مقالات مرتبط

معرفی فن کویل و بررسی انواع آن

معرفی فن کویل و بررسی انواع آن فن کویل وسیله‌‌ای است که هم برای سرمایش و هم برای گرمایش کاربرد دارد. از این فن عمدتا برای تهویه هوا در مراکز صنعتی و مسکونی استفاده می‌شود. در این دستگاه یک مبدل حرارتی و یک فن به کار رفته است. فرایند کار آن به طور خلاصه به این صورت است که آب گرم یا سرد در لوله‌های مسی که به آن‌ها کویل گفته می‌شود جریان پیدا می‌کند. فن نیز به حرکت در می‌آید. در نتیجه هوا به سطح گرم یا سرد لوله برخورد می‌کند. سپس این هوای تازه وارد محیط می‌شود. البته در برخی از این دستگاه ها شما صرفا آب را وارد می‌کنید. این فن توسط چیلر و بویلر آب گرم یا سرد را ایجاد می‌کند.

فن کویل چگونه کنترل می‌شود؟

این فن دارای یک دکمه خاموش/ روشن می‌باشد که به صورت دستی کنترل می‌شود. البته در برخی دستگاه‌های پیشرفته این فرایند به صورت ترموستاتی نیز انجام می‌شود. در این دستگاه مقدار رطوبت توسط هیومیدستات، مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه نیز به روش‌های متداول کنترل می‌شود.

نحوه کار فن کاربردی کویل چگونه است؟

روند کار در این دستگاه به دو صورت است. در روش اول، این دستگاه فقط گرما یا سرمای مورد نیاز را تامین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان در محل منتشر می‌شود. در این روش میزان بار گرمایی و سرمایی فن با خاموش یا روشن شدن آن تنظیم می‌شود. اما در روش دوم دستگاه علاوه بر ایجاد سرما و گرما، وظیفه تامین هوای تازه را نیز بر عهده می‌گیرد. در این روش فن باید هوای تازه را وارد دستگاه کند.
روش دوم معایب و مزایای مختلفی دارد. مزیت این روش این است که دیگر به سیستم هوارسانی مرکزی نیازی ندارید. در نتیجه هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌کنند. از معایب این روش می‌توان به عدم فیلتراسیون هوای تازه اشاره کرد. به طور کلی این نوع فن‌ها بر خلاف سیستم هوارسان، نیازی به کانال کشی ندارند، بنابراین فضای کمتری را اشغال می‌کنند. کنترل این روش در مقایسه با سایر دستگاه‌ها تهویه هوای صنعتی بسیار آسان تر بوده و هزینه کمتری نیز دارد.

انواع فن کویل

این فن دسته بندی مختلفی دارد و برای تقسیم بندی آن نیز از معیارهای گوناگونی مانند توکار یا روکار بودن استفاده می‌شود. به فن‌های کویل‌ توکار، فن کویل کانالی نیز گفته می‌شود. در این دستگاه تمامی اجزا و قطعات و همچنین کانال‌های تامین کننده هوا درون سقف کاذب قرار می‌گیرند. مدل‌های روکار آن نیز در سبک زمینی، دیواری و کاستی موجود می‌باشند.
نوع اول صرفا برای ایجاد هوای سرد و گرم مناسب است. در این دستگاه تولید هوای مطبوع و تازه وجود ندارد. اما دسته دوم بر اساس روش تولید هوای تازه می‌باشد. در این دسته دستگاه‌های فن کویل علاوه بر تولید هوای گرم و سرد می‌توانند هوای تازه نیز ایجاد کرده و محیط را مطبوع کنند.
همچنین این دستگاه‌ها بر اساس تعداد لوله به دو نوع چهار و دو لوله تقسیم می‌شوند. در دستگاه‌های دو لوله‌ای یک کانال آب سرد را وارد می‌کند و کانال دیگر همین آب را خارج می‌کند. اما در مدل‌های چهار لوله همین فرایند برای آب گرم نیز بر قرار است.
 
1398/7/13
اطلاعات تماس
ناممسلم مرادی
استاناصفهان


محصولات مشابه
 • خرید فن کویل با شرایط استثنایی

  خرید فن کویل با شرایط استثنایی

  تاسیسات رجایی در زمینه فروش انواع فن کویل (سقفی، زمینی، کاستی، کانالی و دیواری) از برندهای مطرحی چون تهویه، تهویه آریا، تهویه ساز، آذر نسیم، میدیا، سرما آفرین فعالیت دارد. ما در رجا تاسیس در نظر داشته ایم تا با تولید مطالب یونیک شما کاربران عزیز را پیش از خرید مطلع و آگاه کنیم. نکاتی قبل از خرید باید توجه داشت که عبارتند از : محاسبه ظرفیت فن کویل، تعیین نوع و برند قبل از خرید به سایت ما مراجعه کنید. رجا تاسیس نمایندگی و عاملیت فروش انواع فن کویل با مطرح ترین برندها، در صورت نیاز به خرید و یا استعلام قیمت انواع فن کویل با ما تماس بگیرید. https://rajatasis.com/%d9%81%d9%86-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%84/

  سیستم‌های تهویه مطبوع اصفهان
 • فروش کویل لوله - فروش کویل بویلر - فروش کویل

  فروش کویل لوله - فروش کویل بویلر - فروش کویل

  ساخت و فروش انواع کویل لوله ای و کویل مخصوص بویلر یرای مشاوره و خرید کویل فقط کافیست با ما تماس بگیرید. 09122404204 پارس مخزن

  آهن آلات و صنایع فلزی تهران
 • کویل لوله و خمکاری لوله

  کویل لوله و خمکاری لوله

  30 سال فعالیت در صنایع انتقال حرارت و دیگهای روغن داغ

  آهن آلات و صنایع فلزی تهران
 • شیلنگ فن کویل

  شیلنگ فن کویل

  انواع شیلنگ های فن کویلی در سایز های مختلف

  تأسیسات البرز