سیستم هیدرولیکی چیست؟

سیستم هیدرولیکی چیست؟
همه‌ی ما موقعی که در مدرسه مشغول تحصیل و خواندن علوم متفاوت بودیم، حتما یک بار از خود پرسیده‌ایم که این علوم در کجا به درد ما می‌خورد؟ یا استفاده‌ی این علوم را کجا می‌توان به عینه مشاهده کرد؟ اکنون باید گفت همه‌ی آن علوم پایه و قوانین مرتبط با دانشمندان مفید و کاربردی است. در واقع علوم و اصول آن‌هاست که سبب اختراع سیستم‌ها و دستگاه‌های جدید می‌شود. برای مثال قوانین پاسکال که در گذشته‌های خیلی دور تالیف و ثبت شده است، اساس کار سیستم‌های هیدرولیکی است. واژه‌ی هیدرولیک (Hydraulic) که از ریشه‌ی هیدرو است، واژه‌ای یونانی است که به معنای جریان مایعات است. به طور کلی با شنیدن این واژه مفهوم مایع برای ما تداعی می‌شود. به عنوان مثال وقتی نام فرایند هیدروگرافی به میان می‌آید، ذهن ما به این نکته پی می‌برد که حتما فرایندی است که در آن استفاده از آب یا به طور کلی مایعات نقش مهمی ایفا می‌‎کند. در سیستم‌های هیدرولیکی به دلیل استعداد بالای آب در زنگ زدگی اجزای سیستم، از این مایع استفاده نمی‌شود. از این رو در بسیاری از صنایع از روغن به عنوان سیال مورد نیاز در این سیستم استفاده می‌شود.
 

تاریخچه‌ی سیستم هیدرولیکی

اصول کار سیستم‌های هیدرولیکی قوانین پاسکال است که این دانشمند قوانین را در سال 1650 میلادی بیان نمود. بعد از آن در سال 1795 اولین پرس هیدرولیکی آبی توسط یک مهندس مکانیک انگلیسی به نام جوزف براما ساخته می‌شود. پس از کشف روغن حاصل از نفت، این محصول جایگزین آب در سیستم‌های هیدرولیکی می‌شود و در ادامه با گذر زمان قطعات دقیق‌تر با آب بندی بهتر ساخته می‌شود که موجب افزایش استفاده از این سیستم‌ها  می‌شود.
سیستم های هیدرولیکی

 

اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم‌های هیدرولیکی

یک سیستم هیدرولیکی از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:
 

1. مخزن

مخزن محل نگهداری مایع مورد استفاده در سیستم (به طور معمول روغن) است. همچنین مخزن گرما را به سیستم هیدرولیک منتقل می‌کند و به حذف هوا و رطوبت از مایع ذخیره شده کمک می‌کند.
مخزن روغن هیدرولیک

2. پمپ

.پمپ در سیستم وظیفه‌ی انتقال انرژی مکانیکی به داخل سیستم به وسیله‌ی حرکت دادن مایع موجود در مخزن را بر عهده دارد پمپ‌های هیدرولیک انواع مختلفی دارند و روش کار هر یک کمی متفاوت از دیگری است ولی اساس کار همه‌ی آن‌ها حرکت
مایعات از طریق فشار است. برخی از مهم‌ترین این پمپ‌ها عبارتند از
 
•  پمپ‌های دنده‌ای
• پمپ‌های پیستونی
• پمپ‌های پره‌ای
پمپ های هیدرولیکی

3. سوپاپ‌ها

در طراحی سیستم‌‎های هیدرولیکی برای راه اندازی و توقف سیستم و همچنین هدایت محل حرکت مایع، یکسری شیر تعبیه می‌شود که این شیر‌ها از طریق روش‌های دستی، الکتریکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی و یا مکانیکی فعال می‌شود.
 

4. عملگرها

عملگرها انرژی هیدرولیکی تولید شده را دریافت می‌کنند و برای استفاده‌ی دوباره به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در این سیستم‌ها از موتور هیدرولیکی برای تولید حرکت چرخشی و از سیلندر هیدرولیکی برای تولید حرکت خطی استفاده می‌شود. البته در مواردی برای عملکردهای خاص از عملگرهای مخصوص استفاده می‌شود.
جک هیدورلیکی
 
 

نحوه‌ی کار سیستم‌های هیدرولیکی

روغنی که در مخزن وجود دارد باید از یکسری صافی عبور کند تا ذرات ناخالصی معلق در روغن موجب آسیب رساندن به اجزای سیستم نظیر شلنگ‌ها، دیواره‌ی سیلندر‌ها و قطعات پمپ نشود. سپس روغن تصفیه شده وارد پمپ می‌شود. پمپ به طور معمول توسط موتور الکتریکی یا موتور درون سوز راه اندازی می‌شود. پس از شروع به کار کردن پمپ، فشار روغن در پمپ افزایش می‌یابد و بسته به توانایی پمپ، فشار در اندازه-های متفاوتی تولید می‌شود. میزان این فشار تولید شده معمولا بین 50 تا 500 بار (Bar)  است. حال روغن پر فشار از طریق شلنگ‌ها وارد سیلندرها می‌شود و با وارد کردن فشار نیروی زیادی بر میله‌ی پیستون اعمال می‌کند. در واقع همان طور که قبلا اشاره شد، پیستون‌ها نوعی از عملگرها هستند. پس از افت فشار در سیلندر، نیروی کشسانی ذخیره شده‌ی فنر تعبیه شده در طول میله‌ی پیستون سبب بازگرداندن میله‌ی پیستون به وضعیت اولیه‌ی خود می‌شود. لارم به ذکر است که در انتهای فرایند، روغن برگشتی از سایر سیلندر‌ها به مخزن روغن باز می‌گردد.
نحوه کار سیستم های هیدرولیکی
 

انواع سیستم‌های هیدرولیکی

سیستم‌های هیدرولیکی بسته به نحوه‌ی جریان سیال بین پمپ‌ها و عملگرها به دو گروه مدار باز و مدار بسته تقسیم می‌شود. در سیستم هیدرولیکی مدار باز، روغن پس از خروج از پمپ به سمت مخزن جریان می‌یابد و در آنجا ذخیره و خنک سازی می‌شود. هم چنین فرایند فیلترایسون نیز روی روغن ذخیره شده صورت می‌گیرد تا انواع آلودگی‌های موجود در روغن نظیر ذرات فلز و پلیسه‌ها از آن گرفته شود و سپس در مدار قرار می‌گیرد. اما در سیستم هیدرولیکی مدار بسته، جریان روغن به محض خارج شدن از پمپ به سمت عملگر‌ها می‌رود و سپس دوباره به پمپ باز می‌گردد.
 

مزایای استفاده از روغن

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، در ابتدای استفاده از سیستم‌های هیدرولیکی از آب به عنوان سیال مصرفی استفاده می‌شد. اما آب به دلیل واکنش‌هایی که با قطعات فلزی استفاده شده در سیستم دارد، سبب زنگ زدگی می‌شود و این‌گونه عمر قطعات به کار رفته در سیستم کوتاه شده و هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم افزایش می‌یابد. پس از کشف روغن، دیگر از آب استفاده نشد. روغن سبب روانکاری عناصر لغزشی مانند اجزای پیستون در داخل سیلندر‌ها می‌‍شود و از خوردگی اجزا نیز جلوگیری می‌کند. هم چنین روغن در هنگام تغییر فشار ناشی از حرکت و جریان از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر سیستم، تغییر حجم نمی‌دهد. هم چنین اگر سیستم به طور کامل پر باشد، سرعت و فشار آن قابل کنترل است.
 

کاربرد‌های سیستم‌های هیدرولیکی

استفاده از سیستم‌های هیدرولیکی با توجه به کاربرد و مزیت فراوانی که دارد، در صنایع گوناگون بسیار رایج شده است. عمده ترین استفاده از این سیستم، در صنعت خودروسازی است. البته قبل از اینکه از سیستمهای هیدرولیکی در خودروها استفاده شود، در صنایع هوایی و در هواپیماها و جتها استفاده می‌شد. هنگامی که قدرت زیاد و حرکت آهسته و یکنواخت مورد نیاز است و هم چنین دقت در عملکرد عملگرها از اهمیت بالایی برخوردار است، از سیستم‌های هیدرولیکی استفاده می‌شود. سایر صنایعی که از این سیستم استفاده می‌کنند، عبارتند از: 
 
• ماشین ابزار
• پرس کاری
• صنایع تبدیل انرژی 
• کشتی سازی
• تاسیسات صنایع سنگین
 

مزایای سیستم‌های هیدرولیکی  

استفاده از هر سیستم و ابزاری همواره دارای مزایا و معایبی است که انسان با سنجیدن آن‌ها تصمیم به استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها می‌گیرد. این مزایا برای سیستم‌های هیدرولیکی عبارتند از: 
 
• استحکام و قدرت بالا
• آسانی در نصب و تعمیر اجزای سیستم‌های هیدرولیکی
• توانایی تبدیل حرکت خطی به چرخشی و بالعکس
• عمر طولانی قطعات سیستم به دلیل روغن کاری
• امکان اتوماتیک کردن سیستم
• تولید و انتقال نیروهای بزرگ توسط قطعات کوچک هیدرولیکی
• توانایی بالا در معکوس کردن جهت حرکت
• نگهداری و تعمیر دستگاه‌های این سیستم با قیمت کم

معایب سیستم‌های هیدرولیکی

• افت فشار در حین انتقال مایع فشرده
• وجود خطر آتش سوزی به دلیل نشت روغن در هنگام کار با فشارهای قوی
• راندمان کمتر مولدهای نیروی هیدرولیکی نسبت به مولدهای نیروی مکانیکی
• امکان نشت فشار روغن و افت فشار در اثر اصطکاک مایعات در لوله و قطعات
• گرانی قطعات به دنبال بالا بودن مخارج تولید

نگهداری از سیستم‌های هیدرولیکی

با رعایت یک سری اصول ساده و ابتدایی می‌توان از سیستم‌های مختلف در برابر آسیب و خراب شدن جلوگیری کرد. در سیستم‌های هیدرولیکی در صورت عدم نگهداری صحیح، امکان شکست و آسیب بسیار جدی به اجزای اصلی سیستم وجود دارد. از این رو  برای نگهداری سیستم‌های هیدرولیکی نکاتی مهم وجود دارد که عبارتند از:
 
• شلنگ‎‌های فرسوده از نظر نشت روغن به صورت دوره‌ای بررسی شود.
• با تعویض به موقع فیلترهای روغن از وجود هرگونه آلاینده در روغن هیدرولیک، اطمینان حاصل شود.
• با پوشاندن دائمی میله‌های سیلندر به وسیله‌ی روغن از بروز پوسیدگی در آن جلوگیری شود.
 

1400/5/24
جویشگر


محصولات مشابه
 • سامانه خرید و فروش ماشین آلات سی ان سی

  سامانه خرید و فروش ماشین آلات سی ان سی

  www.cnc24.ir شما میتوانید با کمترین هزینه و بدون اتلاف وقت به اطلاعات قطعات مکانیکی و اتوماسیون صنعتی و صدها دستگاه و ماشین آلات cnc نو و دست دوم درسراسر ایران دست یابید. 1- سی ان سی های صنعت چوب و مبلمان :سی ان سی 8 کله ، سی ان سی سه محوره –سی ان سی چهار محوره- 2- سی ان سی های صنعت سنگ :حجاری -پیکر تراشی -تزیناتی 3- سی ان سی های صنعت تراش و فرز انواع پرس ممبران و وکیوم –صندقی –تک سینی –دو سینی 4- سی ان سی واتر جت –سی ان سی لیزر 5- سی ان سی هوا برش و پلاسما 6- خرید و فروش سی ان سی های دست دوم چوب 7- آگهی فروش ماشین آلات سی ان سی صنعتی بصورت رایگان 8- سی ان سی هوا برش- سی ان سی پلاسما 9- فروش فطعات مکانیکی 10- قطعات اتوماسیون صنعتی 11- فروش انواع کنترلر روز دنیا ( MACH3- RADONEX- DSP- ) 12- انواع اسپندل های آب خنک و هواخنک ( HSD-HQD-HERTZ) 13 - فروش سرو موتور های (DELTA-OMGA) 14- فروش استپ موتور برند ( Leadshine-omga) 15- فروش ریل و ال ام گاید ( HIWIN - و ریل و ال ام گاید چینی ) وصد ها قطعات دیگر مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند جهت اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید www.cnc24.ir 021-33534912 02133807034 همراه : 09125392758

  ماشین‌آلات تهران
 • سنگ شکن سیار

  تولید کننده انواع سنگ شکن سیار از ۱ شاسی تا سه شاسی تولید ساعتی از ۵۰ الی ۳۰۰ تن در ساعت دستگاه ها شامل فیدر،فک،کوبیت، سرند، هیدروکن، نوارنقاله،

  ماشین‌آلات تهران
 • فروش سیلندر و ماردون کونیکال cm55

  فروش سیلندر و ماردون کونیکال cm55

  فروش سیلندر و ماردون cm55 اکسترودر کونیکال چینی با طراحی ماردون برای تولید پروفیل UPVC و اکسترودر دومارپیچ نوار لبه پی وی سی، واردات سیلندر و مارپیچ اکسترودر cm55 پی وی سی تولید گرانول pvc، سیلندرمارپیچ cm55 پی وی سی ساخت شرکت DMG چین با طراحی منحصربفرد برای کلیه برندهای چینی و اروپایی، سیلندر و ماردون pvc اکسترودر کونیکال JWELL و اکسترودر کونیکالcm55 جینهو تولید لوله پلیکا، سیلندر و مارپیچ DMG بای متال تولید چوب پلاست و سیلندر و ماردون 55/110 اکسترودر دوماردون پی وی سی JWELL سیلندر و ماردون اکسترودر گرانول ساز

  ماشین‌آلات البرز
 • واردات و فروش دیگ آبگرم چگالشی و تجهیزات استخر

  واردات و فروش دیگ آبگرم چگالشی و تجهیزات استخر

  واردات و فروش دیگ آبگرم چگالشی و تجهیزات استخر گروه فنی و مهندسی و تاسیساتی ترمو فن 1. تامین و فروش دیگهای آبگرم چگالشی و نمایندگی انحصاری دیگهای چگالشی مارک Ecodense با 3 سال گارارنتی و 15 سال خدمات پس از فروش : ویژگی های دستگاه دیگ های آبگرم چگالشی این شرکت : • نسل جدید دیگ های آبگرم حرارت مرکزی با 55% صرفه جویی در مصرف انرژی • ابعاد بسیار کوچک به منظور کاهش فضای موتورخانه • دارای مبدل از جنس آلومینیوم ، سیلیکون ، منیزیم • دارای راندمان حرارتی بالا از % 106 تا % 109 • دارای تکنولوژی منحصربفرد PREMIX CONDENSING • مشعل PREMIX ساخت شرکت POLIDORO ایتالیا • سیستم کنترل تمام اتوماتیک مارک SIEMENS آلمان • بدون آلایندگی زیست محیطی و کاهش گازهای گلخانه NOX و CO • امکان اتصال همزمان 16 دستگاه در حالتCASCADE تا ظرفیت 8,800 KW 16 BOILERS = 1 MASTER + 15 SLAVE BOILERS • سیستم هوشمندANTI FREEZ جهت جلوگیری از یخ زدگی دستگاه 2. تامین و فروش تجهیزات و لوازم کامل استخر ، سونا ، جکوزی و لوله های یو پی وی سی و نماینده شرکتهای آمریکایی و اروپایی و لوازم کامل و تجهیزات استخر ، سونا و جکوزی : لوازم کامل استخر شامل پمپ های هایوارد آمریکا , پمپ ها و فیلترهای ایمکس , پمپ های استخر , دستگاه بخار , سونا بخار , هیتر سونا خشک , ازن زن , وارد کننده پمپ طبقاطی گراندفوس دانمارک , پمپ طبقانی سی ان پی CNP ، بوستر پمپ , فیلتر استخر , فیلتر شنی , گرم کن استخر , جاروی استخر , دایو استخر , پمپ حرارتی استخر ، انواع کف شور دستگاه تصفیه آب صنعتی : شامل دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن RO ، پمپ تزریق مواد شیمیایی ، سختی گیر FRP و فیلتر شنی تمام اتوماتیک 3. طراح و مجری : • سیستم های تصفیه آبهای صنعتی و آشامیدنی • سیستم های کلریناتور گازی و پکیجهای تزریق • سیستم های تصفیه خانه استخر، جکوزی حوضچه آبسرد • اجرا و نگهداری موتورخانه مرکزی • سیستم سختی گیر آب در دو مدل تمام اتو ماتیک و سیستم های آب شیرین کن RO • اجرا ، ساخت و تامین تاسیسات حرارت مرکزی مشخصات بوستر پمپ های شرکت صاف آب به شرح زیر می باشد: شامل پمپ، ساخت گراندفوس دانمارک بر روی شاسی از جنس کربن استیل با رنگ مقاوم با کلکتور ورودی و خروجی گالوانیزه دارای تابلو برق تمام اتوماتیک لوازم تابلو برق ساخت اشنایدر فرانسه شامل اینورتور اشنایدر فرانسه به همراه کابل کشی پمپ ها و اتصالات گالوانیزه گرم و پرشر ترنسمیتر لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. اطلاعات تماس : دفتر مرکزی و فروشگاه : تبریز – چهارراه ششگلان – خیابان منصور شمالی – فروشگاه ترمو فن تلفن : 04135241645 و 04135256966 موبایل و آنلاین واتس آپ : 09147610795 ایمیل : termofaan@gmail.com

  ماشین‌آلات آذربایجان شرقی