menu دسته بندی مقالات

برج خنک کننده دما چیست و انواع آن کدام است؟

برج خنک کننده دما چیست و انواع آن کدام است؟ برج خنک کننده دما یک دستگاه بسیار کاربردی است که امروزه از آن در کارخانه‌ها، ساختمان‌های بزرگ، پالایشگاه‌ها و غیره استفاده می شود. همانطور که از نام  آن مشخص است این برج در واقع یک مبدل حرارتی محسوب می‌شود که از طریق ایجاد تماس میان هوا و آب باعث خنک شدن آب گرم مجموعه می‌شود.
از آنجایی که دفع گرمای آب در این برج به وسیله‌ی عمل تبخیر صورت می‌گیرد به تدریج باعث می‌شود تا غلظت مواد معدنی موجود در آب افرایش یابد. و چون این برج‌های خنک کننده از عناصر فلزی مانند آهن ساخته می‌شوند ممکن است غلظت مواد معدنی به تدریج باعث خوردگی فلز شود.
به همین دلیل بهتر است جهت جلوگیری از کاهش عملکرد این دستگاه، هنگام ورود آب به برج با استفاه از یک دستگاه تصفیه، سختی آن گرفته شود. از این دستگاه در سیستم‌های مختلف مانند تهویه‌ی مطبوع، سیستم‌های تبرید و غیره استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از برج خنک کننده دما

این برج خنک کننده که به وسیله‌ آب کار می‌کند کم هزینه‌ترین دستگاه خنک کننده محسوب می‌شود. زیرا نرخ آب مصرفی آن تقریبا ۵% سیستم‌های دیگر است. همچنین مقدار هدر رفت در این دستگاه بسیار کم است و برای محیط زیست نیز ضرر زیادی نخواهد داشت.
این دستگاه کاملا در دسترس همه‌ی افراد است و در کشور توسط کارخانه‌ها تولید می‌شود. از طرف دیگر آب نسبت به سایر مایعات، توانایی سردکنندگی بیشتری دارد.
از دیگر مزایای این برج می‌توان به خنک کردن دمای آب تا ۲ الی ۳ درجه بیشتر از دمای مرطوب هوا اشاره کرد.

مشکلات استفاده از برج خنک کنند

استفاده از هر دستگاهی با توجه به مزایای زیادی که خواهد داشت در طول زمان نیز ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود. برج خنک کننده در فضایی قرار دارد که به طور مستقیم با نور خورشید، اشعه یو وی و غیره در تماس است. این محیط‌ها مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها، جلبک‌ها و غیره هستند و پس از مدتی باعث خوردگی بدنه‌ و کاهش عملکرد دستگاه می‌شوند.
از دیگر مشکلات این برج می‌توان به ورود گرد و غبار به داخل این دستگاه اشاره کرد. همین امر باعث افزایش رسوبات در داخل آب دستگاه می‌شود و به مرور زمان  در عملکرد آن اختلال ایجاد خواهد کرد.

انواع برج خنک کننده دما

این دستگاه ۳ نوع دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

برج خنک کننده مرطوب

در این نوع برج آب نقس اساسی را بر عهده دارد که عملکرد آن را پیش‌تر توضیح داده‌ایم. برج خنک کننده‌ی مرطوب یا تبخیری خود به دسته‌های دیگری تقسیم می‌شود.

برج خنک کننده خشک

در برخی مناطق به دلیل کمبود آب نمی‌توان از برج‌های خنک کننده‌ی مرطوب استفاده کرد. به همین دلیل برج خنک کننده‌ی خشک را جایگزین می‌کنیم. اما این دستگا‌ه‌ها به علت صرف هزینه‌ی زیاد در بخش‌های ساخت، کنترل سیستم، نگهداری و غیره مرسوم نیستند.

برج خنک کننده‌ی مرطوب_خشک

این برج ترکیبی از دو برج خنک کننده‌ی قبلی می‌باشد.
انواع دیگری از این برج‌ها وجود دارند که با استفاده از چوب و غیره ساخته می‌شوند. طرح کلی این دستگاه‌ها به شکل برج است تا جریان هوا در آن‌ها سریع باشد.
1398/7/6
جویشگر


دیگر محصولات


محصولات مشابه
 • فروش انواع موتور دمپر هانیول - کانکترون سری lks

  فروش انواع موتور دمپر هانیول - کانکترون سری lks

  [موتور دمپر هانیول - کانکترون سری lks](https://damatajhiz.com/categories/1097/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D8%B9%D9%84) یکی از پرکاربردترین موتور دمپرها است و از نظر کیفیت تولید و قیمت، یکی از نمونه های پرطرفدار در بازار می باشد. بطور کلی دمپر نوعی مسدود کننده جریان است که وظیفه ی باز و بسته کردن یا تنظیم و کنترل جریان عبوری از هر مسیری مانند داخل داکت و دودکش را بر عهده دارد. برای مثال از دمپر برای قطع جریان هوای ورودی یک اتاق یا برای تنظیم مقدار جریان هوای کانال به هر اتاق جهت تنظیم دمای اتاق استفاده می کنند و در واقع به عنوان ابزاری جهت تهویه مطبوع بکار می رود. دمپرها به دو صورت دستی و اتوماتیک (سرو موتور) عمل می کنند که در دمپرهای دستی کنترل بوسیله دست و اهرم بیرونی صورت گرفته و در دمپرهای اتوماتیک بوسیله موتور دمپر سرو موتور انجام می شود . مشخصات کلی موتور دمپر هانیول سری lks موتور دمپر مشعل هانیول درمشعل های گازی، دریچه های هوا و مشعل های نفتی استفاده می شود. عملکرد این دمپر اکچویتور به صورت تدریجی ( Modulation ) است و از دقت عملکرد بالایی برخوردار است. جریان برق پشتیبان موتور دمپر هانیول سری lks، ۲۲۰ ولت بوده و فرکانس آن در محدوده ۵۰ تا ۶۰ هرتز می باشد. عملگر الکتریکی دمپر دارای کورس چرخشی (Stroke Rotation ) ۹۰ درجه) ربع گرد( و ساخت اروپای غربی است. یکی از ویژگی های منحصر بفرد موتورهای دمپر هانیول سری lks قابلیت چرخش به دو صورت چپگرد و راستگرد می باشد. شرکت دماتجهیز، اصالت و سلامت فیزیکی موتور دمپر هانیول - کانکترون LKS را تأیید می نماید. در سایت دماتجهیزDamatajhiz.com، انواع موتور دمپر هانیول اصل برای شما مشتریان عزیز، ارائه گردیده است.

  تأسیسات تهران
 • خرید پمپ گازوئیل سانتک

  خرید پمپ گازوئیل سانتک

  شرکت سانتک (SUNTEC) یکی از تولید کنندگان موفق تجهیزات کنترل مانیتورینگ و اتوماسیون، از جمله پمپ گازوئیل سانتک است که با تکیه بر دانش فنی روز اروپا، متخصصین کارآزموده و همچنین ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته محصولات با کیفیت و همگام با بالاترین استانداردهای تضمین کیفیت در اروپا را تولید می نماید. بطور کلی [پمپ گازوئیل](https://damatajhiz.com/categories/1200/%D9%BE%D9%85%D9%BE-%DA%AF%D8%A7%D8%B2%D9%88%D8%A6%DB%8C%D9%84)مشعل یکی از اجزا اصلی سوخت رسانی به مشعل است که مستقیم روی مشعل نصب می گردد و سوخت را به نازل مشعل می رساند. ظرفیت ( دبی ) پمپ گازوئیل، تعیین کننده ظرفیت نازل هاست. پمپ های گازوئیل بصورت چپگرد یا راستگرد و در دو نوع با شیر برقی یا بدون شیر برقی و نیز گلو کوچک یا گلو بزرگ تولید و به بازار عرضه می گردند. مشخصات کلی پمپ گازوئیل سانتک • عملکرد بصورت چپگرد و راستگرد • رنج دمای گازوئیل: 60~0 بار • ورودی: 1/4 اینچ • خروجی نازل: 1/8 اینچ • نوع: پمپ گازوئیل مشعل • بدون شیر • پورت گیج فشار: 1/8 اینچ • قطر شفت: 8 میلی متر • رنج فشار نازل: 20~10 بار شرکت دماتجهیزDamatajhiz.com، اصالت و سلامت فیزیکی پمپ گازوئیل سانتک را تأیید می نماید. در سایت فروشگاهی دماتجهیز، قیمت انواع پمپ گازوئیل سانتک اصل، برای شما مشتریان عزیز ارائه گردیده است.

  تأسیسات تهران
 • فروش انواع ترموستات های دانفوس

  فروش انواع ترموستات های دانفوس

  شرکت دانفوس یکی از تولید کنندگان موفق تجهیزات کنترل ایمنی از جمله ترموستات می باشد که با تکیه بر دانش فنی روز اروپا، متخصصین کارآزموده و همچنین ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته محصولات با کیفیت و همگام با بالاترین استانداردهای تضمین کیفیت در اروپا را تولید می نماید. بطور کلی ترموستات قطعه ای است که با حس کردن دمای سیستم وظیفه کنترل دما در یک وضعیت نسبتا پایدار و تعیین شده را بعهده دارد. ترموستات ها به سه صورت مکانیکی، دیجیتال و الکترونیکی آنالوگ تقسیم می شوند که در نوع مکانیکی عملکرد کنترلر و حسگر بصورت کاملا مکانیکی انجام می شود. [ترموستات های دانفوس](https://damatajhiz.com/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search-cat-select=0&search_query=%D8%AA%D8%B1%D9%85%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AA+%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%81%D9%88%D8%B3&submit_search=) در سیستم‌های هشدار، پایش وتنظیم استفاده می شوند. این سری ترموستات ها در واقع یک سیستم مدار شکن قدرت (دژنکتور) الکتریکی بوده که بر مبنای دما کار می‌کنند. ویژگی های ترموستات دانفوس • بار اتصال الکتریکی بالا – زمان bounce بسیار کم • ابعاد کوچک – صرفه جویی در فضا - نصب آسان • مقاوم در برابر شوک و ضربه • دارای انواع تاییدیه های بین المللی شرکت دماتجهیز، اصالت و سلامت فیزیکی ترموستات دانفوس را تأیید می نماید. در سایت مرجع دماتجهیزDamatajhiz.com، انواع ترموستات، جهت ایجاد حس خوب خرید بهینه و هوشمند، برای شما مشتریان عزیز، ارائه گردیده است.

  تأسیسات تهران
 • خرید ترمومتر تی جی TG عمودی تمام استیل

  خرید ترمومتر تی جی TG عمودی تمام استیل

  [ترمومتر تی جی] (https://damatajhiz.com/categories/1077/%D8%AA%D8%B1%D9%85%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%AC)عمودی تمام استیل با ساختاری از جنس فولاد ضد زنگ(stainless steel) ، از جمله مرغوب ترین و شناخته شده ترین دماسنج‌های بی متال موجود در بازار است که برای استفاده در محیط‌ها و فرایندهایی که خاصیت خورندگی دارند و همینطور صنایع غذایی و نفت مناسب می باشد. این ترمومتر یکی از پرکاربردترین انواع دماسنج‌های بازار محسوب می شود. ترمومتر تمام استیل تی جی با استفاده از فناوری اندازه گیری دمای بی متال (B-Metal) با دقت بالا دمای محیط مورد نظر را اندازه گیری می نماید. روش اندازه گیری دما در دماسنج‌های بی متال بر این اساس است که از دو فلز مختلف با ضریب انبساط حرارتی متفاوت برای سنجش دما بهره می برند. ویژگی‌های ترمومتر تی جی TG عمودی تمام استیل • نوع ترمومتر: آنالوگ خشک • نوع اتصال: قابل تنظیم در زوایای مختلف • جنس اتصال: استیل • جنس دنباله: استنلس استیل • جنس بدنه: استنلس استیل • نوع سنسور دما: بی متال (B-metal) ترمومتر تی جی TG عمودی تمام استیل دارای ضمانت سلامت فیزیکی و اصالت کالا می باشند. در سایت مرجع و فروشگاهی دماتجهیزdamatajhiz.com، امکان خرید ترمومتر تی جی اصل، با قیمت های تضمین شده، برای شما عزیزان مقدور می باشد.

  تأسیسات تهران
حامیان جویشگر
 • Karapost - کاراپست
 • nozhan - نوژان
 • Elearnever - آکادمی مجازی ایرانیان
 • خانه هنر رزین
 • شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان