فلومتر چیست و انواع آن کدام است؟

ورود ابزارهای جدید به بازار موجب شده است تا در بسیاری از موارد، کارها سریع‌تر و دقیق‌تر پیش رود. یکی از ابزارهای موجود که کارایی بسیار زیادی نیز در عرصه صنعت دارد، فلومتر یا دبی سنج می‌باشد. این حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه‌گیری می‌کند. این وسیله در صنایعی همچون پتروشیمی که میزان عبور سیالی مانند نفت و گاز بسیار مهم است، کاربرد دارد.
اغلب کارشناسان پس از اندازه‌گیری دما، مهم‌ترین کمیت اندازه‌گیری در صنایع مختلف را فلو یا جریان سیال می‌دانند. به همین دلیل آشنایی با ابزاری مانند فلوسنج تا حد زیادی می‌تواند شما را در صنعتی که به آن اشتغال دارید، یاری کند. انتخاب ابزار مناسب برای هر نوع کاربردی، نیاز به دانش و اطلاعات در آن زمینه دارد. دانستن انواع ابزارها و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه‌گیری از جمله قیمت، دقت، هزینه تعمیر و کالیبراسیون و سازگاری عملکرد دبی سنج با شرایط تولید باید مدنظر قرار گیرد.

انواع فلومتر یا دبی سنج

این ابزار دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

فلومتر کانال باز

این محصول، همان‌گونه که از نام آن مشخص است مربوط به اندازه‌گیری جریان کانال‌ها و مسیرهایی است که دارای سطح آزاد و بدون سرپوش هستند می‌باشد. در فضاهای بدون سرپوش و قرار داشتن در فضای باز و رو به جو از این محصول استفاده می‌شود. از جمله این فضاها می‌توان به جریان‌های موجود در کانال‌ها یا خطوط لوله خروجی مانند تخلیه و فاضلاب که در کانال یا مسیراند اشاره کرد.

فلومتر در کانال بسته یا لوله

این محصول زمانی کاربرد دارد که اختلاف فشار در لوله موجود باشد. جریان لوله‌های تأمین آب یا لوله‌های حرارت مرکزی نمونه‌های معمولی هستند. فلو و جریان به طور عمده وابسته به تفاوت فشار بین انتها، فاصله بین انتها، مساحت کانال و خواص هیدرولیکی لوله موانع و محدودیت‌هایی مثل خم شدن و شکل لوله است.

دبی سنج الکترومغناطیسی

این ابزار به کمک اندازه‌گیری تغییرات شار مغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می‌تواند مقدار فلو را با دقت مناسبی اندازه‌گیری کند. به دلیل مکانیزم این نوع از ابزار، باید آب یا سیال عبوری خواص الکتریکی و رسانایی تا اندازه‌ای داشته باشد، در غیر این صورت اندازه‌گیری با اخلال مواجه می‌شود. فلومترهای الکترومغناطیسی معمولاً در دماهای حداکثر 80 درجه کار می‌کنند.

دبی سنج آلتراسونیک

این ابزار در حوزه گسترده‌ای از سیالات اعم از گازها و مایعات کاربرد دارد. استفاده از روش‌های آلتراسونیک بسیار کاربرد داشته و در بیشتر تجهیزات اندازه‌گیری ابزار دقیق مخصوصاً نمونه‌های غیر تماسی استفاده می‌شوند. در انتخاب این ابزار باید به رنج اندازه‌گیری فلو، فشار خط، نحوه نصب، پرتابل یا ثابت بودن دستگاه، وجود ذرات ناخالص در دستگاه و چگالی یا ویسکوزیته سیال توجه نمایید.

دبی سنج ورتکس

این ابزار با مکانیزمی بر اساس اندازه‌گیری نوسانات ایجادشده در پشت یک مانع در سیال کار می‌کند. کاربرد این محصول بیشتر در حوزه صنایع برای اندازه‌گیری مایعات، گازها و بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبی سنج کوریالیس

این نوع ابزار می‌تواند با اندازه‌گیری نیروی ناشی از شتاب و ناشی از جرم هنگامی که در حال حرکت به سمت مرکز چرخش است، مقدار فلوی جرمی سیالات مختلف را اندازه‌گیری نماید.

دبی سنج توربینی

این نوع ابزار دارای مکانیزمی ساده بوده و از یک توربین با پره‌های مشخص تشکیل‌شده است. برای انتخاب این فلومتر باید رنج فلو، چگالی سیال، ماهیت سیال از لحاظ خورندگی، نحوه اتصال، فشار کاری سیال، نوع کانکشن و شرایط دمایی سیال را مورد توجه قرار داد.
 
۱۳ مهر ۱۳۹۸


محصولات مشابه
 • سختی سنج رنگ / سختی سنج مدادی / سختی سنج قلمی

  سختی سنج رنگ / سختی سنج مدادی / سختی سنج قلمی

  سختی سنج مدادی جهت تعیین سختی رنگ و انواع پوششها . ساخت شرکتهای اروپایی و چینی سختی سنج مدادی ساخت کمپانی TQC هلند. سختی سنج مدادی ساخت Shanghai Modern چین سختی سنج مدادی ساخت کمپانی Sheen انگلستان سختی سنج مدادی همراه با 16 عدد مداد. سختی سنج قلمی سختی سنج فنری سختی سنج رنگ سختی سنج پاندولی سختی سنج کونیگ سختی سنج پرسوز

  ابزار و یراق البرز
 • میله مگنت، آهنربا میله ای ، میله مغناطیسی

  میله مگنت، آهنربا میله ای ، میله مغناطیسی

  یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات مورد استفاده در خط دوغاب و لعاب ، ترپ مغناطیسی دستی است که در مسیر لوله ها به منظور افزایش کیفیت دوغاب و لعاب نصب میگردد. این دستگاه شامل تعدادی میله مغناطیسی با شدت میدان مغناطیسی قوی میباشد و به راحتی ذرات میکرونیزه معلق در مسیر عبوری را جداسازی می نماید. کلیه قسمت های ترپ مغناطیسی از جنس Stainless Steel می باشد و در ظرفیت های مختلف و طبق سفارش مشتری قابل تولید می باشد. * مزایا : ویژگی های این دستگاه نصب و راه اندازی آسان - قیمت ارزان - افزایش کیفیت محصول با حذف ذرات آهنی - کاهش قدرت جذب در مدت زمان کارکرد - بدون نیاز به برق و باطری - شدت میدان مغناطیسی بسیار قوی - قابل طراحی در ظرفیت های مختلف. * کاربرد : صنایع کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتی و مظروف در خطوط دوغاب و لعاب ، صنایع رنگ ، صنایع آب و فاضلاب ، روغن های صنعتی ، پتروشیمی ، نفت و گاز ، صنایع غذایی ، صنایع شیمیایی ، صنایع کاغذ سازی و در مسیر سیستم های هیدرولیک و آب صابون صنایع مختلف.

  ابزار و یراق تهران
 • جک ولولای درب خفاشی انواع خودروها اصل ترکیه

  جک ولولای درب خفاشی انواع خودروها اصل ترکیه

  بارزگانی فایکو110 (عین اللهی ) با سلام؛بازرگانی فایکو 110،اولین وبرترین تهیه وتوزیع کننده درشمالغرب کشور با فعالیت خود در ضمینه: -توزیع انواع تختخوابهای کمجای دیواری وباکس داروانواع ستکاهای فلزی ثابت وجکدارداخل تختخوابی -تهیه وارایه انواع جکهای گازی تختخوابی ؛صنعتی؛خودرویی وسفارشی مشتری با قیمت مناسب وکیفیت بالا. گروه صنعتی فایکو110باکادری مجرب اماده نصب تختخواب های دیواری با کیفیت بالاو با نازل ترین قیمت . ساعت تماس : روز های کاری از ساعت 9 الی 7 شب یکسره سایت فروشگاهی جهت خرید انلاین ***http://faico110.com/ Instagram.com/kamja.takhat http://jak-gazi.blogfa.com/ http://www.faico110.blogfa.com -کیفیت ودوام وقیمت مناسب را با ما تجربه کنید . آدرس: تبریز خیابان آزادی آخر کوی سجادیه جنوبی خیابان مهدیه پ11 (چهار راه ابوریحان ابادانی مسکن بالاتر از دانشگاه زاد خیابان مهدیه پ 11) از تولید به مصرف از کارخنه به خانه 04134770780 09146474591 09147861734

  ابزار و یراق آذربایجان شرقی
 • قلاب اویز لباس و رختکن فلزی

  قلاب اویز لباس و رختکن فلزی

  با سلام قلاب اویز رختکن لباس و لوازم سنگین تمام فلزی در رنگ ها سیاه و طلایی موجود میباشد در صورت نیاز جهت استعلام قیمت تماس بگیرید تعداد موجودی انبار محدود میباشد

  ابزار و یراق آذربایجان شرقی