اصول نگهداری از چیلر چیست؟


چیلر یکی از سیستم های سرمایشی می باشد که امروز در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و از طرفی یکی از مهمترین عوامل در هزینه های عملیاتی در تأسیسات سازمانی و تجاری محسوب می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد از امکان خرید اقساطی این محصول استفاده می کنند. برای بسیاری از سازمان ها، چیلرها بزرگترین مصرف کنندگان انرژی هستند و تعمیر و نگهداری از چیلر برای اطمینان از کارایی و عملکرد آنها ضروری است.


راندمان چیلرها در طول دهه گذشته به دلیل پیشرفت در کنترل، مبرد و طراحی تجهیزات به طور مداوم بهبود یافته است. در نتیجه، چیلرها اکنون دارای تحرک عملیاتی بیشتری هستند و سرویس و تعمیر و نگهداری منظم در هر زمان بسیار مهم است.  در زمان برنامه ریزی مدیریت عملیاتی برای حفظ و نگهداری از چیلر، مدیران تعمیر و نگهداری و مهندسی باید پنج حوزه ضروری را در نظر بگیرند.

نگهداری از چیلر نیازمند رعایت چه اصولیست؟

مرحله 1: یک گزارش عملیاتی روزانه تنظیم نمایید
اپراتورهای چیلر باید روزانه با یک گزارش دقیق، عملکرد چیلرها را مستند کنند. عملکرد آن ها از طریق طراحی و استفاده از داده های دریافت شده برای تشخیص مشکلات یا تنظیمات نا کارآمد کنترل و مقایسه می شود.
این فرایند به اپراتور اجازه می دهد تا تاریخچه شرایط عملیاتی را جمع آوری کند و این می تواند برای تعیین روند و پیش بینی هشدارهای احتمالی مشکلات بالقوه مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

به عنوان مثال، اگر اپراتورهای این دستگاه متوجه افزایش تدریجی فشار طی یک ماه شوند، می توانند وضعیت را گزارش داده و علت احتمالی این وضعیت را بررسی و اصلاح کنند.
تولید کنندگان چیلر می توانند لیستی از اطلاعات توصیه شده مربوط به تجهیزات را ارائه دهند. همچنین اپراتورها می توانند هر روز یک بار این داده ها را بررسی نمایند. چیلرهای امروزی از طریق کنترل های ریزپردازنده کنترل می شوند، بنابراین مدیران می توانند این فرایند را با استفاده از سیستم های اتوماسیون ساختمان کنترل شده با ریز پردازنده کنترل کنند. این یکی از اصول های مهم نگهداری از چیلر می باشد.مرحله 2: لوله ها را تمیز نگه دارید

یک مانع بالقوه برای عملکرد مطلوب چیلرها، بازده انتقال حرارت است.عملکرد و راندمان چیلر به طور مستقیم به توانایی آن در انتقال گرما، که با اواپراتورهای خالص و لوله های کندانسور آغاز می شود، مرتبط است. چیلرهای بزرگ شامل چندین مایل از لوله در مبدل های حرارتی هستند، بنابراین نگه داشتن این سطوح بزرگ برای تمیز نگه داشتن کارایی بالا بسیار ضروری است.

بازدهی چیلرها هنگامی که لوله ها از بین می روند، هنگامی که گل ها، جلبک ها، لجن ها، مقیاس ها یا آلاینده ها در آبهای سطوح انتقال حرارت تجمع پیدا می کنند، کاهش پیدا می کند. میزان فساد بستگی به سیستم نوع - باز یا بسته - و همچنین کیفیت آب، پاکیزگی و درجه حرارت دارد.

بسیاری از تولید کنندگان چیلر توصیه می کنند که لوله های سیستم های باز سالانه تمیز شوند در حالی که لوله های سیستم های بسته هر سه سال یکبار لازم است.


مرحله 3: اطمینان از واحدهای نشت کننده
تولیدکنندگان توصیه می کنند که آزمایشات فصلی کمپرسورها برای نشت انجام شود. اگر چه این چیلرها امروز بسیار رایج هستند، ساخت یک دستگاه کاملا مهر و موم شده مشکل است. اما در صورت وجود نشتی، در عملکرد سیستم اختلال ایجاد می شود. به همین دلیل یکی از اصول نگهداری از چیلر اطمینان حاصل کردن از وجود نشتی در یونیت می باشد.مرحله 4: حفظ تصفیه آب مناسب
در اکثر چیلرها آب منتقل می شود، بنابراین آب به منظور رشد بیولوژیکی و خوردگی باید به درستی تصفیه شود. شست و شوی یکبار برای سیستم های بسته  که معمولا برای سیستم های آب سرد و متصل به اواپراتور خنک کننده مورد نیاز است، مورد نیاز است.

مرحله 5: تجزیه و تحلیل روغن و مبرد

تجزیه و تحلیل شیمیایی سالانه روغن و مبرد می تواند به تشخیص مشکلات آلودگی چیلر قبل از بحران منجر شود. این تست ها شامل تحلیل شیمیایی و طیف سنجی و تعیین آلاینده ها، از جمله رطوبت، اسید و فلزات است که مانع عملکرد و کارایی چیلر می شود. یک آزمایشگاه شیمی واجد شرایط متخصص در تجهیزات HVAC می بایست این آنالیز را انجام دهد. همچنین اکثر تولید کنندگان سالانه خدمات تجزیه و تحلیل نفت و مبرد را ارائه می دهند.
 
۱۵ تیر ۱۳۹۸


محصولات مشابه
 • هواکش بادی مکانیکی

  هواکش بادی مکانیکی

  تولید کننده هواکشهای بادی ( مکانیکی) در سایزهای و رنگهای مختلف با ورقهای گالوانیزه هواکش بادی گزیده فن ایرانیان با 6 ماه گارانتی تعویض هواکشهای بادی gfiranian بدون نیاز به هرگونه انرژی جهت تهویه سالن های صنعتی دامداریها مرغداری ها مجتمع های تجاری و مسکونی و......... با هواکشهای بادی gfiranian گزیده فن ایرانیان بدون نیاز به انرژی الکتریکی و یا هرگونه انرژی دیگر محیط زندگی تجارت و یا محیطهای صنعتی خود را از هوای های آلود پاک کنید با هواکشهای بادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید هواکشهای بادی گزیده فن ایرانیان با 2 عدد بلبرینگ با بهترین کیفیت . با جوشکاری co2 . برای سهولت نصب بر روی سوله های صنعتی یک پایه تبدیل چهار گوش به گرد به همراه هواکش بادی برای نصب در قسمت بالاترین نقطه سوله (تیزه) هوای پاک محیط زندگی و کاری خود را با هواکشهای بادی gfiranian گزیده فن ایرانیان تجربه کنید

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران
 • هواکش صنعتی سانترفیوژ

  هواکش صنعتی سانترفیوژ

  مشاوره،طراحی،ساخت و اجرای کلیه سیستم های تهویه صنعتی و فیلتراسیون شامل : سانترفیوژ بکوارد سانترفیوژ فوروارد سانترفیوز فشارقوی سانترفیوز موادکش هواکش کانالی هواکش آکسیال پروانه مولتی وینگ هواکش مرغداری هواکش گلخانه ای

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران
 • هواکش بادی کرمان

  هواکش بادی کرمان

  گزیده فن ایرانیان بزرگترین تولید کننده هواکشهای بادی در ایران گزیده فن ایرانیان #علی_میرزازاده گزیده فن ایرانیان تولید کننده هواکشهای بادی در سایز های 10سانتیمتر الی 100سانتیمتری محصولات تولیدی گزیده فن ایرانیان با 6ماه گارانتی تعویض گزیده فن ایرانیان هواکشهای بادی گزیده فن ایرانیان هواکش بادی جهت تهویه هوای کارخانجات صنعتی انبار ها مجتمعهای مسکونی تجاری و ....... هواکش بادی گزیده فن ایرانیان بدون نیاز به هر گونه انرژی کارخانه شهرک صنعتی عباس آباد دفتر مرکزی امیرآباد شمالی

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران
 • هواکش بادی عراق

  هواکش بادی عراق

  گزیده فن ایرانیان با مدیریت علی میرزازاده بزرگترین تولید کننده هواکشهای بادی در ایران با بهترین کیفیت دو سر بلبرینگ نوع ورق گالوانیزه ارسال به تمام نقاط کشور و کشورهای آسیای میانه کشور های حاشیه خلیج فارس عراق کویت امارات قطر عربستان مصر لیبی آفریقا کاربرد هواکش بادی مناسب جهت تهویه هوای سالنهای صنعتی انبار ها دامداریها مرغداریها مجتمعهای تجاری بیمارستاها و مسکونی ...... با اهداف مختلفی تستفاده میشود و هوای تازه را وارد محیط کار جهت کنترل رطوبت و ایجاد جریان واینکه بو و هوای نا مطبوع را خارج میگند و با ورود هوای پاک در محیط باعث تضمین سلامت و محیط میشود هواکش بادی گزیده فن ایرانیان بدون نیاز به انرژی الکتریکی و... گزیده فن ایرانیان سایزهای هواکش بادی از 10سانتیمتر الی 100سانتیمتر بنا به در خواست مشتریان محترم میباشد

  سیستم‌های تهویه مطبوع تهران