جوشکاری با گاز محافظ و جوش Co2

جوشکاری با گاز محافظ و جوش Co2  جوشکاری با گاز محافظ (Gas Metal Arc Welding) از فرایندهای جوشکاری ذوبی قوسی است که در آن گرمای ایجاد شده به واسطه‌ی قوس تشکیل شده بین الکترود و قطعه کار سبب ذوب شدن و انجام اتصال پس از انجماد می‌شود. الکترودی که در این فرایند استفاده می‌شود در واقع یک سیم جوش توپر است که به طور پیوسته به محل جوش تغذیه شده و مصرف می‌شود. همان‌طور که در جوشکاری الکترود دستی دود حاصل از سوختن الکترود وظیفه‌ی محافظت دارد، در این روش هم یک یا مخلوطی از چند گاز  به طور مجزا وظیفه دارند که از حوضچه‌ی مذاب جوش و قسمتی از فلز مبنا که در نزدیکی محل ذوب می‌باشد، محافظت کنند.

محافظت از حوضچه‌ی جوش در جوشکاری با گاز محافظ تا حدی مهم و حساس است که کوچک‌ترین ذره‌ی مضر در اتمسفر محیط می‌تواند وارد مذاب شده و فلز جوش را آلوده کند. جوشکاری با گاز محافظ به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام می‌شود که در هر دو روش اندازه‌ی طول قوس و سرعت تغذیه‌ی الکترود کاملا اتوماتیک است. تفاوت روش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در این است که در روش اتوماتیک سرعت حرکت تورچ و نوع قرارگیری تورچ نسبت به درز جوش ثابت بوده و در روش نیمه اتوماتیک سرعت حرکت تورچ و حالت قرارگیری آن با توجه به مهارت فرد جوشکار تعیین می‌شود.

دستگاه‌های مورد نیاز

این روش از جوشکاری با توجه به فرایندها و تکنولوژی به کار رفته در آن نیاز به ابزارهایی دقیق‌تر و پیشرفته‌تر نسبت به جوشکاری الکترود دستی دارد. این وسایل عبارتند از:
 
منبع تغذیه برق
منبع تغذیه الکترود
منبع تغذیه گاز محافظ
الکترود یا سیم جوش توپر
تورچ
کابل‌های مورد نیاز 

حال به توضیح هریک از ابزار مورد نیاز به طور خلاصه می‌پردازیم:
جوشکاری با گاز محافظ یکی از روش‌های کاربردی است که در این صنعت برای اتصال دو قطعه به یکدیگر استفاده می‌شود. در مقاله انواع جوشکاری ما تمامی آنچه را که باید در مورد تمامی روش‌های موجود در صنعت جوش بدانید، گفته‌ایم. بنابراین اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دارید، حتما آن را بخوانید.


منبع تغذیه برق

در جوشکاری با گاز محافظ بیشتر از جریان مستقیم با قطب معکوس (الکترود مثبت) استفاده می‌شود. منبع قدرتی که در این روش استفاده می‌شود، می‌تواند در دو نوع ژنراتور یا ترانسفورماتور و رکتی فایر باشد اما به طور کلی منبع قدرت باید با ولتاژ ثابت باشد.
منبع تغذیه برق
 

منبع تغذیه الکترود

سیستم تغذیه‌ی الکترود در جوشکاری با گاز محافظ از اصلی‌ترین اجزا است که شامل قرقره الکترود، چرخ‌های راننده، راهنمای ورودی و خروجی، شلنگ‌ها و موتور تغذیه کننده این سیستم است. روند کار این سیستم به این شکل است که موتور به چرخ راننده وصل شده و چرخ‌های راننده از طریق قرقره الکترود را دریافت کرده و به کمک فشار، آن را به طرف خروجی، کابل و در نهایت تورچ هدایت می‌کند.
تورچ جوشکاری
 

تورچ دستگاه

تورچ در سیستم جوشکاری با گاز محافظ باید سیم جوش را به طرف حوضچه ‌مذاب هدایت کند که عمل هدایت کردن از طریق فشردن اهرم روی تورچ به وقوع می‌پیوندد.تورچ‌ها با توجه به  نوع فرایند ساخت قابلیت‌های ویژه ای دارند. در صنعت، تورچ‌ها در دو مدل هوا خنک و آب خنک تولید می‌شود که مدل آب خنک برای جوشکاری در مدت زمان طولانی استفاده می‌شود.
 

الکترود یا سیم جوش

سیم جوش‌های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ به صورت توپر هستند که روکشی مسی بر روی آن کشیده شده است. استفاده از روکش مسی به دو منظور است:
 
1. سیم جوش در حین جوشکاری ممکن است که اکسید شود، از این رو روکش مسی از رخ دادن این اتفاق جلوگیری می‌کند.
 
2. مس از گذشته تاکنون به دلیل هدایت خوب جریان برق بسیار پر استفاده بوده است، در اینجا هم به خاطر همین ویژگی از روکش مسی استفاده می‌شود.

سیم‌های جوش که تحت عنوان سیم مسوار نیز شناخته می‌شود، از دو بخش روکش و مغزی تشکیل شده که روکش آن را معرفی کردیم. مغزی این سیم‌ها به طور غالب از جنس فولاد نرم است ولی موادی چون کربن، سیلیسیم، فسفر، گوگرد و... نیز در آن وجود دارد.
 

نام گذاری سیم‌های جوش

همان‌طور که الکترودهای مصرفی در روش جوشکاری الکترود دستی طبق استاندارد هایی براساس آرایشی خاص نام گذاری می‌شد، در این جا هم طبق الگویی مشابه با فرمت ER-ZZ-ZZ-Z  نام گذاری می‌شود.
به عنوان مثال سیم جوشی تحت عنوان ER70S-6 که برای جوشکاری Co2  استفاده می‌شود، دارای ویژگی های زیر است:
 
• عدد 70 نشان دهنده ی قدرت کششی سیم برحسب هزار پوند بر اینچ مربع (KSI) است.
• حرف S  به معنای توپر بودن است. چنانچه دو حرف TS  را داشتیم به معنای سیم جوش مورد استفاده در جوشکاری توپودری است.
• عدد 6 نشان دهنده‌ی نوع کاربرد این سیم است.
 

منبع تغذیه گاز محافظ

در ابتدای مقاله به چرایی استفاده از گاز محافظ در این روش از جوشکاری پرداختیم. این گاز محافظ برای اینکه باید همیشه و برای مدت طولانی در دسترس باشد، در کپسول‌های بزرگ تهیه و مصرف می‌شود. این گاز برای اینکه به طور ایمن قابل مصرف باشد، باید از رابط مخصوص برای متصل کردن آن به دستگاه استفاده کرد.فشار گاز مورد استفاده در این روش بسیار مهم است از این رو منبع گاز دارای رگلاتور تنظیم فشار است که اپراتور می‌تواند قبل از جوشکاری باتوجه به معیارها و ملاک‌هایی که وجود دارد، فشار خروجی گاز را تنظیم کند. همچنین در کناررگلاتور، دو عدد فشار سنج نیز بر روی منبع تغذیه گاز قرار دارد که یکی نشان دهنده‌ی فشار گاز داخل کپسول و دیگری نشان دهنده‌ی فشار گاز خروجی است.
منبع تغذیه گاز محافظ
 

کابل های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ

جریان برق مورد نیاز در جوشکاری بسیار بالاست و هرچه که به دمای بالاتری برای ذوب الکترود و ایجاد قوس الکتریکی قوی تری نیاز باشد، جریان برق بیشتری مصرف می‌کند. پس کابل‌هایی که استفاده می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که بتواند این جریان بالا را از خود عبور دهد و در حین کار مشکلی برایش پیش نیاید. کابل‌هایی که از خروجی منبع تغذیه برق می‌آید، به صورت دو سر است که یکی به تورچ جوشکاری متصل می‌شود و دیگری به فلز مبنا وصل می‌شود.
 

گاز های مورد استفاده در جوشکاری با گاز محافظ 

گازهایی که در روش جوشکاری با گاز محافظ استفاده می‌شود، بسیار متنوع هستند که هرکدام بسته به خواص شیمیایی‌ای که دارد، اثرات گوناگونی بر فرایند جوشکاری می‌گذارد. همچنین در مواردی از ترکیب چند گاز نیز استفاده می‌شود. به طور کلی معیار انتخاب این گازها به دو دسته تقسیم می‌شود:
 
1. اثری که گاز بر روی فلز اصلی می‌گذارد.
2. اثری که گاز بر روی خواص فیزیکی و شیمیایی مذاب می‌گذارد.
 
حال به بررسی اثرات دو گاز آرگون و Co2 می‌پردازیم و دلیل اینکه چرا این دو گاز بسیار پر استفاده است، را بیان می‌کنیم:
 

استفاده از گاز آرگون

آرگون به دلیل اینکه یک گاز بی اثر است و با هر فلز مذابی واکنش نمی‌دهد، برای یک بازه‌ی وسیعی از مواد می‌تواند به صورت محافظ عمل کند. اما آرگون در ارتباط با فولاد، قوس الکتریکی ناپایداری ایجاد می‌کند که این ناپایداری سبب ایجاد بریدگی کنار جوش و گردگی بد شکل می‌شود که ظاهر نامناسبی برای محل جوش تداعی می‌کند.
 

استفاده از گاز Co2

دی اکسید کربن یا Co2   با مذاب‌ها به طور شیمیایی واکنش می‌دهد. به همین دلیل استفاده از آن برای جوشکاری فلزات واکنش دهنده مانند آلومینیوم مناسب نیست. چراکه در اثر گرمای زیادی که در قوس الکتریکی ایجاد می‌شود، باعث تجزیه‌ی کربن دی اکسید به مونو اکسید کربن می‌شود که بخارهای Co  سبب ایجاد تخلخل در مذاب می‌شود.
 

1400/5/17
جویشگر


محصولات مشابه
 • آموزش بازیافت طلا gold , نقره , پلاتین , پالادیوم و رودیوم

  آموزش بازیافت طلا gold , نقره , پلاتین , پالادیوم و رودیوم

  مشاوره و تاسیس کارگاه بازیافت طلا gold , نقره Ag , پلاتین Pt , پالادیوم Pd و رودیوم Rh از ضایعات الکتریکی , الکترونیکی , کاتالیست , کنسانتره , کانی و ... در ایران و کشورهای همجوار به همراه تامین و نصب تجهیزات اصلی کارگاهی شامل , کوره گردان ( دوار ) , کوره ثابت , حمام قلع و آموزش کامل در همان محل کارگاه در یک پروسه حدود یکماهه با کمترین سرمایه در ایران (تامین تجهیزات فوق با ما )با بازدهی فوق العاده . علاوه بر چند بار آموزش حضوری در محل کارگاه خودتان در هر شهر و استان که باشید با تشکیل کارگروه در تلگرام یا واتساپ فایلهای کمک آموزشی و اطلس سی پی یو اختصاصی بسیار بینظیر و ارزشمند که توسط این گروه تهیه و تالیف شده در اختیار کارفرمایان قرار میگیرد و به صورت عمومی انتشار نمیابد . اطمینان داشته باشید حتی شما با هر رشته و سطح تحصیلاتی هم در همین مدت به امور بازیافت مسلط خواهید شد کافیست محل کارگاه را مشخص نمائید . ضمنا برای هر استان نسبت به جمعیت بیش از 1 تا 2 کارخانه راه اندازی نخواهد شد و بیش از آن معذوریم . آماده همکاری و مشاوره با سازمانهای پسماند استانها . اطلاعات بیشتر در کانال آموزشی عمومی تلگرام به نشانی (azarsimbazyaft) و پیج اینستاگرام (khase_gold_recycling) .

  متفرقه تهران
 • پکیج تصفیه خروجی آب ریخته گری

  پکیج تصفیه خروجی آب ریخته گری

  باتوجه به ضرورت حفاظت از منابع آبهای سطحی و زیر زمینی به عنوان ثروت ملی وجلوگیری از برداشت های بی رویه آن ، مسئله تصفیه آب و فاضلاب امر مهم بشمار میرود . شرکت آبفا صنعت کولاک آمادگی خود را با حضور مهندسین و متخصصین مجرب در رشته های آب و فاضلاب، محیط زیست، شیمی جهت ارائه طرح ها و اجرای سیستم های مختلف تصفیه آب و فاضلاب اعلام می دارد تا بدین وسیله بتواند منشا اثری در راه خدمت به کشور و جلوگیری از آلودگی محیط زیست باشد

  متفرقه تهران
 • دستگاه پرکن حبوبات و غلات

  دستگاه پرکن حبوبات و غلات

  ماشین آلات بسته بندی امروزه جایگاه ویژه ای در حوزه کسب درامد در کارگاه ها و منازل دارند.دستگاه های بسته بندی و دستگاه پرکن توزین دار خانگی مناسب برای کسب و کار های کوچک و اندازه گیری دقیق محصولات میباشد. دستگاه با دقت ۵ گرم مناسب برای پرکردن انواع محصولات نظیر برنج ، چای ، زعفران ، آرد و حبوبات در بسته بندی های مختلف مثل پاکت ، کیسه ، قوطی و … می باشد. جنس بدنه این دستگاه استیل می باشد و به راحتی می توان در منازل استفاده کرد و به دلیل مصرف برق کم این دستگاه محبوبیت بالایی در کسب و کار های کوچک دارد. ویژگی های دستگاه پرکن حبوبات دارای جنس بدنه استیل و مخزن استیل مصرف برق دستگاه پرکن حبوبات ۱۰۰ وات قابلیت اندازه گیری ۵۰ گرم تا ۲۰ کیلوگرم دقت اندازه گیری ۵ گرم حجم کاپه توزین ۳ لیتر و در ابعاد ۳۰*۵۰*۱۰۰ سانتی متر امکان پرکردن ۲۵۰ عدد کیسه در ساعت دارای پدال جهت بسته بندی سریع و اسان قابلیت حمل آسان و کاربری راحت یکسال ضمانت

  متفرقه آذربایجان غربی
 • خریدسیلیکاژل- فروش سیلیکاژل – خرید و فروش سیلیکاژل

  خریدسیلیکاژل- فروش سیلیکاژل – خرید و فروش سیلیکاژل

  به علت بازار رقابتی سیلیکاژل مجموعه پرشین ترانس اقدام به تولید و واردات انواع سلیکاژل کرده است وبهترین کیفیت با رقابتی ترین قیمت را در بازار ارائه میدهد. تنوع سیلیکاژل در این مجوعه: 1-انواع سیلیکاژل صنعتی (سیلیکاژل آبی) 2-انواع سیلیکاژمورد استفاده در صنایع داروسازی و وصنایع آرایشی بهداشتی (سیلیکاژل سفید ، نارنجی) 3-موجود بودن سیلیکاژل در پک های یک گرمی، دوگرمی، سه گرمی و پنج گرمی. سیلیکاژل مجموعه مورد تایید ادارات دولتی در سطح کشور میباشد. مشاوره: 09123963615 شمس فروش سیلیکاژل – خرید سیلیکاژل – فروش رطوبتگیر – خرید رطوبتگیر - رطوبتگیر ترانس – سیلیکاژل ترانس – رطوبتگیر دارویی – سیلیکاژل دارویی – رطوبت گیر کفش – سیلیکاژل ترانسفورماتور – رطوبتگیر ترانسفورماتور فروش سیلیکاژل – خرید سیلیکاژل – فروش رطوبتگیر – خرید رطوبتگیر - رطوبتگیر ترانس – سیلیکاژل ترانس – رطوبتگیر دارویی – سیلیکاژل دارویی – رطوبت گیر کفش – سیلیکاژل ترانسفورماتور – رطوبتگیر ترانسفورماتور فروش سیلیکاژل – خرید سیلیکاژل – فروش رطوبتگیر – خرید رطوبتگیر - رطوبتگیر ترانس – سیلیکاژل ترانس – رطوبتگیر دارویی – سیلیکاژل دارویی – رطوبت گیر کفش – سیلیکاژل ترانسفورماتور – رطوبتگیر ترانسفورماتور فروش سیلیکاژل – خرید سیلیکاژل – فروش رطوبتگیر – خرید رطوبتگیر - رطوبتگیر ترانس – سیلیکاژل ترانس – رطوبتگیر دارویی – سیلیکاژل دارویی – رطوبت گیر کفش – سیلیکاژل ترانسفورماتور – رطوبتگیر ترانسفورماتور فروش سیلیکاژل – خرید سیلیکاژل – فروش رطوبتگیر – خرید رطوبتگیر - رطوبتگیر ترانس – سیلیکاژل ترانس – رطوبتگیر دارویی – سیلیکاژل دارویی – رطوبت گیر کفش – سیلیکاژل ترانسفورماتور – رطوبتگیر ترانسفورماتور

  متفرقه تهران