ویژگی های یک مدیر محبوب و مقبول

ویژگی های یک مدیر محبوب و مقبول در نظام مدیریتی نوین فاکتورهای مهمی در موفقیت یک مجموعه دخیل است که از جمله این فاکتورها وجود شخصی مدیر و مدبر در راس مجموعه به عنوان گرداننده و هماهنگ کننده امور می باشد. تعیین سیاستهای کلی شرکت، نظارت بر حسن اجرای قوانین و راهبری و هدایت افراد تحت امر از وظایف اصلی رئیس می باشد. هرچقدر یک سیستم وسیع تر باشد به همان نسبت مسئولیتهای مدیران افزایش می یابد.
یک مدیر با صلاحیت صرفه نظر از حجم مسئولیت و نوع مجموعه ای که بر آن ریاست می کند باید دارای ویژگی ها و خصوصیات زیر باشد:
1- داشتن تخصص:فردی که بر مجموعه ای مدیریت می کند باید دارای دو ویژگی باشد. اول اینکه باید با علوم نوین مدیریت آشنایی کافی داشته باشد و به طور مستمر خود را با جدید ترین روشهای راهبردی و استراتژیک مدیریت بروز کند. دوم باید در زمینه فعالیت مجموعه تحت امرش تخصص داشته باشد و رشته تحصیلی اش مرتبط با آن باشد. مثلاً فردی که در زمینه شیمی تحصیل نموده نمی تواند مدیر خوبی در یک شرکت تولید قطعات اتومبیل باشد. داشتن تجربه و سابقه کاری در زمینه مدیریت و رشته تخصصی نیز بسیار حائز اهمیت است.
2- استفاده از نیروی انسانی حرفه ای و متعهد:وجود کارمندانی متخصص، با صلاحیت و شایسته که وجدان کاری داشته باشند و مسئولیتی که به آنها واگذار شده است را با جدیت انجام دهند، می تواند در موفقیت و پیشرفت یک مجموعه نقش بسزایی ایفا نماید. یک مدیر واقعی همیشه سعی می کند افرادی را به خدمت بگیرد که در زمینه تخصصی خود از بهترین ها باشند و دو فاکتور سخت کوشی و مسئولیت پذیری از ویژگیهای آنها محسوب گردد. صرف اینکه کسی معتمد، دوست، آشنا یا فامیل است نباید او را به سمتی حساس منصوب کرد. میدان دادن به افراد جدید و کشف استعدادها و منحصر نکردن فرصتها و پستهای شغلی برای برخی افراد خاص نیز از وظایف مهم مدیران فهیم است.
3- گریز از خودکامگی و روی آوردن به مشورت گرایی:عدم استقبال از نظرات کارمندان دیگر، بی توجهی به پیشنهادات، دیکته کردن مطلق دستورات، اصرار بر اجرای بی چون و چرای قوانینی که صحیح به نظر نمی رسند و مورد انتقاد اکثریت است، باعث عدم اعتماد کارمندان و سستی در انجام امور شده و اعتبار یک مدیر را پایین خواهد آورد. در علوم مدرن مدیریتی اصل مشورت و بهره گیری از نظرات دیگران به عنوان مهمترین فاکتور موفقیت بشمار می رود.
4- حذف فرهنگ تملق و چاپلوسی:یک مدیر واقعی هیچ گاه به کارمندان اجازه ایجاد و گسترش فرهنگ چاپلوسی، تملق و "بله قربان گویی" در مورد خود را نمی دهد چون می داند این کار فقط به منظور حفظ و یا ارتقای سمت و مسائل مادی است، نه احترام واقعی و بیشتر به "تظاهر مصلحتی" شباهت دارد.

5- رعایت مساوات، عدالت و تکریم کارمندان:عدم تبعیض اخلاقی بین کارمندان، احترام گذاردن به آنها، تشویق، خودداری از هر نوع توهین و تحقیر، از جمله مشخصات مدیران موفق است. هیچ گاه نباید در ملاء عام فردی را مورد توبیخ قرار داد و به سرعت و بدون در نظر گرفتن واقعیات و تحقیقات کافی حکمی برایش صادر کرد. مسئولیت خواهی باید بطور عمومی باشد و چشم پوشی تبعیض آمیز از کوتاهی برخی کارمندان و نادیده گرفتن قصور آنها، دادن امتیازات بی دلیل و سخت گیری بیش از حد در مورد برخی دیگر انگیزه کار را در اشخاص کاهش خواهد داد.
6- پذیرفتن مسئولیت اشتباهات:کسی که هیچ گاه قبول نمی کند که اشتباه کرده است و همیشه سعی دارد اشتباهات و پی آمدهای این اشتباهات را بر گردن دیگران بیندازد هرگز نمی تواند در عرصه مدیریت به کامیابی دست یابد. مهمترین وظیفه یک مدیر پذیرفتن خطاهایی است که یا مستقیماً توسط او انجام شده و یا توسط مجموعه تحت امرش. مدیران با صلاحیت همیشه از اشتباهاتشان درس می گیرند و از آنها به عنوان "تجربیات ارزشمند" یاد می کنند. اعتراف به اشتباه و عذر خواهی در ملاء عام از خصوصیات مدیران باشهامت می باشد.
7- صداقت در گفتار، تحقق وعده ها:"هدف هیچ گاه وسیله را توجیه نمی کند؛" جمله ای ساده اما بسیار پر اهمیت در علم مدیریت. فردی که صرفاً برای رسیدن به اهداف خود اقدام به دادن وعده های غیر قابل تحقق نموده ( افزایش حقوق، ارتقای شغلی، بیمه نمودن کارمندان ... ) ممکن است در کوتاه مدت به موفقیتهایی برسد ولی قطعاً در دراز مدت پس از مشخص شدن پوشالی بودن وعده ها، کارمندان اعتماد خود را به کلی از دست بدهند. دادن وعده های منطقی ولو اندک و قابل انجام، بسیار موثرتر از وعده های پر آب و رنگ است. شفاف سازی نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد اعتماد است بدین معنی که مدیر نه مشکلات را کوچک نمایی کند و نه دستاوردها را بزرگ نمایی. بهترین سیاست همواره صداقت است.
8- انتقاد پذیری:وقتی کارمندان یک اداره آنقدر با مدیر خود احساس راحتی کنند که بتوانند براحتی و بدون ترس، هرگونه انتقاد منطقی از نحوه عملکرد وی را ابراز نمایند، رابطه ای بسیار محکم و ارزنده بین آنها بوجود خواهد آمد چرا که کارمندان احساس می کنند که انتقاداتشان "شنیده" می شود و دارای اهمیت است و مدیرشان از این انتقادات در جهت رفع نواقص و کاستی ها استقبال می کند. در بحث مدیریت نوین شنیدن انتقادات و نظرات کارمندان و افراد مرتبط با مجموعه به عنوان یک اصل استراتژیک برای پیشرفت مطرح است. محفوظ دانستن حق اعتراض قانونمند و منطقی کارمندان نیز از ویژگی های یک مدیر با تدبیر است.
9- ارتباط با دنیای خارج:مدیران موفق معمولاً دارای روابط عمومی قوی و قدرت برقراری ارتباط با شرکتهای دیگر و مشتریان و افراد خارج از مجموعه هستند. شاید بارها شنیده باشید که عصر امروز، عصر ارتباطات و انتقال اطلاعات است. یک نظام مدیریت هرچقدر توانایی بالاتری در برقراری ارتباط با دنیای خارج از مجموعه خود داشته باشد، از اعتبار و رتبه بالاتری برخوردار خواهد بود. به هرحال ممکن است برخی از شرکتها و افراد در خلاف سیاست ها و رویکردها باشند و یا حتی به عنوان شرکت رقیب بشمار آیند اما این دلیل بر نداشتن ارتباط و تعامل نمی تواند باشد. یک مدیر متبحر باید به خاطر داشته باشد که "داشتن ارتباط با فردی حقیقی یا حقوقی لزوماً به معنای پذیرفتن دیدگاه های او نیست."
10- مدیریت اصولی تنش و بحران:اختلاف، تنش، درگیری بین کارمندان، وضعیت های اضطراری، شرایط مالی ناپایدار و بحران ممکن است در هر اداره و شرکتی بوجود آید. این وظیفه مدیر است که با درایت، عدالت و میانجی گری بدور از هرگونه برخورد غیر منطقی و اجحاف در حق کارمندان مسئله را حل و فصل کند و آرامش را به فضای شرکت برگرداند.
11-عدم اصرار به حفظ پست و مقام:مدیرانی که هدف آنها فقط پیشرفت همه جانبه شرکت است و به چیزی جز موفقیت مجموعه تحت امرشان نمی اندیشند و نسبت به رفع مشکلات تعصب دارند و مشکلات پیش آمده برای کارمندان و مشتریان را مشکلات خود می بینند، زمانی که احساس کنند ناکامی های بسیاری بوجود آمده و دیگر توانایی اداره و گرداندن شرکت را ندارند، هرگز به حفظ سمت خود اصرار نمی ورزند بلکه براحتی و بدون تنش و بصورت داوطلبانه استعفاء داده و مسئولیت را به نفری می سپارند که صلاحیت بیشتری داشته باشد. این موضوع بخصوص در سطوح مدیریتی شرکتهای کلان نمود واضح تری پیدا می کند. مدیرانی که از روی معیارهای اخلاقی مقام خود را واگذار می کنند ارزش بسیار والایی نزد دیگران پیدا خواهند کرد.
12- برنامه ریزی منطقی برای تحقق اهداف کوتاه مدت و بلند مدت:طبیعی است که هر شرکتی باید دارای برنامه و اهداف باشد. اولاً این اهداف باید در سمت و سوی پیشرفت کلی شرکت باشند و تا حد امکان منافع کارمندان و مشتریان را تامین کنند، ثانیاً لازم است برنامه ریزی برای رسیدن به این اهداف واقع گرایانه و منطقی باشد. مدیران با تجربه، هم در زمینه هدف گذاری و هم در زمینه برنامه ریزی برای محقق کردن آن اهداف بسیار حرفه ای عمل می کنند. آنها می دانند که رسیدن به هر هدفی ساز و کار خاص خودش را می طلبد و نمی توان بدون در نظر گرفتن زمان و با راه حل های بی پایه و اساس و عجولانه و گاه با پاک کردن صورت مسئله به اهداف والا دست پیدا کرد. برنامه ریزی ها و روشهای اجرایی نادرست معمولا نتایج معکوس به دنبال خواهند داشت.
13- ظاهر، اخلاق و رفتار مناسب:از آنجایی که نقش یک مدیر در الگو پذیری کارمندان بسیار حائز اهمیت می باشد، داشتن ظاهری آراسته و مرتب، لباسی در شان مدیریت، دقت در گفتار، رعایت اصول اخلاقی و ادب و رفتار پسندیده، اجتناب ناپذیر است. یک مدیر واقعی همیشه با رفتار خوب خود به کارمندان می آموزد که چگونه با همدیگر و با مشتریان برخورد کنند.
منبع: مردمان


1392/6/21
جویشگر


محصولات مشابه
 • ریبون مشکی پرینتر فارگو HDP5000

  ریبون مشکی پرینتر فارگو HDP5000

  ریبون مشکی فارگو 5000 با قابلیت چاپ 3000 کارت لب به لب مشکی این ریبون بصورت غیرمستقیم چاپ زده و از لحاظ کیفیت و ماندگاری بسیار بالا بوده. ریبون مشکی فارگو جهت استفاده در کارتهای هوشمند مناسب بوده و هیچ لک و حاشیه ای در چاپ باقی نمی ماند

  پرینتر و اسکنر تهران
 • مشاوره،طرح،نظارت اجرا، راه اندازی،رفع مشکلات واحدهای شیمیایی

  مشاوره،طرح،نظارت اجرا، راه اندازی،رفع مشکلات واحدهای شیمیایی

   دارای بیش از 25 سال تجربه در مونتاژ- نصب – راه اندازی مقدماتی – راه اندازی نهایی واحدهای اسیدی- (اسید نیتریک –اسید سولفوریک – اسید فسفریک – کودهای شیمیایی و نمکهای اسیدی  و...) دارای تجربه در مشاوره ؛طرح ؛ نظارت؛ اجرا و راه اندازی پلانتهای شیمیایی  دارای تجربه در ارائه ایده های نو و رفع مشکلات کارخانه های شیمیایی   تهیه طرح توجیهی پلنتها ی مختلف شیمیایی و محصولات مختلف  تهیه طرح و اجرای رفع آلایندگیهای صنایع مختلف  آشنا به ایمنی کارخانه های شیمیایی آشنا به استانداردهای مختلف آشنا یی  و شناخت تجهیزات مختلف کارخانه های پتروشیمی وشیمیایی ارائه طرحهای شیمیایی زود بازده و با سود دهی بالا telgram t.me/farayandvajegan instagram farayandvajekar

  خدمات مشاوره مهندسی اصفهان
 • پوشش های پلی یورتان Polyurethane coating

  پوشش های پلی یورتان Polyurethane coating

  پوشش های پلی یورتان Polyurethane coating تولید و اجرا توسط شرکت TIP TOP آلمان شرکت کران وزین صنعت تحت لیسانس شرکت Rema TIP TOP آلمان در دپارتمان پوشش و کنترل خوردگی (coating and corrosion protection) مفتخر به ارائه خدمات به مشتریان می باشد. شرکت Rema TIP TOP دارای: 80 سال حضور فعال در سراسر جهان برای ارائه کیفیتی برتر و خدماتی پیشرفته بالاترین کیفیت جهانی در زمینه پوشش های سطح و کنترل خوردگی 200 شعبه و نمایندگی در سراسر 5 قاره شرکت Rema TIP TOP با توجه به انتظارات مشتریان و شرایط محیطی خاص صنایع مختلف، گریدهای مختلفی از پلی یورتان با نام تجاری Coropur coating تولید و اجرا نموده است. پلی یورتان پلیمری با خواص ویژه می باشد که ساختار آن بر پایه واکنش پلیمریزاسیون مرحله ای بین دو منومر ، یکی با حداقل دو گروه عاملی ایزوسیاناتی و منومر دیگر نیز با حداقل دو گروه عاملی الکلی می باشد. ویژگی پوشش های پلی یورتان: مقاوم در برابر آب دارای مقاومت جوی خوب کاربرد بعنوان پوشش میانی، پوشش رویه و درزگیر مناسب برای سطوح بتونی و فولادی مناسب برای سیستم های آب و فاضلاب کاربرد در پل ها، دکل ها، مخازن، سد ها و کانال ها و.... خدمات شرکت Rema TIP TOP تولید و اجرای پوشش های مختلف با خواص فیزیکی و شیمیایی عالی ،منطبق با کاربردهای صنعتی مخصوص بر پایه رزین های مختلف مانند پلی یورتان، اپوکسی، وینیل استر، پلی یوریا و... پوشش های تقویت شده با تکنولوژی فایبر گلاس (FRP Technology) و سیلیکا و .. تأمین و اجرای سندبلاست رنگ آمیزی صنعتی بر پایه Polyurea, Polyurethane, epoxy coating مهندسی تأمین تجهیزات Equipment Engineering آدرس دفتر تهران: خیابان آفریقا – تابان غربی ساختمان اداری تابان پلاک ۱۴، طبقه دوم، واحد ۲۵ تلفن : ۶۶۴۰ ۸۸۷۹ - ۰۲۱ فاکس : ۹۳۷۴ ۸۸۲۰ - ۰۲۱ مدیریت فروش: آقای علیرضا برنا ایمیل:daftariali@gmail.com وب سایت: www.keranwazin.com اپوکسی، پلی یوریا، پلی یورتان، رابرلاینینگ epoxy, polyurea, polyuretan, Rubber lining -

  متفرقه تهران
 • دولومیت کلسینه اصفهان

  دولومیت کلسینه اصفهان

  تولیدی دولومیت کلسینه درجه 1 با بهترین قیمت و بدون واسطه با ما همراه شوید

  استخراج اصفهان