جوشکاری الکترود دستی

جوشکاری الکترود دستی
جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود پوشش دار که در زبان انگلیسی به آنShielded Metal Arc Welding  یا به اختصار جوشکاری الکترود دستی Manual Metal Arc – MMA گفته می‌شود از قدیمی‌ترین روش‌های جوشکاری است که اغلب برای جوشکاری فولاد با ضخامتی بیشتر از 3 میلی متر به کار می‌رود.  این روش به دلیل راحتی و دسترسی آسان به یکی از پرکاربردترین روش‌ها تبدیل شده است.

چگونگی فرایند جوشکاری

جوشکاری الکترود دستی یکی از انواع جوشکاری قوسی است که حرارت تولید شده به واسطه‌ی قوس الکتریکی ما بین الکترود مصرفی و قطعه‌کار، باعث ذوب و ایجاد اتصال می‌شود. جریان برق مصرفی در این روش به صورت مستقیم یا متناوب است. فرایند جوشکاری تا حد زیادی بستگی به این موضوع دارد که شما می‌خواهید از چه نوع جوشکاری استفاده کنید. ما قبلا در مقاله انواع جوشکاری توضیحات خوبی ارائه داده‌ایم که خواندن این مقاله برای کسانی که مشتاق به آشنایی با انواع روش‌های جوش هستند، به شدت پیشنهاد می‌شود.
جوشکاری الکترود دستی

وسایل و ابزار جوشکاری

وسایلی که در این روش استفاده می‌شود، به نسبت سایر روش ها ارزان‌تر و در دسترس‌تر است. الکترود مصرفی، اینورتر جوشکاری، کابل برق،کابل اتصال به زمین، گیره و نقاب محافظ از وسایل جوشکاری الکترود دستی هستند. انجام جوشکاری به این روش نیازمند مهارت بالایی است که در اثر تجربه و تکرار و تمرین به دست می‌آید.

الکترود مصرفی

بسته به جنس و ضخامت قطعاتی که قصد جوشکاری آن‌ها را دارید، باید از الکترود با قطر مناسب استفاده کرد. در مرحله‌ی بعد برای ایجاد قوس الکتریکی و تولید حرارت برای ذوب کردن لبه‌ی قطعات مورد نظر نیاز به عبور جریان برق است. از این رو با تنظیم میزان آمپر اینورتر جوشکاری، می‌توان میزان حرارت تولیدی را متناسب با کار تنظیم کرد. الکترودهای مصرفی در این روش دارای پوشش هستند که به هنگام جوشکاری بخشی از این پوشش می‌سوزد و سبب ایجاد دود می‌شود. این سوختن و تشکیل دود برای محافظت از حوضچه‌ی مذاب و همچنین جذب تشعشعات مضر قوس الکتریکی و پایداری قوس الکتریکی ایجاد شده، مفید و ضروری است. بخش دیگر پوشش الکترودها به حوضچه‌ی مذاب ورود می‌کند و با جذب ناخالصی ها، در قالب سرباره تا لحظه‌ی سرد شدن جوش از فلز جوش محافظت می‌کند.
 

استانداردهای الکترود

اکثر قطعات و ابزار مورد استفاده در صنعت طبق استانداردهایی جهانی طراحی و تولید می‌شود. الکترود نیز از این قضیه مستثنا نیست . این استانداردها در کلاس‌های آلمان (DIN)   ، ژاپن (JIS)  ، آمریکا (AWS)، اروپا (EN)  و استاندارد بین‌المللی (ISO)   تقسیم بندی می‌شود. اگر بر روی الکترودها را با دقت نگاه کنید، یک‌سری عدد به صورت کد نوشته شده که نشانگر مفهمومی خاص است. این کد ها معمولا به فرم AWS E 70 18 نوشته شده که هر کدام از آن‌ها بیانگر نکته‌ای است.
حال می خواهیم از سمت چپ به راست به توضیح این کد بپردازیم:
 
AWS : نشان دهنده‌ی کلاس استاندارد (در این جا استاندارد آمریکایی) است.
E  : این حرف بیانگر الکترود است.
دو رقم ابتدایی از چپ (70): بیانگر استحکام کششی الکترود است که واحد آن Ksi  است.
دو رقم انتهایی از چپ (18):  رقم دهگان این عدد  دو رقمی تنها می‌تواند اعداد 1 یا 2 یا 3 باشد که نشان دهنده‌ی خواص فیزیکی و وضعیت جوشکاری است. رقم یکان این عدد دو رقمی می‌تواند اعداد از 0 تا 9 باشد که نشان دهنده‌ی الکترود مصرفی است.
برای اینکه این اعداد و کدها برای همه معنای یکسان داشته باشد، شرکت‌های تولیدی الکترود دفترچه یا کاتالوگی از محصولات خود تهیه و آن را به صورت گسترده پخش می‌کنند تا مصرف کننده با توجه به نیاز و از روی آگاهی کامل محصول آن‌ها را خریداری کند.  
 
استانداردهای الکترودها


دستگاه اینورتر جوشکاری

دستگاه اینورتر جوشکاری که به صورت عامه به آن دستگاه جوش می‌گویند، دارای تکنولوژی بالایی است که می‌تواند به عنوان منبع تغذیه جریان بالای مورد نیاز جوشکاری را فراهم کند. ورودی برق دستگاه جوش، کابل برق تک‌فاز دو رشته‌ای برای جریان متناوب 220 ولت شهری است که با تکنولوژی به کار رفته در آن به برق جریان مستقیم تبدیل می‌شود و مقدار جریان خروجی از دستگاه جوش قابل تنظیم است.
دستگاه اینورتر
 

مزایای جوشکاری الکترود دستی

هر عملی با توجه به وجود یک سری نکات مثبت، تبدیل به فرایندی پرکاربرد می‌شود. برای جوشکاری الکترود دستی این نکات عبارتند از :
 
• قیمت مناسب تجهیزات و جابجایی آسان 
• آسانی در جوشکاری محل‌هایی که دسترسی کافی برای جوشکاری روش‌های دیگر نیست.
• بازه‌ی وسیع فولادهای ساده و آلیاژی که به وسیله‌ی این روش قابلیت جوشکاری دارند.

محدودیت های جوشکاری الکترود دستی

استفاده از این روش جوشکاری، معایبی ندارد. تنها مشکلی که می‌توان برای آن ذکر کرد، محدودیت در استفاده از این روش است که شامل موارد زیر می‌شود:
 
• ایجاد نرخ رسوب کمتر نسبت به برخی فرایندها
• غیر قابل استفاده برای جوشکاری پروفیل‌های صنعتی و قطعات غیر آهنی
• حساسیت به باد 
• نیاز به پاک‌سازی سرباره‌ها پس از جوشکاری یا برای جوشکاری مجدد

برخی از اصول و  پارامترهای مهم در جوشکاری

هر حرفه و کاری برای اینکه به بهترین و ایمن‌ترین نحو انجام گیرد، نیاز به تعریف یک‌سری اصول و پارامترهای مهم دارد تا فرایند در چارچوب مشخصی انجام شود. در ابتدای مقاله به نکاتی مانند انتخاب قطر مناسب الکترود و شدت جریان خروجی مناسب اشاره شد. اما موارد دیگری نیز اهمیت دارند که عبارتند از:
 
• سرعت جوشکاری
• زاویه الکترود با سطح جوشکاری
• طول قوس 

برای مثال بر اساس تجربه به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است زاویه‌ی الکترود با سطح جوشکاری در حدود 45 درجه باشد. چنانچه که این زاویه رعایت نشود، باعث خراب جوش دادن می‌شود. هم چنین با رعایت این زاویه، از چسبیدن‌های مکرر سر الکترود به قطعه‌کار به هنگام شروع به کار جلوگیری می‌شود. مورد دیگر یعنی سرعت در جوشکاری به  این دلیل اهمیت دارد که سرعت نسبتا آهسته و پیوسته سبب می‌شود که جوشکاری فوق العاده تمیز و با کیفیتی داشته باشیم. اگر سرعت جوشکاری بسیار کم باشد، این امکان وجود دارد که الکترود قطعه‌کار را ذوب و سپس سوراخ کند. همچنین اگر با سرعت بالا جوشکاری انجام شود. قوس الکتریکی به طور بهینه تشکیل نشده که در اثر آن حوضچه‌ی مذاب به خوبی شکل نمی‌گیرد و نهایتا جوش پایداری و مقاومتی که باید داشته باشد را ندارد و با ضربه ی چکش به راحتی فرو می‌ریزد. طول قوس الکتریکی نیز از این بابت اهمیت دارد که اگر به اندازه‌ی کافی نباشد، مذاب تشکیل شده به صورت کامل سطح رویین قطعه‌کار را نمی‌پوشاند و مذاب سرد شده بسیار باریک می‌شود که این جوش نیز به راحتی با ضربه فرو می‌ریزد.
 
 
 
 

1400/5/17
جویشگر


محصولات مشابه
 • عرضه و فروش انواع لوله صنعتی و آلیاژی

  عرضه و فروش انواع لوله صنعتی و آلیاژی

  ☰ گروه صنعتی آهن احسان، عرضه کننده انواع لوله بدون درز و درز دار، لوله مانیسمان و داربستی و لوله های صنایع پتروشیمی (عمده و خرده) امکان ارسال به سراسر کشور و ارائه فاکتور فروش رسمی تولید داخل و وارداتی ◈ جنس لوله ها : لوله آهن ┇ لوله آلومینیوم ┇ لوله استیل ┇ لوله گالوانیزه ┇ لوله آلیاژی ◈ موجود در انواع ضخامت و ابعاد متنوع ◈ موارد مصرف : صنایع پالایشگاهی ┇ نیروگاهها ┇ انتقال آب و فاضلاب ┇ انتقال انواع مایعات و گاز امکان ارسال به سراسر کشور و ارائه فاکتور فروش رسمی ❉❉❉ خرید مستقیم انجام دهید ❉❉❉ ⊕ نشانی : ⤶ آهن احسان ⇋ Waze ⚲ ⊕ وبسایت : ⤶ https://ehsan-metal.com

  متفرقه تهران
 • دستگاه تصفیه هوا هوشمند ماشینی CS-828

  دستگاه تصفیه هوا هوشمند ماشینی CS-828

  دستگاه تصفیه هوا هوشمند ماشینی CS-828 طراحی مدرن و زیبا متناسب با فضای داخل اتومبیل شما پر قدرت با ابعادی مناسب دارای قابلیت نصب دائم و موقت، ثابت و بدون حرکت سیستمی هوشمند و قابل اعتماد برای تنفس هوای پاک و سالم در زمان رانندگی استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی تصفیه هوا دارای فیلتر هپا (HEPA) و فیلتر کربن اکتیو (ACTIVATED CARBON) مجهز به ژنراتور یون منفی اکسیژن و ژنراتور پلاسما کلاستر استفاده از تکنولوژی اثر کوآندا (COANDA EFFECT) جدیدترین فناوری تصفیه هوای اتومبیل: اتوماتیک حذف کامل ذرات معلق و گازهای سمی و خطرناک، دوده و دود سیگار از بین بردن میکروارگانیزم ها، عوامل بیماری و آلرژی زا از فضای اتومبیل شما حذف بنزن، فرمالدئید، ترکیبات آلی فرار و مسدود کننده های دستگاه تنفسی فضای پوششش دهی پیشنهادی : ۵ متر مکعب

  متفرقه آذربایجان شرقی
 • قطعات یدکی تسمه کش

  قطعات یدکی تسمه کش

  ایجی پک با هدف رضایت مشتریان، با محوریت پشتیبانی دائمی و ارائه ی خدمات جامع اقدام به تامین و فروش انواع قطعات یدکی انواع ماشین آلات تسمه کش تمام اتوماتیک، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک، پرتابل و دستی نموده است. مهمترین خدمات ایجی پک در راستای ارائه ی قطعات تسمه کش موارد زیر می باشد: • ارائه تمامی قطعات انواع مدل های دستگاه تسمه کش از طریق وبسایت www.egpacks.com که امکان بررسی مشخصات هر قطعه و مقایسه محصولات مختلف را در کوتاه ترین زمان برای شما فراهم می کند. • آموزش تیم بهره برداراز دستگاه های تسمه کش به منظور استفاده بهتر از ماشین آلات در راستای عیب یابی اولیه و تعویض قطعات مستهلک شونده • ارسال فوری قطعات یدکی به مشتریان محترم در سراسر کشور • معرفی قطعات پر مصرف و مستهلک شونده، تعریف دوره زمانی لازم برای تعویض آن ها • تعمیر و سرویس انواع دستگاه تسمه کش • ارتباط دائمی با مشتریان، مشاوره و همراهی تا رسیدن به بهترین انتخاب • ارائه انواع تسمه کش بدون واسطه و ارسال به سراسر ایران

  متفرقه تهران
 • گالن 30 لیتری مکعبی

  گالن 30 لیتری مکعبی

  گالن 30 لیتری مکعبی با ابعاد منظم بهترین گزینه جهت حمل و نقل و انبارش و نگهداری مواد شیمیایی از قبیل : مواد کمکی نساجی، روغن های ریسندگی، روغن های چرم سازی، شوینده ها و نفوذ دهنده ها و هاردنر رزین اپوکسی میباشد . به دلیل ظرفیت 30 لیتری و طراحی عالی در مدل این نوع گالن امکان جابجایی گالن توسط افراد محیا میباشد. دارای مجوز بهداشت جهت ساخت محصول از معاونت غذا و داروجهت بسته بندی و حمل انواع مایعات غذایی و شیمیایی مشخصات و ابعاد : -نوع :30 لیتری طرح مکعبی لیتراژ : 30 وزن : 1.5کیلوگرم ابعاد :41 در 30 در 26 سانتی متر

  متفرقه آذربایجان غربی