فلومتر چیست و انواع آن کدام است؟

ورود ابزارهای جدید به بازار موجب شده است تا در بسیاری از موارد، کارها سریع‌تر و دقیق‌تر پیش رود. یکی از ابزارهای موجود که کارایی بسیار زیادی نیز در عرصه صنعت دارد، فلومتر یا دبی سنج می‌باشد. این حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه‌گیری می‌کند. این وسیله در صنایعی همچون پتروشیمی که میزان عبور سیالی مانند نفت و گاز بسیار مهم است، کاربرد دارد.
اغلب کارشناسان پس از اندازه‌گیری دما، مهم‌ترین کمیت اندازه‌گیری در صنایع مختلف را فلو یا جریان سیال می‌دانند. به همین دلیل آشنایی با ابزاری مانند فلوسنج تا حد زیادی می‌تواند شما را در صنعتی که به آن اشتغال دارید، یاری کند. انتخاب ابزار مناسب برای هر نوع کاربردی، نیاز به دانش و اطلاعات در آن زمینه دارد. دانستن انواع ابزارها و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه‌گیری از جمله قیمت، دقت، هزینه تعمیر و کالیبراسیون و سازگاری عملکرد دبی سنج با شرایط تولید باید مدنظر قرار گیرد.

انواع فلومتر یا دبی سنج

این ابزار دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

فلومتر کانال باز

این محصول، همان‌گونه که از نام آن مشخص است مربوط به اندازه‌گیری جریان کانال‌ها و مسیرهایی است که دارای سطح آزاد و بدون سرپوش هستند می‌باشد. در فضاهای بدون سرپوش و قرار داشتن در فضای باز و رو به جو از این محصول استفاده می‌شود. از جمله این فضاها می‌توان به جریان‌های موجود در کانال‌ها یا خطوط لوله خروجی مانند تخلیه و فاضلاب که در کانال یا مسیراند اشاره کرد.

فلومتر در کانال بسته یا لوله

این محصول زمانی کاربرد دارد که اختلاف فشار در لوله موجود باشد. جریان لوله‌های تأمین آب یا لوله‌های حرارت مرکزی نمونه‌های معمولی هستند. فلو و جریان به طور عمده وابسته به تفاوت فشار بین انتها، فاصله بین انتها، مساحت کانال و خواص هیدرولیکی لوله موانع و محدودیت‌هایی مثل خم شدن و شکل لوله است.

دبی سنج الکترومغناطیسی

این ابزار به کمک اندازه‌گیری تغییرات شار مغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می‌تواند مقدار فلو را با دقت مناسبی اندازه‌گیری کند. به دلیل مکانیزم این نوع از ابزار، باید آب یا سیال عبوری خواص الکتریکی و رسانایی تا اندازه‌ای داشته باشد، در غیر این صورت اندازه‌گیری با اخلال مواجه می‌شود. فلومترهای الکترومغناطیسی معمولاً در دماهای حداکثر 80 درجه کار می‌کنند.

دبی سنج آلتراسونیک

این ابزار در حوزه گسترده‌ای از سیالات اعم از گازها و مایعات کاربرد دارد. استفاده از روش‌های آلتراسونیک بسیار کاربرد داشته و در بیشتر تجهیزات اندازه‌گیری ابزار دقیق مخصوصاً نمونه‌های غیر تماسی استفاده می‌شوند. در انتخاب این ابزار باید به رنج اندازه‌گیری فلو، فشار خط، نحوه نصب، پرتابل یا ثابت بودن دستگاه، وجود ذرات ناخالص در دستگاه و چگالی یا ویسکوزیته سیال توجه نمایید.

دبی سنج ورتکس

این ابزار با مکانیزمی بر اساس اندازه‌گیری نوسانات ایجادشده در پشت یک مانع در سیال کار می‌کند. کاربرد این محصول بیشتر در حوزه صنایع برای اندازه‌گیری مایعات، گازها و بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبی سنج کوریالیس

این نوع ابزار می‌تواند با اندازه‌گیری نیروی ناشی از شتاب و ناشی از جرم هنگامی که در حال حرکت به سمت مرکز چرخش است، مقدار فلوی جرمی سیالات مختلف را اندازه‌گیری نماید.

دبی سنج توربینی

این نوع ابزار دارای مکانیزمی ساده بوده و از یک توربین با پره‌های مشخص تشکیل‌شده است. برای انتخاب این فلومتر باید رنج فلو، چگالی سیال، ماهیت سیال از لحاظ خورندگی، نحوه اتصال، فشار کاری سیال، نوع کانکشن و شرایط دمایی سیال را مورد توجه قرار داد.
 


۱۳ مهر ۱۳۹۸


محصولات مشابه
 • فروش محصولات میتوتویو ژاپن - مهندسی مهر

  فروش محصولات میتوتویو ژاپن - مهندسی مهر

  شرکت مهندسی مهر وارد کننده اصلی تجهیزات اندازه گیری دقیق برند میتوتویو ژاپن در ایران می باشد . محصولات فوق شامل موارد ذیل می باشد: انواع کولیس - انواع میکرومتر - انواع گیج بلوک (راپورتر) - انواع زبری سنج - لوازم جانبی ارتفاع سنج - انواع ارتفاع سنج و ماکروهایت و میکروهایت - لوازم جانبی ارتفاع سنج - کولیس پایه دار- انواع ساعت اندازه گیری - انواع زاویه سنج - انواع بور گیج و ... برند میتوتویو ژاپن رتبه اول جهانی در زمینه ابزار آلات اندازه گیری ابعادی می باشد و این سازنده هیچگونه نماینده رسمی در ایران ندارد ، این شرکت عاملیت پخش محصولات اصلی این برند در ایران می باشد. برخی از مشتریان شرکت مهندسی مهر: ایران خودرو سایپا ساپکو رنو پارس گروه مپنا کرمان موتور سازه گستر سایپا هپکو نیرو محرکه گروه صنعتی روستا و... آدرس و شماره تلفن های دفتر مرکزی : دفتر مرکزی : تهران ، کیلومتر 14 جاده مخصوص کرج ، بعد از چهار راه ایران خودرو، خیابان احد، کوچه رجایی غربی ، پلاک 54 ، ساختمان مهندسی مهر تلفن : 3-44782171 داخلی 200 فکس : 44792668-021 ایمیل : شرکت مهندسی مهر: info@mehr-eng.com دپارتمان فروش: sales@mehr-eng.com آزمایشگاه: laboratory@mehr-eng.com دپارتمان خدمات پس از فروش: salessupport@mehr-eng.com دپارتمان بازرگانی خارجی: commercial@mehr-eng.com کارشناس فروش : اعظم امیدی

  ابزار و یراق تهران
 • فروش ویژه آجر نسوز سری A42

  فروش ویژه آجر نسوز سری A42

  با سلام واحد تولیدی آجر و متریال های نسوز گروه صنعتی و معدنی #مهراد_صنعت_سیناد تولید و فروش آجر های نسوز استاندارد NF1 و NF2 و konik با تحمل حرارتی 1250 درجه با قیمت بسیار مناسب درب کارخانه و انبار تهران کاربرد تیپ های ارائه شده برای اجرای دیوار و کف کوره ها سقف کوره های تونلی ریلی و دوار تحمل دمایی تا 1250 درجه سانتی گراد و نقطه ذوب 2100 درجه دارای ضمانت شرکتی و گارانتی 1 ساله روی فاکتور قیمت به کیلوگرم محاسبه و ارائه می‌شود انبار تهران موجود و آماده ارسال می باشد. بدون نوبت خرید خود را ثبت کنید و کالای با کیفیت بالا خرید کنید.

  ابزار و یراق آذربایجان غربی
 • اره آتشی شاهین صنعت

  اره آتشی شاهین صنعت

  تولید کننده و فروشنده مستقیم و بی واسطه اره آتشی تک فاز شاهین صنعت شامل دینام 3 اسب چین و قدرت موتور 3000 دور میباشد. اره آتشی سه فاز شاهین صنعت شامل دینام 10 اسب چین و قدرت موتور 3000 دور میباشد. اره آتشی سه فاز شاهین صنعت شامل دینام 10 اسب موتوژن و قدرت موتور 3000 دور میباشد. اره آتشی سه فاز شاهین صنعت شامل دینام 15 اسب موتوژن و قدرت موتور 3000 دور میباشد. اره آتشی سه فاز شاهین صنعت شامل دینام 20 اسب موتوژن و قدرت موتور 3000 دور میباشد. اره آتشی سه فاز شاهین صنعت دارای تابلو برق محافظ الکترو موتور و بدون تابلو برق محافظ الکترو موتور میباشد. اره آتشی شاهین صنعت دارای دو سال ضمانت مکانیکی دستگاه و ده سال خدمات پس از فروش میباشد. اره آتشی تک فاز شاهین صنعت باید برای برش تیغ اره 3 میل استفاده کرد. اره آتشی سه فاز شاهین صنعت باید برای برش تیغ اره 4 میل و 5 میل استفاده کرد. ارسال به تمام نقاط ایران 09124439656 09197074325

  ابزار و یراق تهران
 • لوله و ورق آتشخوار عاشری

  لوله و ورق آتشخوار عاشری

  فروشگاه ایران دمیر عاملیت و حق العمل کاری فروش لوله و ورقهای اتشخوار ساخت کشور های چین و اکراین در ایران نماینده فروش بازرگانان انواع لوله های صنعتی و آتشخوار

  ابزار و یراق تهران