برج خنک کننده دما چیست و انواع آن کدام است؟

برج خنک کننده دما چیست و انواع آن کدام است؟ برج خنک کننده دما یک دستگاه بسیار کاربردی است که امروزه از آن در کارخانه‌ها، ساختمان‌های بزرگ، پالایشگاه‌ها و غیره استفاده می شود. همانطور که از نام  آن مشخص است این برج در واقع یک مبدل حرارتی محسوب می‌شود که از طریق ایجاد تماس میان هوا و آب باعث خنک شدن آب گرم مجموعه می‌شود.
از آنجایی که دفع گرمای آب در این برج به وسیله‌ی عمل تبخیر صورت می‌گیرد به تدریج باعث می‌شود تا غلظت مواد معدنی موجود در آب افرایش یابد. و چون این برج‌های خنک کننده از عناصر فلزی مانند آهن ساخته می‌شوند ممکن است غلظت مواد معدنی به تدریج باعث خوردگی فلز شود.
به همین دلیل بهتر است جهت جلوگیری از کاهش عملکرد این دستگاه، هنگام ورود آب به برج با استفاه از یک دستگاه تصفیه، سختی آن گرفته شود. از این دستگاه در سیستم‌های مختلف مانند تهویه‌ی مطبوع، سیستم‌های تبرید و غیره استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از برج خنک کننده دما

این برج خنک کننده که به وسیله‌ آب کار می‌کند کم هزینه‌ترین دستگاه خنک کننده محسوب می‌شود. زیرا نرخ آب مصرفی آن تقریبا ۵% سیستم‌های دیگر است. همچنین مقدار هدر رفت در این دستگاه بسیار کم است و برای محیط زیست نیز ضرر زیادی نخواهد داشت.
این دستگاه کاملا در دسترس همه‌ی افراد است و در کشور توسط کارخانه‌ها تولید می‌شود. از طرف دیگر آب نسبت به سایر مایعات، توانایی سردکنندگی بیشتری دارد.
از دیگر مزایای این برج می‌توان به خنک کردن دمای آب تا ۲ الی ۳ درجه بیشتر از دمای مرطوب هوا اشاره کرد.

مشکلات استفاده از برج خنک کنند

استفاده از هر دستگاهی با توجه به مزایای زیادی که خواهد داشت در طول زمان نیز ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود. برج خنک کننده در فضایی قرار دارد که به طور مستقیم با نور خورشید، اشعه یو وی و غیره در تماس است. این محیط‌ها مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها، جلبک‌ها و غیره هستند و پس از مدتی باعث خوردگی بدنه‌ و کاهش عملکرد دستگاه می‌شوند.
از دیگر مشکلات این برج می‌توان به ورود گرد و غبار به داخل این دستگاه اشاره کرد. همین امر باعث افزایش رسوبات در داخل آب دستگاه می‌شود و به مرور زمان  در عملکرد آن اختلال ایجاد خواهد کرد.

انواع برج خنک کننده دما

این دستگاه ۳ نوع دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

برج خنک کننده مرطوب

در این نوع برج آب نقس اساسی را بر عهده دارد که عملکرد آن را پیش‌تر توضیح داده‌ایم. برج خنک کننده‌ی مرطوب یا تبخیری خود به دسته‌های دیگری تقسیم می‌شود.

برج خنک کننده خشک

در برخی مناطق به دلیل کمبود آب نمی‌توان از برج‌های خنک کننده‌ی مرطوب استفاده کرد. به همین دلیل برج خنک کننده‌ی خشک را جایگزین می‌کنیم. اما این دستگا‌ه‌ها به علت صرف هزینه‌ی زیاد در بخش‌های ساخت، کنترل سیستم، نگهداری و غیره مرسوم نیستند.

برج خنک کننده‌ی مرطوب_خشک

این برج ترکیبی از دو برج خنک کننده‌ی قبلی می‌باشد.
انواع دیگری از این برج‌ها وجود دارند که با استفاده از چوب و غیره ساخته می‌شوند. طرح کلی این دستگاه‌ها به شکل برج است تا جریان هوا در آن‌ها سریع باشد.
1398/7/6
جویشگر


دیگر محصولات


محصولات مشابه
 • رادیاتور پانلی

  رادیاتور پانلی

  رادیاتور پانلی با برند مختلف و با بهترین کیفیت و با با ضمانت 10 تا 15 سال موجود میباشد

  تأسیسات البرز
 • شیلنگ فن کویل

  شیلنگ فن کویل

  انواع شیلنگ های فن کویلی در سایز های مختلف

  تأسیسات البرز
 • پرشرسویچ (کلید اتوماتیک) پمپ

  پرشرسویچ (کلید اتوماتیک) پمپ

  پرشرشویچ Watesساخت ترکیه با 1 سال گارنتی تعویض در دو مدل 1تا6 بار و 2تا11بار *در دو صورت عمده و تکی عرضه میگردد*

  تأسیسات البرز
 • خرید شیر حساس به زلزله اسکا

  [شیر حساس به زلزله اسکا] (https://damatajhiz.com/categories/1104/%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87)توانایی جانمایی در خطوط گاز را دارد وهمزمان با فرمانی که از لرزه های زلزله میگیرد بصورت اتوماتیک مسیر گازرا مسدود می نماید. ماکزیمم فشارکاری این سری از شیرقطع کن حساس به زلزله 0.5 بار هست و شما می توانید براساس سایز مورد نیاز، محصول مورد نظر خود را تهیه نمایند. سری EMV شیرقطع کن حساس به زلزله ESKA در دو مدل اتصال T یا رزوه ای وF یا فلنجی موجود است. شیر حساس به زلزله اسکا بالاترین استانداردهای تضمین کیفیت از اروپا را دارا میباشد. ویژگی های شیر حساس به زلزله اسکا • کاربرد: شبکه های گاز و گاز شهری، خطوط لوله در مناطق صنعتی، گازهای غیر خورنده مانند گاز طبیعی(متان)، LPG، گاز شهری، هوا و غیره… • حداکثر فشار کاری: 0.5 بار • شرکت سازنده: اسکا (ESKA) ترکیه • دمای مجاز عملکرد: 23- الی 51.5+ درجه سانتیگراد شرکت دماتجهیز، حفاظت و سلامت فیزیکی شیر حساس به زلزله اسکا را تأیید می نماید. در سایت فروشگاهی دماتجهیزdamatajhiz.com ، انواع شیر حساس به زلزله اسکا برای شما مشتریان عزیز، ارائه گردیده است.

  تأسیسات تهران