جت هیتر چیست؟

همانطور که می‌دانید واژه‌ی "Heat" به معنی "گرما" و واژه‌ی "Heater" به معنی "گرمادهنده" می‌باشد. بنابراین می‌توان فهید وقتی از یک "هیتر" صحبت می‎‌کنیم منظورمان وسیله‌ای گرمایشی است که باعث تولید گرما می‌شود. امروزه بشر توانسته با ساخت تجهیزاتی به نام "جت هیتر" وسیله‌ای برای گرمایش فضاهای مختلف صنعتی به‌وجود آورد. در این مقاله در سایت جویشگر می‌خواهیم به معرفی جت هیتر،کاربرد آن و تفاوت‌های جت هیتر گازی و برقی بپردازیم.

جت هیتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر یکی از تجهیزات گرمایشی پرکاربرد در فضاهای صنعتی و کارگاهی است که آن را با نام "دمنده‌ی گرمایشی" نیز می‌شناسند. این جت هیترها بر اساس فرایند داغ شدن المنت‌هایشان گرمای لازم برای محیط‌های مختلف را تأمین می‌کند.
کاربرد جت هیتر جهت گرم کردن انبارها، کارخانه‌ها، گلخانه‌ها، کارگاه‌های صنعتی، سوله‌های پرورش دام و از این دسته مکان‌ها است. همچنین گاهی اوقات از جت هیترها به دلیل گرمای مستقیمی که دارند برای خشک کردن مصالح ساختمانی استفاده می‌شود.

انواع جت هیتر

جت هیترها را می‌توان به چهار نوع برقی، دوگانه سوز، گازوئیلی و جت هیتر گازی تقسیم‌بندی کرد که هرکدام روش کار مخصوص به خود را دارند. ضمناً یک نوع مخصوص از جت هیترها که با گاز مایع ساخته شده است برای خشک کردن متریال‌های ساختمانی استفاده می‌شود. تمامی جت هیترها دارای مصرف برق، ظرفیت گرمایی، توان مصرفی و سوخت متفاوتی هستند که با توجه به فضای موجود باید آن‌ها را تهیه کرد. برای مثال جت هیتری که در کارخانه‌ها استفاده می‌شود نسبت به جت هیتر استفاده شده در گلخانه‌ها متفاوت است. در زیر به بررسی انواع جت هیترها می‌پردازیم.

جت هیتر برقی

وظیفه‌ی جت هیتر برقی تبدیل انرژی الکتریسیته به گرمایی توسط المنت‌های گرمایشی آن است که به همین دلیل مصرف برق بسیار بالایی دارد. این هیترها هوای گرم تمیزی را در محیط ارائه می‌دهند و آلودگی بسیار کمی دارند.

 

جت هیتر گازی

این محصول، پرکاربردترین وسیله‌ی گرمایشی در کارگاه‌های صنعتی است که مصرف برق بسیار کم و بازدهی بالایی دارد. این گونه جت هیترها دو نوع دودکش‌دار و بدون دودکش دارند که هرکدام در شرایط خاص استفاده می‌شوند. همچنین جت هیترهای گازی به دلیل گرمای مستقیمی که از شعله تولید می‌کنند دمای محیط را بسیار بالا می‌برند.

جت هیتر گازوئیلی

این جت هیترها توسط سوخت فسیلی گرما را تولید کرده و به محیط عرضه می‌کند و مانند جت هیتر گازی دو نوع دودکش‌دار و بدون دودکش دارند. از اجزای هیترهای گازوئیلی می‌توان به باک، اگزوز و پایه اشاره کرد.

جت هیتر دوگانه‌سوز

جت هیتر دوگانه‌سوز ترکیبی از جت هیتر گازوئیلی و گازی است که برای مکان‌هایی که با کمبود گاز و یا عدم وجود گاز مواجه هستند بسیار مناسب است.

 

تفاوت جت هیتر گازی و برقی

به‌طورکلی تفاوت جت هیترهای برقی و گازی به سه عامل مصرف برق، ظرفیت گرمایی و فضای موردنیاز آن بستگی دارد. همان‌طور که گفتیم جت هیترهای برقی مصرف برق بسیار زیادی دارند و جت هیترهای گازی گرمای بیشتری تولید می‌کنند، همچنین قیمت هیترهای برقی بیشتر از گازی است. اما نکته‌ی اصلی فضای موردنیاز برای هرکدام از این جت هیترها است که با مثالی این مسئله را برایتان شرح می‌دهیم.
فرض کنید سوله‌ی پرورش دام مانند مرغداری، گاوداری، پرورش طیور و... دارید پس باید نکاتی مثل ابعاد مکان، مدل فضا، طول و عرض سالن و وضعیت تهویه‌ را با دقت بررسی کنید. اگر از سیستم تهویه‌ی قدرتمندی برخوردار هستید جت هیتر شما نیازی به دودکش ندارد. ازاین‌رو استفاده از جت هیتر گازی باعث افزایش آلودگی و تولید گاز مونوکسید کربن شده که درنهایت موجب مسمومیت و از بین رفتن دام‌ها و طیور می‌گردد. پس با در نظر گرفتن نکات فوق بهترین تصمیم را برای خرید جت هیتر موردنیاز خود بگیرید.
 
۲۰ مهر ۱۳۹۸


محصولات مشابه
 • هواکش بادی ali mirzazadeh

  هواکش بادی ali mirzazadeh

  گزیده فن ایرانیان تولید کننده هواکشهای بادی (مکانیکی) تولید کننده کلاهک های دودکش مدرن با انواع ورقهای گالوانیزه و روغنی در سایزهای مختلف طبق سفارش مشتری با انواع رنگهای الکترو استاتیک و رنگهای پاششی (ماشینی) با بهترین کیفیت و ماندگاری در برابر هر گونه شرایط جوی رنگ ها طبق سلیقه و سفارش مشتریان *کاربرد کلاهک دودکش مدرن(ژاپنی) با جوشکاری co2 . کلاهکهای دود کش مدرن جهت کاور کردن یک و یا چند لوله خروجی از سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها و یا خروجی های کارخانجات صنعتی شیمیایی و یا مواد غذای در قسمت بالای پشت بام ها و یا سوله های صنعتی نصب میشود کلاهک دود کش مانع ورود هوا ی بیرون به داخل ساختمان میشود و جهت جلوگیری از پخش بوی سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها و.... در ساختمان ها نصب میگردد بهترین گزینه برای کاور کردن و یکپارچه کردن لوله های خروجی سرویس ها و جلوگیری از برگشت هوا به ساختمان ساخت به سفارش مشتری در سریعترین زمان ممکن تولید کننده انواع دمپر های بادی و هواکشهای صنعتی و آکسیال

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران
 • هواکش بادی سوله اربیل عراق

  هواکش بادی سوله اربیل عراق

  گزیده فن ایرانیان با مدیریت علی میرزازاده Gf.iranian بزرگترین تولید کننده هواکشهای بادی در ایران با مدیریت علی میرزازاده هواکشهای گزیده فن ایرانیان از جمله پرمصرف ترین سیستم تهویه در کارخانجات و سوله ها،بانبارها. مجتمع های تجاری . .مجتمعهای مسکونی. دامداری ها . مرغداریها .با توجه به بی نیاز بودن هواکشهای بادی به انرژی الکتریکی بیشترین استقبال را داراست ، فن هواکش های بادی بر روی سقفهای شیبدار و یا مسطح قابل نصب می باشد و ضمن استفاده از نیروی باد خاصیت مکندگی ایجاد میکنند. هواکش های بادی مکانیکی معمولا بر روی سقف کارخانجات و سوله ها و سرویس های بهداشتی ، انبار ها وسوله های صنعتی نصب میگردند که با بهره گیری از نیروی جریان هوا بدون نیاز به الکتریسیته و سایر منابع انرژی کار میکند، هواکش های بادی گزیده فن ایرانیان هوای محیط را مکش و به بیرون هدایت میکنند . هواکش های بادی و فن های بادی به صورت کاملا مکانیکی کار کرده و از هر گونه اتلاف انرژی جلوگیری کرده اند، هواکش های بادی گزیده فن ایرانیان در سایزهای مختلف تولید میگردد ویژگی هواکش های بادی گزیده فن ایرانیان نصب سریع و آسانِ بادی آرامش در محیط به علت بی صدا بودن وزن کم طول عمر بالا متریال هواکش بادی ساختار هواکش بادی گزیده فن ایرانیان هواکشهای بادی گزیده فن ایرانیان تولید شده از ورقهای گالوانیزه برای مصارف عمومی و بدم اسید و مواد شیمیایی هواکشهای گزیده فن ایرانیان تولید شده از ورقهای استیل و آلومینیمی جهت مصارف در کارخانجاتی که از مواد های شیمیایی و اسید های خوردنه فلز استفاده میکنند مورد استفاده قرار میگیرد متشکل از پره های موازی محدب که کنار هم چیده شده است، زمانی که فشار هوای داخل محیط وارد هواکش بادی شده و نیروی محرک برای پره های هواکش بادی میشود هواکش شروع به گردش کرده و هوای داخل را به بیرون منتقل میکند تا از طریق مجاریهای وردی هوا تازه و پاک وارد محیط میشود . . مزایای استفاده از هواکشهای بادی گزیده فن ایرانیان صرفه جویی در مصرف انرژی و نداشتن هزینه برق مکش و تخلیه هوای محیط توسط هواکش بادی بصورت داۀمی و بی وقفه و بدون برگشت هوا به داخل کارکرد هواکش بادی حتی در صورت نوزیدن باد نصب سریع و آسان جهت سفارش تماس با کارشناسان ار طریق تلفن همراه تلفنهای کارخانه تلفن های دفتر مرکزی تلگرام واتس آپ اینستا گرام Email:gf.iranian1152@gmail.com بزرگترین تولید کننده هواکشهای بادی در ایران با بهترین کیفیت دو سر بلبرینگ نوع ورق گالوانیزه کاربرد هواکش بادی مناسب جهت تهویه هوای سالنهای صنعتی انبار ها دامداریها مرغداریها مجتمعهای تجاری بیمارستاها و مسکونی ...... با اهداف مختلفی استفاده میشود و هوای تازه را وارد محیط کار جهت کنترل رطوبت و ایجاد جریان واینکه بو و هوای نا مطبوع را خارج میکند و با ورود هوای پاک در محیط باعث تضمین سلامت و محیط میشود

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران
 • دمپر بادی (وزنی)

  دمپر بادی (وزنی)

  گزیده فن ایرانیان تولید کننده دمپر های بادی در سایز های مختلف **تعریف دمپر بادی (وزنی) دمپر وسیله ای است برای کنترل هوا در سیستم تهویه و دارای مدل ها ی مختلف و متنوعی مانند دمپر های ضد حریق اتوماتیک . (دمپر برقی یا موتوری) دمپر دستی و همچنین دمپر بین کانالی و پروانه ای میبا شد که طبق نیاز انتخاب میشود **نحوه عمل کرد و کاربرد دمپر بادی (وزنی) دمپر بادی برای یک سو سازی جریان هوا مورد استفاده قرار میگیرد بصورتی که با جریان هوا از یک طرف پره ها باز میشود و با قطع شدن جریان هوا پره ها بصورت کامل بسته میشود و ار ورود هوا از سمت مخالف جلو گیری میکند و از خروج هوای سرد و یا گرم در فصل های تابستان و زمستان و از افت انرژی محیط جلو گیری میکند و هنگام خاموش بودن فن از ورود حیوانات و حشرات موزی جلوگیری میکند **مزایای استفاده از دمپر های بادی (وزنی) دمپر بادی به علت داشتن پره های سبک بسیار روان حرکت میکند و به محرک یا موتور خارجی نیاز ندارد . با دمپر های بادی جریان هوا فقط از یک سمت انجام میشود و از ورود هوا از جهت مخالف جلوگیری میکند قابلیت ساخت و نصب به صورتهای افقی عمودی و طبق سفارش مشتری **مصارف دمپرهای بادی (وزنی) جهت گلخانه ها . دامداریها . مرغداریها . سوله های صنعتی . کارخانه جات مواد غذایی و شیمیایی . بیمارستانها . مجتمع های تجاری و مسکونی ...........

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران
 • دریچه بازدید فن کویل

  دریچه بازدید فن کویل

  دریچه بازدید فن کویل، یکی از قطعات مهم و حیاتی در سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد. این قطعه، وظیفه جلوگیری از ورود هوای آلوده و غبار به داخل فضاهایی که قرار است تهویه شوند را بر عهده دارد. در این متن به بررسی جزئیات دریچه بازدید فن کویل پرداخته خواهد شد. [دریچه بازدید فن کویل](https://torkanpartak.ir/blog-single.php?id=32)در واقع یک پنجره با قابلیت باز و بسته شدن می‌باشد که در ابتدای بخش فن کویل یا همان کویل تهویه مطبوع قرار دارد. این دریچه، به دو صورت دستی و اتوماتیک قابل استفاده است و عموماً در سیستم‌های تهویه مطبوع صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. دریچه بازدید فن کویل معمولاً از جنس فلزی ساخته می‌شود و با توجه به نیاز سیستم تهویه، می‌تواند به صورت یکبار مصرف یا چند بار مصرف باشد. این دریچه با قطرهای مختلف در دسترس می‌باشد که با توجه به نوع سیستم تهویه مطبوع، قطر مناسب برای آن انتخاب می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم دریچه بازدید فن کویل، قابلیت نصب و جدا شدن آسان آن می‌باشد. این ویژگی، به تعمیر و نگهداری آسان در صورت بروز خرابی و یا نیاز به تعویض دریچه بازدید فن کویل کمک می‌کند. استفاده از دریچه بازدید فن کویل به عنوان یک قطعه مهم در سیستم تهویه مطبوع، به جلوگیری از ورود هوای آلوده، غبار و هرگونه می شود عامل ناخواسته به سیستم و نیز بهبود کیفیت هوای تهویه شده کمک می‌کند. همچنین، دریچه بازدید فن کویل به دلیل طراحی ساده و عدم نیاز به تعمیرات مداوم، هزینه نگهداری و تعمیر سیستم تهویه مطبوع را کاهش می‌دهد. در نهایت، باید توجه داشت که دریچه بازدید فن کویل یکی از قطعات مهم و حیاتی در سیستم تهویه مطبوع می‌باشد که با توجه به نوع سیستم و نیازهای آن، باید به درستی انتخاب و نصب شود. همچنین، نگهداری و تعمیرات منظم آن باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و افزایش عمر مفید سیستم تهویه مطبوع می‌شود

  سیستم‌های تهویه مطبوع اصفهان