درباره ی آنودایزینگ

 از زمان های کهن، بهسازی سطوح برای تغییر ظاهر فلزات با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‏ گرفت. پوشش ها، به‏ خصوص، عمدتاً با هدف دکوراتیو انجام می‏ شدند (شکل3). اما طولی نکشید که با پیشرفت علوم مختلف پوشش دهی، هدف از بهسازی سطح از حوز‏ه‏ ی‏ دکوراتیو فراتر رفت و پوشش ها جهت محافظت از خوردگی و مقاومت سایشی مورد استفاده قرار گرفتند.

 در سال 1857 دست نوشته های شیمیدان آلمانی Buff  Hienrich بعنوان اولین نوشته هایی که پروسه اکسید شدن آنودیک رو آزمایش کرده بود، منتشر شد. وی متوجه شد وقتی آلومینیوم درون الکترولیت در قطب مثبت قرار گیرد، فلز بلافاصله با یک لایه ی خاکستری رنگ که تمایل به مشکی شدن دارد پوشیده می‏ شود.

جنگ جهانی اول برای گسترش سریع صنعت هواپیما سازی، زمینه را برای تولید آلومینیوم و آلیاژهای آن برای تولید انبوه فراهم ساخت. مقالات و اختراعات زیادی در زمینه آنودایزینگ آلومینیوم در سال 1920 منتشر شد که منجر به رشد تکنولوژی آنودایزینگ و صنعتی کردن آن شدند.

دانشمندان ایرانی در پیدایش صنعت الکتروشیمی نقش مهمی را ایفا کرده‏ اند. در قرن‏های 5 و 6 دانشمندان و معماران یونانی برای کار به ایران سفر می‏کردند و فرضیات و باورهای علمی را با خود به یونان می‏ بردند. جابرین حیان، دانشمند و شیمیدان ایرانی با کشف اسیدهای معدنی از جمله اسید نیتریک و همین‏طور توسعه‏ ی علم کیمیاگری نقش بسزایی را در این صنعت ایفا کرده است.

برای خواندن این مقاله بطور کامل و با تصاویر که از مراجع بین المللی گرفته شده است لطفا وبسایت www.ALodize.com و قسمت مقالات، تاریخچه ی آنودایزینگ رو مطالعه بفرمایید.

 

 


۲۸ مهر ۱۳۹۹


محصولات مشابه
 • ساخت انواع گلدان های شهری و تزئینی

  ساخت انواع گلدان های شهری و تزئینی

  شرکت فایبرگلاس زرین کار صفاهان تولید کننده انواع فلاورباکس های شهری_پارکی و انواع گلدان های خانگی و تزئینی-گلدان های مناسب فضای شهری جهت زیبا سازی شهر می باشد.

  صنعتی اصفهان
 • کالیبراسیون مراجع زاویه-شرکت مهندسی مهر

  کالیبراسیون مراجع زاویه-شرکت مهندسی مهر

  شرکت مهندسی مهر با 25 سال تجربه به عنوان بنیانگذار و پیشرو در صنعت کالیبراسیون و اندازه گیری دقیق، با بکار گیری از تجهیزات و تکنولوژی بروز و پرسنل با تجربه در این حوزه فعالیت مینماید. هدف اصلی این شرکت در حوزه ی کالیبراسیون،تولید و پرورش دانش های بروز و تخصصی و قطع نیازِ صنایع و سازمان ها به خدمات کالیبراسیون خارج از کشور میباشد. در همین راستا یکی از خدماتی که به صورت تخصصی و با بروزترین تکنولوژی در حال ارائه در این مرکز میباشد،کالیبراسیون مراجع زاویه است. کالیبراسیون مراجع زاویه در این شرکت با تائیدیه از سازمان ملی تائید صلاحیت ایران(ISO IEC17025) به شماره ی NACI/LAB/105 انجام میپذیرد. شرکت مهندسی مهر به عنوان نخستین و تنها مرجع کالیبراسیون مراجع زاویه شامل: -کالیبراسیون دستگاه اتوکالیماتور -کالیبراسیون گیج های زاویه ی کاری -کالیبراسیون گیج های زاویه ی مرجع -کالیبراسیون چند ضلعی های مرجع -کالیبراسیون میز های چند درجه آزادی -کالیبراسیون میزهای گردان در کشور بوده و آماده ارائه ی خدمات این مورد به مشتریان گرامی میباشد. آدرس و شماره تلفن های آزمایشگاه: تهران ، کیلومتر 14 جاده مخصوص کرج ، لاین کنار گذر پل ایران خودرو،بعد از سایپا دیزل، خیابان احد، کوچه رجایی غربی ، پلاک 54 ، ساختمان مهندسی مهر تلفن : 3-44782171 داخلی 402 و 403 فکس : 44792668-021 ایمیل :شرکت مهندسی مهر: info@mehr-eng.com آزمایشگاه: s.yekta@mehr-eng.com کارشناس فروش : سجاد یکتا شماره موبایل:09128184561

  صنعتی تهران
 • نوار لاستیکی طولی-پروفیل-نوار درزگیر-نوار اسفنجی-سیلیکون-وایتون-نوار آببندی-نوار متری(فرازلاستیک)

  نوار لاستیکی طولی-پروفیل-نوار درزگیر-نوار اسفنجی-سیلیکون-وایتون-نوار آببندی-نوار متری(فرازلاستیک)

  فراز لاستیک تولید کننده: انواع پروفیل و نوار های اکسترودری لاستیکی ضد سایش،ضد روغن،ضد اسید،ضد حرارت(نسوز)،ضد بنزین،ضد گاز، مواد و حلال های شیمیایی از جنس :EPDM, SBR, Silicon,viton, NBR, NR (Neoprene,CR, و همچنین (1انواع پروفیل و نوار های اسفنجی با اشکال مختلف (2 انواع پروفیل و نوار های سیلیکونی با اشکال مختلف جهت مصارف صنعتی ، بهداشتی و غذایی (3انواع پروفیل و نوار های اکسترودری با اشکال مختلف (4انواع پروفیل ونوارهای پلیمری خشک و نرم طولی)متری( (5انواع نوار درزگیر خودچسب از جنس پلی یورتان )اسفنج( در ابعاد مختلف و همچنین انواع نوار درزگیر و دوردرب لاستیکی به ابعاد مختلف ازجنس فوم پلی اتیلن ، E.V.A و P.V.C نیز می باشد. (6انواع پروفیل آببندی لاستیکی و نوارضربه گیرلاستیکی با اشکال و ابعاد مختلف از جنس وایتون و سیلیکون و EPDM و...

  صنعتی اصفهان
 • آنودایزینگ سخت و رنگی آلومینیوم

  آنودایزینگ سخت و رنگی آلومینیوم

  خدمات آنودایز سخت آلومینیوم آندایزینگ رنگی قطعات تزئینی آندایز نرمال بصورت مات و براق هارد آنودایز 2024 آنودایزینگ سخت مشکی و نقره ای آنودایز تیتانیم

  صنعتی تهران