اصول فرآیند ظهور و ثبوت در رادیوگرافی

اصول فرآیند ظهور و ثبوت در رادیوگرافی

 اطلاعات اولیه
اشعه ایکس یا نور به فیلم رادیوگرافی می‌تابد و تصویر پنهانی بر اساس میزان نور تولید شده ، تشکیل خواهد شد. اما این تصویر باچشم غیر قابل رویت است. لذا اطلاعات ثبت شده در آن باید تحت یک فرایند شیمیایی (ظهور و ثبوت) تبدیل به یک تصویر قابل رویت و دائمی شود. ظهور و ثبوت فیلمهای اشعه ایکس به صورت دستی ، امروزه فقط در موارد استثنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمل ظهور و ثبوت بوسیله دستگاههای کاملا اتوماتیک صورت می‌گیرد. 
 

مراحل ظهور و ثبوت (Theprocessing Cycle)

مرحله ظهور

هدف اصلی این مرحله تبدیل تصویر پنهانی به تصویر قابل رویت می‌باشد. برای این منظور دانه‌های هالید نقره موجود در فیلم که تحت تابش قرار گرفته‌اند، تبدیل به نقره‌های فلزی می‌شوند. ولی دانه‌هایی که تحت تاثیر تابش نور یا اشعه ایکس قرار نگرفته‌اند، تقریبا بدون تغییر باقی می‌مانند. در عمل داروی ظهور نمی‌تواند در ایجاد تمایز بین دانه‌های تابش شده و دانه‌های تابش نشده کاملا موفق باشد. در مواردی که مدت زمان ظهور خیلی زیاد باشد، عمل شدید دارو موجب تبدیل تمام هالیدهای نقره به نقره فلزی می‌شود. یک داروی ظهور خوب دارای عملی انتخابی بر روی کریستال ها می‌باشد. به این شکل که دانه‌های تابش شده را خیلی سریع تر از دانه‌های تابش نشده ظاهر می‌کند. عمل ظهور یک فرایند احیا شیمیایی می‌باشد. عمل احیا بوسیله دادن الکترون توسط مواد احیا کننده در داروی ظهور یک فرایند به یونهای نقره در کریستالها تابش شده صورت می‌گیرد. داروهای ظهور مورد استفاده در دستگاههای ظهو و ثبوت اتوماتیک نسبت به داروهای ظهور سیستم‌های دستی متفاوت هستند. ولی بطور کلی شامل حلال، عوامل ظهور ، تشدید کننده ، بافرها ، بازدارنده‌ها ، محافظت کننده‌ها ، سخت کننده‌ها و مواد تجزیه کننده است. هر چه تعداد فیلم بیشتری با داروی ظهور ظاهر شود، کارایی عمل ظهور بیشتر کاهش خواهد یافت. 
 

مرحله ثبوت

توقف عمل داروی ظهور جذب شده در امولسیون ، ثابت کردن تصویر و شستن هالیدهای نقره و پایداری از اتفاقاتی است که در این مرحله رخ می‌دهد. مواد اصلی محلول ثبوت شامل حلال ، عوامل ثبوت ، اسید ، مواد سخت کننده ، بافر ، محافظت کننده ، مواد ضد رسوب است. 
یک فیلم روشن دارای دانه‌های هالید نقره تابش نشده بیشتری نسبت به فیلم تیره می‌باشد. بنابراین پس از عمل ظهور ، برای برداشتن این دانه‌های تابش نشده ، داروی ثبوت بیشتری مصرف می‌شود. بنابراین نیاز به داروی تقویت بیشتری می‌باشد. 
 

مرحله شستشو

هنگامی که فیلم ، تانک ثبوت را ترک می‌کند، امولسیون فیلم از داروی ثبوت اشباع شده است. در صورتی که این مواد از روی فیلم برداشته نشود، پس از مدتی روی سطح فیلم لکه‌های زرد - قهوه‌ای بوجود می‌آید و به منظور جلوگیری از این اثرات می‌باید، فیلم از مرحله شستشو عبور کند. در حین عبور از این مرحله مواد موجود در امولسیون از طریق انتشار ، به خارج از آن انتقال می‌یابد.آب لوله یک ماده مناسب برای استفاده در این مرحله می‌باشد. 
 

مرحله خشک کردن

 

مرحله خشک کردن ، آخرین مرحله از مراحل ظهور و ثبوت می‌باشد و در آن تمام آب و مواد دیگر از امولسیون فیلم تبخیر می‌شوند. البته باید توجه داشت که برای جلوگیری از شکسته شدن امولسیون فیلم می‌بایست مقداری رطوبت در امولسیون باقی بماند. در سیستم‌های ظهور ثبوت اتوماتیک ، آب سطح فیلم بوسیله غلتکهای آبگیر بین مرحله شستشو و خشک کن برداشته می‌شود و آب درون امولسیون فیلم بوسیله عمل تبخیر خارج می‌شود. در سیستم‌های دستی برای جلوگیری از اتلاف وقت فیلمها را به شکل مرطوب استفاده می‌کردند. امروزه نیز عکسهای دندان ها به علت کوچک بودن و جلوگیری از اتلاف وقت به صورت مرطوب مطالعه می‌شوند. اما برای جلوگیری از آسیب به فیلمهای مرطوب باید آنها را با دقت جابجا کرد.


۰۵ بهمن ۱۴۰۰


محصولات مشابه
 • لیفت مگنت، مگنت جرثقیل،لیفت مگنت دائم دستی

  لیفت مگنت، مگنت جرثقیل،لیفت مگنت دائم دستی

  لیفت مگنت دائم دستی شرکت کانی مغناطیس این دستگاه جهت جابجایی قطعات آهنی در ابعاد و اشکال مختلف به کار می رود و باعث افزایش سرعت ، ایمنی در کنار کاهش نیاز به نیروی انسانی و هزینه های مورد نیاز می گردد. ویژگی و مزایا: 1- لیفت مگنت در تناژ 100 ،400 ،600، 1000، 2000 و 3000 کیلوگرم موجود می باشد. 2- ضریب اطمینان بالا

  ابزار و یراق تهران
 • دستگیره هوشمند EDEL مدلVICO

  دستگیره هوشمند EDEL مدلVICO

  اثر انگشت کد کارت RFID کلید مکانیکی صفحه DisplyScreen تعویض باتری: حدود 1 سال تعداد اثر انگشت: تا 300 اثر انگشت کاربر تعداد کد (رمز عبور): تا 300 کد طول رمز عبور: 6 تا 10 عدد مدت زمان شناسایی: 0.5 ثانیه حالت قفل دوگانه: اتوماتیک سیلندر و کلید مکانیکی: دارد دستگیره دیجیتال و هوشمند یونیک با در برگرفتن بهترین متد دنیا وارد کننده بهترین دستگیره و قفل هوشمند در کرج میباشد . یکی از بهترین شرکت های فروش انواع درب ضد سرقت دستگیره های دیجیتالی لوکس و ایرانی با ارزان ترین قیمت است که تمامی محصولات را با کیفیت عالی و فوق العاده و قیمت باورنکردنی عرضه می کند. همچنین در این مجموعه انواع قفل ها ضد آب و داخلی در انواع و طرح های مختلف موجود می باشد. امکان خرید با چک موجود .برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرین

  ابزار و یراق البرز
 • دستگیره هوشمند مدل UN201

  دستگیره هوشمند مدل UN201

  دستگیره هوشمند یونیک مدل UN201 ویژگی های دستگیره هوشمند: سایز 380*70 میلی متر اثر انگشت رمز عبور کارت و تگ قفل دستی باتری قلمی قابل اتصال به گوشی موبایل ارسال عکس به گوشی موبایل چشمی دیجیتالی کیفیت دوربین HD رنگ مشکی بهترین دستگیره هوشمند در کرج و تهران خدمات گسترده پس از فروش 2 تا 5 سال باصورت کتبی تضمین قیمت و کیفیت تعمیر و نگهداری باتری لیتیومی مدت زمان کارکردی را که یک باتری کاملاً شارژ شده جدید برای تغذیه محصول شما فراهم می‌کند، مشاهده کرده و یادداشت کنید. از این زمان کارکرد باتری جدید به عنوان مبنایی برای مقایسه زمان‌های کارکرد باتری‌های قدیمی‌تر استفاده کنید. مدت زمان کارکرد باتری شما بسته به پیکربندی محصول و برنامه‌هایی که اجرا می‌کنید متفاوت است. به طور مرتب وضعیت شارژ باتری را بررسی کنید.

  ابزار و یراق البرز
 • نیکران بلبرینگ

  عامل فروش محصولات skf بعنوان وارد کننده مستقیم کالا آمادگی خود را جهت واردات و فروش انواع بلبرینگ (صنعتی، ماشینی، کشاورزی، سوزنی) ، رولربیرینگ، یاتاقان، کاسه نمدمورد استفاده در صنایع مختلف همچون نفت، گاز، پتروشیمی، سیمان، نیروگاهها و کارخانجات تولیدی و ...، از نوع اصلی و از برندهای معتبر اروپایی، ژاپنی و چینی (... , SKF , FAG , INA , TIMKEN , SNR , KOYO) اعلام میدارد. ***جهت اطمینان از اورجینال بودن کالا با ما تماس بگیرید.*** ٤٤٠٣٢٠٥٧ ٠٩١٢١٤٠٤٥٩٤

  ابزار و یراق تهران