پرلیت چیست- فولاد های پرلیتی-انواع پرلیت-فولاد یوتیکتوئید-پرلایت

پرلیت یا پرلایت دارای ساختار دوفازی، لایه ای است که از لایه های متناوب فریت و سمنتیت تشکیل شده است. که در برخی از استیل ها و آهن های ریخته گری اتفاق می افتد. هنگام خنک شدن آهسته از آلیاژ آهن و کربن، پرلیت با یک واکنش یوتکتوئیدی. به عنوان آستنیت خنک شده زیر 727 درجه سانتی گراد (1.341 درجه فارنهایت) (درجه حرارت یوتکتوئید) تشکیل می شود.

در فاز آستنیت تمام کربن موجود به صورت محلول وجود دارد اما هنگامی که شروع به سرد شدن می شود. کربن از حد انحلالیت بیش تر شده و به صورت رسوب سمنتیت خارج می شود. چون که فاز جامد است. این رسوبات در نزدیک ترین فاصله ممکن از ساختار خارج می شوند. که باعث ایجاد ساختار لایه ای سمنتیت و فریت می شود. که پرلیت نامیده میشود. پرلیت یک ریز ساختار است که در بسیاری از نمونه های معمول فولادها رخ می دهد.

 

ترکیب یوتکتوئیدی آستنیت تقریباً دارای 0.77% کربن است. فولاد با محتوای کربن کمتر (فولاد هیپوئکتکتوئید) حاوی نسبت متفاوتی از بلورهای فریت نسبتاً خالص است. که در واکنش یوتکتوئیدی شرکت نمی کنند و نمی توانند به پرلیت تبدیل شوند. به همین ترتیب فولادهایی که میزان کربن بالاتری دارند. (فولادهای هایپر یوتکتویید) قبل از رسیدن به نقطه یوتکتویید، سیمنیت تشکیل می دهند. نسبت فریت و سیمانیت تشکیل شده در بالای نقطه یوتکتویید را می توان از نمودار فازی تعادل آهن/سمنتیت با استفاده از قانون اهرم محاسبه کرد.

از آنجایی که دانسیته فریت و سمنتیت بسیار نزدیک به همدیگر هستند. (به ترتیب 7.78 و 7.7 گرم بر سانتی متر مکعب). درصد حجمی فریت و سمنتیت در ساختمان پرلیت، تقریباً برابر همان درصد وزنی آنهاست.

پرلیت

فولادهای پرلیتی (ترکیب یوتکتوییدی) با ریزساختار نزدیک به پرلیت (ترکیب نزدیک به یوتکتوئید) می توانند به سیمهای نازک کشیده شوند. چنین سیمهایی که اغلب به صورت طناب بسته می شوند. بصورت تجاری به عنوان سیم پیانو، طناب برای پل های تعلیق و همچنین برای تقویت تایر استفاده می شوند. کرنش لگاریتمی بالای 3 منجر به استحکام سیمهای پرلیت می شود. و پرلیت را به یکی از قوی ترین مواد ساختاری فله روی زمین تبدیل می کند.

برخی از سیم های فولادی هایپریوتکتوییدی حتی می توانند حداکثر مقاومت کششی بالاتر از 6GPa را نشان دهند. اگرچه پرلیت در بسیاری از کاربردهای مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد. اما منشأ قدرت فوق العاده آن به خوبی درک نشده است. اخیراً نشان داده شده است که ترسیم سیم سرد نه تنها با پالایش ساختار لاملا، پرلیت را تقویت می کند. بلکه به طور همزمان باعث تجزیه جزئی شیمیایی سیمانیت می شود.

که با افزایش کربن فاز فریت همراه است. با ایجاد تغییر در نقص های مشبک در لامل های فریت، و حتی انتقال ساختاری از بلورین به سیمانیت آمورف. تجزیه ناشی از تغییر شکل و تغییر ریزساختاری سیمنیت با چندین پدیده دیگر مانند توزیع مجدد قوی کربن. و سایر عناصر آلیاژ مانند سیلیکون و منگنز در هر دو فاز سیمانی و فریت ارتباط نزدیکی دارد. تغییر شکل در رابط های فاز به دلیل تغییر در شیب غلظت کربن در رابط ها، و آلیاژ مکانیکی.

پرلیت برای اولین بار توسط هنری کلیفتون سوربی مشخص شد. و در ابتدا با نام سوربیت نامگذاری شد. اما شباهت ریزساختار به nacre و خصوصاً اثر نوری ناشی از مقیاس سازه. باعث شد نام جایگزین محبوبیت بیشتری پیدا کند.

بینایت ساختاری مشابه با لاملهای بسیار کوچکتر از طول موج نور مرئی است و بنابراین فاقد این ظاهر پرلیتی است. با سرمایش سریعتر تهیه می شود. برخلاف پرلیت، که شکل گیری آن شامل انتشار همه اتم ها است. باینیت توسط یک مکانیسم تحول جابجایی رشد می کند. تبدیل پرلیت به آستنیت در دمای بحرانی پایین تر 723C صورت می گیرد. در این دما پرلیت به آستنیت تغییر می کند.

انواع فولادهای پرلیتی

پرلایت در مجموع دارای دو نوع fine pearlite و coarse pearlite می باشد. در هنگام سرد کردن از آستنیت به پرلیت اگر اختلاف دمای محیط با فولاد کم باشد. (در واقع سرعت سرد کردن کم باشد) لایه های سمنتیت و فریت فرصت کافی برای جدا شدن از هم دارند. که باعث ایجاد لایه های بزرگ تر می شود. و coarse pearlite تشکیل می شود. ولی اگر اختلاف دمای محیط با فولاد زیاد باشد. (در واقع سرعت سرد کردن زیاد باشد) لایه های سمنتیت و فریت. فرصت کافی برای جدا شدن از هم را ندارند. که باعث ایجاد لایه های کوچک تر می شود. fine pearlite تشکیل می شود. در مجموع fine pearlite از coarse pearlite سخت تر است.

پرلیت
فولاد یوتیکتوئید

فولاد یوتیکتوئید در اصل می تواند کاملاً به پرلیت تبدیل شود. پرلیت می تواند سخت و قوی باشد اما به خصوص سخت نیست. به دلیل داشتن یک شبکه لایه ای فریت و سیمانیت، می تواند در برابر سایش مقاوم باشد. نمونه هایی از کاربردها شامل ابزار برش، سیمهای با استحکام بالا، چاقو و میخ است.

آستنیت-Austenite-آهن فاز-گاما‌‌-gamma-phase iron (γ-Fe)

آستنیت یا آهن فاز – گاما یک دگر شکلی فلزی. و غیر مغناطیسی از آهن یا محلول جامد از آهن و یک ماده آلیاژی دیگر است. در فولادهای کربنی آستنیت در بالای نقطه یوتکتوئید که دارای دمای 727.5 درجه سانتی گراد است، یافت می شود.

سایر آلیاژهای فولادی دماهای یوتکتوئید متفاوتی دارند. در فولاد زنگ نزن آلوتروپ آستنیت در دمای اتاق وجود دارد. این دگرشکلی به افتخار سر ویلیام کندلر آستن، آستنیت نام گذاری شده است.


۲۱ مرداد ۱۴۰۰


محصولات مشابه
 • پالت فلزی و باکس پالت فلزی

  پالت فلزی و باکس پالت فلزی

  ساخت و تولید پالت فلزی با ابعاد درخواستی با پروفیل قوطی و یا نبشی و ناودانی پالتهای فلزی با قابلیت ساخت در هر سایزی متناسب با کاربرد و محل کاربری آن دارد و قابل ساخت با هر اندازه میباشد این پالتها معمولا با ابعاد 120*100 - 100*100 110*110 - 60 در 90 و غیره تولید میشود ساخت این پالتها معمولاد با قوطی پروفیل - صفحه صاف با ورق و غیره میباشد . باکس پالتهای فلزی نیز به همین ابعاد و در ارتفاع های 1 و 1.5 متری و2 متری تولید میشود و دور بسته و یا دور مش و یا تسمه و قوطی تولید میشود . باکس پالتها در صنایع قطعه سازی - خودرو سازی - شرکتهای مواد غذایی و انبارها - باکس پالتهای سردخانه ای و غیره کاربرد دارند . موارد مختلف را در سایت ما ببینید www.iranpalet.com 09127233491 021-74391909 031-36633988

  آهن آلات و صنایع فلزی تهران
 • گالوانیزه گرم اصفهان

  گالوانیزه گرم اصفهان

  گالوانیزه گرم انواع سازه های فلزی - گالوانیزه گرم انواع لوله - نبشی - سینی کابل - پایه روشنایی - گاردریل - گریتینگ - تیرآهن و ناودانی و انواع سازه های پالایشگاهی و نیروگاهی - سازه های خورشیدی و ..... در ساخت قطعاتی که بایدگالوانیزه گرم شوند باید موارد زیر را رعایت نمود : 1- قطعات باید طوری جوشکاری شوند که راه ورود و خروج مذاب گالوانیزه وجود داشته باشد و تا روی بری کمتری داشته باشند . 2- قوطی و لوله ها و مخازن نیز باید هر دو سر آنها باز باشد و یا از داخل بسته نباشد . 3- قطعات باید عاری از هر گونه پرایمر و رنگ باشد زیرا در صورت داشتن رنگ قطعات گالوانیزه نمیشه و باید قطعات سندبلاست گردد . 4- قطعات زنگ زده مشکلی ندارد و در اسید شویی از بین خواهد رفت و نیازی به سند بلاست ندارد . 5- قطعات بر اساس وزن و مقدار روی بری آن قیمت گذاری میگردد و قطعات با توجه به ضخامت سازه ها بستگی دارد . گالوانیزه گرم مطابق استاندارد ASTM بین المللی اصفهان - کیلومتر 30 جاده اصفهان - تهران 09138333011 رحمان نژاد

  آهن آلات و صنایع فلزی اصفهان
 • هندریل پل و تاج سد

  هندریل پل و تاج سد

  ساخت انواع هندریل های پل و تاج سد گاردریل های لوله ای در طرح ها و مدلهای محتلفی تولید میگردد . برخی از هندریل ها که بسیار مرسوم و متداول میباشد به صورت پایه های دوزنقه ای و لوله های 3 یا 4 اینچ در ضخامتهای مختلف میباشد . که معمولا هر 2 متر یک عدد پایه نصب میشود . ست کامل هندریل های پل یا تاج سد به صورت 6 متری محاسبه میگردد . برخی از هندریل ها به صورت هلالی و یا با طرح های مخالف با نیاز کاربری محل مورد نیاز مورد استفاده قرار میگیرد که میتوانید نمونه های هندریل را در سایت شرکت ملاحظه فرمایید و یا در اینستاگرام شرکت آنها را ملاحظه فرمایید . پایه های هندریل با ضخامت 10 میل و استاندارد وزارت راه تعریف گردیده است ولیکن مشاور و کارفرما با توجه محل مورد نظر و میران خطرات آن میتوانند ضخامت پایه ها را از 6 تا 8 میل نیز تغییر نمایند و لوله ها 3 میل و 4 میل استفاده نمود . www.iranpmg.ir 09138333011 تلفن : 03136633988

  آهن آلات و صنایع فلزی اصفهان
 • خم کاری ورق ضخیم

  خم کاری ورق ضخیم

  شرکت تولیدی، صنعتی حنیف رام اراک نامی آشنا با سابقه ای 40 ساله در صنعت حمل و نقل کشور به عنوان سازنده انواع تریلر، تانکرذخیره و حمل سوخت، کمپرسی، بونکر سیمان، کفی، کمرشکن و همچنین سازنده انواع اسکلت فلزی، پایه چراغ و برج روشنایی، ساخت انواع اسکلت های فلزی، قطعه زنی، برش و خمکاری ورق تا ضخامت 25 میلی متر به طول 6000mm و عرض 1000mm، محور بندی طرح BPW آلمان با ظرفیت 9 الی 20 تن با ابعاد استاندارد و خارج استاندارد و سفارشی، طراحی و ساخت شاسی های خاص با ظرفیت و ابعاد درخواستی دستگاه پس بریک 1800تنی

  آهن آلات و صنایع فلزی مرکزی