مقالات مرتبط

دستگاه حکاکی فلزات (دستگاه های ضربه ای ،سوزنی ،کوبشی)

دستگاه حکاکی فلزات (دستگاه های ضربه ای ،سوزنی ،کوبشی) در این سلسله  نوشته به ترتیب  بیشتر به معرفی ساختار و اجزای اصلی خود دستگاه ها ( بسته به نوع ماشین حکاک) میپردازیم .
مقاله شماره۱ :  حک ضربه ای ، کوبشی ، سوزنی   ( Indent Marking )
 
این مدل از دستگاه ها در انواع مدل های گوناگون بسته بهنوع عملکرد طراحی و ساخته می شوند . اما  میتوان آن را به دو دسته کلی ۱- دستگاه حکاکی ثابت ۲- دستگاه حکاکی پرتابل تقسیم نمود . که در ادامه هر دو را بطور مجزا مورد بررسی قرار میدهیم.

دستگاه حکاکی ثابت 

 
استراکچر مکانیکی دستگاه حکاکیضربه ای (کوبشی، سوزنی)در حالت ثابت دارای یک کفی ( قالبا چدنی،) و یک ستونی میباشد .که اسلاید دستگاه بر روی آن سوار میشود .
اندازه کفی بسته به سایز دستگاه حکاکی و محدوده کار کرد آن میباشد. و وزن آن بسته به کارگیر ستون و کاربری دستگاه طراحی میگردد. با توجه به نوع سلیقه طراح، کفی دارای شیارهای T  خورده جهت بستن انواع فیکسچر و قید و قطعات  میباشد.
بر روی کفی دستگاه یک ستوناز جنس ( آهن ، آلومینیوم ) قرار میگیرد که ارتفاع کارگیر دستگاه را مشخص میکند . خود ستونی بر چند قسم طراحی می گردد. که پر کاربرد ترین آنها :1.پایه دریلی 2. لوله با دنده شانه ایی 3. شفت پارالل 4. ستونی با ساختار لینیر گاید( ریل و کابین )
ستون دستگاه حکاکی از ارکان مهم آن به حساب می آیید و استحکام و دقت آن بسار مهم می باشد .
روشهایی که بالا اشاره کردیم هر کدام دارای محاسن و معایبی است اما زمانی که در مقام مقایسه همه جانبه قرار گیریم .مسلما ستونی با ساختار لینیر گاید ( ریل و کابین ) شاید یک مقدار هزینه بر باشد اما کیفیت و دقتی بی مانند به دستگاه می بخشد. که همین امر باعث می شود که بهترین نوع آن باشد . این ساختار را با یک پیچ کبریتی ( گام پایین ) ترکیب میکنیم و بالای ستون یک ورنیه دستی و یا موتور برقی جهت بالا و پایین بردن اسلاید قرار میدهیم .
جنس ستون را آهن با ضخامت 8mm  انتخاب کرده شیار ها(محل حرکت اسلاید) و سوراخ کاری  را توسط لیزر ( به واسطه دقت و کیفیت ) برش میدهیم وبعد توسط خم سی ان سی ان را خم کرده و قطعه سر و ته را  جوش میدهیم و با ترکیب با لینر و پیچ و ورنیه مجموعه ستون  یکپارچه و دقیق کامل شده  و آماده نصب بر کفی میباشد .
 
بعد از ستون و کفی به سراغ جزء بعدی میرویم .
 
H  (قطعه اچ) : در واقع اچ رابط بین ستون و اسلاید میباشد . و نقش بسیار حیاتی را در این ترکیب بازی میکند که با توجه به این امر در انتخاب جنس و کیفیت ساخت آن باید حساسیت بخرج داد.
اچ از یکطرف به پیچ کبریتی داخل ستون وصل شده و از طرف دیگر به اسلایدو تکه پشتی قاب متصل میشود . معمولا جنس اچ ازآلومینیوم و شیوه ساخت آن ریخته گیری میباشد. بعد از ریخته گری ، عملیاتماشین کاری ، سوراخ کاری و قلاویز صورت میگیردو اچ اماده نصب میگردد.
 
بعد از اچ به اسلاید می رسیم که اصلی ترین بخش یک دستگاه حکاکی میباشد.
 
اسلاید هر دستگاه مطابق با نوع عملکرد دستگاه طراحی میشود . در مواردی اسلاید جهت دستگاه حکاکی عمیق زن ساخته میشود که وزن و نوع آن را متفاوت از بقیه میکند و یا اسلاید را بصورت کلاف تعبیه کرد که مناسب سیستم بوش محور هستند که نسل قدیمی حکاک ها را تشکیل میدهد . و یا بصورت یک قطعه ریخته گری شده یک پارچه که مناسب سیستم های لینیر گایدمیباشد و .... که هر کدام دارای محاسن و معایب خاص خود میباشند .اما امروزه سیستم ریخته گری قطعه یکپارچه سریع تر ،دقیق تر واستیبل تر و مجموعا با کیفیت تر میباشد . که این نوع اسلاید به شرح توضیح داده میشود.
در واقع اسلاید اصلی ترین بخش یک ماشین حکاک میباشد که تمامی قطعات داخل هد مکانیکی بر روی ان سوار میشود. دقت در تولید و مونتاژ قطعات بر روی آن منتج به دقت دستگاه میشود.
اسلاید می بایست سبک ،مقاوم و به دلیل ماشین کاری جای قطعات و مونتاژ قطعات باید ارگونومیک طراحی شود .
معمولا اسلاید را از جنس آلومینیوم و به شیوه ریخته گیری میسازنداما در نمونه های چنی و برند های متفرقهاز تسمه آلومنیوم بسیار ضعیفجهت ساخت اسلاید استفاده میشود ، شاید این کار باعث کاهش هزینه اولیه گردداما طول عمر و کیفیت کارکرد دستگاه را تحت تاثیر منفی قرار میدهد .
بر روی اسلاید جای ریل ها ،موتورها، هرزگرد تسمه ودنده تایم هاشیر برقی و ... توسط فرز سی ان سی ماشین کاری شده و بعد از ان قطعات بر روی اسلاید مونتاژمی شوند .
<دقت ماشین کاری به ویژه محل لینیر ها (ریل ها) از اهمیت بالایی برخوردار است >
 
مونتاژ قطعات بر اسلاید : همانطور که در بالا توضیح داده شد قطعات در جای خود بر روی اسلاید سوار میشود.
هر موتور دارای یک دنده تایم و دقیقا مقابل ان در انتهای اسلاید یک یک دنده هرزگرد قرار میگیرد. که تسمه که وظیفه انتقال نیرو را دارد بر روی آن قرار میگیردد. و این امر برای هر دو محوریکسان است .
بعد ازنصب موتورها ، ریلهای دستگاه را بر سر جای خود نصب می کنیم و کابین مخصوص آن را سوار می شود .حال محور X  دستگاه تکمیل شده و دقیقا به همین ترتیب محور Y  را بر روی ان سوار میکنیم و در نهایت اسلاید با بستن شیر برقی و میکرو سوییچ و ... تکمیل میشود و این مجمعه قابلیت نصب بر روی مجمعه ستون کفی و اچ را دارا میباشد.
 
قاب دستگاه ظاهر و ویترین کار است که بسته به سلیقه و شرایط تیراژ تولید از متریال های مختف از جمله آهن، الومنیوم،استیل ، فایبرگلاس و ... و به روشهای ورق کاری، قالب، وکیوم فرمینگ و... ساخته میشود .
جهت تسهیل در امور تعمیراتقاب دستگاه را بصورت 2 تکه با پشت جدا شونده بهترین گزینه میباشد .
ابتدا ورق پشتی را به اچ وصل می کنیم و بعد اسلاید را به اچ مونتاژمی کنیم.
در این مرحله تقریبا استراکچر اصلی مکانیکی شکل گرفته و اجزا اصلی و نحوه مونتاژ آن توضیح داده شده است .
بعد از نصب اتصالات پنوماتیکی و کانکتور های برقیو سیم کشی با بستن رویه قاب ،دستگاه حکاکی ثابت با سیستم لینیر گایید و تسمه تایمبه اتملم رسیده است .
 
در رابطه با سیستم پرتابل هم اگر بخش ستون و کفی دستگاه ثابت را حذف کنیم و یک محور Z  و پایه U  شکل را به ان اضافه کنیم تمامی اصول کار بر همین اساس می باشد .
 
 
تهیه و تنظیم : نیما غفاری
1398/2/22
اطلاعات تماس
نامنیما غفاری
تلفن۰۲۶-۳×××۱۰۱۸
همراه۰۹۱۲×××۹۰۰۳
وبسایت
استانتهران
آدرسکیلومتر ۲۴ جاده مخصوص تهران کرج جنب بانک سپه


دیگر محصولات
 • حک فلز / دستگاه حکاکی کوبشی / حکاکی تگ کابل / شایا حک

  حک فلز / دستگاه حکاکی کوبشی / حکاکی تگ کابل / شایا حک

  دستگاه حکاکی کوبشی تگ کابل بدون نیاز به کامپیوتر دستگاه I-1710 بدون نیاز به کامپیوتر بسیار سریع و با کیفیت با هزینه خرید پایین نسبت به بقیه روش ها و تعمیرات و نگهداری آسان در بخش نفت ، گاز ، پتروشیمی به ویژه جهت حکاکی تگ کابل مورد استفاده قرار می گیرد. از دلایل منحصر به فرد بودن آن این است که ( با توجه به اینکه در این صنف فایل ها بر اساس شیت اکسل طراحی می شود ) قابلیت حک فایل اکسل را بدون کامپیوتر دارا میباشد. که باعث افزایش سرعت ، کاهش خطای اپراتوری ، چکینگ و کنترل بیشتر اپراتور و کاهش وخرابی ها شده است وتوانایی حک تگ کابل را به صورت سه شیفت و 24 ساعته دارا میباشد. این دستگاه را میتوان با فیکسپر ساده دستی ، نیمه اتومات پنوماتیک و سیستم حک تمام اتوماتیک هماهنگ کرد. مفتخریم که بیش از ده ها دستگاه در این صنف به مناطق عسلویه ، کنگان ، جم ، ماهشهر ، آبادان ، اراک ، بندرعباس و ... به انواع پتروشیمی ها و پیمانکاران به فروش رساندیم و نزد این عزیزان سربلند بوده ایم . جهت کسب اطلاعات بیشتر و دستیابی به جداول ، فیلم ها و عکس ها به سایت www.shayahak.com ویا با مشاوران تخصصی حکاکی ما تماس حاصل فرمایید.

  ماشین‌آلات تهران
 • دستگاه حکاکی پرتابل بدون نیاز به کامپیوتر

  دستگاه حکاکی پرتابل بدون نیاز به کامپیوتر

  دستگاه حکاکی پرتابل بدون نیاز به کامپیوتر نقشه این دستگاه مطابق پرتابل های اروپایی روز دنیا می باشد که دارای دو دسته یکی از پشت ( دسته تفنگی ) و یک دسته از روی دستگاه می باشد که امکان حمل و نقل و کاربری اپراتور و فیکس دستگاه را بسیار ساده می کند. پایه دستگاه دارای لوله گیر تا قطر 4 اینچ ( که مطابق سفارش افزایش می یابد ) جهت فیکس انواع شافت و لوله می باشد . پایه L نگهدارنده این دستگاه نیز دارای طراحی به روز می باشد که علاوه بر محور Z دقیق ، تنظیم ارتقاع را به سادگی می توان انجام داد. دستگاه حکاکی پرتابل دسته تفنگی دستگاهی با استراکچر بسیار قوی که توانایی حک های بسیار ظریف و سبک تا بسیار خشن و عمیق را دارا می باشد. و بدون نیاز به کامپیوتر تمامی عملیات حک را انجام میدهد . انواع حک ظریف و کم عمق تا اجناس سخت با عمق بالا از جمله حک شاسی خودرو های سنگین ، حکاکی اتاق ، حک انواع موتور ، انواع ولو و حکاکی شیر آلات صنعتی ، حکاکی فلنج و لوله و ... این دستگاه بدون نیاز به کامپیوتر و دارای ورودی های کیبورد ( تایپ مستقیم ) SD CARD ( فایل های جانبی اکسل ، کورل و نرم افزار مخصوص دستگاه ) بارکدخوان RS ، USB پرینتری و پورت RS232 میباشد. و قابلیت حک تمامی متون ، اعداد و حروف ، سریال و تاریخ تولید ، لوگو و آرم ، تمامی فایل های ورودی اتوکد و کورل و فایل اکسل بدون نیاز به کامپیوتر را انجام می دهد. دستگاه دارای 18 ماه گارانتی واقعی تعویض و 5 سال خدمات پس از فروش کاربری بسیار آسان و تعمیرات و نگهداری ساده. قابل استفاده در صنایع خودرو سازی ، قطعات خودرو ، قطعات صنعتی ، نفت، گاز ، پتروشیمی ، صنایع نظامی و دفاعی ، متالوژی و ریخته گری ، صنعت آسانسور ، سازه فلزی و سوله سازی . جهت کسب اطلاعات بیشتر و دستیابی به جداول ، فیلم ها و عکس ها به سایت www.shayahak.com ویا با مشاوران تخصصی حکاکی ما تماس حاصل فرمایید. شماره های تماس : 02636121018 و 026361210908 و 09128799003

  ماشین سازی تهران
 • حکاکی روی فلزات / دستگاه حکاکی بی صدا (اسکرایب ) / حک فلز / شایا حک

  حکاکی روی فلزات / دستگاه حکاکی بی صدا (اسکرایب ) / حک فلز / شایا حک

  دستگاه حکاکی اسکرایب خراشی ، بی صدا بدون نیاز به کامپیوتر این دستگاه یکی از مدرن ترین روش های حکاکی به شمار می رود با توجه به حک پیوسته و بسیار زیبا و دقیق و بدون صدای آن مورد وتجه بسیاری از خودرو سازان بین المللی و اخیرا خودرو سازان داخلی قرار گرفته است این دستگاه مشکل ایجاد آلودگی صوتی در خط اتاق سازی ها را از بین برده و با توجه به فیکسینگ سخت تر آن کار کپی و تقلب در شماره شاسی و موتور را سخت تر می کند.در این روش سوزن در گوشت کار فرو رفته و در اثر فشار و کشش در سطح قطعه خراشی عمیق ایجاد میکند نتیجتا یک حک بسیار زیبا و یک دست را بدون آلودگی صوتی به ما میدهد. از نوع پرتابل آن در حکاکی اتاق و شاسی خودرو و موتور و ... و از دستگاه ثابت آن در حک پلاک و قطعات استفاده می شود. SCR-170 وSCR-130-P بدون نیاز به کامپیوتر تمامی عملیات حکاکی اعم از حک انواع متون ، اعداد و حروف، سریال نامبر ، تاریخ تولید ، آرم ولوگوو فایل اکسل و ... را انجام میدهد . . جهت کسب اطلاعات بیشتر و دستیابی به جداول ، فیلم ها و عکس ها به سایت www.shayahak.com ویا با مشاوران تخصصی حکاکی ما تماس حاصل فرمایید. شماره های تماس : 02636121018 و 02636120908 و 09128799003

  ماشین سازی تهران
 • دستگاه حک عمیق زن مخصوص سوله سازی و سازه های فلزی

  این دستگاه با توجه به نیاز بخش سازه های فلزی و گریتینگ طراحی و تولید گردیده است . با توجه به نیاز ایجاد عمق بین 1 تا 2.5 میلیمتر بر روی پلاک ها و بدنه از جنس ST-52 و ST-37 نیازمند دستگاهی هستیم که هم توان ایجاد عمق را داشته باشد هم تیراژی بوده و در کار با فشار بالاو محیط خشن همچون سازه های فلزی و گریتینگ به راحتی دوام آورد. وجه تمایز این مدل دستگاه حکاکی با سایر دستگاه های حکاکی مشابه : 1- اولین و تنها دستگاه دارای دو ستون در ایران می باشد که میز کار قطعه از سه جهت آزاد است . 2- دارای اسلاید مخصوص عمیق زن با لینیر گاید دوبل ( دو ریل ) 3- دارای کفی چدنی مخصوص دو ستون 4- قلم بسیار قوی با استهلاک مخصوص سازه های فلزی و گریتینگ 5- حکاکی بدون نیاز به کامپیوتر و قابلیت استفاده از فایل اکسل جهت حکاکی . جهت کسب اطلاعات بیشتر و دستیابی به جداول ، فیلم ها و عکس ها به سایت www.shayahak.com ویا با مشاوران تخصصی حکاکی ما تماس حاصل فرمایید. 09128799003-02636121018

  ماشین سازی تهران


محصولات مشابه
 • فروش دستگاه لیزر برش و حکاکی غیر فلز اتوفوکوس

  فروش دستگاه لیزر برش و حکاکی غیر فلز اتوفوکوس

  آرسس لیزر وارد کننده ی انواع دستگاه های لیزر صنعتی با مجوز انرژی اتمی و پروانه واردات فروش دستگاه های حکاکی و برش غیر فلزات ( co2 ) در ابعاد 60*90 و 130*90 و 140*90 ( نماینده ی رسمی گلوری در ایران ) فروش ویژه دستگاه لیزر 130*90 : * میز برقی ( آسانسوری ) * اتو فوکوس * تیوپ رسی 10 هزار ساعته 120 وات w4 * سیستم مکانیکال ریل و غلطک * کنترلر RDC6332G با قابلیت حافظه داخلی و کنترل WIFI *** 1 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش *** نصب و آموزش رایگان توسط مهندسین فنی مجرب **** کارشناس فروش : سحر آرانی 09199551616 ****

  ماشین‌آلات تهران
 • فروش لیزر حکاکی و برش چرم

  فروش لیزر حکاکی و برش چرم

  نماینده رسمی دستگاه گلوری تنها دستگاه کاملا وارداتی در ایران برش و حکاکی غیر فلزات ( چرم - چوب - ام دی اف - پلکسی - پارچه - مولتی استایل- کنف - کاغذ - مقوا و ...) حکاکی شیشه و سنگ و آینه با بهترین کیفیت ابعاد 60*90 و 140*90 و 160*100 سیستم مکانیکال غلطکی ( به شرط بالاترین سرعت و بهترین کیفیت حک ) مادر برد 6445 ( جدیدترین مدل ) تیوب رسی سری w با طول عمر 10 هزار ساعت مکنده 750 چیلر s&a 5000 دستگاه دارای 1 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش میباشد مدیر فروش : سحر آرانی 09199551616

  ماشین‌آلات تهران
 • پرشین صنعت اولین وتنهاتولید کننده دستگاه حکاکی درایران

  پرشین صنعت اولین وتنهاتولید کننده دستگاه حکاکی درایران

  حک الکترو شیمیایی فلزات - مارک زنی روی فلزات با دستگاه حکاکی این دستگاه برای حک الکترو شیمیایی بسیار سریع و ظریف بر روی مواد مختلف و به خصوص فلزات به کار می رود. این دستگاه کاربردهای متعددی دارد. اما کاربردهای آن را به طور کلی می توان شامل دو گروه دانست که عبارتند از کاربرد در خط تولید برای مارک زنی و حکاکی قطعات و کاربرد خدماتی (انجام کارهای سفارشی). این دستگاه می تواند بدون استفاده از مواد اضافی، بر روی انواع فلزات و آلیاژهای آن ها عمل حکاکی را انجام دهد. ظرافت این دستگاه در حدی است که با استفاده از آن می توان عکس افراد یا مناظر را نیز روی سطح حکاکی نمود. توانائی های دستگاه این دستگاه توانائی مارک زنی بصورت طرح مشکی، طرح سفید و حکاکی طرح عمیق را دارا میباشد. منظور از ایجاد طرح مشکی یعنی اکسید نمودن مولکولهای سطحی فلز (اکسیداسیون). منظور از ایجاد طرح سفید یعنی برداشت یک لایه بسیار نازک از سطح فلز از یک میکرون تا صد میکرون( احیا )و نمایان شدن رنگ فلز پایه. کسری وزن هنگام مارک زنی روی فلزات گرانبها مانند طلا ونقره، بسته به مقدار عمق طرح است. مثلا تا عمق پنج میکرون، کسری وزن بسیار نا محسوس و قابل اغماض است گرچه مقدار کسر شده در ظرف محلول جمع و قابل بازیافت میباشد. ماندگاری طرح با ایجاد عمق به اندازه پنج میکرون، حداقل بیست سال است. این دستگاه فقط روی قطعات فلزی ( رسانای جریان الکتریسیته) میتوانند مارک زنی نمایند. از این دستگاه جهت حکاکی و مارک زنی طلا-نقره-استیل-آلومینیوم-مس و فولاد می توان استفاده کرد. با این دستگاه، یک اپراتور در یک شیفت کاری 8 ساعته میتواند حداقل دو هزار قطعه را با کیفیت عالی مارک زنی نماید. هزینه نگهداری این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه حکاکی لیزری تقریبا صفر است. هر شابلون ارائه شده به همراه دستگاه، بطور متوسط، میتواند تا سه هزار بار مورد استفاده قرار گیرد. اگر به عنوان مثال یک طرح پنجاه بار در یک شابلون 25×35 سانتی متر مربع تکثیر شده است. و با هر شابلون بتوان حداقل سه هزار قطعه را مارک زنی نمود پس در مجموع با یک شابلون 25×35 سانتی متر مربع میتوان یکصد و پنجاه هزار قطعه را مارک زنی کرد.) هزینه ایجاد یک مارک به ابعاد تقریبی 5×5 سانتیمتر مربع، تقریبا بیست ریال برآورد شده است. مزایا جهت کار با دستگاه، نیازی به آشنائی با سیستمهای نرم افزاری و برنامه نویسی ندارید. هزینه نگهداری این نوع دستگاه ها تقریبا صفر است. از لحاظ ابعادی و مکانیکی، هیچ آسیبی به قطعات نمی رساند. امکان حکاکی روی قطعات با سختی بسیار بالا (ترد و شکننده) را دارد. برای مارک زنی روی قطعات بزرگ و دارای اشکال هندسی نا منظم هیچ محدودیتی ندارد. قیمت این نوع دستگاه ها بسیار پائین تر از دستگاه های لیزری و سی . ان . سی می باشد. با برق تک فاز کار می کند. هزینه مصرف انرژی بسیار پائین است. خدمات پس از فروش به موقع دارند. از لحاظ حجمی، جای بسیار کمتری را اشغال می کنند. کار با این دستگاه ها دستی می باشد. حکاکی هر نوع طرح و یا نوشته، مستلزم ساخت شابلون می باشد.

  ابزار و یراق تهران
 • تامین قطعات و خدمات ماشین آلات برش و فرم دهی فلزات

  تامین قطعات و خدمات ماشین آلات برش و فرم دهی فلزات

  تامین قطعات یدكی دستگاههای گیوتین ، پرس برك ، پانچ ، نورد ، رول فرم اعم از : تیغه ، سنبه و ماتریس پرس برك ، سنبه و ماتریس پانچ ،‌انواع قالب ها و... ارائه خدمات تعمیری اعم از : تعمیر و بازسازی انواع ماشین آلات برش و فرم دهی فلزات ساخت و تعمیر جك ساخت و تعمیر تابلو برق جهت دریافت اطلاعات بیشتر : www.passparts.com تلفن تماس:02155490207-8 موبایل:09306001621 آدرس:تهران-كارگر جنوبی-بالاتر ازمیدان قزوین-روبروی خیابان آقابالازاده-پ 643-645-صنایع ماشین سازی پایابرش

  صنعتی تهران