چگونه توانایی نوآوری خود را متوقف نکنیم؟!

چگونه توانایی نوآوری خود را متوقف نکنیم؟!

خلاقیت و توانایی نوآوری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های نرم فردی هر شخص می‌تواند باشد. اما نوع زندگی روزمره و شغلی ما باعث توقف این توانمندی و افتادن در دام کلیشه‌ها می‌شود. این نوشتار راه‌های جلوگیری از افتادن در دام کلیشه‌ها را توضیح می‌دهد.

لاقیت حسی است که به شدت تحت تاثیر احساساتی مانند ترس، شک، احترام و غیره قرار می‌گیرد. هر یک از این احساس ممکن است در پاسخ به محرک‌های محیطی در زندگی روزمره و یا شغلی ما برانگیخته شوند و مانعی برای بروز خلاقیت و توقف آن شود.

ترس ممکن است در هر زمانی رخ دهد. این حس ممکن است از دو طریق باعث جلوگیری از خلاقیت شود. ممکن است مانعی برای فکرهای اجرایی بلندپروازانه شود و یا این‌که باعث جلوگیری از بروز نتایج حاصل از خلاقیت فکری شود. به طور کلی، پیروی از ایده‌های جدید ممکن است ریسک‌هایی در حوزه‌های شهرت، شغل و پس‌اندازهای ما در بر داشته باشد. وقتی جف بزوس ایده‌ی فروش کتاب به صورت آنلاین را برای رئیس خود مطرح نمود، وی در پاسخ او گفت: “فکر می‌کنم این یک ایده‌ی بهتر برای کسی است که شغلی ندارد.” برای جف بزوس این پاسخ، مبنایی برای شکل‌گیری یک تحول در نظام فکری وی شد. او تصمیم گرفت از منطقه‌ی امن خود به منظور کسب آینده‌ای نامطمئن خارج شود. اما ما در چنین شرایطی چگونه رفتار می‌کنیم. چنین شک‌هایی در وجود ما نیز در موقعیت‌های مشابه وجود دارد.

انسان به شکل ذاتی از رویارویی با انتخاب‌های مبتنی بر ریسک به دلیل بزرگ‌نمایی استدلال‌های منفی‌گرایانه اجتناب می‌کند. ما خودمان را در به دلیل نتایج بدی که در آینده ممکن است به دست آید، مقصر می‌دانیم. این موضوع، محافظه‌کاری ما را بیش‌تر می‌کند. اما می‌توان این جریان را معکوس نمود. به جای تمرکز روی جنبه‌های منفی تصمیمات، روی عایداتی که از این فعالیت به دست خواهد آمد، متمرکز شویم. از این طریق به خود درباره‌ی رسیدن به تصویری واقع‌گرایانه مشاوره می‌دهیم.

گاهی ترس به خاطر عدم بررسی اعتبار ایده، ظرفیت‌های توسعه و توانایی انجام یک کار است. چنین ترسی می‌تواند به روشن شدن جنبه‌های مختلف موضوع کمک کند. برخورد درست با چنین موقعیتی، تلاش جهت یافتن پاسخ درست سوالات است. بنابر این می‌تواند معلم خوبی برای شناسایی نیازمندی‌ها و نقات ضعف ما در حیطه‌ی نوآوری است.

اما شاید تجربه‌ی ناموفقی در گذشته باعث ایجاد چنین ترسی شود. در چنین حالتی، کالبدشکافی شکست قبلی می‌تواند راه حل خوبی برای حفظ خلاقیت باشد. بررسی دقیق علت شکست و چرایی آن می‌تواند اعتماد به نفس فرد خلاق را افزایش دهد.

گاهی ترس از تهدیدات، مانعی برای خلاقیت است. در چنین حالتی باید عامل تهدید را آگاهانه و هوشیارانه بررسی نمود. سپس درباره‌ی آن با گروه‌های مختلف بحث و تبادل نظر نمود و از بحث‌های انجام شده به نتیجه‌ی مطلوب پی برد. این به شما کمک می‌کند موقعیت‌های شکست احتمالی را بپذیرید و مسیری جدید در صورت وقوع را برنامه‌ریزی نمایید.

ایده‌های خلاقانه همواره با مخالفت مواجه خواهند شد. راه حل این موضوع، درک صحیحی از دلایل مخالفت ذی‌نفعان و شکل‌دهی مجدد ایده یا تغییر شکل ارائه‌ی آن به منظور تامین نظر آنان است.

اما ممکن است شما ایده‌ای خلاقانه را بپرورانید، اجرا کنید و موفق شوید. همین موضوع نیز ممکن است بن‌بست خلاقیت شما شود. باید به این موضوع توجه داشته باشید که خلاقیت را پایانی نیست و موفقیت در ایده‌ی فعلی نباید شما را از تفکر درباره‌ی راه حل‌های جدید باز دارد. باید تمرین کنید که همواره خلاقانه فکر کنید و ایده‌ی اولیه‌ی خود را بهبود دهید.

ممکن است راه حل‌های زیادی برای تقویت تفکر خلاقانه وجود داشته باشد. اما مهم‌ترین موضوع جلوگیری از توقف خلاقیت است. بنابر این باید جهت جلوگیری از موانی مانند ترس و شک برنامه‌ریزی نمود و با تکنیک‌هایی مانند آن‌چه در این مطلب مطرح شد، از توقف جریان خلاقیت اجتناب نمود.

 


1400/10/6
اطلاعات تماس
ناممحمد عبائی شوشتری
تلفن۰۳۱-۳×××۲۸۱۹callتماس بگیرید
همراه۰۹۱۳×××۴۴۲۳callتماس بگیرید
وبسایت
استاناصفهان
آدرسدانشگاه صنعتی اصفهان، جهاد دانشگاهی و اصفهان، ارگ جهان نما، واحد 227
واتساپچت واتساپ
اینستاگراماینستاگرام


دیگر محصولات
 • خدمات مشاوره راه اندازی و تهیه طرح کسب و کار

  خدمات مشاوره راه اندازی و تهیه طرح کسب و کار

  خدمات راه اندازی کسب و کار مانند تهیه طرح کسب و کار(Business Plan)، بوم مدل کسب و کار(Business Model Canvas)، طرح توجیهی(Feasibility Study) جهت اخذ مجوز، راه اندازی واحد های صنعتی، اخذ وام و ... ارائه می‌شود.

  صنعتی اصفهان
 • نرم افزار مدیریت فرآیندها ، تیم‌ها، پروژه ها

  نرم افزار مدیریت فرآیندها ، تیم‌ها، پروژه ها

  نرم افزار مدیریت تیم‌ها، فرآیندها، پروژه‌ها و وظایف سازمانی با نام تجاری "تسکتو" "بهره‌وری" یکی از مهم‌ترین مسائل دنیای مدیریت است که همه‌ی دانشمندان این علم، تلاش نموده‌اند با تقسیم امور به بخش‌های خرد، نسبت به مطالعه‌ی بهره‌وری و ارائه‌ی راهکار جهت توسعه‌ی آن بپردازند. "توسعه‌ی بهره‌وری" از طریق مهندسی نحوه‌ی انجام امور به روش شناسایی ضایعات و حذف آن‌ها امکان پذیر است. امروزه روش‌های مدیریتی ژاپنی مانند "کانبان"، به دلیلی سادگی در استفاده، اثربخش بالا، بهره‌گیری از تکنیک‌های "ناب" و "چابک" بسیار رواج یافته‌اند. مرکز خدمات تخصصی "مهندسی توسعه‌ی بهره‌وری و سیستم‌های جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان" از طریق بهینه کاوی شرکت‌های مطرح دنیا در زمینه‌ی توسعه‌ی بهره‌وری مانند "تویوتا" و هم‌چنین پایش شرایط شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی، موفق شده است با استفاده از یک نرم‌افزار متن‌باز، نرم‌افزار "تسکتو" را توسعه و ارائه نماید. این نرم‌افزار، قابلیت سفارشی‌سازی و بومی‌سازی بسیار بالایی مطابق با شرایط تخصصی هر سازمان دارد و ضمن پشتیبانی از زبان‌های مختلف شامل "فارسی" با تمرکز بر بهبود و توسعه‌ی بهره‌وری، می‌تواند جایگزینی انعطاف‌پذیر و کم هزینه برای نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری و صنعتی باشد. این نرم‌افزار از طریق هوشمندسازی، نسبت به نرم‌افزارهای مرسوم و سنتی اتوماسیون فرآیندها، پروژه‌ها و مدیریت تیم‌ها و وظایف مزیت رقابتی ویژه‌ای دارد. کاربردها: مدیریت فرآیندها، مدیریت پروژه‌ها، اتوماسیون و هوشمندسازی سازمان‌ها و شرکت‌ها، تقسیم وظایف موثر سازمانی، برنامه‌ریزی استراتژیک و عملیاتی، مدیریت پروژه‌ها، مدیریت تیم‌ها و افراد. این نرم افزار جایگزین مناسبی برای نرم افزارهای اتوماسیون اداری و صنعتی است. از مزایای رقابتی این نرم افزار پشتیبانی قوی، ارزان بودن و قابلیت سفارشی سازی است.

  متفرقه اصفهان
 • برگزاری کلاس مدیریت استراتژیک

  در یک دوره 25 جلسه‌ای 50 ساعته، همه چیز را کاربردی در حوزه مدیریت استراتژیک یاد بگیرید و تبدیل به یک کارشناس حرفه ای مدیریت استراتژیک در بازار کار شوید. در این دوره یاد می‌گیرید چگونه محیط داخلی و خارجی سازمان یا کسب و کار خود را پایش کنید. چگونه مشکلات و مسائل اصلی کسب و کار خود را شناسایی کند. چگونه تصمیمات چابک استراتژیک بگیرید، چگونه تصمیمات را اجرا کنید و از اجرای آن‌ها بازخورد بگیرید. در نهایت چگونه به صورت مستمر آن‌ها را به روز رسانی کنید

  آموزش اصفهان
 • برگزاری کلاس حسابداری ویژه بازار کار

  در این دوره که در 25 جلسه‌ی دو ساعته برگزار می شود کلیه‌ی مفاهیمی که برای ورود به بازار کار نیاز هست را شما فراخواهید گرفت. برخی از سرفصل های دوره شامل موارد زیر است:اصول و مبانی حسابداری، حسابداری حقوق و دستمزد، حسابداری مالیات بر ارزش افزوده، اظهارنامه مالیاتی، تحریر دفاتر رسمی، کار با نرم افزار حسابداری، جعبه ابزار یک حسابدار

  آموزش اصفهان


محصولات مشابه