اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان

نمای ساختمان اصلی ترین المان بصری یک سازه محسوب می شود و نقش کلیدی در بالا بردن ارزش یک ساختمان را دارد طوری که اگر در اجرای نمای ساختمان به دیگر نماهای همجوار توجهی نشود سبب ناهمگونی بافت شهری می گردد . سبک طراحی و اجرای نمای ساختمان در شهرها و کشورها کاملا متفاوت است و می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی چون اقلیم ، آب و هوا ، همجواری ها و .... واقع شود. در کشور ما در گذشته های نه چندان دور از نماهای آجری یا شیشه ای استفاده می شود و طراحی و اجرای نمای ساختمان من جمله کاخ ها و عمارات با  استفاده از جداره های سنگی ، ستون و سرستون های مشکل که دارای قوس های گرد و پهن بودند اجرا می شدند ،  این روزها با طراحی نماهای رومی و هخامنشی استفاده از چنین سبک هایی مجددا مرسوم شده و به نوعی به گذشته رو آورده است .

نما چیست ؟

نما در لغت به معنای آنچه که در معرض دید و در برابر چشم عموم است تلقی می شود . در ساختمان سازی به قسمت بیرونی یک ساختمان نما گفته می شود که مهمترین بخش یک ساختمان تلقی شده زیرا سبب آرایش بافت شهری و ساختمان های همجوار می شود . یک معمار، نمای ساختمان را بر اساس شکل و مصالح مورد نیاز طراحی می نماید از جمله متریال هایی که می توانیم در اجرای نمای ساختمان پیاده کنیم عبارتند از چوب ترموود ، سنگ ، آجر ، سرامیک و ورق های کامپوزیت .  
نما به علت قرارگیری در شرایط محیطی تحت تاثیر عوامل مخرب زیادی همچون آب باران ، سرما ، رطوبت ، اشعه UV و آلاینده های محیطی قرار می گیرد بنابراین در اجرای نمای ساختمان می بایست از متریال های با کیفیت و مقاوم بهره برد و با توجه به نوع آب و هوا و شرایط یک منطقه نسبت به اجرای نما کوشید .

نمای ساختمان :

نمای ساختمان حاصل تجربه و افکار معماران می باشد که توسط متدهای متعدد روز دنیا و بر اساس متریالهای مختلف اجرا و پیاده سازی می شود . نمای ساختمان حاوی یک سطح صاف و یک دست نیست بلکه با عقب نشینی ها و پیش آمد ها، تراس و درب ها و پنجره ها با فضای داخلی ساختمان ارتباط مستقیمی برقرار می نماید . هنگام اجرای نمای ساختمان می بایست کلیاتی همچون تناسب بین درب ها و پنجره ها ، تراس ، سایبان ، سقف ، سازه های های عمودی و افقی و همچنین ترکیب رنگ ها به درستی رعایت شود تا نظم کامل برقرار گردد . در اجرای نمای ساختمان می بایست تمام قسمت های ساختمان با یکدیگر همخوانی داشته باشند و اگر از متریالهای ترکیبی برای اجرای نمای ساختمان بهره می برید بهتر است تناسب را رعایت کنید .
اجرای نمای ساختمان یکی از مشخصه های بارزی است که هویت شهرها را تعیین می کند .  در واقع نمای ساختمان هاست که بافت یک شهر را تعیین می کند مثلا اکثر روستاها دارای بافتی با دیواره ها و سقف های کاه گلی و تیرهای چوبی می باشند و و اکثریت روستاهای شمالی دارای بافتی با سقف های شیروانی و نمای چوبی هستند .از مشخصه های بارز نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره نمود :
چشم انداز و زیبایی خارق العاده برای پوسته بیرونی ساختمان ها
سبب استفاده بهینه از انرژی و جلوگیری از اتلاف آن می شود
سبب ایجاد یک لایه مستحکم در قسمت بیرونی ساختمان می شود که در نتیجه عامل مهمی برای بالا بردن عمر یک ساختمان تلقی می گردد.
نوع معماری نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که با ساختمان های همجوار و فضای شهری تناسب داشته و با نوع کاربری ساختمان و محل و هویت منطقه ای که در آن قرار گرفته است سازگاری داشته باشد .
دوام و ماندگاری یکی از ویژگی های بارز نماست که هر کارفرما از معماران اجرا کننده این انتظار را دارد که نمای طراحی شده بتواند برای مدت طولانی مستحکم بوده و نیاز به تعمیر و صرف هزینه های اضافی نداشته باشد .
نمای ساختمان باید طبق متدها و ترفندهای روز دنیا طراحی و پیاده سازی شود.
اجرا و نصب نمای ساختمان باید روندی سریع داشته باشد تا از اتلاف هزینه برای اجرای پروژه های بزرگ جلوگیری نماید .
یکی از مهمترین گزینه ها در اجرای نمای ساختمان ضد حریق بودن آن است که در حال حاضر اجرای نمای کامپوزیت و نمای ترموود از این خاصیت پیروی نموده و به عنوان متریال هایی تلقی می شوند که دچار حریق نمی شوند . 
به دلیل بالا بودن هزینه های تعمیر نمای ساختمان ، اجرای نما باید بگونه ای باشد که کیفیت خود را از لحاظ رنگ و دوام برای مدت زمان طولانی بتواند حفظ نماید .
استفاده از متریال های سنگین سبب تضعیف ساختمان و در نتیجه عدم مقاومت آن در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله می شود و هزینه های ساخت را بالا می برد بنابراین در اجرای نمای ساختمان می بایست به سبکی نمای ساختمان اهمیت ویژه ای داده شود بر همین منوال نمای کامپوزیت یک نمای سبک و مقاوم و منعطف می باشد که این روزها مورد توجه و استفاده معماران واقع شده است .
در اجرای نمای ساختمان می بایست نوع آب و هوای منطقه و ترکیبات کانی مدنظر واقع شود به عنوان مثال کانیهای مضر مثل کانیهای آهن در برابر آب و هوا اکسید شده و فرسودگی زودرس به بار می آورند .

سیر تکوینی توقعات از نما :

هارالد دایلمان و همکارانش چهار عملکرد اساسی که از یک نما انتظار می رود را چنین بیان کرده اند
1) حفاظت : در گذشته ، نماها حالت تزیینی امروزی را نداشتند بلکه به عنوان یک حفاظ در برابر عوامل اقلیمی و انسان ها و حیوانات موذی محسوب شده و نماها به شکل دیوارهای یکپارچه محصور شده طراحی می شدند تا هیچ عامل نفوذی نتواند از بیرون وارد حریم شخصی افراد شود اما امروزه نماها به صورت تزیینی و صرفا جهت زیبا جلوه نمودن در مقابل دید عموم طراحی و پیاده سازی می شود .
2) رابط : نمای ساختمان وظیفه ایجاد رابط بین درون و برون یک محیط  عمومی و یک محیط خصوصی را دارد .
3) معرف :  نما معرف ارزش یک ساختمان است و قیمت یک ساختمان با در نظر گرفتن نمای بیرونی ساختمان ، نمای درونی ساختمان ، نوع ساخت ، مستحکم بودن ، موقعیت ساختمان ، موقعیت جغرافیایی منطقه و ابزارهای کاربردی تعیین می شود .
4) جزیی از یک فضای شهری : ساختمان جزیی از یک فضای کلی به نام شهر است و اگر نمای ساختمان با نماهای همجوار و فضای شهری هم تراز نباشد سبب مخدوش شدن بافت شهری می شود .
پارامترهای مورد توجه برای اجرای نمای ساختمان :
1) تطبیق نمای ساختمان با بافت شهری
2) رعایت اصول معماری مرتبط با هر منطقه
3) بهره گیری از الگوهای یک جامعه
4) توجه به هزینه اجرای نما
متریالهای موجود برای اجرای نمای ساختمان :
سنگ
شیشه
آجرنما
نمای سرامیک
نمای رومی
نمای ترموود
چوب نما
نمای سیمانی
نمای کامپوزیت

قیمت نمای ساختمان :

قیمت نمای ساختمان بر اساس متدهای اجرایی و متریال های متعدد کاملا متغیر می باشد و تماما بستگی به ابزارهای کاربردی ، شکل ، فرم و تزیینات مدنظر معماران دارد که به صورت متراژی یا به شکل پیمانکاری اجرا می شود .
 نمای ساختمان با در نظر گرفتن مواد و مصالح به سه شیوه قابل اجراست :
1) اجرای نمای ساختمان با استفاده از ملات و سیمان :
از این روش در گذشته بیشتر استفاده می شد ، بهره گیری از این روش سبب ایجاد هم ترازی ساختمان و در نتیجه مستحکم شدن آن می شود این روش اجرایی توسط استادکار انجام می پذیرد .
2) اجرای نمای ساختمان با استفاده از چسب :
درسالهای قبل برای تزیین نما با استفاده از متریالهایی همچون کاشی ، سرامیک ، آجرنما از ملات که ترکیبی از ماسه ، سیمان و آب بود ، استفاده می شد اما امروزه علاوه بر ریختن مقدار کمی دوغاب در پشت این متریال ها هنگام اجرا از چسب استفاده می شود . چسب می تواند حرکت ارتعاشی سرامیک ، کاشی یا آجر را به حداقل برساند . روش اجرای نما با استفاده از چسب به گونه ای است که در ابتدا قبل از جای دادن مصالح بر روی دیوار پشت آن را تمیز کرده و به صورت یکدست با چسب می پوشانند و پس از اتمام کار بین درزها توسط ملاتی از سیمان سفید پوشانده می شود که این کار سبب مستحکم شدن نما و عدم ریزش آن می گردد.
3) اجرای نما با استفاده از متریالهای آماده که به نوعی نمای خشک محسوب می شود :
این روش اجرایی از سوی معماران بسیار مورد توجه واقع شده است و با استفاده از ورق های کامپوزیت و یا چوب انجام می پذیرد که هر کدام تکنیک های پیاده سازی خاص خود را دارند از جمله مزایای نمای خشک می توان به موارد زیر اشاره نمود :
عایق صوتی و حرارتی
سرعت در اجرای نصب و پیاده سازی
سهولت نصب
به راحتی قابل تعویض یا تعمیر می باشند
هیچ گونه ضایعات اضافی با خود به همراه ندارند

منبع : گروه تولیدی ایمن نورتاب
1398/3/26
saftysign


دیگر محصولات
 • تولید و عرضه و پیاده سازی تابلو چلنیوم

  تولید و عرضه و پیاده سازی تابلو چلنیوم

  یکی از انواع تابلوهای تبلیغاتی که امروزه استفاده زیادی دارد تابلو چلنیوم می باشد که از دو جزء تابلو کامپوزیت و حروف برجسته چلنیوم تشکیل شده است. در تابلو چلنیوم یا همان تابلو حروف برجسته از لامپ های LED برای نورپردازی استفاده می شود. حروف برجسته در ابتدا در برنامه کرل طراحی شده، سپس طرح مورد نظر با ورق های فلزی به صورت زاویه دار یا مدور بر روی پلکسی گلس (plexi glass) که دارای رنگهای مختلف میباشد لیزر میشود. تفاوت اساسی میان تابلو چلنیوم و دیگر انواع تابلو این است که حروف چلنیوم سه بعدی بوده و هر حرف به صورت جداگانه شکل داده شده و دارای محفظه ی جداگانه‌ای نیز می باشد. چلنیوم یک نوع آلیاژ آلومینیومی با کیفیت بسیار بالا و مقاوم در مقابل عوامل محیطی همچون گرما، سرما، اشعه ی آفتاب و بارندگی بوده و تا حد زیادی در مقابل ضربه مقاوم است که نخستین بار توسط کارخانجات MCI اسپانیا روانه بازار شده است. دلیل استفاده ی آلومینیوم در ساخت تابلو چلنیوم این است که سبک‌ وزن بوده و زنگ نمی‌ زند. چلنیوم از ترکیب آلومینیوم و استیل ساخته میشود اما ظاهرآن شبیه استیل است. زیبایی استیل و دوام و ماندگاری آلومینیوم را دارا است. چنلیوم همانند حروف برجسته پلاستیکی گرد و خاک را به خود نگرفته، زنگ زدگی نداشته و طی گذشت زمان ماندگاری و ثبات رنگی دارد.

  موسسه‌های تبلیغاتی تهران


محصولات مشابه
 • معماری و دکوراسیون داخلی

  معماری و دکوراسیون داخلی بازسازی و نوسازی منزل خود را به ما بسپارید . طراحی و اجرای انواع دکور با کاربری های مختلف طراحی و اجرای طرح های زیبا برای شما

  دکوراسیون و نما تهران
 • عایق نانو نمای ساختمان

  عایق نانو نمای ساختمان

  ساختمان خود را در برابر خسارات ناشی از جذب آب بیمه نمایید. ⭕مـوارد کـاربرد : عایق کاری، ضد آب سازی و آنتی باکتریال نمودن نمای ساختمان آجر ؛سنگ ؛سیمان ؛گچ؛کاهگل و... ⭕خواص و اثرات : ⚪ضد آب شدن نما ⚪دارای خاصیت آبگریزی سطح ⚪محافظت سطوح در مقابل آلودگی ⚪محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش ⚪مقرون به صرفه – غیر قابل اشتعال ⚪اجرای آسان، جذب سریع ⚪مقاوم در برابر شستشو ⚪پایداری بسیار زیاد در برابر یخ زدگی ⚪کاملأ بی رنگ و بی بو ⚪محافظت در برابر خزه ها و قارچ ها ⚪مناسب برای تمامی شرایط آب و هوایی ⚪جلوگیری از خسارات ناشی از هوا زدگی ⚪غیرسمی – دوستدار محیط زیست ⚪بالا بردن توان مقاومت سطح در برابر سایش، ضربه و فشار ⚪بدون هیچ گونی تغییری در ساختار فیزیکی و شیمیایی ⚪سطح پایه (حفاظت دائمی از بافت سطح ) ◀تنها تولید کننده عایق های رطوبتی نانو استان قم▶ جهت آشنایی با محصولات ما ومشاهده نمونه کارهای اجرایی متن (عایق نانو قم) را پیامک نمایید.

  مصالح ساختمانی قم
 • پیچ رولپلاک نما ، نماشویی ، رنگ آمیزی وتعمیرات نما

  پیچ و رولپلاک نما ، نماشویی ، رنگ آمیزی و تعمیرات نمای ساختمان در البرز نماپردازان ایمن افراز (شماره ثبت : 32552) شرکت رسمی خدمات کار در ارتفاع به روش دسترسی با طناب ( راپل ) بدون نیاز به داربست ( تعمیرات نمای ساختمان در کرج - خدمات نمای ساختمان در کرج ) 1- پیچ و رولپلاک سنگ نما در کرج ( رولپلاک نما در کرج ) گروه نماپردازان مجری پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان در کرج و شهرهای اطراف استان البرز میباشد. این شرکت از بدو تاسیس ، پروژه های متعددی در زمینه تعمیر نما ، ترمیم و مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان در کرج و البرز به انجام رسانیده است. برای مشاهده تصاویر مربوط به اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان در کرج به وبسایت ما مراجعه بفرمایید. 2- شستشوی نما در کرج ( نماشویی در کرج ) یکی دیگر از خدمات گروه نماپردازان ،شستشوی انواع نمای ساختمان ( نماشویی ) در کرج می باشد. شستشوی نمای ساختمان در کرج بعلت وجود شرایط خاص آب و هوایی که موجب کثیفی زیاد نمای ساختمانها میگردد ، با روشهای مختلف از جمله دستگاه واترجت ، شستشو با ابر آغشته به آب و تاید و حتی در برخی موارد اسید شویی انجام میگیرد. بنابرین روش شستن نمای ساختمان در کرج بستگی به نوع و میزان کثیفی و جرم روی نما دارد. برای مشاهده تصاویر شستشوی نما در کرج ( نماشویی در کرج ) به وبسایت ما مراجعه بفرمایید. 3- رنگ آمیزی نما در کرج با رنگهای مخصوص نما ( نقاشی نما در کرج ) بهترین راه برای نوسازی و زیباسازی ساختمانهای چندسال ساخت، رنگ کردن نمای ساختمان ( نقاشی نمای ساختمان ) می باشد. رنگ آمیزی نمای ساختمانها در کرج شامل کلیه نماهای سیمانی، سنگی، چوبی و کامپوزیت میگردد. برای مشاهده تصویر و نمونه کارهای مربوط به رنگ آمیزی نمای ساختمان در کرج به وبسایت ما مراجعه بفرمایید. 4- نورپردازی نما با متدهای روز 5- اجرای رزین نما ( جلا و درخشندگی نما- مقاومت رطوبتی و کثیفی ) 6- اجرای نانو ( ضد آبسازی سطوح - مقاومت کثیفی و ذرات آلاینده ) شرکت نماپردازان ایمن افراز ، مجری خدمات تعمیر، ترمیم ، مقاوم سازی ، نوسازی و زیباسازی انواع نمای ساختمانی در کرج و البرز میباشد. با ارایه قرارداد رسمی و ضمانت - دارای بیمه مسئولیت مدنی ( بیمه ایران ) برای کسب اطلاعات در مورد قیمت و مشاهده تصاویر پروژه ها از سایت ما دیدن فرمایید. www.namapardazco.com

  متفرقه البرز
 • نمای مینرال مارال

  نمای مینرال مارال

  نمای مینرال تولید فروش

  دکوراسیون و نما آذربایجان غربی
حامیان جویشگر
 • Karapost - کاراپست
 • nozhan - نوژان
 • Elearnever - آکادمی مجازی ایرانیان
 • خانه هنر رزین
 • شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان