معرفی انواع پمپ هیدرولیک

امروزه با توجه به رشد سریع صنعت و تأثیر سیستم‌های هیدرولیکی در آن، نیاز به پمپ‌های هیدرولیکی با فشار‌های متفاوت بیشتر از قبل در صنعت احساس می‌شود. بنابراین در این مقاله در سایت جویشگر می‌خواهیم با معرفی انواع پمپ‌های هیدرولیکی و شناخت پمپ هیدرولیک پایی این ساخته‌ی دست بشر را بهتر بشناسیم.

پمپ هیدرولیکی چیست و روش کار آن چگونه است؟

پمپ به نوعی قلب سیستم هیدرولیک محسوب می‌شود که انرژی مکانیکی تولید شده توسط موتورهای الکتریکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می‌کند. می‌توان گفت پمپ در حلقه‌ای هیدرولیکی انرژی سیال را افزایش می‌دهد تا در زمان مناسب این انرژی را به کار تبدیل نماید.
فشار اتمسفر ناشی از خلأ نسبی باعث می‌شود تا اجزای مکانیکی پمپ، سیال را به طرف مجرای ورودی کشانده و سپس به‌وسیله پمپ به سمت قسمت‌های مختلف سیستم هیدرولیک برود. درنهایت عملگرهای سیستم از جمله سیلندر و موتور، قدرت هیدرولیکی پمپ را به انرژی مکانیکی خروجی تبدیل می‌کنند.

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ‌های هیدرولیک بر اساس سامانه‌ای که در آن قرار دارند به دو دسته‌ی جابجایی مثبت و جابجایی غیرمثبت تقسیم بندی می‌شوند.

جابجایی مثبت

در این گونه پمپ‌ها، حفره‌ای به طور ناگهانی باز می‌شود و مکشی در آن ایجاد شده که فشار هوا، سیال هیدرولیک را به داخل حفره می‌کشاند. سپس حفره بسته شده و سیال در دهانه‌ی خروجی گیر افتاده تا با ورود سیال جدید از دهانه‌ی ورودی دوباره شارژ شود و این سیکل مدام تکرار می‌گردد.این پمپ‌ها با توجه به سازوکاری که دارند قطعات آن آب‌بندی شده هستند و احتمال نشتی سیال در فشارهای پایین کم است. هرچند که در فشارهای زیاد این نشتی گاهی رخ می‌دهد. پمپ‌های با جابجایی مثبت دارای سه نوع اصلی: چرخ‌دنده‌ای، پیستونی و پره‌ای هستند.

چرخ‌دنده‌ای :شامل یک چرخ‌دنده‌ی محرک خارجی است که درون یک چرخ‌دنده‌ی داخلی قرار گرفته‌است و با چرخیدن آن‌ها مکش رخ می‌دهد و سیال وارد پمپ می‌شود.
پیستونی : این پمپ‌ها دارای سامانه‌ی سیلندر-پیستون هستند که با حرکت پیستون مکش ایجاد شده و در جلوی آن سیال وارد پمپ می‌شود.
پره‌ای: از دو قسمت بدنه و روتور تشکیل می‌شود که پره‌ها در قسمت روتور قرار دارند. همچنین روتور به شفت متصل است و با آن می‌چرخد که درنتیجه پره‌ها با نیروی گریز از مرکز به بدنه می‌چسبند. فضای خالی بین پره و بدنه باعث ایجاد مکش شده و سیال به ورودی پمپ هدایت می‌شود و سپس پره‌ها سیال را به سمت خروجی می‌رانند.

جابجایی غیرمثبت

این پمپ‌ها یک پروانه دارند که با چرخش سریع آن، سیال را به سمت دهانه‌ی خروجی می‌کشاند و چون به‌طور خودکار نمی‌توانند پمپاژ کنند مکشی در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. قطعات این‌گونه از پمپ‌ها برخلاف پمپ‌های جابجایی مثبت آب‌بندی نشده‌اند و در فشارهای بالا نشتی زیادی دارند.

پمپ هیدرولیک پایی و دستی

پمپ‌های هیدرولیک دستی و پایی از دسته‌‌ی جابجایی مثبت هستند که اکثراً ساخت کشور ژاپن می‌باشند. این پمپ‌ها به دلیل وزن کم قابلیت جابجایی بالایی دارند. همچنین عدم نیاز به برق از دیگر مزیت‌های پمپ‌های هیدرولیک پایی و دستی است. این پمپ‌ها به علت هزینه‌ی کمتری که نسبت به پمپ‌های هیدرولیک برقی دارند، نزد مشتریان و کاربران سیستم‌های هیدرولیکی بسیار محبوب‌ترند و همچنین پمپ‌های آلومینیومی نیز کمک ویژه‌ای به این پمپ‌ها در جهت کاهش وزن کرده‌اند.


۲۰ مهر ۱۳۹۸


محصولات مشابه
 • فروش ویژه شیرهای سه راهه و پروانه‌ای پنوال و ولوس

  فروش ویژه شیرهای سه راهه و پروانه‌ای پنوال و ولوس

  شیر سه راهه(three way valve) چیست؟ کاربرد این نوع شیر ها در کنترل کردن درجه حرارت سیال خروجی از شیر سه راهه مخلوط کننده است . این شیر همواره دو راه را به هم مرتبط می کند و می تواند در یک مسیر اصلی نصب شود و طرف سوم آن به یک انشعاب وصل گردد و توسط آن می توان میزان عبور آب به انشعاب را تنظیم کرد . شیرهای سه راهه در سیستم های کنترل تهویه مطبوع و سیستم های کنترل صنعتی به منظور کنترل دبی (میزان گذر) سیال که می تواند آب ، بخار ، روغن داغ و … می باشد. در نهایت موجب کنترل دما ، رطوبت ، فشار و … در کل و یا بخشی از سیستم ها می شود ، به کار گرفته می شوند. طرز کار تمام شیرهای سه راهه اعم از پلاستیک ، نوریل یا برنج یکسان است. از این نوع شیر در لوله کشی استخر ، جکوزی ،فیلتر ، تغذیه شونده و گرم کن استفاده می شود . ویژگی ها و موارد به کارگیری شیرهای سه راهه •  کاربردهای مخلوط کردن/جداسازی •  ظرفیت جریان بالا •  قابلیت محدوده پذیری گسترده •  در دسترس بودن در صورت تقاضا •  کاربرد در صنعت نساجی •  سیالات گرمازا •  کاربرد در داروسازی •  پایین تنه سنگین و دسته صیقلی شیر پروانه‌ ای چیست؟ انواع مختلفی از شیرها یا همان ولو ها در کنترل جریان وجود دارد. از شیر آلات صنعتی به دلایل مختلفی مانند حمل مواد سیال، کنترل فشار، محدودیت‌ های لوله‌ کشی و حمل مواد محتوی جامدات استفاده می‌شود. از بین انواع شیرها، شیر پروانه‌ ای به دلایل مختلفی از جمله برخی از موارد ذکر شده در بالا، به‌ عنوان یک شیر کنترل استفاده می‌شود. شیر های پروانه ای یکی از مفید ترین شیر هایی هستند که یک سیستم لوله‌ کشی می‌تواند داشته باشد. این شیرها به اپراتور توانایی شروع، متوقف یا حتی محدود کردن جریان آب را در یک سیستم می‌دهند. این موضوع زمانی به چشم می‌­آید و مفید واقع می‌­شود که سیستم نیاز به تعمیرات، تمیز کردن یا تغییراتی داشته باشد و شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که هیچ مایعی وارد لوله ­ها نمی‌شود. علی رغم اینکه نام این محصول را شیر پروانه‌ ای گذاشته‌اند، اما این شیر واقعاً شبیه پروانه نیست. نام «پروانه» از این حقیقت ناشی می‌شود که دیسک یا به‌ اصطلاح «بال‌ ها» در اطراف یک محور مرکزی حرکت می‌کنند و به‌ نوعی مانند بدن یک پروانه عمل می‌کند. شیر های پروانه‌ ای شیرهای چهار زمانه هستند، به این معنی که با ۹۰ درجه چرخش کاملاً باز و کاملاً بسته می‌شوند. شیر های پروانه‌ ای بزرگ معمولاً به‌ اصطلاح مجهز به گیربکس هستند که در آن دستگیره دستی توسط چرخ‌ دنده‌ ها به بدنه وصل می‌شود. این کار عملکرد شیر را روان­ تر و ساده ­تر می‌کند، اما سرعت عملکرد شیر را کاهش می‌دهد. شرکت پنوال به عنوان نماینده رسمی برندهای پنوال و ولوس تمامی محصولات خود را با ارائه ضمانت نامه و قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می‌‎دهد. اگر قصد سفارش انواع شیرهای سه راهه و پروانه‌ای را دارید، کافی است با شماره‌هایی که در کادر زیر درج شده است با ما تماس بگیرید.

  هیدرولیک و پنوماتیک تهران
 • جک پنوماتیک فستو DWB-50-50-Y-AB (جک صنعت خودروسازی)

  جک پنوماتیک فستو DWB-50-50-Y-AB (جک صنعت خودروسازی)

  جک پنوماتیک فستو DWB-50-50-Y-AB با کد فنی 549707 این نوع جک های پنوماتیک برای صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد این جک برای بستن قطعات در طول فرآیند جوشکاری استفاده می شود. استاندارد آسیایی خودرو برای تولید بدنه خودرو درزگیر میله ای برای محافظت در برابر پاشش جوشکاری دارد. کورس جک پنوماتیک 50MM قطر پیستون پنوماتیک 50MM سایز رزوه شفت M16x1,5 فشار کاری 1 بار تا 10 بار دمای کاری :10- درجه سانتی گراد تا 60 درجه سانتی گراد قابلیت نصب سنسور بررسی مشخصات، لیست قیمت و خرید جک پنوماتیک فستو DWB-50-50-Y-AB با کد فنی 549707 با قیمت مناسب در فروشگاه انلاین آراد صنعت. ارسال به سراسر کشور، خرید بدون واسطه

  هیدرولیک و پنوماتیک تهران
 • اورینگ:وایتون_NBR_FKM_FPM

  اورینگ:وایتون_NBR_FKM_FPM

  اورینگ: وایتون_سیلیکون_NBR_FPM_FKM_EPDM_PTFE متری و جعبه ای اورینگهای آلمانی_ایرانی_چینی_تایوانی_انگلیسی چرخش صنعت به بعنوان یکی از بزرگترین عرضه کننده های انواع اورینگ وایتون VITON در حال حاضر آماده عرضه و فروش مدل ها و سایز های مختلف اورینگ وایتون می باشد. حتما تا به حال واشرهای پلاستیکی راه دیده‌ و مقداری از کاربردهای آن را می‌شناسید. در واقع اورینگ‌ها، آب بندهای لاستیکی هستند که ظاهری شبیه به دایره دارند. به زبان دیگر، اورینگ‌ها همان نقش واشر را در شرایط خاصی مانند درجه حرارت بسیار بالا و قدرت شدید مواد شیمیایی و حتی فشار بالا ایفا می‌کنند که این حالت، آب بندی استاتیکی است و اورینگ در جای خود ثابت باقی می‌ماند. اما در حالت داینامیک از اورینگ در تجهیزات متحرکی مانند ‌پمپ‌های رفت و برگشت استفاده می‌شود و به طبع اورینگ نیز دائما در حال حرکت است و ثابت نمی‌ماند.

  هیدرولیک و پنوماتیک تهران
 • کیت شارژ آکومولاتور

  کیت شارژ آکومولاتور

  پارت پترو کالا به عنوان نمایندگی پارکر در ایران، کیت شارژ آکومولاتور هیدرولیک کیت شارژ پارکر را موجود و با قیمت رقابتی تحویل می نماید. کیت تست آکومولاتور کیت شارژ گاز آکومولاتور پارکر جهت شارژ و تنظیم فشار گاز آکومولاتورهای هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرد. کیت شارژ آکومولاتور پارکر با شماره فنی VGU/F.25/250.8.TS3.3 موجود و آماده ارائه می باشد. جهت کسب اطلاع از قیمت با پارت پترو کالا تماس حاصل فرمایید. سایر تجهیزات قابل ارائه توسط پارت پترو کالا عبارت اند از تست پمپ - بوستر گاز - میز تست شیرآلات - دستگاه لپینگ - جک اینرپک - پمپ اینرپک - پمپ هسکل - پرس هیدرولیک - گسکت بر - فلنج فیسر

  هیدرولیک و پنوماتیک تهران