دام های بدون رمز! حفظ امنیت در WiFi عمومی

دام های بدون رمز! حفظ امنیت در WiFi عمومی

آیا می‌دانید هنگامی که به یک شبکه WiFiعمومی متصل می‌شوید، یک هکر نیز می‌تواند با اتصال به همان شبکه، به راحتی دستگاه‌های موجود در شبکه را اسکن کرده و با استفاده از حفره‌های امنیتی موجود در سیستم‌‌های عامل‌ و نرم‌افزارها اطلاعات شخصی شما را سرقت کند؟
در واقع یکی از ترفندهایی که برای هک و سرقت اطلاعات شما به‌کار گرفته می‌شود، در دسترس قرار دادن شبکه‌های WiFi بدون رمز اتصال است.
مطمئنا برای افرادی که قصد دارند در هزینه دیتای مصرفی سیم کارت خود صرفه‌جویی کنند یا در طول سفر از ارتباط اینترنتی پرسرعت در دستگاه‌های هوشمند یا لپ‌تاپ خود بهره‌مند شوند، استفاده از این خدمات بسیار لذتبخش است؛ اما تابه‌حال به امنیت اطلاعات خود هنگام اتصال به این شبکه‌ها توجه کرده‌اید؟
آیا تا به حال در منزل یا محل کار خود هنگام بررسی شبکه‌های WiFi موجود به گزینه‌های فاقد رمز اتصال برخورد کرده‌اید؟ ممکن است در این شرایط به سرعت به این شبکه‌ها متصل شده و از اینترنت رایگان بهره‌مند شوید، زیرا بسیاری از کاربران در این شرایط گمان می‌کنند مالک ارتباط اینترنتی فراموش کرده روی دستگاه خود رمز بگذارد؛ در صورتی‌که گاهی هکرها از این روش برای به دام انداختن قربانیان خود کمک گرفته و به این ترتیب ترافیک اینترنتی شما را رصد کرده و اطلاعات موردنظر را سرقت می‌کنند.

عاقلانه متصل شوید

همواره پیش از اتصال به شبکه‌های WiFi فاقد رمز عبور، کمی تامل کنید و به هر شبکه‌ای متصل نشوید.
شاید فکر کنید هنگام حضور در یک کافی‌شاپ یا رستوران، همه شبکه‌های WiFi عمومی، توسط مرکز مورد نظر برای ارائه خدمات به مشتریان در دسترس قرار گرفته، در صورتی‌که همیشه این‌طور نیست.
چنانچه در این شرایط قرار گرفتید، پیشنهاد می‌کنیم نام شبکه WiFi را بررسی کرده و از مسئول رستوران، هتل، کافی‌شاپ یا هرجای دیگر که در آن حضور دارید، ارائه خدمات تحت نام به‌ نمایش درآمده را جویا شوید.
در صورتی‌که از اصالت شبکه مطمئن شدید، عملیات اتصال را آغاز کنید. البته باتوجه به مطمئن نبودن از حضور هکرها در شبکه موردنظر، نکاتی را که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، برای حفظ امنیت بیشتر مورد توجه قرار دهید.

امنیت بیشتر در ویندوز و مک

در سیستم‌عامل ویندوز به کنترل پنل بروید و روی Network and Sharing Center کلیک کنید. در ادامه از سمت چپ روی Change Advanced Sharing Settings کلیک کرده و در بخش Public، گزینه Turn off file and printer sharing را برای غیرفعال کردن اشتراک‌گذاری اطلاعات فعال کنید.
همچنین پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که فایروال ویندوز غیرفعال است، با رفتن به کنترل پنل و کلیک روی Windows Firewall، فایروال را نیز فعال کنید.
در سیستم‌عامل مک OSx نیز با مراجعه به System Preferences و کلیک روی آیکون اشتراک‌گذاری (Sharing) علامت چک‌مارک کنار گزینه اشتراک‌گذاری فایل (File Sharing) را غیرفعال کنید. همچنین با مراجعه به بخش Security & Privacy می‌توانید فایروال را در این سیستم‌عامل نیز فعال کنید.
همیشه به‌روز باشید
به‌روزرسانی مرورگر و دیگر نرم‌افزارهای متصل به اینترنت در حفظ امنیت اطلاعات شما اهمیت ویژه‌ای دارد.
توجه داشته باشید هنگامی باید عملیات به‌روزرسانی را انجام دهید که در شبکه امن خانگی یا محل کار خود به اینترنت دسترسی داشته باشید، زیرا در صورت اتصال به شبکه‌های WiFi عمومی ممکن است با پیام‌های به‌روزرسانی ساختگی مواجه شوید و به‌جای به‌روزرسانی نرم‌افزارها، خودتان با دست خودتان راه ورود بدافزارها را به دستگاه هموار کنید.

امنیت ارتباطات را بررسی کنید

از دیگر نکاتی که برای محافظت از اطلاعات خود هنگام وبگردی باید به آن توجه داشته باشید، دسترسی به سایت‌ها توسط پروتکل امن HTTPS است.
بسیاری از سرویس‌های اینترنتی همچون اینترنت بانک و ایمیل از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند و در صورتی که اطلاعات تبادل شده میان شما و سرور سایت موردنظر با این پروتکل رمز شود، ردیابی یا بازکردن رمز این اطلاعات برای هکرها بسیار دشوار و حتی غیرممکن خواهد بود.
پس برای آن‌که مطمئن شوید هنگام اتصال به یک شبکه WiFi عمومی و پرداخت قبوض تلفن‌همراه یا بهای آب و برق مصرفی، اطلاعات کارت بانکی شما در میانه راه سرقت نمی‌شود، به علامت قفلی که در ارتباطات امن در مرورگر نمایش داده می‌شود، توجه کنید.
همچنین می‌توانید با نصب افزونه HTTPS Everywhere در مرورگرهای مختلف، در هر سایتی که از این پروتکل پشتیبانی می‌کند، اتصال امن را در اولویت نوع ارتباط خود قرار دهید.

از VPNها کمک بگیرید

وی‌پی‌ان (VPN)، مخفف عبارت virtual private network، یک شبکه خصوصی مجازی است که برای حفاظت بیشتر از شما در دنیای ناامن اینترنت کاربرد دارد.
هنگامی که شما با استفاده از این شبکه‌های خصوصی مجازی وبگردی می‌کنید یا اطلاعات را در شبکه اینترنت رد و بدل می‌کنید، همه اطلاعات به‌صورت رمزنگاری شده در این شبکه منتقل شده و ردیابی یا سرقت اطلاعات توسط افرادی خارج از این شبکه بسیار دشوار خواهد شد.
توجه داشته باشید هنگامی که پس از اتصال به شبکه WiFi عمومی، به شبکه vpn اختصاصی خود متصل می‌شوید، دیگر اعضای متصل به شبکه WiFi عمومی براحتی نمی‌توانند به شبکه خصوصی شما که در حال تبادل اطلاعات در آن هستید، نفوذ کنند.
متاسفانه در کشور ما در بیشتر موارد برای عبور از سد فیلترینگ از vpnها استفاده می‌شود و بدتر از آن، این‌که بسیاری از سرویس‌های vpn که خدمات رایگان برای عبور از فیلترینگ ارائه می‌کنند، سرقت اطلاعات کاربران و ردیابی فعالیت آنها را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

تائید هویت ۲ مرحله‌ای

جیمیل، فیسبوک و بسیاری از سرویس‌های اینترنتی دیگر از قابلیت تائید هویت دومرحله‌ای پشتیبانی می‌کنند.
به کمک این قابلیت حتی در صورتی‌که رمز عبور شما را هکرها سرقت کنند، جای نگرانی نیست زیرا در این شرایط تائید هویت فقط به‌واسطه استفاده از رمز عبور نیست و کاربر ‌باید مرحله دوم عملیات تائید را نیز که در بیشتر موارد با ارسال یک کد امنیتی به تلفن همراه شما صورت می‌گیرد، طی کند.
پس برای حفظ امنیت بیشتر هنگام اتصال به شبکه‌های WiFi عمومی، از قابلیت تائید هویت دومرحله‌ای در سرویس‌های اینترنتی خود کمک بگیرید.
فراموش‌کار باشید!
یکی از اصول اولیه محافظت از اطلاعات هنگام استفاده از سرویس‌های اینترنتی، خروج از محوطه کاربری پیش از بستن مرورگر است. همواره پیش از بستن مرورگر از حساب کاربری خود خارج (Sign Out) شوید.
همچنین برای جلوگیری از اتصال خودکار دستگاه به شبکه WiFi عمومی که قبلا به آن متصل شده‌اید (در صورت قرارگیری در محدوده پوشش سیگنال WiFi موردنظر) حتما اطلاعات اتصال شبکه را از فهرست اتصالات ذخیره‌شده در سیستم‌عامل حذف کنید.
فراموشکار بودن در این مورد خاص بسیار مفید و کاربردی است و برای بهره‌مندی از این فراموشی در سیستم‌‌های عامل‌ مختلف می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

ویندوز

در سیستم‌عامل ویندوز پیش از اتصال به شبکه WiFi عمومی می‌توانید علامت چک‌مارک کنار گزینهConnect Automatically را غیرفعال کنید.
همچنین می‌توانید ضمن مراجعه به کنترل پنل و انتخاب گزینه Network and Sharing Center، روی Manage wireless networks کلیک کرده و پس از انتخاب اتصالات مربوط به شبکه‌های WiFi عمومی، روی گزینه Remove کلیک کنید.

مک

به System Preferences مراجعه کرده و به بخش Network وارد شوید.
در بخش Wi-Fi روی Advanced کلیک کرده و در پنجره به‌نمایش درآمده علامت چک‌مارک کنار این گزینه را غیرفعال کنید:
Remember networks this computer has joined
همچنین در این پنجره می‌توانید با انتخاب هر یک از شبکه‌های موجود در فهرست و کلیک روی آیکون «ـ» نسبت به حذف اطلاعات ذخیره شده از آن شبکه اقدام کنید.
اندروید
به تنظیمات شبکه در دستگاه هوشمند خود مراجعه کرده و پس از مشاهده فهرست شبکه WiFi ذخیره شده در دستگاه روی آن فشار داده و چند لحظه انگشت خود را به‌همان حالت نگهدارید تا منوی جدیدی به ‌نمایش درآید.
از منوی به ‌نمایش درآمده گزینه Forget Network را فشار دهید تا اطلاعات ذخیره شده از روی دستگاه شما حذف شود.

iOS

در سیستم‌عامل iOS نیز پس از مراجعه به تنظیمات و انتخاب شبکه‌های WiFi، روی آیکون «i» مقابل نام شبکه فشار داده و گزینه Forget This Network را انتخاب کنید.

منبع


۱۷ دی ۱۳۹۴


محصولات مشابه
 • bms سیستم هوشمند اتاق سرور

  bms سیستم هوشمند اتاق سرور

  src2.2 سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور در این سیستم عملا متناسب با هر خطا تعریف منطقی  در خروجی وجود خواهد داشت تا بتوان مشکلات را تا جای ممکن بدون وجود نیروی انسانی رفع نماید این خطاها می تواند مواردی از قبیل زیر باشد 1)دما افزایش می یابد بعد از روشن کردن آژیر و ارسال اس ام اس کولر رزرو در شبکه روشن می شود  و در صورت عدم کاهش دما با کولر رزرو آلارم شرایط بحرانی را به مدیر ارسال می نماید 2)رطوبت افزایش می یابد این اتفاق بسیار کم رخ می دهد چرا که افزایش رطوبت عموما با قطع سیستم کولینگ انجام شده و طبق محاسبات روند تغییرات رطوبت در یک سیستم با افزایش دما روند نزولی خواهد بود پس این قضیه عملا منتفی است اما وجود سنسور رطوبت یک فاکتور امنیتی برای درجه حفاظت بالاتر در سیستم است 3)برق شبکه قطع می شود در این صورت بعداز ارسال هشدار در صورت وجود سیستم ژنراتور یا یو پی اس برای کولینگ اقدام به راه اندازی کولینگ می نماید 4)آب نشت می کند در سیستمهای بسیار بزرگ که وظیفه کولینگ بعهده یک فرایند چرخش آب است نشت آب می تواند موجب تخریب همه سیستم شود که در صورت وجود نشت آب می تواند ورودی و خروجی ها آب را از محل مورد نظر ببندد تا نشت ایجاد خسارت ننماید و در انتها برق کل اتاق سرور را از سر منشا (فیوز اصلی) بطور خودکارقطع نماید تا باعث بروز اتصالی نشود 5)برق سیستم 2 فاز می شود در تجهیزات صنعتی 3 فاز مانند یو پی اس  و مشابه آن 2 فاز شدن شبکه می تواند به سوختن یو پی اس منجر شود که این اتفاق با قطع کل برق شبکه می تواند خنثی و بی اٍثر گردد 6)شبکه تک فاز 2 فاز می شود در بعضی از مواقع به خاطر اتصالی در خطوط برق فشار قوی سیم نول نیز برق دار شده و برق 380 ولت به داخل شبکه راه پیدار می کند این مورد می تواند تمامی اجزای ورودی از قبیل یو پی اس ها و ادواتی که به برق اصلی شبکه متصل هستند را دچار خسارات شدید بنماید که در صورت وقوع این اتفاق حتما باید بدون تاخیر شبکه برق ورودی به سیستم قطع شود که این کار توسط سیستمهای کنترلری  قابل انجام است 7)ورود غیر مجاز به شبکه انجام می شود در این صورت  بعد از فعال سازی آژیر و ارسال اس ام اس عملا سیستم باید جلوی فرد ناشناس را بگیرد که می تواند خروجی  یا ورودی های برقی را ببندد 8)افزایش ناگهانی دما در محل این اتفاق در صورت واقع شدن پیامدهای جبران ناپذیری دارد و بیانگر بروز آتش سوزی در یک یا چند محل است که باید سریعا بدون معطلی سیستمهای الکتریکی اتاق سرور از شبکه الکتریکی قطع شده و بخشهای تولید هوا خاموش شوند تا عدم وجود اکسیژن به کاهش آتش سوزی کمک نماید 9)افزایش ناگهانی رطوبت در محل بدون کاهش دما این فاکتور زمانی اتفاق می افتد که کولینگ اتاق سرور که شامل اسپیلیت است دچار گرفتگی مجرای آب شده و آب بوجود آمده در کولرها توسط خود کولر ها به هوا پرت می شود که در برخی از مواقع این آب روی رک ها ریخته و موجب سوختن و خسارات سنگین به تجهیزات می شود در سیستمهای هوشمند اتاق سرور  کنترل کولینگ و جابه جایی کمپرسورها برای کاهش خستگی و محاسبه زمانهای کارکرد کولینگ و عیب یابی اتوماتیک سیستم توسط خودش توانایی کنترل اتاق سرور را به بالاترین سطح موجود می رساند لازم بذکر است که سیستم پیشرات صنعت ویرا تنها سیستم مبتنی بر plc  در ایران است که در راستای استاندارد های tia942 می باشد اطلاعات بیشتر را در سابت اصلی این شرکت بخوانیم https://b2n.ir/x80305 اطلاعات مربوط به مقالات استاندارد سازی اتاق سرور را اینجا بخوانید http://B2n.ir/p97512 اطلاعات مشتریان ما را اینجا ببینید https://pishrans.com/photo-project

  فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات تهران
 • مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

  مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور

  سیستم کنترل دما و رطوبت src2.2 جدید ترین محصول پیشران صنعت ویرا در حوزه اتوماسیون فاکتورهای محیطی اتاق سرور و همینطور اتوماسیون تهویه اتاق سرور است این سیستم با توجه به حداقل 30 بار تغییر و تحول در سالهای اخیر از ابتدا تا حال حاضر بسیار تغییر کرده و در این تغییرات بسیار بروز و نوآوری در آن صورت گرفته است. اصلی ترین فاکتور در کنترل دمای اتاق سرور و یا کنترل شرایط محیطی اتاق سرور پایداری سیستم مانیتورینگ است که خود سیستم با توجه به عواملی نظیر نویزهای الکتریکی و الکترومغناطیسی -افزایش دما - افزایش و کاهش رطوبت -افزایش گرد و غبار - افزایش دود و یا موادری از جمله قطع و وصل ناگهانی مقاوم بوده و دچار مشکل نگردد و از کار نیافتند . متاسفانه تشخیص یک سیستم پایدار از یک سیستم ناپایدار به راحتی نبوده و هر مجموعه فنی میتواند با دانش کمی یک سامانه مانیتورینگ و کنترل دمای اتاق سرور بسازد چرا که عملا ساخت چنین تجهیزی بصورت آزمایشگاهی فرصت و یا امکانات زیادی نخواهد گرفت اما آیا طراحی یک مدل آزمایشگاهی که روی میز در شرایط عادی دیتا میدهد در شرایط بحرانی هم خواهد داد ؟ یافتن جواب این سوال برای متخصصان آی تی بدلیل انکه در حوزه کنترل و ابزار دقیق دخل و تصرفی ندارند کاری است بسیار دشوار بنابر این باید به اسناد و شواهد رجوع و نتیجه از آن استخراج گردد 1)شرط اول برای ساخت چنین سیستمی داشتن زیر بنای اکادمیک با ریشه است و این زیر بنا از اساس نامه شرکت قابلیت استخراج دارد بطوریکه اگر شرکتی مباردت به ساخت نماید که اساس نامه کاری آن واحد کنترل و ابزار دقیق نباشد این سیستم مطمئنا در آینده مشکلات زیادی به بار خواهد آورد 2)شرط دوم برا ی انتخاب پیمانکار کار با مجموعه های با صلاحیت فنی بالا مانند نفت و گاز و صنایع نظامی است که کارفرما را نسبت به خرید دلگرم مینماید لازم بذکر است مجموعه های نفتی به دلیل داشتن متخصصین در حوزه های مختلف ابزار دقیق و کنترل شرکتهایی را در زمره وندور لیست خود قرار میدهند که از این فیلتر ها گذشته باشند 3)شرط سوم برای راهیابی به این حوزه استفاده از خدمات و تجهیزات ایرانی است چرا که تجربه ثابت کرده شرکتهایی که به نمایندگی کار میکنند (در حال حاضر نماینده رسمی در ایران وجود ندارد) و یا از ادوات و تجهیزات خارجی استفاده میکنند برای خدمات و تعمیر نگهداری در همه شرایط چه با تحریم و چه بدون تحریم دچار مشکلات عدیده شده و این مشکلات را به کارفرما انتقال میدهند سیستم مانیتورینگ src2.2 از همه فیلترها و فاکتورهای ارزشیابی فنی و کیفی فوق سربلند بیرون آمده و حاضر است با هر نوع سنگ محکی آزمایش گردد این سیستم دارای مشخصات فنی و امکانات زیر است مشخصات فنی 1)کنترلر اصلی plc صنعتی می باشد 2)کنترلر کولر plc صنعتی می باشد 3)نمایشگر اصلی hmi صنعتی است 4)gsm modem نوع صنعتی بکار گرفته شده است 5)باکس پلی کربنات صنعتی با درجه حفاظت ip54 می باشد 6)سنسور دما از نوع صنعتی با پروتکل modbus rtu می باشد 7)سنسور رطوبت از نوع صنعتی با پروتکل modbus rtu مباشد 8)سنسور قطع برق صنعتی از نوع finder ایتالیا استفاده می شود 9)سنسور دود صنعتی و از نوع رله دار استفاده می شود و....................................... .................................... انواع روش آلارم و هشدار سیستم src2.11-src2.11+src1.9 1)هشدار در محل به صورت آژیر صوتی (نگهبانی یا سرایداری) 2)هشدار در محل به صورت فلش نوری(نگهبانی یا سرایداری) 3)هشدار در محل روی نمایشگر اصلی به صورت علامت خطر 4)هشدار در محل روی نمایشگر به صورت چراغ led 5)هشدار در محل به صورت صدای بارز 6)هشدار روی صفحه کامپیوتر به صورت popup 7)هشدار روی صفحه کامپیوتر به صورت led 8)هشدار روی موبایل به صورت اس ام اس 9)هشدار روی ایمیل 10)هشدار در محل یه صورت تغییر رنگ بار گراف 11)هشدار بصورت misscall قابلیتهای تفکیک هشدار ها هر کدام از هشدار های نامبرده در متن فوق می تواند در هر کدام از موارد زیر بکار گرفته و یا حذف گردد 1)هشدار به صورت آژیر در محل یا نگهبانی 2)هشدار به صورت اس ام اس 3)هشدار به صورت ایمیل 4)هشدار بصورت میس کال روی موبایل قابلیت ایمنی 1)تست خودکار سلامتی سنسور های دما و رطوبت 2)تست خودکار سلامتی نمایشگر hmi 3)تست خودکار سلامتی gsm modem روشهای ثبت و باز یابی اطلاعات و خطاها 1)ثبت و باز یابی اندازه دما در کل دوره استفاده شده 2)ثبت و بازیابی رطوبت محل در کل دوره استفاده شده 3)ثبت و نمایش خطاهای تعریف شده غیر از دما و رطوبت 4)دریافت اطلاعات ثبت شده با تقویم شمسی و میلادی 5)ثبت مجزای ورود به پنل کنترلی سیستم و تعیین روش ورود 6)رسم منحنی تغییرات دما و رطوبت روشهای ارتباط با سیستم 1)ارتباط با استفاده از اپلیکیشن تحت ویندوز tcp/ip 2)ارتباط با استفاده از وب سرور web server 3)ارتباط با استفاده از موبایل قابلیتهای ویژه کنترلری 1)کنترل 1 الی 4 کولر بطور همزمان 2)قابلیت جابه جایی کولر های فعال با کولر های رزرو برای کاهش خستگی مکانیکی کولر ها 3)مدت زمان بحران (با از کارافتادگی یک کولر بطور هوشمند کولر دیگری جایگزین آن می شود) 4)کنترل دما(در صورت افزایش دما به خاطر افزایش دمای هوای در تابستانها کولر های رزرو را بطور اتوماتیک وارد مدار می نماید تا دما به مقدار مطلوب خود برسد) 5)قابلیت دستی کردن کولرها به صورت نرم افزاری و سخت افزاری در زمانهای مورد نیاز(تعمیرات) 6)سیستم قدرت مستقل از سیستم کنترل کولر ها 7)قابلیت اتصال به رطوبت ساز برای رسیدن میزان رطوبت اتاق سرور به حد مورد نیاز 8)طراحی کاملا ماژولار برای تعمیر و نگهداری ساده تر و در زمان کمتر 9)قابلیت ثبت اطلاعات 8 سنسور دمای رک و 2 سنسور دما و رطوبت محیطی 10)تایمر زمانبندی برای ورود در ساعات مجاز و غیر مجاز خواننده گرامی لطفا بقیه قابلیتها و ویژگیهای قابل دسترس را در وبسایت این شرکت مطالعه نمایید www.pishrans.com

  فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات تهران
 • سامانه هشدار دمای اتاق سرور

  سامانه هشدار دمای اتاق سرور

  Thc400 یک هشدار دهنده اتاق سرور است که میتواند هشدارهای مختلف قابل رصد در اتاق سرور را به اطلاع کاربران برساند به دلیل آنکه اتاق های سرور در حوادث مختلف دچار آسیب میشوند دستگاه فوق دارای ورودی های متعدد برای سنجش فاکتورهای مختلفی است این ایتم ها عبارتند از 1)دما 2)رطوبت 3)دود 4)آتش 5)قطع برق 6)نشت آب 7)ورود غیر مجاز 8)تردد غیر مجاز 9)گاز 10)نوسان برق 11)قطع یو پی اس 12)دشارژ باطری و سنسورهای دیگری است که میتواند وضعیت حیاتی اتاق سرور را چک و در صورت وقوع رخداد ناگوار آن را باطلاع مدیران و مسئولین تعمیر ونگهداری اتاق سرور برساند روشهای اطلاع رسانی میتواند آژیر – فلاشر – میس کال – اس ام اس باشد و حتی در صورت وقوع خطا توانایی پخش یک پیام ضبط شده را برای مسئول مربوطه خواهد داشت . این سیستم قادر است برای ارسال هشدار به مخاطبانی که در محل نیستند از 2 بستر استفاده نماید که عبارتند از 1)خط تلفن ثابت 2)خط تلفن موبایل (سیم کارت ) اتصال سیستم فوق با در نظر گرفتن این موضوع که داخل اتاق سرور یک سیم تلفن مستقل یا سانترال باشد میتواند در کنار هشدارهایی که در محل به صورت آژیر و فلاشر ایجاد میکند هشدارهای را به صورت پیام صوتی و یا زنگ در زمانهای وقوع خطر ایجاد نماید تا در صورت عدم حضور فیزیکی در محل اتاق سرور و یا سازمان و شرکت مربوطه باز هم بتوان هشدار آن را دریافت نمود و این هشدار و اعلان خطر از طریق خط تلفن ثابت صورت میگیرد. تجهیز این سیستم به یک سیم کارت نیز این امکان را فراهم میآورد تا کاربرانی که در محل اتاق سرور خط تلفن ثابت ندارند و یا برای تامین آن با مشکل مواجه هستند با تجهیز یک سیم کارت داخل دستگاه این امکان را بتوانند عملیاتی کنند که در زمان بروز حادثه حتی در صورت عدم حضور در محل سازمانی از اتفاق رخ داده مطلع گردند استفاده از سیم کارت میتواند علاوه بر تماس تلفنی با کاربر به صورت میس کال حتی به کاربر اس ام اس نیز ارسال نماید تا در شرایط وقوع یک اتفاق هر چه سریعتر کاربر از اتفاق رخ داده باخبر گردد. دوگانه بودن روشهای هشدار و اطلاع رسانی توسط اس ام اس و میس کال میتواند این امکان را برای کاربر ایجاد نماید که حتی در صورت عدم اطلاع از شارژ سیم کارت داخل دستگاه (در صورت اعتباری بودن سیم کارت) و اتمام آن نیز توسط میس کال که نیازی به شارژ ندارد بتوان از وقوع اتفاق داخل اتاق سرور باخبر شد . همچنین در اتاق های سروری که امکان وجود خط تلفن ثابت وجود دارد اتصال این خط به دستگاه میتواند از نظر ایمنی فرایند اطلاع رسانی را در شرایط ایمن تری قرار دهد که حتی در صورت بروز مواردی چون 1-منقض شدن سیم کارت 2-قطع روش های اطلاع رسانی پیامکی توسط اپراتورها 3-آسیب بخش جی اس ام 4-خارج کردن سیم کارت و فراموشی جاگذاری مجدد آن اتاق سرور باز هم از نقطه نظر اطلاع رسانی بدون بستر ارتباطی نماند مکانیزم اصلی تشکیل دهنده این دستگاه مودمی است که به سنسورهای متعدد و کنترلرهای دما و رطوبت و نمایشگرهای آنها متصل است و وظیفه آن اطلاع رسانی است اما روشهای تشخیص هشدار توسط سنسورهایی رخ میدهد که مانند دما دارای مقادیر پیوسته هستند و توسط یک کنترلر سنجیده می شوند و یا سنسورهایی مانند دود که ماهیت دیجیتال دارند و در صورت افزایش آن از مقدار مشخصی اعلان هشدار مینماید . مکانیزم سنجش دما سنجش دما که یک کمیت فیزیکی است و بطور پیوسته تغییر میکند توسط کنترلر های صنعتی دما انجام میپذیرد این کنترلر ها دارای این مزیت هستند که به دلیل پایداری که دارند تاثیرات پارامترهای محیطی روی آنها کم بوده و تقریبا هیچ وقت دچار خطا و یا اندازه گیری اشتباه نمیشوند مزیت دیگری که در کنترلرهای صنعتی وجود دارد همراه بودن نمایشگرهایی است که وظیفه تنظیم دمای آلارم را بعهده دارند و در حالت عادی دمای فعلی اتاق سرور را نمایش میدهند این نمایشگر که بصورت رقم دیجیتالی نشان داده میشود احتمال خوانش ناصحیح و یا خطای دیداری ارقام را به صفر میرساند رنج استاندارد نگهداری دمای اتاق سرور 18 الی 22 درجه سانتی گراد است که این مقدار نباید تجاوز کند البته کاهش دما در داخل اتاق های سرور به زیر 18 درجه نه تنها ایرادی ندارد بلکه مزیت نیز محسوب میشود و فقط افزایش دمای بالای 22 درجه نگران کننده و بالای 30 درجه خطرناک و بالاتر از 35 درجه بحرانی است و میتواند هر نوع اتفاقی را برای سرورها و استوریجها که به افزایش دما حساس هستند را رقم بزند برای مشاهده مدلهای دیگر سیستمهای هشدار و کنترلر دما از سایت پیشران صنعت ویرا بازدید بفرمایید www.pishrans.com

  فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات تهران
 • کنترل دمای اتاق سرور تحت وب

  کنترل دمای اتاق سرور تحت وب

  کنترل دمای اتاق سرور تحت وب به سیستمی گفته میشود که قادر است فاکتورهای محیطی اتاق سرور را که باعث بروز خسارات به اتاق میشود را به صورت آنلاین در هر جایی روی موبایل و دسک تاپ نمایش داده و مدیر را از رخدادهای آن باخبر نماید اما چه نوع مانیتورینگ دمایی برای اتاق سرور مناسب است ؟ شرکتها و سازمانهایی که از تجهیزات سروری داخل محل سازمانی بهره می برند همیشه یک دغدغه دارند که چه سیستمی مناسب حفاظت از اتاق و تجهیزات سرور در زمان بروز خطا است. جواب این سوال توسط انجمن برق و الکترونیک (ieee)که یک گروه شده از تشکیل محققین وصاحبنظران رشته فوق است به رشته تحریر در آمده که در کلیه امور الکتریکی صاحب تجربه و دانش هستند انجمن مهندسان برق و الکترونیک اطلاعاتی را در ژورنالهای مختلف به چاپ میرساند که معروفترین آن در زمینه اتاق های سرور tia942 است چکیده مطالبی که از طرف این انجمن به درستی در خصوص استانداردهای ایمنی و حفاظتی اتاق سرور عنوان شده و ترجمه است از نظرتان میگذرد. 1)به منظور اینکه سیستم مانیتورینگ و هشدار باید یک سیستم پایدار باشد میبایست از قابل اعتماد ترین سخت افزار برای این موضوع استفاده نماید این سخت افزار plc است. 2)سنسورهای استفاده شده برای اندازه گیری پارامترهای آنالوگ دما و رطوبت حتما با پروتکل مودباس اطلاعات رو ارسال کنند. 3)سنسورهای استفاده شده دیجیتال که برای سنجش وجود یا عدم وجود یک کمیت فیزیکی خطرناک مانند نشت آب و یا دود بکار میروند باید وابسته به طول سیم نباشند. 4)سنسورهای استفاده شده دیجیتال باید قابلیت توسعه و افزایش از نظر تعداد به صورت توپولوژی ستاره ای را داشته باشند. 5)سیستم هشدار دهنده هیچ گونه وابستگی به سرورها حتی سرورهای داخلی و کامپیوتر خودش برای ارسال هشدار و یا اعلان خطا نداشته باشد بسیار مشاهده میگردد که خود سرورهای پشتیبان سیستم های هشدار داون شده و هشدار مورد نظر به مسئول مربوطه نمیرسد که هشدار تبدیل به بحران میشود. 6)سیستم مودم ارتباط سخت افزاری با مکانیزم هشدار داشته باشد و مستقل از بخش سروری به کار خود ادامه دهد که در شرایط عدم کارکرد درست و داون شدن سرورها نیز بدون وقفه بتواند ارسال هشدار بنماید. 7)سیستم کنترلر بطور مرتب مکانیزمهای داخلی خودش اعم از نمایشگر و سنسورها و جی اس ام مودم را چک کند تا در صورت بروز مشکل قبل از اینکه نقص فوق باعث بروز بحرانی شود آن را عیب یابی و بازسازی نمایند. اینها هفت خان هستند که در هر سیستم مانیتورینگ و کنترل دما و رطوبت اتاق سرور قابل دستیابی نیستند اما همه موارد فوق را در سیستم SRC2.2 میتوانید بیابید. http://pishrans.com/src2-2

  فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات تهران