فلومتر چیست و انواع آن کدام است؟

ورود ابزارهای جدید به بازار موجب شده است تا در بسیاری از موارد، کارها سریع‌تر و دقیق‌تر پیش رود. یکی از ابزارهای موجود که کارایی بسیار زیادی نیز در عرصه صنعت دارد، فلومتر یا دبی سنج می‌باشد. این حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه‌گیری می‌کند. این وسیله در صنایعی همچون پتروشیمی که میزان عبور سیالی مانند نفت و گاز بسیار مهم است، کاربرد دارد.
اغلب کارشناسان پس از اندازه‌گیری دما، مهم‌ترین کمیت اندازه‌گیری در صنایع مختلف را فلو یا جریان سیال می‌دانند. به همین دلیل آشنایی با ابزاری مانند فلوسنج تا حد زیادی می‌تواند شما را در صنعتی که به آن اشتغال دارید، یاری کند. انتخاب ابزار مناسب برای هر نوع کاربردی، نیاز به دانش و اطلاعات در آن زمینه دارد. دانستن انواع ابزارها و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه‌گیری از جمله قیمت، دقت، هزینه تعمیر و کالیبراسیون و سازگاری عملکرد دبی سنج با شرایط تولید باید مدنظر قرار گیرد.

انواع فلومتر یا دبی سنج

این ابزار دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

فلومتر کانال باز

این محصول، همان‌گونه که از نام آن مشخص است مربوط به اندازه‌گیری جریان کانال‌ها و مسیرهایی است که دارای سطح آزاد و بدون سرپوش هستند می‌باشد. در فضاهای بدون سرپوش و قرار داشتن در فضای باز و رو به جو از این محصول استفاده می‌شود. از جمله این فضاها می‌توان به جریان‌های موجود در کانال‌ها یا خطوط لوله خروجی مانند تخلیه و فاضلاب که در کانال یا مسیراند اشاره کرد.

فلومتر در کانال بسته یا لوله

این محصول زمانی کاربرد دارد که اختلاف فشار در لوله موجود باشد. جریان لوله‌های تأمین آب یا لوله‌های حرارت مرکزی نمونه‌های معمولی هستند. فلو و جریان به طور عمده وابسته به تفاوت فشار بین انتها، فاصله بین انتها، مساحت کانال و خواص هیدرولیکی لوله موانع و محدودیت‌هایی مثل خم شدن و شکل لوله است.

دبی سنج الکترومغناطیسی

این ابزار به کمک اندازه‌گیری تغییرات شار مغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می‌تواند مقدار فلو را با دقت مناسبی اندازه‌گیری کند. به دلیل مکانیزم این نوع از ابزار، باید آب یا سیال عبوری خواص الکتریکی و رسانایی تا اندازه‌ای داشته باشد، در غیر این صورت اندازه‌گیری با اخلال مواجه می‌شود. فلومترهای الکترومغناطیسی معمولاً در دماهای حداکثر 80 درجه کار می‌کنند.

دبی سنج آلتراسونیک

این ابزار در حوزه گسترده‌ای از سیالات اعم از گازها و مایعات کاربرد دارد. استفاده از روش‌های آلتراسونیک بسیار کاربرد داشته و در بیشتر تجهیزات اندازه‌گیری ابزار دقیق مخصوصاً نمونه‌های غیر تماسی استفاده می‌شوند. در انتخاب این ابزار باید به رنج اندازه‌گیری فلو، فشار خط، نحوه نصب، پرتابل یا ثابت بودن دستگاه، وجود ذرات ناخالص در دستگاه و چگالی یا ویسکوزیته سیال توجه نمایید.

دبی سنج ورتکس

این ابزار با مکانیزمی بر اساس اندازه‌گیری نوسانات ایجادشده در پشت یک مانع در سیال کار می‌کند. کاربرد این محصول بیشتر در حوزه صنایع برای اندازه‌گیری مایعات، گازها و بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبی سنج کوریالیس

این نوع ابزار می‌تواند با اندازه‌گیری نیروی ناشی از شتاب و ناشی از جرم هنگامی که در حال حرکت به سمت مرکز چرخش است، مقدار فلوی جرمی سیالات مختلف را اندازه‌گیری نماید.

دبی سنج توربینی

این نوع ابزار دارای مکانیزمی ساده بوده و از یک توربین با پره‌های مشخص تشکیل‌شده است. برای انتخاب این فلومتر باید رنج فلو، چگالی سیال، ماهیت سیال از لحاظ خورندگی، نحوه اتصال، فشار کاری سیال، نوع کانکشن و شرایط دمایی سیال را مورد توجه قرار داد.
 
۱۳ مهر ۱۳۹۸


محصولات مشابه
 • زانو رده 40

  زانو رده 40

  زانو جوشی استیل یا زانویی لب جوش استیل ، زانویی فولادی است که توسط پرس سرد ایجاد می شود. شکل اتصال آن به طور جوش مستقیم به لوله است. زانویی لب جوش به طور عمده برای با فشار و دمای بالاتر نسبت به زانو 4 چهار اینچ جوشی استیل 304 رده 40 زانو جوشی استیل یا زانویی لب جوش استیل ، زانویی فولادی است که توسط پرس سرد ایجاد می شود. شکل اتصال آن به طور جوش مستقیم به لوله است. زانویی لب جوش به طور عمده برای فشار و دمای بالاتر نسبت به انواع دیگر اتصال مورد استفاده قرار می گیرد. زانویی لوله ای استیل زانویی لوله ای استیل ، بخش مهمی در یک سیستم لوله کشی برای تغییر جهت جریان سیال است. زانویی برای اتصال دو لوله با همان قطر اسمی میباشد . زانو رده 40 می تواند از زاویه جهت ، نوع اتصال، طول و شعاع ، مواد متغیر باشد. همانطور که می دانیم ، با توجه به مسیر مایع خطوط لوله، زانویی را می توان به درجه های مختلف تقسیم کرد ، مانند 45 درجه ، 90 درجه ، 180 درجه ، که شایع ترین 45 درجه است. همچنین برای برخی از خطوط لوله ویژه 60 درجه و 120 درجه وجود دارد. اتصالات زانو استیل جوشی در تاسیسات استیل یک کارخانجات جهت تغییر مسیر یک لوله کشی از زانو ها و تقسیم جریان از توسط سه راهی ها استفاده میشود . در صنایع غذایی کلا از اتصالات و لوله استیل های مخصوص صنایع غذایی استفاده میشود . متریال های مختلفی را ما از سری 300 و 400 داریم . زانو استیل صنایع غذایی و کلیه لوله و اتصالات صنایع غذایی از متریال 304 و 316 تولید و توضیع میشود. انواع زانو رده 40 استیل شامل: زانو استی 45 درجه زانو استیل 90 درجه کاربرد زانو استیل تغییر مسیر جریان مایع و گاز به صورت 45 درجه تغییر مسیر جریان با زاویه 90 درجه استفاده از زانورده 40 صنایع غذایی در ورودی و خروجی مخازن استفاده در ورودی و خروجی های رادیاتور استفاده برای بهینه سازی کردن سایر اتصالات استیل انواع زانو 45 درجه و 90 درجه استنلس استیل ، با توجه به نوع محیط و زاویه تغییر جهت جریان این زانو ها هر کدام در یک شرایط بکار میروند . ضخامت دیواره های زانو استیل نیز بر اساس میزان فشار تعیین میگردد. ویژگیهای ساختاری زانو استیل زانو استیل های صنایع غذایی از متریال استنلس استیل 304 و 316 تولید میشود . از استنلس استیل در محیطهایی استفاده میشود که اکسیداسیون های مقطی و طولانی مدت وجود داشته باشد ، که موجب زنگ آهن و فرسایش متریال های دیگر میشود . در این بین استنلس استیل میتواند در برابر این اکسایش ها کاملا مقاوم باشد . حال درصد بالای کروم و نیکل موجود در زانو استیل صنایع غذایی میتواند در برابر عوامل زیر نیاز باشد. محیط های با رطوبت بالا شرایط دمایی بالای محیط مایعات اسیدی و خورنده محیطهای بهداشتی ، لبنی و دارویی

  ابزار و یراق تهران
 • دستگاه اندازه گیری ویدئویی easson

  دستگاه اندازه گیری ویدئویی easson

  شرکت مهندسی مهر (مقیاس همیشه ردیاب) با بیش از 25 سال تجربه در زمینه دستگاه های اندازه گیری دقیق و کالیبراسیون و همچنین نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش شرکت های Arcs تایوان، Easson چین، Carmar تایوان، Tesa سوئیس، و ... در ایران در زمینه دستگاه های اندازه گیری دو بعدی، وی ام ام، وی ام اس می باشد. این شرکت آمادگی خود را جهت ارائه خدمات کالیبراسیون، بروز رسانی و ارتقاء دستگاه های اندازه گیری VMM و VMS در تمامی شهر های ایران اعلام مینماید. جهت بهره مند شدن از خدمات مشاوره رایگان در حوزه های ابعادی و آزمون مواد که شامل کلیه دستگاه های اندازه گیری ابعادی و سختی سنجی می باشد، این مجموعه آماده ارائه مشاوره فنی بر مبنای نیاز کلیه مشتریان در محل Show Room شرکت مهندسی مهر است. لذا جهت استفاده از تجربیات کارشناسان مجرب شرکت مهندسی مهر برای حل مشکلات کنترل کیفیت خود این مجموعه اعلام آمادگی می نماید تا با امکانات موجود در شرکت مهر و روی قطعات خود مشتریان راهنمایی های لازم را جهت کنترل قطعات با دستگاه های موجود در دنیا طبق استاندارد های بین المللی ارائه نماید. برخی از مشتریان شرکت مهندسی مهر: کیمیا کاشت اطباء آوا پزشک کروز دوستان نیک رایزکو بهین کیفیت شمال شمیم پژوهش یاتاقان شهریار دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه باهنر کرمان و... آدرس و شماره تلفن های دفتر مرکزی : دفتر مرکزی : تهران ، کیلومتر 14 جاده مخصوص کرج ، بعد از چهار راه ایران خودرو، خیابان احد، کوچه رجایی غربی ، پلاک 54 ، ساختمان مهندسی مهر تلفن : 3-021/44782171 داخلی 202 فکس : 021/44792668 ایمیل : شرکت مهندسی مهر: info@mehr-eng.com دپارتمان فروش: sales@mehr-eng.com آزمایشگاه: laboratory@mehr-eng.com دپارتمان خدمات پس از فروش: salessupport@mehr-eng.com دپارتمان بازرگانی خارجی: commercial@mehr-eng.com

  ابزار و یراق تهران
 • قیچی اهرمی سیم بکسل بردو دستی ES3

  قیچی اهرمی سیم بکسل بردو دستی ES3 برای برش سیم بکسل ها ظرفیت برش: حداکثر قطر 14 میلیمتر با مقاومت برشی 1800N/mm2 حداکثر قطر 16میلیمتر با مقاومت برشی 750N/mm2 حداکثر قطر 18 میلیمتر با مقاومت برشی 220N/mm2

  ابزار و یراق تهران
 • قیچی جغجغه ای کابل بر SCZ95

  قیچی جغجغه ای کابل بر SCZ95

  قیچی جغجغه ای کابل بر SCZ95 دو دستی برای کابلهای مسی و آلومینیومی تا قطر 95میلیمتر

  ابزار و یراق تهران