فلومتر چیست و انواع آن کدام است؟

فلومتر چیست و انواع آن کدام است؟ ورود ابزارهای جدید به بازار موجب شده است تا در بسیاری از موارد، کارها سریع‌تر و دقیق‌تر پیش رود. یکی از ابزارهای موجود که کارایی بسیار زیادی نیز در عرصه صنعت دارد، فلومتر یا دبی سنج می‌باشد. این حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه‌گیری می‌کند. این وسیله در صنایعی همچون پتروشیمی که میزان عبور سیالی مانند نفت و گاز بسیار مهم است، کاربرد دارد.
اغلب کارشناسان پس از اندازه‌گیری دما، مهم‌ترین کمیت اندازه‌گیری در صنایع مختلف را فلو یا جریان سیال می‌دانند. به همین دلیل آشنایی با ابزاری مانند فلوسنج تا حد زیادی می‌تواند شما را در صنعتی که به آن اشتغال دارید، یاری کند. انتخاب ابزار مناسب برای هر نوع کاربردی، نیاز به دانش و اطلاعات در آن زمینه دارد. دانستن انواع ابزارها و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه‌گیری از جمله قیمت، دقت، هزینه تعمیر و کالیبراسیون و سازگاری عملکرد دبی سنج با شرایط تولید باید مدنظر قرار گیرد.

انواع فلومتر یا دبی سنج

این ابزار دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

فلومتر کانال باز

این محصول، همان‌گونه که از نام آن مشخص است مربوط به اندازه‌گیری جریان کانال‌ها و مسیرهایی است که دارای سطح آزاد و بدون سرپوش هستند می‌باشد. در فضاهای بدون سرپوش و قرار داشتن در فضای باز و رو به جو از این محصول استفاده می‌شود. از جمله این فضاها می‌توان به جریان‌های موجود در کانال‌ها یا خطوط لوله خروجی مانند تخلیه و فاضلاب که در کانال یا مسیراند اشاره کرد.

فلومتر در کانال بسته یا لوله

این محصول زمانی کاربرد دارد که اختلاف فشار در لوله موجود باشد. جریان لوله‌های تأمین آب یا لوله‌های حرارت مرکزی نمونه‌های معمولی هستند. فلو و جریان به طور عمده وابسته به تفاوت فشار بین انتها، فاصله بین انتها، مساحت کانال و خواص هیدرولیکی لوله موانع و محدودیت‌هایی مثل خم شدن و شکل لوله است.

دبی سنج الکترومغناطیسی

این ابزار به کمک اندازه‌گیری تغییرات شار مغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می‌تواند مقدار فلو را با دقت مناسبی اندازه‌گیری کند. به دلیل مکانیزم این نوع از ابزار، باید آب یا سیال عبوری خواص الکتریکی و رسانایی تا اندازه‌ای داشته باشد، در غیر این صورت اندازه‌گیری با اخلال مواجه می‌شود. فلومترهای الکترومغناطیسی معمولاً در دماهای حداکثر 80 درجه کار می‌کنند.

دبی سنج آلتراسونیک

این ابزار در حوزه گسترده‌ای از سیالات اعم از گازها و مایعات کاربرد دارد. استفاده از روش‌های آلتراسونیک بسیار کاربرد داشته و در بیشتر تجهیزات اندازه‌گیری ابزار دقیق مخصوصاً نمونه‌های غیر تماسی استفاده می‌شوند. در انتخاب این ابزار باید به رنج اندازه‌گیری فلو، فشار خط، نحوه نصب، پرتابل یا ثابت بودن دستگاه، وجود ذرات ناخالص در دستگاه و چگالی یا ویسکوزیته سیال توجه نمایید.

دبی سنج ورتکس

این ابزار با مکانیزمی بر اساس اندازه‌گیری نوسانات ایجادشده در پشت یک مانع در سیال کار می‌کند. کاربرد این محصول بیشتر در حوزه صنایع برای اندازه‌گیری مایعات، گازها و بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبی سنج کوریالیس

این نوع ابزار می‌تواند با اندازه‌گیری نیروی ناشی از شتاب و ناشی از جرم هنگامی که در حال حرکت به سمت مرکز چرخش است، مقدار فلوی جرمی سیالات مختلف را اندازه‌گیری نماید.

دبی سنج توربینی

این نوع ابزار دارای مکانیزمی ساده بوده و از یک توربین با پره‌های مشخص تشکیل‌شده است. برای انتخاب این فلومتر باید رنج فلو، چگالی سیال، ماهیت سیال از لحاظ خورندگی، نحوه اتصال، فشار کاری سیال، نوع کانکشن و شرایط دمایی سیال را مورد توجه قرار داد.
 
1398/7/13
اطلاعات تماس
ناممسلم مرادی
استاناصفهان


محصولات مشابه
 • انواع فلومترو ترانسمیتر فشار

  انواع فلومترو ترانسمیتر فشار

  دفتر فروش TAC, دارای نمایندگی انحصاری و رسمی محصولات BASS Instruments ترکیه در ایران؛با فعالیت در زمینه انواع سنسورهای فشار-گیجهای فشار-فلومترها-فلوترنسمیترها-سنسورهای سطح مخازن-سنسورهای هیدرواستاتیکی-سنسورهای اولتراسونیک و .... دارنده جامع ترین پکیج از تجهیزات ابزار دقیق و اتوماسیون میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید.

  ابزار دقیق و اتوماسیون آذربایجان شرقی
 • فلومتر الکترومغناطیسی

  فلومتر الکترومغناطیسی

  تجهیزات ابزار دقیق و کنترل دارنده نمایندگی انحصاری محصولات BASS Instruments ترکیه با فروش گسترده فلومترهای مغناطیسی : ------------------------------------------------------------------------------------------------- فلومترهای مغناطیسی (کنتورهای هوشمند) جهت استفاده برای هدایت مایعات در تمامی حوزه ها بالاخص در حوزه شرکتهای کلر و آب و فاضلاب -------------------------------------------------------------------------------------------------- جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کاتالوگ و دیتا شیت تماس حاصل نمایید.

  ابزار دقیق و اتوماسیون آذربایجان شرقی