دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور چیست؟
دیزل ژنراتور ترکیبی از یک موتور دیزلو یک  ژنراتورالکتریکی به همراه اجزایی دیگر نظیر سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و … که برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی، در مواقعی که نیاز به برق اضطراری هست یا حتی کاربردهای دائم مورد استفاده قرار می گیرد، گویند دیزل ژنراتور ها متشکل از سیستم های کنترل، ژنراتور و سایر متعلقات فرعی آن، سیستم پیش گرما یا گرمکن، کنوپی ( اتاقک ضد صدا)، سیستم استارت اتوماتیک و قطع کننده های اضطراری مدار و …..است موتور ژنراتورها می‌توانند از ۱ تا ۲۰ کیلوولت آمپر (KVA) برای منازل، فروشگاه‌ها، ادارات کوچک و تا 2000 کاوا قابل استفاده برای مجتمع‌های اداری بزرگ و کارخانه‌ها برق تولید کنند. ژنراتورها در توانهای مختلف را می‌توان درون یک اطاقک ایزوله قابل حمل قرار داد. این اتاقک که نقش اصلی آن کاهش صدای ژنراتور میباشد را در اصطلاح کانوپی سایلنت گویند. ژنراتورهای ۵۵ مگاوات برای ایستگاه‌های کوچک تولید برق استفاده می‌شوند و برای این منظور می‌توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتورها در سایزهای بزرگتر به صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آنها اضافه می‌شود. دیزل ژنراتورهای کوچک تا ۲۵۰ کیلو ولت آمپر نه تنها برای تولید برق اضطراری بلکه به جهت تامین برق مورد نیاز به صورت مستمر یا در زمان اوج مصرف و یا حتی در زمانی که کمبود ژنراتورهای بزرگتر حس می‌شود استفاده می‌شوند.
ساختمان دیزل ژنراتورها:
دیزل ژنراتور از دو قسمت اصلی یکی ژنراتور الکتریکی و دیگری موتور دیزلی، تشکیل شده است اما اجزای فرعی دیگری نیز دارد که بدون آنها نمی تواند به خوبی و مطمئن کار کند. این اجزا به شرح زیر می باشند:
1) موتور : قسمت اصلی دیزل ژنراتور است که توان مکانیکی مورد نیاز ژنراتور برای حرکت را تامین می کند.
2) ژنراتور: تولید توان الکتریکی دیزل ژنراتور را بر عهده دارد و انرژی اولیه خود را از موتور می گیرد و تبدیل به برق می کند.
3) مخزن سوخت ژنراتور: سوخت ژنراتور در این قسمت وارد می شود و حجم آن بر حسب نوع دستگاه دیزل ژنراتور متغیر است.
4) رگولاتور ولتاژ:  ولتاژ خروجی ژنراتور را تنظیم می کند
5) سیستم خنک کننده:  اجزای ولتاژ دیزل ژنراتور نیاز به خنک کردن مداوم دارند که سیستم خنک کننده این وظیفه را عهده دار است
6) سیستم روغن ژنراتور: اجزای این دستگاه برای اینکه بتوانند به راحتی کار کنند و در محور خود حرکت داشته باشند تا کمترین فشار به موتور وارد شود نیاز به روغن کاری مداوم و روزانه دارند.
7) شارژر باتری: وظیفه شارژ باتری به عهده این قسمت است.
8) سیستم کنترل: وظیفه کنترل الکتریکی اجزای دیزل ژنراتور به عهده این قسمت است.
9) سکوی اتصال: سکوی اتصال قطعه ای است که تمامی تجهیزات یک دیزل ژنراتور بر روی آن نصب می شود.
10)سیستم خروج دود ژنراتور: این بخش وظیفه خروج دودهای سمی تولید شده توسط دیزل ژنراتور را به عهده دارد.
کوپله دیزل ژنراتور :
کار اتصال موتور دیزل و ژنراتور به هم و نصب آن روی یک شاسی (Structure) فلزی و قرار دادن یک تابلو کنترل را در کنار آن به اصطلاح کوپله کردن (Coupling) گویند. در دنیا شرکتهایی وجود دارند که منحصراً در صنعت کوپله دیزل ژنراتور فعالیت مینمایند. این شرکتها موتور دیزل و ژنراتور خود را از برندهای ذکر شده در بالا به صورت جداگانه خریداری نموده و آنها را کوپل مینمایند. این شرکتها دیزل ژنراتورهای کوپله خود را بسته به نیاز بازار به صورت دیزل ژنراتور با کانوپی سایلنت، شاسی موبایل و ... تحت نام تجاری خود به بازار عرضه مینمایند.
یکی مواردی که در خرید دستگاه های دیزل ژنراتور می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و همیشه برای یک خریدار مبهم بوده است کمپانی کوپله کننده دستگاه و کشور سازنده آن می باشد.
کوپله فابریک
کوپله غیر فابریک
انواع دیزل ژنراتورهای آذر موتور
 
دیزل ژنراتور کوپله ایران:
 • دیزل پرکینز انگلستان و ژنراتور لینز ایتالیا
 • دیزل ولوو پنتا سوئد و ژنراتور لینز ایتالیا
 • دیزل لوول چین و ژنراتور استامفورد پاورچین
 • دیزل موتور سازان ایران و ژنراتور استامفورد پاور چین
 • دیزل استریم TELEQ و ژنراتور STC چین
دیزل ژنراتور کوپله فابریک:
 • دیزل ژنراتور کوپله PRAMAC ایتالیا
 • دیزل ژنراتور کوپله کامینز پاور انگلستان

1341
akhar
3
 
1396/2/30
اطلاعات تماس
ناممحمدرضا ابوالحسن زاده
تلفن۰۲۱-۳×××۲۵۷۵callتماس بگیرید
وبسایت
استانتهران
آدرسسعدی جنوبی- جنب بانک کارافرین پلاک 327 فروشگاه اذر موتور


محصولات مشابه
 • فروش بهران بندر 50 - ژنراتور کلاس 220 I

  فروش بهران بندر 50 - ژنراتور کلاس 220 I

  فروش بهران بندر 50 - ژنراتور کلاس 220 I روانکاران صنعت شاهوار عامل رسمی شرکت نفت بهران ایرانول پارس سپاهان عامل برتر شرکت نفت بهران بهران بندر، بهران بندر روغن موتور دیزلی تک درجه ای مرغوب با پایه معدنی است که برای روانکاری انواع موتور های دیزلی مناسب است. این محصول با استفاده از روغن پایه معدنی و مواد افزودنی مرغوب، تهیه می شود. بهران ژنراتور کلاس 220 I، بهران ژنراتور روغن موتور دیزلی تک درجه ای مرغوب با پایه معدنی است که برای روانکاری موتور ژنراتورهای صنعتی(موتورهای دیزل ثابت) پیشنهاد می شود که جایگزین بهران بندر 50 قابل استفاده در موتورهای دیزلی ثابت مناسب روانکاری انواع مختلف موتورهای دیزل ژنراتور بهران ژنراتور کلاس I از گروه روغن های دارای خاکستر سولفاته بالا (High Ash) است. مزیت ها: فراریت پایین و در نتیجه کاهش مصرف روغن خواص ضدسایش و ضدخوردگی مطلوب مقاومت خوب در برابر اکسیداسیون روانکاری مطلوب جهت ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید تلفن تماس: 09124732715

  متفرقه تهران
 • تعمیرات تخصصی پمپ سوزن انژکتور دیزل کاماریل

  تعمیرات تخصصی پمپ سوزن انژکتور دیزل کاماریل

  تعمیرات تخصصی پمپ وسوزن انژکتور کاماریل دنسو دلفی بوش ماشین آلات راهسازی و معدنی ژنراتور و کلیه موتورهای دیزل بیل مکانیکی لودر و بلدوزر موتورهای دریایی ماشین آلات راهسازی و کشاورزی کامیون و کامیونت ایسوزو فوتون کامینز کوماتسو ولوو هیوندا کاترپیلار هیتاچی بنز ده تن آکسور آتکو FH فروش کلیه قطعات یونیت کامل پمپ انژکتور سوزن سیستم های کاماریل دنسو بوش زکسل تعمیر وتنظیم پمپ و انژکتور، ماشین آلات دیزلی، راهسازی، کشاورزی، دریایی و صنعتی را عرضه می نماید. علاوه بر این خدمات، لوازم پمپ انژکتور و خودروهای سنگین دیزلی اعم از(بنز 10 تن قدیم و جدید، مایلر، ولووN10 و N12 کوماتسو470 ، W120 ، W120 ،PC400 ، D155 ، ZL50 ، ZL40 ،QSK ، QSm، کمنز های روغیM11 قدیم و جدید، انواع مدل های خاور و ایسوزو 5 تن و 6 تن را دارا است). همچنین خدمات فنی همانند: پمپ های آسیایی، ردیفی، کامان ریل و ..... را برخوردار می باشد. برای این که یک خودرو بتواند حرکت کند، نیاز دارد تا سوخت و انرژی مورد احتیاج آن تامین گردد. تامین نمودن انرژی مورد نیاز برای روشن شدن موتور و در آخر حرکت خودرو به وسیله ی اجزایی همانند: انژکتور، سیلندر و ... کاربرد دارد. کاربرد اشتباه و خرابی هر یک از این اجزا می تواند در روند روشن شدن و حرکت درست و بدون مشکل خودرو نقش داشته باشند.

  ماشین‌آلات تهران
 • توربین گاز زیمنس SIEMENSE توربین ژنراتور SGT400, SGT600 ژنراتور گازی DG CHP CCHP

  توربین گاز زیمنس SIEMENSE توربین ژنراتور SGT400, SGT600 ژنراتور گازی DG CHP CCHP

  شرکت زیمنس فعالیتهای خود را در زمینهتوربینهای گاز از سال 1948 در مولهایم آغاز کرد و در سال 1956 اولین توربین گاز زیمنس را با نام VM1 بهتوان نامی 1.5 مگاوات ساخت و در سال 1958 یک توربین 2.8 مگاواتی با همان طرح VM1 در مولهایم با بازدهی 26 درصد به بازار ارایه کرد. طی سال 1956 زیمنس کار خود را برای ساخت یک توربین گاز با توان 5.6 مگاوات به نام VM6 به عنوان دمنده اغاز کرد و بعدا به چین انتقال یافت. در آن زمان استراتژی زیمنس بر توسعه توربینهای بزرگ تک محوری با دو پوسته بود که منجر به بزرگ شدن ابعاد توربین میشد و در این راستا توربین گاز 23.4 مگاواتی با راندمان 32 درصد به نام VM80 در شهر مونیخ روانه بازار کرد. در سال 1998 بخش توربین گاز وستینهاوس به زیمنس فروخته شد و توسعه توربینهای زیمنس بیش از پیش تداوم یابد ، برنامه های توربین گاز شرکتهای Ruston و Stallevel و وستینگ هاوس در سال 2004 تحت عنوان نام زیمنس به هم پیوستند و از طرفی شرکت الستوم که توربینهای گاز کوچک خود را در محدوده 3 تا 15 مگاوات(که در انگلستان تولید میشد ) و توربینهای 15 تا 50 مگاوات خود (که در سوید) تولید میشد را به زیمنس واگذار کرد از جمله توربینهای GT11N و GT13E2 و GT26 و GT24 که در واقع همگی طرح اولیه توربینهای ABB بودن توربینهای گفته شده همگی تحت نامی جدید به نام توربینهای SGT سری جدید شناخته شدند. SGT100:TYPHOON SGT200:TORNADO SGT300:TEMPEST SGT400:CYCLONE SGT500:GT35 SGT600:GT10B SGT700:GT10C SGT800:GTX100 زمینس در ابتدا تلاش خود را بر ساخت توربینهای بزرگ متمرکز کرده بود اما با درک تغییرات بازار بر روی توربینهای کوچک فوکوس کرده و با همکاری شرکتهای نظیر Lincoln و Finspong توربینهای جدیدتری ارایه کرد. در سال 2014 طی قراردادی با شرکت رولزرویس این امکان را بدست آورد تا به تکنولوژی توربینهای صنایع هوایی رولزرویس در توربینهای 4 تا 85 مگاوات دست یابد. شرکت رولزرویس از پیشگامان توربینهای صنایع هوایی بوده که توربینهای سه و دو محوری را در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم تا به امروز توسعه داده است. توربینهای گازی زیمنس با توان 4 تا 68 مگاوات در دسته توربینهای گازی کوچک به دو بخش Industrial Gas Turbines و توربینهای گازی هوایی Aero Turbines تقسیم میشوند. SGT100:5.7 MW SGT-A05:6.6 MW SGT200:7.7MW SGT300:9.2MW SGT400:14.3MW SGT500:20MW SGT600:24.5MW SGT-A30: 27MW SGT-A35:33MW SGT700:35.8 SGT-700:32.8MW SGT-750:38.8MW SGT-A45:44MW SGT800:54MW SGT-A65:68MW SGT-A05 در سال 1963 برای نخستین بار شرکت رولزرویس طرح اولیه موتور خود را بر اساس موتورهوایی سه محوری بر اساس موتور هواپیما TURBOPROP T56 برای صنایع ارایه داد ودر صنایع هوایی با عنوان SGT-A05 شناخته شد . راندمان این موتور از توربینهای بزرگ نیروگاهی کمتر است ولی هزینه تعمیرات و نگهداری آن کمتر است و بدون محدودیت میتواند شات دان و استارت شود . وزن سبک، قابلیت سریع استارت و تغییرات سریع بار و بلک استارت از ویژگیهای مهم آن است.زمان استارت آن 60 ثانیه است. INSTA:SOLARDG_IRANIAN

  ماشین‌آلات تهران
 • دیزل ژنراتور

  دستگاه دیزل ژنراتور کامینز تیپ QSM11 با ژنراتور طرح استمفورد با برد دیپسی

  ماشین‌آلات اصفهان