند زیاد است.
منبع:مدیر سبز

1392/6/24
جویشگر


محصولات مشابه
 • طراحی و مهندسی فروش و بازاریابی -دیجیتال مارکتینگ-افزایش فروش

  طراحی و مهندسی فروش و بازاریابی -دیجیتال مارکتینگ-افزایش فروش

  ررنامه ریزی بازاریابی و فروش شامل بخش بندی ، هدف گذاری ، جایگاه یابی می باشد که بر اساس ماتریس های تدوین استراتژی برگرفته از مدل دیوید صورت می پذیرد. • برنامه بازاریابی جهت جذب سرمایه (جذب سرمایه از طریق افراد کارآفرین و یا بانکها و مؤسسات مالی اعتباری) • برنامه بازاریابی جهت دریافت نمایندگی فروش محصولات و خدمات از شرکتهای داخلی و خارجی • برنامه بازاریابی جهت ارائه برنامه استراتژیک بازاریابی به هیئتمدیره • برنامه بازاریابی جهت بازنگری طرح کسبوکار تجاری Business Plan • برنامه بازاریابی جهت استخدام مدیر بازاریابی

  مشاوره البرز
 • بازاریابی بین الملل | مشتری یابی خارجی | توسعه صادرات

  بازاریابی بین الملل | مشتری یابی خارجی | توسعه صادرات

  ✅ بازاریابی بین المــــــــــــللی محصولات و خدمات شما ???? طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی هدفمند در رسانه های معتبر کشورهای هدف صادرات ???? انجام کلیه امور تبلیغات مجازی در کشورهای هدف صادرات ???? پشتیبانی و معرفی سایت در جهت جذب مشتریان بالقوه خارجی ???? جمع آوری فرم های درخواست همکاری با شما از کشورهای هدف صادراتی ???? طراحی سایت چند زبانه با رعایت تمامی استانداردهای UI & UX ???? سئوی صادراتی سایت ویژه محصولات و خدمات ???? بازاریابی به روش B2B لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید ⬇️⬇️⬇️ ???? 09109004432

  صنعتی تهران
 • کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی"

  کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی"

  کتاب "بازاریابی آسانتر از آن است که می اندیشی( 150 تکنیک عملی برای فروش و بازاریابی موفق )" مولف: مجید شهیدی ناشر:انتشارات دانش پژوهان برین قطع:رقعی؛112 صفحه این کتاب به کارآفرینان،فروشندگان،بازاریابان ، ویزیتورها، منشی ها ،مسئولین دفاترمدیر عامل ،پرسنل بخش فروش و بازاریابی توصیه می شود . بخش هایی از کتاب "بازاریاب و فروشنده امروزی باید مطلع،مسلط ،هوشیارو در یک کلام ،حرفه ای باشد تا جایگاه خود را در میان سایر بازاریابان و فروشندگان متمایز نماید و بدین شکل در میدان رقابت باقی بماند.لذا این کتاب بر آن است تا شما را به تکنیک ها و ابزارهایی مسلح نماید تا موفقیت خود را به عنوان یک بازاریاب و فروشنده جشن بگیرید. این کتاب از آن دست کتابهایی است که اگر حرفه بازاریابی را برای آینده شغلی خود در نظر گرفته اید،باید یک نسخه از آن را همواره در کنار دست خود داشته باشید. چیزی شبیه هند بوک برای رشته بازاریابی و فروش حرفه ای. برخی از نکات: • برای هریک از مکالمات تلفنی خود از قبل برنامه ریزی کنید ،ابتدا تمام مکالمه را در ذهنتان تمرین کنید ،مجسم سازید که پیشاپیش در این کار موفق شده اید و حالا می خواهید این موفقیت را تکرار کنید. • در تماس اول با یک منشی از جمله ای امری، مودبانه و سریع استفاده کنید به عنوان مثال ،"آقای جعفری، لطفا" و از به کاربردن عباراتی با بار منفی نظیر "ببخشید مزاحم شدم" یا "خسته نباشید" استفاده نکنید . • چنانچه مشتری با شما تماس گرفت ،پیشنهاد می شود در سومین زنگ، به او پاسخ دهید؛زودتر از آن ، خود را بیش از حد مشتاق نشان داده و دیرتر از آن نوعی بی احترامی تلقی خواهد شد . • اگر لحن صدایتان نامناسب باشد ممکن است پاسخ نامناسبی دریافت کنید. در بیشتر موارد، با به دست آوردن لحن صدای خوش بینانه و مطمئن، می توانید دیگران را در مسیر موافقت با خودتان همراه کنید. • در مذاکرات گشاده رو، مودب، صادق ، منطقی، مسلط ،راز دار، منصف و صبور باشید ،ارتباط چشمی صحیح برقرارکنید و وارد مسائل شخصی و خانوادگی نشوید. • سه‌چهارم تصمیمات مشتریان برای خرید کالا یا خدمت در نقطه خرید شکل می‌‌گیرد. • 98 درصد از فرایند خرید توام با احساس و تنها2 درصد آن با منطق توام است.لذا مشتری باید از شما خوشش بیاید تا خرید کند. • 5 ثانیه اول هر ملاقاتی از 5 دقیقه بعدی اش، مهم تر است.پس تاثیر ملاقات اول را جدی بگیرید . • 55 درصد از یک ارتباط موثر به شکل ظاهری و زبان بدن ،38 درصد به نوع گفتار و استفاده از کلمات و تنها 7 درصد به محتوای کلام بستگی دارد .از این رو به زبان بدن خود و طرف مقابل دقت کنید . • و..." جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 09138049704 و 36270251 (031) تماس حاصل نمایید .

  مشاوره اصفهان
 • تحقیقات بازاریابی - نظر سنجی

  تحقیقات بازاریابی - نظر سنجی

  موسسه پویا پردازش مشاوره آموزش و اجرا در زمینه تحقیقات بازار ، مطالعات آماری و نظر سنجی در سطح کشور با 16 سال سابقه کار خدمات موسسه : 1- تحقیقات اکتشافی ( کتابخانه ای ، کیفی ) 2- تحقیقات توصیفی 3- تحقیقات علمی 1. تحقیقات در مورد وضعیت بازار سهم بازار ، شناخت رقبا و ... گروه بندی وتقسیم بندی مشتریان تعیین جایگاه شرکت / محصول در بازار از دیدگاه مصرف کنندگان رضایت سنجی و بررسی نیازها ، خواستها و ترجیحات مصرف کنندگان بررسی علت و انگیزه خرید مصرف کنندگان و عادات موثر در مصرف کالاها 2. تجزیه و تحلیل و پیش بینی فروش 3. تحقیقات در مورد محصول 4. تحقیق در مورد تبلیغات و فروش شخصی 5. تحقیقات در مورد توزیع محصول 6. تحقیقات در مورد قیمت محصول 7. تحقیقات برندینگ ( اگاهی از برند ، یاداوری مستقل برند ، یادآوری تشخیصی برند ، شناخت برند ، ادراک برند ، تصویر برند ، قضاوت برند ، برند احساسی ، وفاداری برند ، تداعیات برند ، پیشنهادات برند ، تمایز برند ، وفاداری برند ، کیفیت درک شده برند ، پیشنهاد برند به دیگران ، رضایت از برند ، ارزشهای اخلاقی برند ، مسئولیت اجتماعی برند ، ارزش ویژه برند و .. ) مشاوره و اجرا در پیاده سازی واحد تحقیقات بازار برای شرکتها اجرای طرحهای نطر سنجی مشاوره و اجرا در زمینه روش تحقیق و مطالعات آماری سوابق کاری و اطلاعات بیشتر در وب سایت مشاهده نمایید.

  مشاوره تهران