اسید فسفریک

اسید فسفریک

اسید فسفریک

فرمول شیمیایی اسید فسفریک : H3PO4
انواع : فسفریک اسید خوراکی ، صنعتی
نام های دیگر : اورتو فسفریک اسید، فسفریک اسید، محلول اسید فسفریک
 
اسید فسفریک در دو گرید صنعتی و خوراکی موجود می باشد.
اسید فسفریک با خلوص 85 درصد به بالا خوراکی و زیر 85 درصد صنعتی محسوب می شود..
اسامی دیگر اسید فسفریک: فسفریک اسید، محلول اسید فسفریک، ارتو فسفریک، اسید فسفریک 85% خوراکی.
شکل ظاهری اسید فسفریک: اسید فسفریک یک اسید با سه پروتون می باشد.
اسید فسفریک یک مایع بی رنگ، روشن، غیر فرار و نسبتا خورنده می باشد.
سالانه در حدود 10 میلیون تن اسید فسفریک، H3PO4،در ایالات متحده تولید می شود. بخش عمده آن (در حدود 80%) برای مصارف کشاورزی بکار می رود، باقی مانده (در حدود 10%) آن به عنوان افزودنی در پاک کننده‌ها، تولید حشره‌کش‌ها و به عنوان افزودنی خوراک دام و مابقی (10%) به صورت خوراکی (نوشابه های گاز دار) استفاده می‌شود. روش تولید صنعتی این اسید از اضافه شدن این ماده به سنگ فسفات ایجاد می‌شود.

کاربرد اسید فسفریک

۱ - صنایع غذایی به صورت گرید خوراکی

اسید فسفریک خوراکی ماده ای بسیار مهم و پر مصرف در تولید برخی مواد خوراکی است. از این اسید به صورت گسترده ای به عنوان یک طعم دهنده در تولید نوشابه های گازدار کولا استفاده می شود.
این ماده  به علت قیمت ارزان آن نسبت به دیگر طعم دهنده ها نظیر زنجبیل و اسید سیتریک دارای اهمیت زیادی در تولید مواد خوراکی است.
بکارگیری این ماده سبب دادن طعم تندی به غذا شده، و از آنجا که ماده شیمیایی با تولید انبوه‌است، با قیمتی ارزان و حجمی فراوان در دسترس می‌باشد.
فسفریک دارای ضرر و زیان خاصی برای بدن انسان نبوده و حتی دارای عنصر فسفر است که اهمیت زیادی برای ساخت و ساز بدن موجودات زنده می باشد.

۲ - مواد شوینده صابونی و غیر صابونی

۳ – تولید مواد تصفیه آب و فاضلاب

۴– تولید پاک کننده های فسفاته صنعتی و تهیه ی نمکهای فسفاته

در تولید پاک‌کننده‌ها اسید فسفریک برای نرم کردن آب به‌کار می‌رود. آب نرم بدون یون‌های کلسیم و منیزیم که آب سخت را تشکیل می‌دهند، اگر از بین نروند تشکیل آب سخت را می‌دهند که این یون‌ها با صابون تشکیل رسوبات غیرقابل حل می‌دهند که سبب لکه به روی لباس‌ها در هنگام شست شو می‌شوند. نمک‌های فسفات از اسید فسفریک به طور وسیع در پاک‌کننده‌ها به عنوان builder به‌کار می‌رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر در مخلوط پاک‌کننده‌های جامد است که سدیم‌تری‌پلی‌فسفات یکی از آن‌هاست. به‌عنوان نرم‌کننده آب، سدیم‌تری‌پلی‌فسفات با کلسیم و منیزیم یوند برقرار می‌کند و تشکیل اجزا محلول را می‌دهد که کمپلکس یا کلیت است. این کمپلکس‌ها از واکنش کلسیم و منیزیم با صابون ممانعت به‌عمل می‌آورند تا رسوب ایجاد نشود.

۵–  در تولید کود مانند کودهای فسفات دار مانند در امونیوم فسفات و ..

۶– پزشکی و دندانپزشکی

از اسید فسفریک در دندانپزشکی و اورتودنسی به‌عنوان عامل آماده سازی (Etching) مینا‌ و عاج دندان جهت تمیز کردن و افزایش اصطکاک سطح دندان استفاده می‌شود. همچنین از اسید فسفریک به‌عنوان کاتالیست در ساخت آسپیرین بخاطر داشتن یون هیدروژن فراوان و آلایندگی کمتر در مقایسه با اسید کلریدریک و سولفوریک استفاده می‌شود. اسید فسفریک با فرمول H3PO4 به عنوان اورتوفسفریک اسید در پزشکی شناخته می‌شود و نمک ان اورتوفسفات است که یکی از درمان‌های اصلی در انواعی از سنگ‌های کلیوی است که در تیپ III نوع جذبی هیپرکلسیوری، به دلیل نشت فسفات از کلیه، دیده می‌شود.

۷– زدودن زنگ آهن

از اسید فسفریک می‌توان مستقیماً برای زدودن زنگ آهن (اکسید آهن III) از ابزارهای آهنی یا فولادی و تبدیل آهن به فسفاتهای محلول در آب استفاده نمود. پس از زدودن زنگ آهن فسفات آهن تولید شده تبدیل به ترکیب فسفات آهن سیاه شده که خود به عنوان عامل جلوگیری از خوردگی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اسید فسفریک به عنوان کاتالیزور در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.

۸– کشاورزی

بیشتر اسید فسفریک در تولید کود به‌کار می‌رود. فسفر یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان محسوب می‌شود. فسفاتهای آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم برای بیشتر واکنش‌هایی که در سلول‌های زنده اتفاق می‌افتند را مهیا می‌کنند؛ بنابراین خاکهای غنی با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را بالا می‌برند. افزایش غلظت فسفات در سطح آبها همچنین رشد گیاهان آبزی را بالا می‌برد. اضافات کودهای شیمیایی می‌توانند باعث تحریک رشد گیاهان در آب‌های دریاچه‌ها و آب‌های جاری بشوند. آب فاضلاب‌ها که شامل فسفات است می‌تواند تأثیر یکسانی داشته باشد. دریاچه‌ها که از مواد مغذی غنی هستند از افزایش سرعت انباشتگی (Eutrophication) (خوراک آبی) تلف می‌شوند. وقتی گیاهان آبزی با این شرایط مغزی بودن محیط رشد می‌کنند پس از مدتی خواهند مرد. حال این گیاهان مرده برای تجزیه اکسیژن حل شده در آب را مصرف می‌کنند. این مصرف سطح اکسیژن حل شده را کاهش می‌دهد تا نقطه‌ای که برای حمایت حیوانات آبزی کافی نیست. برای کاهش تهدید Eutrophication دریاچه بسیاری از مناطق دارند فسفات‌ها را از پاک‌کننده‌ها حذف می‌کنند. در بعضی از موارد فسفاتها جای خودشان را با کربنات‌ها عوض می‌کنند. به عبارت دیگر پاک‌کنندهای جدید به گونه‌ای تهیه می‌شوند که با کلسیم (II) و منیزیم (II) یونهای سخت آب واکنش ندهند.

۹– صنعت آبکاری

نگهداری و مصرف اسید فسفریک

اسید فسفریک در صورت تماس با پوست  باعث قرمز شدن و درد و تاول پوست می شود.
تماس با چشم باعث قرمزی، درد، کدر شدن میدان دید و سوختگی شدید و عمیق می شود.
گوارشی: سوزش، گیجی، تنگی تنفس، زخم گلو، بی هوشی و ضعف می شود.
نباید با فلزات، آلدئیه ها، سیانیدها، مرگاپتان ها، سولنیدها تماس داشته باشد.

دلیل استفاده از این ماده در نوشیدنی ها و سایر مواد غذایی چیست؟

تولید کنندگان در صنایع غذایی از این محصول برای بهبود طعم و حفظ تازگی محصولات خود به وفور استفاده می نمایند. نوشیدنی ها اغلب میزان اسیدیته ی خود را از این ماده به دست می آورند. با ایجاد طعم ترش و تند در نوشیدنی ها توسط این محصول می توان از احتمال بالای رشد کپک ها و قارچ ها در محلول های قندی و شیرین نوشابه ها جلوگیری نمود.
محصول فوق حاوی عنصری به نام فسفر است که به طور طبیعی نیز در بدن یافت می شود. این عنصر همراه با کلسیم برای سلامت و تقویت استخوان و دندان ها لازم و ضروری است. علاوه بر این عنصرP می تواند موجب حفظ و تقویت انرژی بدن شود و به ماهیچه ها در بازیابی عملکرد خود بعد از انجام کار های سنگین کمک نماید. همچنین در رشد و نمو ی افراد و تولید DNA و RNA نمی توان نقش فسفر را ندیده گرفت.

روش‌های تولید اسید فسفریک در صنعت

الف) روش تر( Wet Process)
در این روش اسید فسفریک در اثر اضافه کردن سولفوریک اسید به فسفات کلسیم به‌دست می‌آید.
در این روش کانی‌های فسفات را با سولفوریک اسید ترکیب می‌کنند، علاوه بر تولید فسفریک اسید و برخی فسفات‌ها که ترکیبات اصلی هستند، سایر ترکیبات (CACO3CAF2)هم تولید می‌شوند، از طرف دیگر واکنش‌هایی که در آن با از بین رفتن سولفوریک اسید، ترکیباتی تولید می‌شود که از نظر تجاری کم اهمیت هستند( واکنش‌های پارازیتی)، یون‌های مزاحمی تولید شده و باعث آلودگی مخلوط‌ها می‌شوند.

ب) روش حرارتی خشک(Thermal process )
این روش شامل احتراق فسفر و هیدراسیون  P4O10 می‌باشد. مخلوط فسفر مایع و هوا به محفظه احتراق که شبیه برج است تزریق شده و با انجام واکنش اکسیداسیون فسفر، تولید می‌شود. جنس محفظه احتراق نوعی فولاد مخصوص است که با  H3PO4 غیرفعال شده ‌است. P4O10 به‌دست آمده را در برج بعدی هیدراته می‌کنند و بخارات باقی‌مانده P4O10  را واحد شست‌شو به اسید فسفریک رقیق تبدیل کرده و به‌عنوان افشان در پایین آوردن دمای برج اول استفاده می‌شود.
 
 
 
 

1398/11/29
جویشگر


محصولات مشابه
 • تولید اسید فسفریک خوراکی

  تولید اسید فسفریک خوراکی

  اسید فسفریک به دو طریق خشک و تر تولید میشود از طریق خشک یا حرارتی اسید فسفریک خالص گرید غذایی تولید میشود ولی هزینه تولید بالا میذود و لذا قیمت تمام شده محصول هم بالا میرود راه دیگر تولید اسید فسفریک گرید غذایی از طریق حذف نا خالصیهای اسید فسفریک صنعتی ونهایتا تغلیظ آن میباشد و این روش در اکثر کشورهای دنیا مرسوم وبیشترین میزان تولید گرید خوراکی اسید فسفریک ازین طریق تولید میگردد شرکت فرایند واژگان کار افتخار میکندبرای اولین بار با ارائه دانش فنی و اجرای فرآیند فوق در افزایش تولید این محصول پر مصرف با سرمایه گذاران محترم همکاری لازم را داشته باشد اسیدفسفریک در صنایع غذایی و دارویی کاربردهای فراوانی دارد،اما اسید فسفریک تهیه شده به روش فرآیند تر ،که معمولترین روش تولید آن درجهان است ناخالصیهای زیادی دارد . به همین دلیل برای تولید اسید فسفریک خوراکی باید آن را خالص کرد 1-خالص سازی اسید فسفریک خوراکی از یونهای سمی وفلزات سنگینتر اهمیت ویژه ای دارد. برای خالص سازی باید مراحل لخته سازی،شفاف سازی،رنگ بری،رسوب گیری باسولفات ، صاف کردن های های پی در پی ، استخراج باحلال و مبادله یون انجام شود 2- دراین پروسه در لخته سازی از پلی اکریل اسیدها و رزینهای پلی اکریلو نیتریل و برای شفاف سازی از روش برینش استفاده میشود برای رنگبری کربن فعال و برای رسوب دادن فلزات ارسنیک،آهن وآلومینیم به ترتیب مس بصورت ارسنید مس وبرای حذف فلور با افزایش نمکهای سدیم وپتاسیم در محلول وحذف سولفات به کمک نمک باریم انجام میشود و در استخراج باحلال گزینشی ا،تری نرمال بوتیل فسفات استفاده میشود telgram t.me/farayandvajegan instagram farayandvajekar

  متفرقه اصفهان
 • هیدروکسی پروپیل متیل سلولز HPMC

  هیدروکسی پروپیل متیل سلولز HPMC

  HPMC برای چسب های ساختمانی ساخت کشور چین موجود می باشد برای اطلاع از قیمت تماس حاصل فرمایید شرکت پایا شیمی وارد کننده و تامین کننده مواد اولیه شیمیایی و آزمایشگاهی به شرح زیر : تیلوز - hpmc - پلی نفتالین سولفونات - لیگنوسولفونات کلسیم - لیگنوسولفونات سدیم - پلی کربوکسیلات پودری - دی فومر - RDP - فرمات کلسیم - اسید فسفریک و ...

  مواد شیمیایی تهران
 • فروش اسید نیتریک دارویی و صنعتی

  فروش اسید نیتریک دارویی و صنعتی

  اسپوتا شیمی با 12 سال سابقه در امر تولید و واردات مواد اولیه صنایع شمیایی در حال فعالیت است اسید نیتریک یا جوهر شوره محلول غلیظ ان 68 درصد و به رنگ زرد کمرنگ است در دو گرید دارویی و صنعتی است که نوع صنعتی اسید نیتریک عمدتا در صنایع کشاورزی کاربرد دارد و همچنین در صنایع غذایی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها مورد استفاده قرار میگیرد و استخراج طلا و نوع دارویی ان در دااروسازی کاربرد دارد و... تضمین کیفیت و قیمت مناسب و رقابتی تحویل تهران و زنجان جهت سفارش این محصول با کارشناسان ما در ارتباط باشید

  سم و کود تهران
 • واردات اسید فسفریک 85% خوراکی

  واردات اسید فسفریک 85% خوراکی

  اسید فسفریک گرید خوراکی یک اسید با خلوص 85% می باشد. این ماده به عنوان طعم ترش و یا ماده مخمر در محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین مصرف اسید فسفریک خوراکی در تولید انواع روغن های خوراکی و نوشیدنی های گازدار می باشد. هم چنین از این محصول در ساخت انواع کود استفاده می شود. شرکت رسام گستر راویس بزرگترین وارد کننده اسید فسفریک برند FIC در ایران می باشد. این محصول در بسته بندی های 35 کیلوگرمی در تهران آماده ارسال برای مشتریان می باشد. محصول: اسید فسفریک بسته بندی: گالن 35 کیلویی برند :برند FIC ساخت: کشور چین

  مواد شیمیایی تهران