اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان

نمای ساختمان اصلی ترین المان بصری یک سازه محسوب می شود و نقش کلیدی در بالا بردن ارزش یک ساختمان را دارد طوری که اگر در اجرای نمای ساختمان به دیگر نماهای همجوار توجهی نشود سبب ناهمگونی بافت شهری می گردد . سبک طراحی و اجرای نمای ساختمان در شهرها و کشورها کاملا متفاوت است و می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی چون اقلیم ، آب و هوا ، همجواری ها و .... واقع شود. در کشور ما در گذشته های نه چندان دور از نماهای آجری یا شیشه ای استفاده می شود و طراحی و اجرای نمای ساختمان من جمله کاخ ها و عمارات با  استفاده از جداره های سنگی ، ستون و سرستون های مشکل که دارای قوس های گرد و پهن بودند اجرا می شدند ،  این روزها با طراحی نماهای رومی و هخامنشی استفاده از چنین سبک هایی مجددا مرسوم شده و به نوعی به گذشته رو آورده است .

نما چیست ؟

نما در لغت به معنای آنچه که در معرض دید و در برابر چشم عموم است تلقی می شود . در ساختمان سازی به قسمت بیرونی یک ساختمان نما گفته می شود که مهمترین بخش یک ساختمان تلقی شده زیرا سبب آرایش بافت شهری و ساختمان های همجوار می شود . یک معمار، نمای ساختمان را بر اساس شکل و مصالح مورد نیاز طراحی می نماید از جمله متریال هایی که می توانیم در اجرای نمای ساختمان پیاده کنیم عبارتند از چوب ترموود ، سنگ ، آجر ، سرامیک و ورق های کامپوزیت .  
نما به علت قرارگیری در شرایط محیطی تحت تاثیر عوامل مخرب زیادی همچون آب باران ، سرما ، رطوبت ، اشعه UV و آلاینده های محیطی قرار می گیرد بنابراین در اجرای نمای ساختمان می بایست از متریال های با کیفیت و مقاوم بهره برد و با توجه به نوع آب و هوا و شرایط یک منطقه نسبت به اجرای نما کوشید .

نمای ساختمان :

نمای ساختمان حاصل تجربه و افکار معماران می باشد که توسط متدهای متعدد روز دنیا و بر اساس متریالهای مختلف اجرا و پیاده سازی می شود . نمای ساختمان حاوی یک سطح صاف و یک دست نیست بلکه با عقب نشینی ها و پیش آمد ها، تراس و درب ها و پنجره ها با فضای داخلی ساختمان ارتباط مستقیمی برقرار می نماید . هنگام اجرای نمای ساختمان می بایست کلیاتی همچون تناسب بین درب ها و پنجره ها ، تراس ، سایبان ، سقف ، سازه های های عمودی و افقی و همچنین ترکیب رنگ ها به درستی رعایت شود تا نظم کامل برقرار گردد . در اجرای نمای ساختمان می بایست تمام قسمت های ساختمان با یکدیگر همخوانی داشته باشند و اگر از متریالهای ترکیبی برای اجرای نمای ساختمان بهره می برید بهتر است تناسب را رعایت کنید .
اجرای نمای ساختمان یکی از مشخصه های بارزی است که هویت شهرها را تعیین می کند .  در واقع نمای ساختمان هاست که بافت یک شهر را تعیین می کند مثلا اکثر روستاها دارای بافتی با دیواره ها و سقف های کاه گلی و تیرهای چوبی می باشند و و اکثریت روستاهای شمالی دارای بافتی با سقف های شیروانی و نمای چوبی هستند .از مشخصه های بارز نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره نمود :
چشم انداز و زیبایی خارق العاده برای پوسته بیرونی ساختمان ها
سبب استفاده بهینه از انرژی و جلوگیری از اتلاف آن می شود
سبب ایجاد یک لایه مستحکم در قسمت بیرونی ساختمان می شود که در نتیجه عامل مهمی برای بالا بردن عمر یک ساختمان تلقی می گردد.
نوع معماری نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که با ساختمان های همجوار و فضای شهری تناسب داشته و با نوع کاربری ساختمان و محل و هویت منطقه ای که در آن قرار گرفته است سازگاری داشته باشد .
دوام و ماندگاری یکی از ویژگی های بارز نماست که هر کارفرما از معماران اجرا کننده این انتظار را دارد که نمای طراحی شده بتواند برای مدت طولانی مستحکم بوده و نیاز به تعمیر و صرف هزینه های اضافی نداشته باشد .
نمای ساختمان باید طبق متدها و ترفندهای روز دنیا طراحی و پیاده سازی شود.
اجرا و نصب نمای ساختمان باید روندی سریع داشته باشد تا از اتلاف هزینه برای اجرای پروژه های بزرگ جلوگیری نماید .
یکی از مهمترین گزینه ها در اجرای نمای ساختمان ضد حریق بودن آن است که در حال حاضر اجرای نمای کامپوزیت و نمای ترموود از این خاصیت پیروی نموده و به عنوان متریال هایی تلقی می شوند که دچار حریق نمی شوند . 
به دلیل بالا بودن هزینه های تعمیر نمای ساختمان ، اجرای نما باید بگونه ای باشد که کیفیت خود را از لحاظ رنگ و دوام برای مدت زمان طولانی بتواند حفظ نماید .
استفاده از متریال های سنگین سبب تضعیف ساختمان و در نتیجه عدم مقاومت آن در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله می شود و هزینه های ساخت را بالا می برد بنابراین در اجرای نمای ساختمان می بایست به سبکی نمای ساختمان اهمیت ویژه ای داده شود بر همین منوال نمای کامپوزیت یک نمای سبک و مقاوم و منعطف می باشد که این روزها مورد توجه و استفاده معماران واقع شده است .
در اجرای نمای ساختمان می بایست نوع آب و هوای منطقه و ترکیبات کانی مدنظر واقع شود به عنوان مثال کانیهای مضر مثل کانیهای آهن در برابر آب و هوا اکسید شده و فرسودگی زودرس به بار می آورند .

سیر تکوینی توقعات از نما :

هارالد دایلمان و همکارانش چهار عملکرد اساسی که از یک نما انتظار می رود را چنین بیان کرده اند
1) حفاظت : در گذشته ، نماها حالت تزیینی امروزی را نداشتند بلکه به عنوان یک حفاظ در برابر عوامل اقلیمی و انسان ها و حیوانات موذی محسوب شده و نماها به شکل دیوارهای یکپارچه محصور شده طراحی می شدند تا هیچ عامل نفوذی نتواند از بیرون وارد حریم شخصی افراد شود اما امروزه نماها به صورت تزیینی و صرفا جهت زیبا جلوه نمودن در مقابل دید عموم طراحی و پیاده سازی می شود .
2) رابط : نمای ساختمان وظیفه ایجاد رابط بین درون و برون یک محیط  عمومی و یک محیط خصوصی را دارد .
3) معرف :  نما معرف ارزش یک ساختمان است و قیمت یک ساختمان با در نظر گرفتن نمای بیرونی ساختمان ، نمای درونی ساختمان ، نوع ساخت ، مستحکم بودن ، موقعیت ساختمان ، موقعیت جغرافیایی منطقه و ابزارهای کاربردی تعیین می شود .
4) جزیی از یک فضای شهری : ساختمان جزیی از یک فضای کلی به نام شهر است و اگر نمای ساختمان با نماهای همجوار و فضای شهری هم تراز نباشد سبب مخدوش شدن بافت شهری می شود .
پارامترهای مورد توجه برای اجرای نمای ساختمان :
1) تطبیق نمای ساختمان با بافت شهری
2) رعایت اصول معماری مرتبط با هر منطقه
3) بهره گیری از الگوهای یک جامعه
4) توجه به هزینه اجرای نما
متریالهای موجود برای اجرای نمای ساختمان :
سنگ
شیشه
آجرنما
نمای سرامیک
نمای رومی
نمای ترموود
چوب نما
نمای سیمانی
نمای کامپوزیت

قیمت نمای ساختمان :

قیمت نمای ساختمان بر اساس متدهای اجرایی و متریال های متعدد کاملا متغیر می باشد و تماما بستگی به ابزارهای کاربردی ، شکل ، فرم و تزیینات مدنظر معماران دارد که به صورت متراژی یا به شکل پیمانکاری اجرا می شود .
 نمای ساختمان با در نظر گرفتن مواد و مصالح به سه شیوه قابل اجراست :
1) اجرای نمای ساختمان با استفاده از ملات و سیمان :
از این روش در گذشته بیشتر استفاده می شد ، بهره گیری از این روش سبب ایجاد هم ترازی ساختمان و در نتیجه مستحکم شدن آن می شود این روش اجرایی توسط استادکار انجام می پذیرد .
2) اجرای نمای ساختمان با استفاده از چسب :
درسالهای قبل برای تزیین نما با استفاده از متریالهایی همچون کاشی ، سرامیک ، آجرنما از ملات که ترکیبی از ماسه ، سیمان و آب بود ، استفاده می شد اما امروزه علاوه بر ریختن مقدار کمی دوغاب در پشت این متریال ها هنگام اجرا از چسب استفاده می شود . چسب می تواند حرکت ارتعاشی سرامیک ، کاشی یا آجر را به حداقل برساند . روش اجرای نما با استفاده از چسب به گونه ای است که در ابتدا قبل از جای دادن مصالح بر روی دیوار پشت آن را تمیز کرده و به صورت یکدست با چسب می پوشانند و پس از اتمام کار بین درزها توسط ملاتی از سیمان سفید پوشانده می شود که این کار سبب مستحکم شدن نما و عدم ریزش آن می گردد.
3) اجرای نما با استفاده از متریالهای آماده که به نوعی نمای خشک محسوب می شود :
این روش اجرایی از سوی معماران بسیار مورد توجه واقع شده است و با استفاده از ورق های کامپوزیت و یا چوب انجام می پذیرد که هر کدام تکنیک های پیاده سازی خاص خود را دارند از جمله مزایای نمای خشک می توان به موارد زیر اشاره نمود :
عایق صوتی و حرارتی
سرعت در اجرای نصب و پیاده سازی
سهولت نصب
به راحتی قابل تعویض یا تعمیر می باشند
هیچ گونه ضایعات اضافی با خود به همراه ندارند

منبع : گروه تولیدی ایمن نورتاب
1398/3/26
saftysign
اطلاعات تماس
ناممحمد صالحی
تلفن۰۲۱-۴×××۰۹۵۳callتماس بگیرید
وبسایت
استانتهران
آدرستهران


محصولات مشابه
 • سنگ پلاک نمای ساختمان و ویلا

  سنگ پلاک نمای ساختمان و ویلا

  سنگ پلاک تولید شده در شرکت سنگ مهندسی یاقوت چه ویژگی هایی دارد؟ شرکت سنگ مهندسی یاقوت با تجربه بیش از 10 سال در تولید سنگ های نوین نمای داخل و خارج ساختمان، موفق به تولید جدیدترین نوع سنگ پلاک با ابعاد استاندارد و ضخامت بسیار عالی مناسب برای استفاده در نمای ساختمان های امروزی گشته است. تمامی این پلاک ها دارای چندین اسکوپ گالوانیزه در پشت هر اسلب بوده و این یک مزیت بسیار عالی در هنگام نصب و ایمنی فوق العاده عالی برای پایداری نما در آینده می باشد. این سنگ ترکیبی از سنگ طبیعی و مواد صنعتی بوده و با طرح اختلاط بسیار خاصی تهیه می گردد. عدم رشد خزه روی آن، نداشتن رگه و خلل و فرج روی سطح محصول، رنگ یکدست، شوره نزدن و مقاومت تا دمای منفی 33 درجه و مثبت 300 درجه، از مزایای این سنگ پلاک می باشد. این سنگ در ابعاد 100 در 40 سانت تولید میگردد و کاملا قابل برش در ابعاد کوچکتر است. دریافت کاتالوگ محصولات برای دریافت کاتالوگ محصولات شرکت، به صفحه اصلی سایت مراجعه یا از طریق راه های ارتباطی، با پشتیبانی فروش تماس بگیرید. مهمترین مزیت این سنگ پلاک کدام است؟ شاید از همه مهمتر، نسوز بودن و مقاومت ساختمان های با نمای سنگی در زمان آتش سوزی باشد. سنگ پلاک تولید شده در سنگ مهندسی یاقوت، سازگار با محیط زیست بوده زیرا جرم حرارتی و عایق طبیعی را فراهم می‌کند که به هزینه‌های انرژی کمک شایانی می‌کند. یک توده حرارتی بزرگ در بخش عایق بندی شده در یک خانه می‌تواند نوسانات دمای روزانه را کنترل کند. وقتی دمای محیط بالاتر از جرم باشد، جرم حرارتی انرژی گرمایی را جذب می‌کند و هنگامی که محیط داخل سرد است انرژی گرمایی را پَس می‌دهد. همچنین یک سنگ پلاک خوب، به جهت داشتن اسکوپ و گیره، به هیچ عنوان در طوفان و انبساط و انقباض های حرارتی و برودتی، از دیواره پشت خود جدا نشده و باعث بروز خطرات جدی ناشی از سنگ بروی افراد نمی گردد. تمامی سنگ های پلاک تولید شده در مجموعه سنگ مهندسی یاقوت، دارای چندین اسکوپ فلزی در پشت محصول بوده که در بدنه آن محکم شده اند. بعدا و در زمان نصب، استادکار سنگ کار دیگر بهانه ای برای ناپایدار بودن سنگ ها نخواهد داشت و کارفرما از عدم سقوط سنگ روی افراد آسوده خاطر خواهد بود. ویژگی های یک سنگ پلاک باکیفیت کدام است؟ - داشتن کمترین رگه و خل و فرج روی سطوح محصول - رنگبندی یکدست و عدم چندگانه بودن رنگ سنگ ها - ابعاد مناسب و یکدست برای استفاده در نما - سطح صاف، بدون سوراخ و خوردگی ظاهری - قابلیت نصب اسکوپ جهت نصب ایمن - عدم رشد خزه و جلبک روی سنگ - نداشتن رگه روی سطح محصول و خوردگی بعدی - ضخامت استاندارد و نشکن - مقاومت در سرما و گرما و داشتن سیکل یخبندان استاندارد - مقاومت بالا در برابر لب پر نشدن در هنگام برش - ترد نبودن، شکننده نبودن و مقاومت در برابر ضربات خارجی دریافت کاتالوگ محصولات برای دریافت کاتالوگ محصولات شرکت، به صفحه اصلی سایت مراجعه یا از طریق راه های ارتباطی، با پشتیبانی فروش تماس بگیرید. سوالات متداولی که ممکن است برای شما ایجاد شود؟ - آیا این سنگ خزه یا شوره میزند؟ خیر. این محصول بدلیل طرح اختلاط خاصی که دارد، به هیچ عنوان خزه نزده و امکان بروز شوره در این سنگ بدلیل عدم استفاده از سنگ های آهکی، صفر می باشد. - زیر باد و باران مشکلی برای این سنگ پیش می آید؟ به هیچ عنوان. این محصول برای استفاده در نمای بیرون ساختمان و در هر شرایط آب و هوایی ساخته شده است و بدلیل اینکه در سطح بیرونی خود دارای خلل و فرج و رگه نمی باشد، هیچ مشکلی در آینده در اثر رطوبت برای آن بوجود نخواهد آمد. - ابعاد این سنگ چقدر است و آیا میتوان از این اندازه در نما استفاده کرد؟ ابعاد این سنگ 40 سانت عرض و 100 سانت طول می باشد و به تجربه استادکاران و معماران، بهترین ابعاد از نظر جابجایی، نصب و نگه داری روی نما می باشد. - برای نصب این سنگ نیاز به اسکوپ و گیره می باشد؟ از مزایای این محصول، داشتن چندین اسکوپ فلزی گالوانیزه در پشت محصول و کاشته شده در جان سنگ می باشد این بدین معناست که تک تک سنگ های نمای ساختمان شما به بدنه ساختمان، گیردار شده و هرگز جدا نمی شود. - قیمت این سنگ در مقایسه با سنگ های متداول چقدر فرق میکند؟ قیمت باورنکردنی این محصول را باید مقایسه کنید. 70 درصد ارزان تر از سنگ های بازار می باشد و به این دلیل است که شما مستقیما از کارخانه خرید میکنید ولی با کیفیتی باورنکردنی. دریافت کاتالوگ محصولات برای دریافت کاتالوگ محصولات شرکت، به صفحه اصلی سایت مراجعه یا از طریق راه های ارتباطی، با پشتیبانی فروش تماس بگیرید.

  دکوراسیون و نما تهران
 • فروش سنگ نمای ساختمان (سنگ پلاک) 100x40

  فروش سنگ نمای ساختمان (سنگ پلاک) 100x40

  ✅ تولید و فروش مستقیم سنگ پلاک با قیمت کارخانه و با بالاترین سطح کیفیت در شرکت سنگ مهندسی یاقوت. این سنگ پلاک در ابعاد 100x40 و با ضخامت مناسب، یکی از استانداردترین محصولات موجود در بازار برای استفاده در نمای ساختمان، کف زمین و پوشش دیوارهای داخلی است. این محصول در رنگ‌های مختلفی تولید شده و به صورت کامل ضد خزه و ضد شوره است و حتی بارش باران‌های مداوم هم منجر به رشد جلبک روی آن نخواهد شد. وجود اسکوپ گالوانیزه در پشت آن نصب را راحت‌تر و میزان ایمنی را تا چندین برابر افزایش داده است. از دیگر ویژگی‌های این محصول: ✔️ کیفیت بالای ساخت، سطح صیقلی، بدون خوردگی و خلل ✔️ دارای ابعاد استاندارد 100x40 ✔️ مجهز به اسکوپ برای نصب مطمئن‌تر ✔️ قیمت پایین‌تر از بازار به خاطر خرید مستقیم از تولید کننده ✔️ ثبات رنگ به جهت استفاده از رنگ‌های پیگمنت آهن ✔️ دارای تنوع رنگی ✔️ مناسب برای دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان و همچنین کف زمین ✔️ مقاوم در برابر فشار، کشش و ضربه ✔️ سازگار با انواع آب و هوا ✔️ عدم رشد خزه در مناطق مرطوب ✔️ عدم ایجاد شکستگی در مناطق بسیار سرد و دارای یخبندان ⭕️ شرکت سنگ مهندسی یاقوت، پیشرو در تولید انواع محصولات با کیفیت سنگ مهندسی و مصنوعی در کشور می باشد. به اجرای هزاران پروژه چشم نواز در کشور عزیزمان افتخار میکنیم و مفتخریم که این محصولات با توان صادراتی بالا، در نمایشگاه های خارجی با اقبال بینظیر بازدیدکنندگان خارجی روبرو گشته و دارای تجربه اجرای چندین پروژه موفق در سایر کشورها نیز می باشیم. ✅دریافت کاتالوگ محصولات✅ برای دریافت کاتالوگ محصولات شرکت، به صفحه اصلی سایت مراجعه یا از طریق راه های ارتباطی، با پشتیبانی فروش تماس بگیرید.

  مصالح ساختمانی تهران
 • درب ورودی بخش اصلی نمای ساختمان

  درب ورودی بخش اصلی نمای ساختمان

  درب ساختمان یکی از بخش های اصلی ساختمان ها هستند. آنچه در نگاه اول، نظر رهگذران را به سمت ورودی منزل جذب می کند، مدل درب و سر درب طراحی شده می باشد. امروزه نحوه ساخت و طراحی درب ورودی بسیار متحول شده است. با یک نگاه اجمالی بر مدل های جدید و مدل های قدیمی به راحتی متوجه می شویم که مدل هایی که در درب های جدید به کار رفته اند، از لحاظ ظاهری غنی تر بوده و بعضاً نمادی از فرهنگ و تمدن یک منطقه را معرفی می کنند. انواع مدل درب ورودی که در ساختمان های امروزی شاهد آن هستیم، عموماً از سبک های مدرن و امروزی پیروی می کنند. در پروژه های درب فلزی ساختمانی امروزی، مدل های درب ورودی برای ساختمان ها با کاربری متفاوت طراحی می‌شود. تقسیم بندی درب فلزی براساس نوع کاربری درب ورودی آپارتمان درب ساختمان ویلایی درب ورودی ساختمان پارکینگ درب ورودی باغ و ویلا درب ورودی ساختمان اداری برای خرید درب و یا مشاوره رایگان کارشناسان ما مشتاق صدای گرم شما هستند

  مصالح ساختمانی تهران
 • طراحی نما طراحی نما حرفه ای طراحی نماهای بروز وپیشرفته نمای ساختمان کمپانی رادان

  طراحی نما طراحی نما حرفه ای طراحی نماهای بروز وپیشرفته نمای ساختمان کمپانی رادان

  چرا باید به نمای ساختمن اهمیت داد؟ طراحی نما در انجام پروژه معماری بسیار اهمیت داردچرا که نما ساختمان جلوه گر پروژه شما می باشد و می تواند نمای ساختمان شما نشانگر ارزش پروژه شما به همگان باشد. مهندس نما نمای کلاسیک نمای مدرن نمای لاکچری نمای مینمال شرکت رادان طراحی نما ی ساختمان در سراسر ایران

  دکوراسیون و نما اصفهان