هیدرولیک و پنوماتیک چیست؟

هیدرولیک و پنوماتیک چیست؟
 تولید محصول یا ارائه‌ی خدمات با کیفیت بالا و قیمت کم برای جذب بیشتر مشتری و رسیدن به سهم بزرگی از بازار از گذشته تا کنون دغدغه‌ی بسیاری از صنعتگران بوده است. روش‌ها و راهکارهای گوناگونی برای رسیدن به این مهم وجود دارد اما اصلی‌ترین و مهم‌ترین راهکار، کاهش هزینه‌های تولیدی است که بخش بزرگی از این صرفه جویی در هزینه‌ها به انتخاب روش تولید مناسب و استفاده از تجهیزات و ابزار آلات با کارآمدی بیشتر و قیمت کمتر وابسته است. سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک در گروه سیستم‌های انتقال قدرت از دقیق‌ترین و کم هزینه‌ترین سیستم‌ها است. به گونه‌ای که به خاطر همین ویژگی مهم و تاثیر گذار در اغلب صنایع بسیار پرکاربرد است. در این مقاله سعی داریم که با نگاهی کلی به معرفی این سیستم‌ها به همراه مزایا و معایب آن‌ها بپردازیم.

تراکم پذیری یا تراکم ناپذیری؟

در دبستان در درس علوم خواندیم که مایعات تقریبا تراکم ناپذیرند ولی گازها از تراکم پذیری خوبی برخوردار هستند. مهندسان از همین خاصیت فیزیکی ارزشمند سیالات در تجهیزات صنعتی بهره بردند و توانستند تجهیزاتی را بسازند که در آن از مایعات به خاطر تراکم ناپذیری و از گازها به دلیل تراکم پذیری برای تبدیل و انتقال کار مکانیکی استفاده کنند. انعطاف پذیری سیالات در عبور از مجراها در فرایند انتقال انرژی دو مزیت بزرگ دارد:
 
1. افزایش بزرگی نیرو
2. قابلیت تغییر جهت سریع انتقال بدون آسیب رسیدن به اجزای سیستم
 
در سیستم‌های هیدرولیکی اساس فرایند، استفاده از یک مایع مشخص (معمولا روغن با پایه‌ی نفت خام ) است. در صورتی که در سیستم‌های پنوماتیکی از گاز استفاده می‌کنند. برای مثال در سیستم‌های پنوماتیکی انتقال قدرت توسط جریان‌های پرفشار در خطوط انتقال انجام می‌شود. در صورتی که در سیستم-های قدیمی انتقال قدرت مکانیکی توسط مجموعه‌ای از بادامک‌ها، چرخ دنده‌ها، اهرم‌ها و... صورت می‌گیرد. اگر بخواهیم به طور کلی موارد استفاده‌ از سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی با هم مقایسه کنیم، می‌توان به این نتیجه رسید که از سیستم‌های پنوماتیکی در مواردی استفاده می‌شود که:
 
1. نیروی زیادی مورد نیاز نباشد.
2. دقت حرکتی اهمیت چندانی نداشته باشد.
3. نیاز به عکس العمل سریع عملگرها باشد.

اما از سیستم‌های هیدرولیکی در جاهایی استفاده می‌شود که:

1. میزان زیادی نیرو و قدرت باید انتقال یابد.
2. دقت در حرکت و عکس العمل عملگرها اهمیت زیادی داشته باشد.
3. حرکت سیستم آهسته و یکنواخت است.

مزیت استفاده‌ی سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی نسبت به سیستم‌های قدیمی انتقال قدرت

هر سیستم و مکانیزمی که در طول تاریخ توسط مهندسان و مخترعان پدید آمده است، برای بهبود عملکرد و صرفه جویی در زمان بوده است. تاثیر استفاده از این سیستم‌ها زمانی به میزان زیادی حس می‌شود که در جای مناسب از آن‌ها بهره برده شود. این موضوع به این معناست که سیستم‌های قدیمی با آمدن سیستم‌های جدید  از کار نمی‌افتد و می‌توان از آن‌ها در جای مناسب استفاده‌ی کاربردی و پر بازدهی داشت. اگر موضوع استفاده از سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی در مقایسه با سیستم‌های انتقال قدرت سابق در شرایط یکسان را بخواهیم بررسی کنیم، به دلایلی بر ارجحیت سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی می‌رسیم که عبارتند از:
 
• وجود قطعات محرک کمتر در سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی
• عدم وجود محدودیت مکانی برای نصب این سیستم
• داشتن هزینه‌ی پایین به دلیل اصطکاک کم، قطعات ارزان و طراحی ساده
• امکان دست یابی به حرکت‌‎های خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل خوب
• کنترل نیروهای بزرگ خروجی با اعمال نیرویی کم همچون باز و بسته کردن شیرها
• قابلیت ایجاد سیستم‌های اطمینان در برابر تنش‌های ناگهانی با استفاده از سوپاپ‌ها و سوئیچ‌ها

اساس کارکرد سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی

اگر بخواهیم به طور کاملا خلاصه و قابل درک اصول کار این سیستم‌ها را با زبانی ساده بیان کنیم، می‌توان گفت که در این سیستم‌ها در ابتدای مسیر انتقال قدرت یک سیال (تراکم پذیر یا تراکم ناپذیر) تحت فشار قرار دارد که نیروی مکانیکی سیستم باید تبدیل به قدرت سیال شود که از پمپ برای این فرایند استفاده می‌شود. سپس می بایست این قدرت تبدیل شده به مکان مورد نظر برای استفاده انتقال یابد که فرایند انتقال نیرو توسط لوله‌ها، شلنگ‌ها و بست‌ها اتفاق می‌افتد. در مرحله‌ی بعد فشار سیال کنترل می‌شود و با استفاده از شیرهای مخصوص جهت جریان سیال مشخص شده و به سمت عملگرهای سیستم (سیلندرها یا موتورهای هیدرولیک) حرکت می‌کند. در عملگرها تبدیل قدرت سیال به نیروی مکانیکی خطی یا دورانی مورد نیاز انجام می‌شود. حال که با اصول عملی کار این سیستم‌ها آشنا شدیم، می‌توان به معرفی اصول علمی ای که تمام این اتفاقات و فرایندها به پشتوانه‌ی آن انجام می‌شود، بپردازیم. پایه و اساس تمام این فرایندها قانون پاسکال است که این قانون شامل سه اصل است و این سه اصل عبارتند از:
 
1. اندازه‌ی فشار استاتیکی در هر بازه‌ی بسیار کوچک زمانی در تمامی جهات یکسان است.
2. اندازه‌ی فشار در تمامی نقاط سیال در حال سکون با صرف نظر کردن وزن سیال، یکسان است.
3. فشار سیال در تماس با سطوح به صورت عمودی بر آن وارد می‌شود.
 

هیدرولیک چیست؟

واژه‌ی هیدرولیک (Hydraulic) که از ریشه‌ی هیدرو است، واژه‌ای یونانی است که به معنای جریان مایعات است. به طور کلی با شنیدن این واژه مفهوم مایع برای ما تداعی می‌شود. به عنوان مثال وقتی نام فرایند هیدروگرافی به میان می‌آید، ذهن ما به این نکته پی می‌برد که حتما فرایندی است که در آن استفاده از آب یا به طور کلی مایعات نقش مهمی ایفا می‌کند. در سیستم‌های هیدرولیکی به دلیل استعداد بالای آب در زنگ زدگی اجزای سیستم، از این مایع استفاده نمی‌شود. از این رو در بسیاری از صنایع از روغن به عنوان سیال مورد نیاز در این سیستم استفاده می‌شود. استفاده از هیدرولیک روغنی و قابلیت انتقال نیرو دینامیکی و استاتیکی آن در صنعت بسیار پر استفاده است.
جک هیدرولیکی
 

پنوماتیک چیست؟

واژه‌ی پنوماتیک همانند واژه‌ی هیدرولیک، ریشه‌ای یونانی دارد و در زبان یونانی این کلمه به معنای باد یا نفس است. اما در صنعت این واژه به معنای استفاده از هوای فشرده برای انتقال نیرو اطلاق می‌شود. در سیستم‌های پنوماتیکی هوا توسط کمپرسور فشرده شده و در سیستم مصرف می‌شود. در سیستم-های پنوماتیکی هوایی که در اطراف ما به رایگان وجود دارد توسط کمپرسور مکیده شده و با صرف انرژی مکانیکی کاملا فشرده و متراکم می‌شود. سپس این هوای فشرده که برای استفاده در سیستم آماده شده است به داخل سیستم هدایت می‌شود و توسط عملگرهای موجود در سیستم در مکان مناسب مصرف می‌شود.
کمپرسور

 

مزایای سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی 

استفاده از هر سیستم و ابزاری همواره دارای مزایا و معایبی است که انسان با سنجیدن آن‌ها تصمیم به استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها می‌گیرد.

این مزایا برای سیستم‌های هیدرولیکی عبارتند از:
 
• استحکام و قدرت بالا
• آسانی در نصب و تعمیر اجزای سیستم‌های هیدرولیکی
• توانایی تبدیل حرکت خطی به چرخشی و بالعکس
• عمر طولانی قطعات سیستم به دلیل روغن کاری

معایب سیستم‌های هیدرولیکی نیز عبارتند از:
• ایجاد آلودگی محیطی
• حساسیت بالا به آلاینده‌ها و گردو غبار
• وابستگی کیفیت کاری به دمای سیستم
• احتمال نشت روغن و آتش سوزی
 
سیستم‌های پنوماتیکی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. مزایای این سیستم‌ها عبارتند از
• حساسیت کم به تغییرات دما
• ارزان بودن قطعات و اتصالات پنوماتیک
• فراوانی ماده‌ی مصرفی این سیستم‌ها (هوا)
• سرعت حرکتی بالا نسبت به سیستم‌های هیدرولیکی
 
معایبی که برای این سیستم ذکر می‌شود، عبارتند از:
• نگهداری سخت هوای متراکم شده
• نداشتن دقت زیاد این سیستم‌ها
• هزینه‌ی نسبتا بالای تجهیزات فشرده سازی
• ایجاد آلودگی صوتی به هنگام تخلیه‌ی پر فشار هوا از سیستم
 
 

1400/5/25
جویشگر


محصولات مشابه
 • سامانه خرید و فروش ماشین آلات سی ان سی

  سامانه خرید و فروش ماشین آلات سی ان سی

  www.cnc24.ir شما میتوانید با کمترین هزینه و بدون اتلاف وقت به اطلاعات قطعات مکانیکی و اتوماسیون صنعتی و صدها دستگاه و ماشین آلات cnc نو و دست دوم درسراسر ایران دست یابید. 1- سی ان سی های صنعت چوب و مبلمان :سی ان سی 8 کله ، سی ان سی سه محوره –سی ان سی چهار محوره- 2- سی ان سی های صنعت سنگ :حجاری -پیکر تراشی -تزیناتی 3- سی ان سی های صنعت تراش و فرز انواع پرس ممبران و وکیوم –صندقی –تک سینی –دو سینی 4- سی ان سی واتر جت –سی ان سی لیزر 5- سی ان سی هوا برش و پلاسما 6- خرید و فروش سی ان سی های دست دوم چوب 7- آگهی فروش ماشین آلات سی ان سی صنعتی بصورت رایگان 8- سی ان سی هوا برش- سی ان سی پلاسما 9- فروش فطعات مکانیکی 10- قطعات اتوماسیون صنعتی 11- فروش انواع کنترلر روز دنیا ( MACH3- RADONEX- DSP- ) 12- انواع اسپندل های آب خنک و هواخنک ( HSD-HQD-HERTZ) 13 - فروش سرو موتور های (DELTA-OMGA) 14- فروش استپ موتور برند ( Leadshine-omga) 15- فروش ریل و ال ام گاید ( HIWIN - و ریل و ال ام گاید چینی ) وصد ها قطعات دیگر مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند جهت اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید www.cnc24.ir 021-33534912 02133807034 همراه : 09125392758

  ماشین‌آلات تهران
 • سنگ شکن سیار

  تولید کننده انواع سنگ شکن سیار از ۱ شاسی تا سه شاسی تولید ساعتی از ۵۰ الی ۳۰۰ تن در ساعت دستگاه ها شامل فیدر،فک،کوبیت، سرند، هیدروکن، نوارنقاله،

  ماشین‌آلات تهران
 • فروش سیلندر و ماردون کونیکال cm55

  فروش سیلندر و ماردون کونیکال cm55

  فروش سیلندر و ماردون cm55 اکسترودر کونیکال چینی با طراحی ماردون برای تولید پروفیل UPVC و اکسترودر دومارپیچ نوار لبه پی وی سی، واردات سیلندر و مارپیچ اکسترودر cm55 پی وی سی تولید گرانول pvc، سیلندرمارپیچ cm55 پی وی سی ساخت شرکت DMG چین با طراحی منحصربفرد برای کلیه برندهای چینی و اروپایی، سیلندر و ماردون pvc اکسترودر کونیکال JWELL و اکسترودر کونیکالcm55 جینهو تولید لوله پلیکا، سیلندر و مارپیچ DMG بای متال تولید چوب پلاست و سیلندر و ماردون 55/110 اکسترودر دوماردون پی وی سی JWELL سیلندر و ماردون اکسترودر گرانول ساز

  ماشین‌آلات البرز
 • واردات و فروش دیگ آبگرم چگالشی و تجهیزات استخر

  واردات و فروش دیگ آبگرم چگالشی و تجهیزات استخر

  واردات و فروش دیگ آبگرم چگالشی و تجهیزات استخر گروه فنی و مهندسی و تاسیساتی ترمو فن 1. تامین و فروش دیگهای آبگرم چگالشی و نمایندگی انحصاری دیگهای چگالشی مارک Ecodense با 3 سال گارارنتی و 15 سال خدمات پس از فروش : ویژگی های دستگاه دیگ های آبگرم چگالشی این شرکت : • نسل جدید دیگ های آبگرم حرارت مرکزی با 55% صرفه جویی در مصرف انرژی • ابعاد بسیار کوچک به منظور کاهش فضای موتورخانه • دارای مبدل از جنس آلومینیوم ، سیلیکون ، منیزیم • دارای راندمان حرارتی بالا از % 106 تا % 109 • دارای تکنولوژی منحصربفرد PREMIX CONDENSING • مشعل PREMIX ساخت شرکت POLIDORO ایتالیا • سیستم کنترل تمام اتوماتیک مارک SIEMENS آلمان • بدون آلایندگی زیست محیطی و کاهش گازهای گلخانه NOX و CO • امکان اتصال همزمان 16 دستگاه در حالتCASCADE تا ظرفیت 8,800 KW 16 BOILERS = 1 MASTER + 15 SLAVE BOILERS • سیستم هوشمندANTI FREEZ جهت جلوگیری از یخ زدگی دستگاه 2. تامین و فروش تجهیزات و لوازم کامل استخر ، سونا ، جکوزی و لوله های یو پی وی سی و نماینده شرکتهای آمریکایی و اروپایی و لوازم کامل و تجهیزات استخر ، سونا و جکوزی : لوازم کامل استخر شامل پمپ های هایوارد آمریکا , پمپ ها و فیلترهای ایمکس , پمپ های استخر , دستگاه بخار , سونا بخار , هیتر سونا خشک , ازن زن , وارد کننده پمپ طبقاطی گراندفوس دانمارک , پمپ طبقانی سی ان پی CNP ، بوستر پمپ , فیلتر استخر , فیلتر شنی , گرم کن استخر , جاروی استخر , دایو استخر , پمپ حرارتی استخر ، انواع کف شور دستگاه تصفیه آب صنعتی : شامل دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن RO ، پمپ تزریق مواد شیمیایی ، سختی گیر FRP و فیلتر شنی تمام اتوماتیک 3. طراح و مجری : • سیستم های تصفیه آبهای صنعتی و آشامیدنی • سیستم های کلریناتور گازی و پکیجهای تزریق • سیستم های تصفیه خانه استخر، جکوزی حوضچه آبسرد • اجرا و نگهداری موتورخانه مرکزی • سیستم سختی گیر آب در دو مدل تمام اتو ماتیک و سیستم های آب شیرین کن RO • اجرا ، ساخت و تامین تاسیسات حرارت مرکزی مشخصات بوستر پمپ های شرکت صاف آب به شرح زیر می باشد: شامل پمپ، ساخت گراندفوس دانمارک بر روی شاسی از جنس کربن استیل با رنگ مقاوم با کلکتور ورودی و خروجی گالوانیزه دارای تابلو برق تمام اتوماتیک لوازم تابلو برق ساخت اشنایدر فرانسه شامل اینورتور اشنایدر فرانسه به همراه کابل کشی پمپ ها و اتصالات گالوانیزه گرم و پرشر ترنسمیتر لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. اطلاعات تماس : دفتر مرکزی و فروشگاه : تبریز – چهارراه ششگلان – خیابان منصور شمالی – فروشگاه ترمو فن تلفن : 04135241645 و 04135256966 موبایل و آنلاین واتس آپ : 09147610795 ایمیل : termofaan@gmail.com

  ماشین‌آلات آذربایجان شرقی