جوشکاری با گاز محافظ و جوش Co2

جوشکاری با گاز محافظ و جوش Co2  جوشکاری با گاز محافظ (Gas Metal Arc Welding) از فرایندهای جوشکاری ذوبی قوسی است که در آن گرمای ایجاد شده به واسطه‌ی قوس تشکیل شده بین الکترود و قطعه کار سبب ذوب شدن و انجام اتصال پس از انجماد می‌شود. الکترودی که در این فرایند استفاده می‌شود در واقع یک سیم جوش توپر است که به طور پیوسته به محل جوش تغذیه شده و مصرف می‌شود. همان‌طور که در جوشکاری الکترود دستی دود حاصل از سوختن الکترود وظیفه‌ی محافظت دارد، در این روش هم یک یا مخلوطی از چند گاز  به طور مجزا وظیفه دارند که از حوضچه‌ی مذاب جوش و قسمتی از فلز مبنا که در نزدیکی محل ذوب می‌باشد، محافظت کنند.

محافظت از حوضچه‌ی جوش در جوشکاری با گاز محافظ تا حدی مهم و حساس است که کوچک‌ترین ذره‌ی مضر در اتمسفر محیط می‌تواند وارد مذاب شده و فلز جوش را آلوده کند. جوشکاری با گاز محافظ به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام می‌شود که در هر دو روش اندازه‌ی طول قوس و سرعت تغذیه‌ی الکترود کاملا اتوماتیک است. تفاوت روش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در این است که در روش اتوماتیک سرعت حرکت تورچ و نوع قرارگیری تورچ نسبت به درز جوش ثابت بوده و در روش نیمه اتوماتیک سرعت حرکت تورچ و حالت قرارگیری آن با توجه به مهارت فرد جوشکار تعیین می‌شود.

دستگاه‌های مورد نیاز

این روش از جوشکاری با توجه به فرایندها و تکنولوژی به کار رفته در آن نیاز به ابزارهایی دقیق‌تر و پیشرفته‌تر نسبت به جوشکاری الکترود دستی دارد. این وسایل عبارتند از:
 
منبع تغذیه برق
منبع تغذیه الکترود
منبع تغذیه گاز محافظ
الکترود یا سیم جوش توپر
تورچ
کابل‌های مورد نیاز 

حال به توضیح هریک از ابزار مورد نیاز به طور خلاصه می‌پردازیم:
جوشکاری با گاز محافظ یکی از روش‌های کاربردی است که در این صنعت برای اتصال دو قطعه به یکدیگر استفاده می‌شود. در مقاله انواع جوشکاری ما تمامی آنچه را که باید در مورد تمامی روش‌های موجود در صنعت جوش بدانید، گفته‌ایم. بنابراین اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دارید، حتما آن را بخوانید.


منبع تغذیه برق

در جوشکاری با گاز محافظ بیشتر از جریان مستقیم با قطب معکوس (الکترود مثبت) استفاده می‌شود. منبع قدرتی که در این روش استفاده می‌شود، می‌تواند در دو نوع ژنراتور یا ترانسفورماتور و رکتی فایر باشد اما به طور کلی منبع قدرت باید با ولتاژ ثابت باشد.
منبع تغذیه برق
 

منبع تغذیه الکترود

سیستم تغذیه‌ی الکترود در جوشکاری با گاز محافظ از اصلی‌ترین اجزا است که شامل قرقره الکترود، چرخ‌های راننده، راهنمای ورودی و خروجی، شلنگ‌ها و موتور تغذیه کننده این سیستم است. روند کار این سیستم به این شکل است که موتور به چرخ راننده وصل شده و چرخ‌های راننده از طریق قرقره الکترود را دریافت کرده و به کمک فشار، آن را به طرف خروجی، کابل و در نهایت تورچ هدایت می‌کند.
تورچ جوشکاری
 

تورچ دستگاه

تورچ در سیستم جوشکاری با گاز محافظ باید سیم جوش را به طرف حوضچه ‌مذاب هدایت کند که عمل هدایت کردن از طریق فشردن اهرم روی تورچ به وقوع می‌پیوندد.تورچ‌ها با توجه به  نوع فرایند ساخت قابلیت‌های ویژه ای دارند. در صنعت، تورچ‌ها در دو مدل هوا خنک و آب خنک تولید می‌شود که مدل آب خنک برای جوشکاری در مدت زمان طولانی استفاده می‌شود.
 

الکترود یا سیم جوش

سیم جوش‌های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ به صورت توپر هستند که روکشی مسی بر روی آن کشیده شده است. استفاده از روکش مسی به دو منظور است:
 
1. سیم جوش در حین جوشکاری ممکن است که اکسید شود، از این رو روکش مسی از رخ دادن این اتفاق جلوگیری می‌کند.
 
2. مس از گذشته تاکنون به دلیل هدایت خوب جریان برق بسیار پر استفاده بوده است، در اینجا هم به خاطر همین ویژگی از روکش مسی استفاده می‌شود.

سیم‌های جوش که تحت عنوان سیم مسوار نیز شناخته می‌شود، از دو بخش روکش و مغزی تشکیل شده که روکش آن را معرفی کردیم. مغزی این سیم‌ها به طور غالب از جنس فولاد نرم است ولی موادی چون کربن، سیلیسیم، فسفر، گوگرد و... نیز در آن وجود دارد.
 

نام گذاری سیم‌های جوش

همان‌طور که الکترودهای مصرفی در روش جوشکاری الکترود دستی طبق استاندارد هایی براساس آرایشی خاص نام گذاری می‌شد، در این جا هم طبق الگویی مشابه با فرمت ER-ZZ-ZZ-Z  نام گذاری می‌شود.
به عنوان مثال سیم جوشی تحت عنوان ER70S-6 که برای جوشکاری Co2  استفاده می‌شود، دارای ویژگی های زیر است:
 
• عدد 70 نشان دهنده ی قدرت کششی سیم برحسب هزار پوند بر اینچ مربع (KSI) است.
• حرف S  به معنای توپر بودن است. چنانچه دو حرف TS  را داشتیم به معنای سیم جوش مورد استفاده در جوشکاری توپودری است.
• عدد 6 نشان دهنده‌ی نوع کاربرد این سیم است.
 

منبع تغذیه گاز محافظ

در ابتدای مقاله به چرایی استفاده از گاز محافظ در این روش از جوشکاری پرداختیم. این گاز محافظ برای اینکه باید همیشه و برای مدت طولانی در دسترس باشد، در کپسول‌های بزرگ تهیه و مصرف می‌شود. این گاز برای اینکه به طور ایمن قابل مصرف باشد، باید از رابط مخصوص برای متصل کردن آن به دستگاه استفاده کرد.فشار گاز مورد استفاده در این روش بسیار مهم است از این رو منبع گاز دارای رگلاتور تنظیم فشار است که اپراتور می‌تواند قبل از جوشکاری باتوجه به معیارها و ملاک‌هایی که وجود دارد، فشار خروجی گاز را تنظیم کند. همچنین در کناررگلاتور، دو عدد فشار سنج نیز بر روی منبع تغذیه گاز قرار دارد که یکی نشان دهنده‌ی فشار گاز داخل کپسول و دیگری نشان دهنده‌ی فشار گاز خروجی است.
منبع تغذیه گاز محافظ
 

کابل های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ

جریان برق مورد نیاز در جوشکاری بسیار بالاست و هرچه که به دمای بالاتری برای ذوب الکترود و ایجاد قوس الکتریکی قوی تری نیاز باشد، جریان برق بیشتری مصرف می‌کند. پس کابل‌هایی که استفاده می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که بتواند این جریان بالا را از خود عبور دهد و در حین کار مشکلی برایش پیش نیاید. کابل‌هایی که از خروجی منبع تغذیه برق می‌آید، به صورت دو سر است که یکی به تورچ جوشکاری متصل می‌شود و دیگری به فلز مبنا وصل می‌شود.
 

گاز های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ 

گازهایی که در روش جوشکاری با گاز محافظ استفاده می‌شود، بسیار متنوع هستند که هرکدام بسته به خواص شیمیایی‌ای که دارد، اثرات گوناگونی بر فرایند جوشکاری می‌گذارد. همچنین در مواردی از ترکیب چند گاز نیز استفاده می‌شود. به طور کلی معیار انتخاب این گازها به دو دسته تقسیم می‌شود:
 
1. اثری که گاز بر روی فلز اصلی می‌گذارد.
2. اثری که گاز بر روی خواص فیزیکی و شیمیایی مذاب می‌گذارد.
 
حال به بررسی اثرات دو گاز آرگون و Co2 می‌پردازیم و دلیل اینکه چرا این دو گاز بسیار پر استفاده است، را بیان می‌کنیم:
 

استفاده از گاز آرگون

آرگون به دلیل اینکه یک گاز بی اثر است و با هر فلز مذابی واکنش نمی‌دهد، برای یک بازه‌ی وسیعی از مواد می‌تواند به صورت محافظ عمل کند. اما آرگون در ارتباط با فولاد، قوس الکتریکی ناپایداری ایجاد می‌کند که این ناپایداری سبب ایجاد بریدگی کنار جوش و گردگی بد شکل می‌شود که ظاهر نامناسبی برای محل جوش تداعی می‌کند.
 

استفاده از گاز Co2

دی اکسید کربن یا Co2   با مذاب‌ها به طور شیمیایی واکنش می‌دهد. به همین دلیل استفاده از آن برای جوشکاری فلزات واکنش دهنده مانند آلومینیوم مناسب نیست. چراکه در اثر گرمای زیادی که در قوس الکتریکی ایجاد می‌شود، باعث تجزیه‌ی کربن دی اکسید به مونو اکسید کربن می‌شود که بخارهای Co  سبب ایجاد تخلخل در مذاب می‌شود.
 

1400/5/17
جویشگر


محصولات مشابه
 • عرضه و فروش انواع لوله صنعتی و آلیاژی

  عرضه و فروش انواع لوله صنعتی و آلیاژی

  ☰ گروه صنعتی آهن احسان، عرضه کننده انواع لوله بدون درز و درز دار، لوله مانیسمان و داربستی و لوله های صنایع پتروشیمی (عمده و خرده) امکان ارسال به سراسر کشور و ارائه فاکتور فروش رسمی تولید داخل و وارداتی ◈ جنس لوله ها : لوله آهن ┇ لوله آلومینیوم ┇ لوله استیل ┇ لوله گالوانیزه ┇ لوله آلیاژی ◈ موجود در انواع ضخامت و ابعاد متنوع ◈ موارد مصرف : صنایع پالایشگاهی ┇ نیروگاهها ┇ انتقال آب و فاضلاب ┇ انتقال انواع مایعات و گاز امکان ارسال به سراسر کشور و ارائه فاکتور فروش رسمی ❉❉❉ خرید مستقیم انجام دهید ❉❉❉ ⊕ نشانی : ⤶ آهن احسان ⇋ Waze ⚲ ⊕ وبسایت : ⤶ https://ehsan-metal.com

  متفرقه تهران
 • دستگاه تصفیه هوا هوشمند ماشینی CS-828

  دستگاه تصفیه هوا هوشمند ماشینی CS-828

  دستگاه تصفیه هوا هوشمند ماشینی CS-828 طراحی مدرن و زیبا متناسب با فضای داخل اتومبیل شما پر قدرت با ابعادی مناسب دارای قابلیت نصب دائم و موقت، ثابت و بدون حرکت سیستمی هوشمند و قابل اعتماد برای تنفس هوای پاک و سالم در زمان رانندگی استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی تصفیه هوا دارای فیلتر هپا (HEPA) و فیلتر کربن اکتیو (ACTIVATED CARBON) مجهز به ژنراتور یون منفی اکسیژن و ژنراتور پلاسما کلاستر استفاده از تکنولوژی اثر کوآندا (COANDA EFFECT) جدیدترین فناوری تصفیه هوای اتومبیل: اتوماتیک حذف کامل ذرات معلق و گازهای سمی و خطرناک، دوده و دود سیگار از بین بردن میکروارگانیزم ها، عوامل بیماری و آلرژی زا از فضای اتومبیل شما حذف بنزن، فرمالدئید، ترکیبات آلی فرار و مسدود کننده های دستگاه تنفسی فضای پوششش دهی پیشنهادی : ۵ متر مکعب

  متفرقه آذربایجان شرقی
 • قطعات یدکی تسمه کش

  قطعات یدکی تسمه کش

  ایجی پک با هدف رضایت مشتریان، با محوریت پشتیبانی دائمی و ارائه ی خدمات جامع اقدام به تامین و فروش انواع قطعات یدکی انواع ماشین آلات تسمه کش تمام اتوماتیک، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک، پرتابل و دستی نموده است. مهمترین خدمات ایجی پک در راستای ارائه ی قطعات تسمه کش موارد زیر می باشد: • ارائه تمامی قطعات انواع مدل های دستگاه تسمه کش از طریق وبسایت www.egpacks.com که امکان بررسی مشخصات هر قطعه و مقایسه محصولات مختلف را در کوتاه ترین زمان برای شما فراهم می کند. • آموزش تیم بهره برداراز دستگاه های تسمه کش به منظور استفاده بهتر از ماشین آلات در راستای عیب یابی اولیه و تعویض قطعات مستهلک شونده • ارسال فوری قطعات یدکی به مشتریان محترم در سراسر کشور • معرفی قطعات پر مصرف و مستهلک شونده، تعریف دوره زمانی لازم برای تعویض آن ها • تعمیر و سرویس انواع دستگاه تسمه کش • ارتباط دائمی با مشتریان، مشاوره و همراهی تا رسیدن به بهترین انتخاب • ارائه انواع تسمه کش بدون واسطه و ارسال به سراسر ایران

  متفرقه تهران
 • گالن 30 لیتری مکعبی

  گالن 30 لیتری مکعبی

  گالن 30 لیتری مکعبی با ابعاد منظم بهترین گزینه جهت حمل و نقل و انبارش و نگهداری مواد شیمیایی از قبیل : مواد کمکی نساجی، روغن های ریسندگی، روغن های چرم سازی، شوینده ها و نفوذ دهنده ها و هاردنر رزین اپوکسی میباشد . به دلیل ظرفیت 30 لیتری و طراحی عالی در مدل این نوع گالن امکان جابجایی گالن توسط افراد محیا میباشد. دارای مجوز بهداشت جهت ساخت محصول از معاونت غذا و داروجهت بسته بندی و حمل انواع مایعات غذایی و شیمیایی مشخصات و ابعاد : -نوع :30 لیتری طرح مکعبی لیتراژ : 30 وزن : 1.5کیلوگرم ابعاد :41 در 30 در 26 سانتی متر

  متفرقه آذربایجان غربی