جوشکاری با گاز محافظ و جوش Co2

جوشکاری با گاز محافظ و جوش Co2  جوشکاری با گاز محافظ (Gas Metal Arc Welding) از فرایندهای جوشکاری ذوبی قوسی است که در آن گرمای ایجاد شده به واسطه‌ی قوس تشکیل شده بین الکترود و قطعه کار سبب ذوب شدن و انجام اتصال پس از انجماد می‌شود. الکترودی که در این فرایند استفاده می‌شود در واقع یک سیم جوش توپر است که به طور پیوسته به محل جوش تغذیه شده و مصرف می‌شود. همان‌طور که در جوشکاری الکترود دستی دود حاصل از سوختن الکترود وظیفه‌ی محافظت دارد، در این روش هم یک یا مخلوطی از چند گاز  به طور مجزا وظیفه دارند که از حوضچه‌ی مذاب جوش و قسمتی از فلز مبنا که در نزدیکی محل ذوب می‌باشد، محافظت کنند.

محافظت از حوضچه‌ی جوش در جوشکاری با گاز محافظ تا حدی مهم و حساس است که کوچک‌ترین ذره‌ی مضر در اتمسفر محیط می‌تواند وارد مذاب شده و فلز جوش را آلوده کند. جوشکاری با گاز محافظ به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام می‌شود که در هر دو روش اندازه‌ی طول قوس و سرعت تغذیه‌ی الکترود کاملا اتوماتیک است. تفاوت روش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در این است که در روش اتوماتیک سرعت حرکت تورچ و نوع قرارگیری تورچ نسبت به درز جوش ثابت بوده و در روش نیمه اتوماتیک سرعت حرکت تورچ و حالت قرارگیری آن با توجه به مهارت فرد جوشکار تعیین می‌شود.

دستگاه‌های مورد نیاز

این روش از جوشکاری با توجه به فرایندها و تکنولوژی به کار رفته در آن نیاز به ابزارهایی دقیق‌تر و پیشرفته‌تر نسبت به جوشکاری الکترود دستی دارد. این وسایل عبارتند از:
 
منبع تغذیه برق
منبع تغذیه الکترود
منبع تغذیه گاز محافظ
الکترود یا سیم جوش توپر
تورچ
کابل‌های مورد نیاز 

حال به توضیح هریک از ابزار مورد نیاز به طور خلاصه می‌پردازیم:
جوشکاری با گاز محافظ یکی از روش‌های کاربردی است که در این صنعت برای اتصال دو قطعه به یکدیگر استفاده می‌شود. در مقاله انواع جوشکاری ما تمامی آنچه را که باید در مورد تمامی روش‌های موجود در صنعت جوش بدانید، گفته‌ایم. بنابراین اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دارید، حتما آن را بخوانید.


منبع تغذیه برق

در جوشکاری با گاز محافظ بیشتر از جریان مستقیم با قطب معکوس (الکترود مثبت) استفاده می‌شود. منبع قدرتی که در این روش استفاده می‌شود، می‌تواند در دو نوع ژنراتور یا ترانسفورماتور و رکتی فایر باشد اما به طور کلی منبع قدرت باید با ولتاژ ثابت باشد.
منبع تغذیه برق
 

منبع تغذیه الکترود

سیستم تغذیه‌ی الکترود در جوشکاری با گاز محافظ از اصلی‌ترین اجزا است که شامل قرقره الکترود، چرخ‌های راننده، راهنمای ورودی و خروجی، شلنگ‌ها و موتور تغذیه کننده این سیستم است. روند کار این سیستم به این شکل است که موتور به چرخ راننده وصل شده و چرخ‌های راننده از طریق قرقره الکترود را دریافت کرده و به کمک فشار، آن را به طرف خروجی، کابل و در نهایت تورچ هدایت می‌کند.
تورچ جوشکاری
 

تورچ دستگاه

تورچ در سیستم جوشکاری با گاز محافظ باید سیم جوش را به طرف حوضچه ‌مذاب هدایت کند که عمل هدایت کردن از طریق فشردن اهرم روی تورچ به وقوع می‌پیوندد.تورچ‌ها با توجه به  نوع فرایند ساخت قابلیت‌های ویژه ای دارند. در صنعت، تورچ‌ها در دو مدل هوا خنک و آب خنک تولید می‌شود که مدل آب خنک برای جوشکاری در مدت زمان طولانی استفاده می‌شود.
 

الکترود یا سیم جوش

سیم جوش‌های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ به صورت توپر هستند که روکشی مسی بر روی آن کشیده شده است. استفاده از روکش مسی به دو منظور است:
 
1. سیم جوش در حین جوشکاری ممکن است که اکسید شود، از این رو روکش مسی از رخ دادن این اتفاق جلوگیری می‌کند.
 
2. مس از گذشته تاکنون به دلیل هدایت خوب جریان برق بسیار پر استفاده بوده است، در اینجا هم به خاطر همین ویژگی از روکش مسی استفاده می‌شود.

سیم‌های جوش که تحت عنوان سیم مسوار نیز شناخته می‌شود، از دو بخش روکش و مغزی تشکیل شده که روکش آن را معرفی کردیم. مغزی این سیم‌ها به طور غالب از جنس فولاد نرم است ولی موادی چون کربن، سیلیسیم، فسفر، گوگرد و... نیز در آن وجود دارد.
 

نام گذاری سیم‌های جوش

همان‌طور که الکترودهای مصرفی در روش جوشکاری الکترود دستی طبق استاندارد هایی براساس آرایشی خاص نام گذاری می‌شد، در این جا هم طبق الگویی مشابه با فرمت ER-ZZ-ZZ-Z  نام گذاری می‌شود.
به عنوان مثال سیم جوشی تحت عنوان ER70S-6 که برای جوشکاری Co2  استفاده می‌شود، دارای ویژگی های زیر است:
 
• عدد 70 نشان دهنده ی قدرت کششی سیم برحسب هزار پوند بر اینچ مربع (KSI) است.
• حرف S  به معنای توپر بودن است. چنانچه دو حرف TS  را داشتیم به معنای سیم جوش مورد استفاده در جوشکاری توپودری است.
• عدد 6 نشان دهنده‌ی نوع کاربرد این سیم است.
 

منبع تغذیه گاز محافظ

در ابتدای مقاله به چرایی استفاده از گاز محافظ در این روش از جوشکاری پرداختیم. این گاز محافظ برای اینکه باید همیشه و برای مدت طولانی در دسترس باشد، در کپسول‌های بزرگ تهیه و مصرف می‌شود. این گاز برای اینکه به طور ایمن قابل مصرف باشد، باید از رابط مخصوص برای متصل کردن آن به دستگاه استفاده کرد.فشار گاز مورد استفاده در این روش بسیار مهم است از این رو منبع گاز دارای رگلاتور تنظیم فشار است که اپراتور می‌تواند قبل از جوشکاری باتوجه به معیارها و ملاک‌هایی که وجود دارد، فشار خروجی گاز را تنظیم کند. همچنین در کناررگلاتور، دو عدد فشار سنج نیز بر روی منبع تغذیه گاز قرار دارد که یکی نشان دهنده‌ی فشار گاز داخل کپسول و دیگری نشان دهنده‌ی فشار گاز خروجی است.
منبع تغذیه گاز محافظ
 

کابل های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ

جریان برق مورد نیاز در جوشکاری بسیار بالاست و هرچه که به دمای بالاتری برای ذوب الکترود و ایجاد قوس الکتریکی قوی تری نیاز باشد، جریان برق بیشتری مصرف می‌کند. پس کابل‌هایی که استفاده می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که بتواند این جریان بالا را از خود عبور دهد و در حین کار مشکلی برایش پیش نیاید. کابل‌هایی که از خروجی منبع تغذیه برق می‌آید، به صورت دو سر است که یکی به تورچ جوشکاری متصل می‌شود و دیگری به فلز مبنا وصل می‌شود.
 

گاز های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ 

گازهایی که در روش جوشکاری با گاز محافظ استفاده می‌شود، بسیار متنوع هستند که هرکدام بسته به خواص شیمیایی‌ای که دارد، اثرات گوناگونی بر فرایند جوشکاری می‌گذارد. همچنین در مواردی از ترکیب چند گاز نیز استفاده می‌شود. به طور کلی معیار انتخاب این گازها به دو دسته تقسیم می‌شود:
 
1. اثری که گاز بر روی فلز اصلی می‌گذارد.
2. اثری که گاز بر روی خواص فیزیکی و شیمیایی مذاب می‌گذارد.
 
حال به بررسی اثرات دو گاز آرگون و Co2 می‌پردازیم و دلیل اینکه چرا این دو گاز بسیار پر استفاده است، را بیان می‌کنیم:
 

استفاده از گاز آرگون

آرگون به دلیل اینکه یک گاز بی اثر است و با هر فلز مذابی واکنش نمی‌دهد، برای یک بازه‌ی وسیعی از مواد می‌تواند به صورت محافظ عمل کند. اما آرگون در ارتباط با فولاد، قوس الکتریکی ناپایداری ایجاد می‌کند که این ناپایداری سبب ایجاد بریدگی کنار جوش و گردگی بد شکل می‌شود که ظاهر نامناسبی برای محل جوش تداعی می‌کند.
 

استفاده از گاز Co2

دی اکسید کربن یا Co2   با مذاب‌ها به طور شیمیایی واکنش می‌دهد. به همین دلیل استفاده از آن برای جوشکاری فلزات واکنش دهنده مانند آلومینیوم مناسب نیست. چراکه در اثر گرمای زیادی که در قوس الکتریکی ایجاد می‌شود، باعث تجزیه‌ی کربن دی اکسید به مونو اکسید کربن می‌شود که بخارهای Co  سبب ایجاد تخلخل در مذاب می‌شود.
 

1400/5/17
جویشگر


محصولات مشابه
 • خدمات آنودایزینگ آندایزینگ آلومینیوم آروین

  خدمات آنودایزینگ آندایزینگ آلومینیوم آروین

  خدمات آنودایزینگ سخت آلیاژهای آلومینیوم خدمات آنودایزینگ رنگی مات و براق خدمات آنودایزینگ تیتانیم هارد آنودایز مشکی و نقره ای آلوداین و پولیش آلومینیوم

  متفرقه تهران
 • صندلی تاشو-صندلی تماشاچی-صندلی تئاتر

  صندلی تاشو-صندلی تماشاچی-صندلی تئاتر

  صندلی تاشو صندلی تاشو مناسب سالن های تئاتر و سالن های کوچک قابل نصب روی سکو های کشویی مناسب برای سالن های ورزشی مناسب برای فضاهای کوچک با کیفیت ترو اصولی تر از نمونه اروپایی رنگ و جنس پارچه و دسته قابل تغییر ارسال رزومه و کاتالوگ به سراسر کشور بازدید حضوری و مشاوره به تجربه ما اطمینان کنید ، امیدواریم شایسته اعتماد شما باشیم جهت اطلاع از جدیدترین محصولات به اینستاگرام ما مراجعه بفرمایید https://www.instagram.com/sevenindgroup تلفن :02634812808 میرزا محمدی :09121900867 سلمانیها : 09121269027 ***با تجربه و تازه نفس*** www.sevenindgroup.com

  متفرقه البرز
 • دستگاه خانگی شالی کوب شایان کالا

  دستگاه خانگی شالی کوب شایان کالا

  از دیگر تولیدات فروشگاه شایان کالا می توان به دستگاه شالی کوب خانگی اشاره نمود این دستگاه کلیه نیاز های یک شالی کار را براورده می نماید دستگاه شالی کوب برنج با استفاده از برق مصرفی تکفاز و سه فاز انواع شلتوک های مناطق مختلف آب و هوایی را با راندمان بالا و در یک مرحله پوست گیری و سفید می نماید. دستگاه شالی کوب شایان کالا هیچ گونه گرد و غبار و سر و صدایی نداشته و کشاورزان عزیز میتوانند از این دستگاه در منازل یا حتی بر سر مزارع برای تبدیل شالی به برنج با بهترین کیفیت مورد استفاده قراردهند. دستگاه شالی کوب و سفید کننده برنج می تواند از بهترین منبع درامد برای افراد جویای کار به شمار بیایید. مشخصات دستگاه ابعاد دستگاه 40 * 60 *120 وزن دستگاه 75 کیلو ظرفیت دستگاه 120 تا 150 کیلو در ساعت قدرت موتور 3 اسب ارسال دستگاه در اسرع وقت به تمام نقاط کشور پذیرفته می شود ، برای خرید محصول واطلاعات بیشتر لطفا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 09148015541 ----- شماره تلگرام 09394240780 ----04432246031 تلفکس : 04432246031 وبسایت : http://shayan-kala.ir آدرس تلگرام : telegram.me/shayankala اینستاگرام : www.instagram.com/shayan.kala وبلاک :http://shayankala.persianblog.ir http://shayankala.mihanblog.com مدیر عامل : حسین پور آدرس کارخانه : تهران ، کرج ، گلستان آدرس دفتر: آذربایجان غربی ، ارومیه ، عطایی 1 ، روبروی بانک ملی ، ساختمان شیشه ای سبزالماس ، طبقه سوم کلمات کلیدی:

  متفرقه آذربایجان غربی
 • درآمد یک نیروگاه خورشیدی

  درآمد یک نیروگاه خورشیدی

  روش متداول انتقال انرژی الکتریکی به مصرف کننده ها در دهه های اخیر عمدتاً تولید توان در نیروگاه های بزرگ، افزایش ولتاژ تا حد مطلوب توسط ترانسفورماتورها به منظور کاهش تلفات انتقال ، انتقال انرژی الکتریکی از طریق خطوط طویل تا نزدیکی مصرف کننده ها و در نهایت یک یا چند مرحله کاهش ولتاژ برای تغذیه مصرف کننده ها می باشد. با افزایش میزان تقاضا برای انرژی الکتریکی ، تجدید ساختار در صنعت برق و نیز افزایش راندمان واحدهای تولیدی کوچک ، شرکت های برق تمایل بیشتری برای سوق دادن مشترکین به سمت تولید محلی برق و تامین مصارف خود دارند . خصوصی سازی صنعت برق و توسعه انرژی های تجدید پذیر از مهمترین عوامل گسترش این نوع از تولید برق می باشد، استفاده از این نوع نیروگاهها تأثیر قابل توجهی بر مؤلفه های فنی و اقتصادی مشترکین تجاری می گذارد . برخی از مزایای استفاده از نیروگاه های تولید پراکنده عبارتند از: 1- افزایش قابلیت اطمینان 2- تولید در محل مصرف ، کاهش تلفات شبکه و آزاد سازی ظرفیت خطوط انتقال انرژی 3- بهبود پروفیل ولتاژ شبکه 4- پیک سائی 5- استفاده از فناوری انرژی های تجدید پذیر و کاهش آلودگی محیط زیست 6- امکان تولید همزمان برق ، گرمایش و سرمایش 7- پدافند غیر عامل 8- تعویق هزینه های توسعه شبکه جهت سرمایه گذاری در حوزه تولید محلی از فناوریهای مختلف در جهان استفده می شود که یکی از آنها استفاده از پنل¬های خورشیدی می باشد . انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین می‌باشد. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد. ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان می‌باشد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستایی در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌نقل، نگهداری و عوامل مشابه می‌باشد. با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات بر ساعت) باشد استفاده از مدلهای انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است. در بسیاری از قسمتهای ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی می‌باشد و در برخی از نقاط حتی بالاتر از ۷ تا ۸ کیلو وات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده است ولی بطور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح سرزمین ایران حدود ۴٫۵ کیلو وات ساعت بر مترمربع است. 1-2-سیستمهای فتوولتاییک با توجه به تقاضای رو به رشد مصرف کنندگان در سطح کشور و افزایش بهای گاز طبیعی و تأکید مقررات بر محدود کردن انتشار گازهای گلخانهای، هزینه تولید برق با استفاده از سوخ تهای فسیلی را افزایش داده است. به همین دلیل، رویکرد به برق خورشیدی با استفاده از سیستم های فتوولتاییک، افزایش یافته است. سیستمهای فتوولتاییک به علت مزایای زیادی که دارند، کاربرد فراوان دارند. اولین نوع آنها در اقمار مصنوعی آزمایش و کارایی خود را به نحو احسن انجام دادند. عمر طولانی(حدود 20سال) ، قابلیت نصب و راه اندازی در شرایط جغرافیایی ویژه مانند مناطق صعب العبور و کوهستانی، قابلیت استفاده در سیستمهای متحرک، نگهداری آسان، عدم وابستگی به شبکه در نقاط دوردست و قابلیت استفاده به صورت متصل به شبکه همه مزایایی هستند که آینده درخشانی را برای استفاده از سیستم های فتوولتاییک ترسیم میکنند. میزان تولید برق از طریق سیستمهای فتوولتاییک در جهان در هر پنج سال دو برابر می شود. پیشرفتهای صنعتی و تکامل فناوریهای مورد استفاده در تولید سلولهای فتوولتاییک ، بهرهوری بالاتر و استفاده وسیعتر از این سیستمها را در پی دارد. بطوریکه در طول دو دهه گذشته، هزینه ساخت و نصب یک سیستم فتوولتاییک در حدود 20 درصد کاهش یافته و توان تولیدی هر واحد نصب شده دو برابر شده است. بطور کلی سیستم های فتوولتاییک با توجه کاربردشان به دو گروه دسته بندی می شوند: واحدهای فتوولتاییک متصل به شبکه. واحدهای فتوولتاییک مجزا از شبکه. سیستم های فتوولتاییک متصل به شبکه همزمان و به طور موازی با شبکه ی برق سراسری توان تولید می نمایند. امروزه سیستم های فتوولتاییک متصل به شبکه در بسیاری از کشورهای جهان در واحدهای کوچک از 1کیلووات الی 5 کیلووات در بام منازل مسکونی و در واحدهای بزرگ تر به صورت نیروگاه های فتوولتاییک نصب و راه اندازی شده است. سرمایه گذاران این حوزه در ازای اتصال نیروگاه برق خورشیدی خود به شبکه سراسری، برق تولیدی خود را با قیمتی مناسب و سودده به شرکت توزیع نیروی برق به فروش میرساند. همان طور که مشاهده میشود سرمایه گذاران میتوانند برق خورشیدی تولید خود را در توانهای پایینتر از 10 مگاوات به قیمت کیلووات-ساعتی 637 تومان به شبکه بفروشند. سیستم های فتوولتاییک مستقل از شبکه نیروگاهی مستقل از شبکه ی برق سراسری عمل نموده و و قابلیت تغذیه بارهایDC و متناوب را دارا میباشند. این واحدها مستقیماً به بار متصل می شوند و تمام بار را تامین می نمایند. بنابراین برای طراحی اینگونه واحدها، بایستی مدل بار و کل توان مورد نیاز بار در یک دوره شبانه روزی محاسبه شود و ظرفیت واحد و تعداد آرایه های فتوولتاییک بر این اساس محاسبه شود. همچنین به دلیل عدم وجود شبکه برق سراسری، تمامی توان می بایستی از طریق سیستم فتوولتاییک تامین شود. از آنجایی که سیستم فتوولتاییک قابلیت تولید پیوسته توان را ندارد (شب هنگام) و میزان تولید توان آن کاملاً به شرایط جوی وابسته می باشد(کاهش تولید در روزهای ابری و بارانی)، برای تغذیه مناسب و مطمئن بار در حالت منفصل از شبکه باید واحد فتوولتاییک به سیستم ذخیره ساز انرژی(باتری) مجهز شود. ظرفیت ذخیره ساز انرژی به میزان مصرف بار در ساعت هایی که تولید وجود ندارد،بستگی دارد. همچنین برای افزایش حاشیه امنیت، باید سیستم ذخیره ساز انرژی قابلیت تغذیه کل بار سیستم را بدون استفاده از انرژی سیستم فتوولتاییک برای چند روز داشته باشد، زیرا در صورتیکه چند روز متوالی شرایط جوی مناسب نباشد( چند روز ابری متوالی)، می بایست بارهای محلی را تغذیه نماید. سیستم فتوولتاییک مجهز به باتری برای ذخیره انرژی است و متناوب را دارا می باشد. در این حالت، سیستم فتوولتاییک باید مجهز به مکانیزمی برای تنظیم فرکانس و ولتاژ مناسب برای تغذیه بار مصرفی باشد. اما در این پروژه(ایران خودرو) از انجایی که سیستم نیروگاه خورشیدی در حالت متصل به شبکه میباشد باتریها و شارژر آنها در قیمت نیروگاه دخالت داده نشده است. فضای مورد نیاز برای هر یک کیلووات پنل ثابت در حدود 10 متر مربع میباشد. 1-4-محاسبه هزینه ها هزینه نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در حالت کلی شامل هزینه پنل ، هزینه اینورتر، هزینه استراکچر و هزینه تجهیزات الکتریکال نظیر سیستم زمین و کابلهای AC و تابلوهای مورد نظر میباشد. 1-4-1-هزینه ی احداث نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات در حالت متصل به شبکه در این حالت تمام توان تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی به شبکه(با قیمت کیلووات ساعتی 637 تومان) فروخته میشود و هزینه اولیه نیروگاه در طی 5 سال و یک ماه بازگشت خواهد داشت. با داشتن هزینه اولیه نیروگاه 1 مگاوات خورشیدی میتوان سرمایه مورد نیاز برای توانهای بالاتر را نیز تخمین زد. در مناطق مرکزی ایران هر ۱ کیلووات سیستم خورشیدی فتوولتاییک سالانه تقریبا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت انرژی میتونه به شبکه تزریق بکنه. با این حساب سیستمی با توان ۵ کیلووات، سالانه ۱۱ هزار کیلووات ساعت انرژی تولید میکنه که با احتساب نرخ ۷۹۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت میشود تقریبا درآمد سالانه ۸،۷ میلیون تومان. یعنی ماهانه ۷۲۵ هزار تومان.

  متفرقه تهران