فایرباکس و هوزریل باکس چیست و چه کاربردهایی دارند

فایرباکس و هوزریل باکس چیست

یکی از ابزارهای مهم ومورد نیاز در خصوص کنترل و خاموش کردن حریق ساختمانها وانبارهای بزرگ فایر باکس وهوزریل است .
هردو سیستم یادشده ( هوزریل وفایر باکس ) از سیستم های لازم برای طرح های ایمنی وپیشگیری می باشد .
می توان این دو سیستم را نیز جزء منابع تامین آب جهت خاموش کردن آتش, نام نهاد .
برای انجام امر پیشگیری در هرمکان وموقعیت خاصی باید بدانیم که منابع آب مورد نیاز در مواقع ضرورت در کدام محل وجوددارد وراههای دسترسی به آن منابع را از قبل مشخص نموده باشیم .بطور اجمال منابع آب شامل : رودخانه –چاه – استخر – هیدرانت فایر باکس -هورزیل - قنات و...است که دراجرای یک طرح مناسب برای پیشگیری باید منابع را شناسائی نمائیم .
حال در این قسمت ما اشاراتی به هوزریل وفایرباکس می نمائیم :

فایر باکس : (یا جعبه آتش نشانی )
در ساختمـانها وانبـارها لوله های مخصوص آتش نشانی قراردارد که بصـورت عمـودی ویا افقی با حداقل 4 اینچ از زمین تا بالاترین نقطه ساختمان (پشت بام )کشیده شده است ودرهرطبقه یک خروجی قرارداده اند (تعداد خروجی ها وفایر باکسها بستگی به وسعت هر طبقه می باشد . ) اجزای تشکیل دهنده هرفایر باکس شامل یک جعبه که درون آن یک قرقره , یک نازل و یک شلنگ نواری ( حداقل 20 متر ) می باشد .

انواع سیستم فایر باکس
1- سیستم خشک : این نوع سیستم به لوله آب شهری وصل نیست وراه ورودی آن درجلوی درب ورودی ساختمان یا طبقه هم کف نصب می گردد. ودرمواقع ضروری آب , توسط تانکرها وپمپ های آتش نشانی به درون لوله ها پمپاژ گردید ه ودرطبقه مورد نظر از خروجی های آن بهره برداری می گردد. دهانه ورودی این سیستم در محفظه  دربیرون منزل یا ساختـمان یاکـارگاه قرادادشده است این نوع سیستم سـبب می گردد که ما آب را بدون اتلاف وقت به نزدیک ترین نقطه ممکنه برسانیم.
2- سیستم تر : این نوع سیستم از انتهایی ترین قسمت ساختمان یعنی زیر زمین تابالاتر ین نقطه ساختمان (پشت بام کشیده شده است این نوع سیستم به لوله آب شهری وصل است وهمیشه در هرحالتی دردرون لوله هاآب وجوددارد ودرهرطبقه بابازکردن شیر لوله آب ، آب از درون آن خارج می گردد.
جعبه فایر باکس دارای  خروجی های متفاوتی می باشد .که نوع خروجی ویا میزان آب خروجی در دقیقه براساس نوع مواد اشتعال شده در ساختمان می باشد یعنی نوع خروجی براساس سرعت وقابلیت اشتعال مواد موجود می باشد(معمولآ سایز خروجی 1/2-1 و یا 1/2-2) اینچ .
پس شرایط اساسی در تعیین نوع خروجی در این نوع سیستم عبارتست از:
1- سرعت اشتعال مواد موجود .
2- مواد قابل اشتعال موجود (میزان )

باید توجه شود که خروجی یا قطر به شکلی در نظر گرفته شود که درهردقیقه بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ گالن در دقیقه (هر گالن 5/4 لیتر ) آبدهی داشته باشد(با توجه به قطر لوله ها میزان آبرسانی به حریق متغییر می باشد).

استاندارد نصب فایر باکس
۱- فایرباکس باید حداقل 100 سانتیمتر از کف ساختمان بالاتر برروی دیوار نصب گردد .
۲- اگر فایر باکس درون دیوار نصب می گردد بهترین فاصله از کف حدود 110 سانتی متر است .
۳- فایر باکس باید در مناطقی نصب گردد که مورد دید همگان باشد یعنی در مناطقی ونقاطی که قابل مشاهده باشد نصب گردد در پشت دیوارها ویا شـکافها نصـب نـگردد تا درمـواقع لزوم بتوان از آن به نـحو احـسن استـفاده شود . اصولاً فایـر باکس درراه پله های فرار –پاگردها –درب ورودی ساختمانها –دالنها و… نصب می گردد .
۴- هرفایرباکس باید شعاع ۲۰ متر را پوشش دهد .
۵- باید توجه شود که بالا دهنده آب (فایرباکس )درنوع تر حتماً به شیر اصلی آب شهری وصل باشد وفشار لازم در آنها در بالاترین نقطه کمتر از 6 اتمسفر نباشد .
۶- قطر لوله های بالادهنده نباید کمتر از 4(اینچ )باشد
قرقره فایرباکسی :
این قرقره مکانیسم بسیار ساده تری نسبت به قرقره هوزریل باکس دارد و ترجیحآ اگر از قرقره با بلبرینگ هرزگرد استفاده کردد باز شدن قرقره و کشیدن شلنگی که به درو آن پیچیده شده از سهولت بیشتری برخوردار میباشدسایز شلنگ قرقره فایرباکسی معمولآ 1/2-1 یا 1/2-2 اینچ میباشد جنس شلنگ مورد استفاده در این قرقره از نوع برزنتی نخ پرلون میباشد و در هنگام پاشش آب باید کل متراژ شلنگ دور قرقره فایرباکس , کاملآ از دور قرقره باز شده سپس آبپاشی انجام گردد زیرا در غیر اینصورت شلنگ ترکیده و منفجر میگردد
 
قرقره هوزریل :
یکی دیگر از منابع تامین آب درکارآتش نشانی ویکی از ابزارهای ایمنی جهت اطفاء حریق در کارآتش نشانی قرقره هوزریل است این ابزار دارای شلنگ با قطر کم وغیر قابل نفوذ است که قطر آن درحدود 19 میلیمتر(3/4 اینچ) و طول شلنگ آن از20متر بیشتر می باشد و معمولآ از جنس پی وی سی میباشد. شلنگ رابرروی قرقره ای مخصوص می پیچانند و برای این منظور شلنگها باید دارای انعطاف باشد . این شلنگ ها , برای رساندن سریع آب به محل حریق کاربرد زیادی دارد .این قرقره ها درانواع واقسام مختلف ساخته می شود و معمولاً ازیک تیوپ داخلی که بوسیله چند لایه بافته شده ازنخ محکم که توسط لاستیک پوشانده شده است تشکیل می گردد.
لایه بیرونی هوزریل از یک جنس مقاوم در مقابل سایش و فشار تشکیل شده است که این لایه هابه هم چسبانیده شده اند تا شلنگ پی وی سی , هوزریل رابوجود آورند .

استاندارد نصب هوزریل
۱- هوزریل باید در محلهای مشخص و قابل دسترسی در هرطبقه نصب گردد وسطح پوشش آن تمام اطاقها رادرطبقه مورد نصب پوشش دهد .
۲- هوزریل باید در محلهای خروجی واضطراری نصب شود .
۳- هوزریل باید درداخل شیارها نصب گردد تا مانع حرکت نباشد .
۴- ارتفاع نصب هورزیل به مانند فایر باس حداکثر 120 سانتی متر وحداقل 100 سانتی متر می باشد .
۵- فشار آب درداخـل هوزریل باید حداقل 2 بارباشد و بصورت جت ومیزان آب خروجی (دپی ) در هردقیقه 30 لیتر را داشته باشد .
۶- یک هوزریل باید در حدود 800 متر مربع را پوشش دهد (در سطح )


۳۰ دی ۱۳۹۶


محصولات مشابه
 • دستگاه تافتینگ دسته آبی _ تولید فرش و پادری و ...

  دستگاه تافتینگ دسته آبی _ تولید فرش و پادری و ...

  شرکت ما با افتخار دستگاه تافتینگ پیشرفته خود را برای صنعت تولید قالیچه و پادری معرفی می‌کند. با استفاده از تکنولوژی برتر و ویرایش پیشرفته، دستگاه ما به شما امکان می‌دهد تا به طور حرفه‌ای و با کیفیت بالا، الیاف پشمی و پنبه‌ای را تافته و آماده مراحل بعدی تولید کنید. ### **چرا از دستگاه تافتینگ ما استفاده کنید؟** **1. کیفیت بی‌نظیر:** با استفاده از دستگاه تافتینگ پیشرفته ما، الیاف شما به صورت یکنواخت و بدون گسیختگی تافته می‌شوند. این به شما امکان می‌دهد قالیچه‌ها و پادری‌هایی با بافتی متناسب و با کیفیت بالا تولید کنید. **2. کارایی بالا:** دستگاه ما با سرعت بالا و عملکرد قوی، به شما امکان می‌دهد در زمان کمتری تعداد بیشتری قالیچه و پادری تولید کنید. این منجر به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید می‌شود. **3. کنترل دقیق:** با ویرایش پیشرفته دستگاه تافتینگ ما، شما می‌توانید جریان هوا، فشار و سرعت تافتینگ را به دقت کنترل کنید. این به شما امکان می‌دهد تا مطابق با نیازهای خاص خود الیاف را تنظیم کنید. **4. آسانی استفاده:** دستگاه ما با ساختاری ساده و کاربری آسان طراحی شده است. شما به راحتی می‌توانید دستگاه را نصب کرده و از آن استفاده کنید. همچنین، عملیات نگهداری و تعمیرات هم به سادگی انجام می‌شود. اگر به دنبال دستگاه تافتینگ پیشرفته برای تولید قالیچه و پادری با کیفیت بالا و کارایی عالی هستید، شرکت ما آماده ارائه بهترین راه حل‌ها برای شماست. ### **مزایا و ویژگی‌های دستگاه تافتینگ ما:** 1. صرفه‌جویی در زمان و هزینه 2. دقت و کیفیت بالا 3. انعطاف‌پذیری 4. طراحی و سفارشی‌سازی 5. کیفیت بی‌نظیر 6. عملکرد قوی و کارایی بالا 7. کنترل دقیق 8. سهولت استفاده و نگهداری ### **با امکانات سفارشی‌سازی دستگاه تافتینگ، شما می‌توانید:** **1. طراحی‌های خاص**: می‌توانید طرح‌ها و الگوهای خاصی را برای محصولات خود ایجاد کنید. این به شما امکان می‌دهد تا محصولاتی با طرح و دکوراسیون منحصربه‌فرد داشته باشید که باعث جذب مشتریان بیشتر و تمایز شما در بازار می‌شود. **2. نشانه‌گذاری لوگو و برند**: می‌توانید لوگو و نماد برند خود را روی محصولات خود نشانه‌گذاری کنید. این به شما امکان می‌دهد تا با ارسال پیام بصری منحصربه‌فرد، هویت و شناساگر برند خود را تقویت کنید. **3. سفارشی‌سازی بر اساس درخواست مشتری**: با استفاده از دستگاه تافتینگ، می‌توانید به درخواست مشتریان خود پاسخ دهید و محصولاتی را بر اساس سلیقه و نیازهای آن‌ها سفارشی‌سازی کنید. این به شما امکان می‌دهد تا رضایت مشتریان را به حداکثر برسانید و رابطه قوی‌تری با آن‌ها برقرار کنید. **4. تنوع و چندفرهنگی**: با دستگاه تافتینگ، می‌توانید طرح‌ها و نمادها را به‌طور گسترده و متنوعی روی محصولات خود اعمال کنید. این به شما امکان می‌دهد تا بازارهای مختلف و گروه‌های هدف متنوع را هدف قرار دهید و به نیازهای مختلف مشتریان پاسخ دهید. ### چرا استفاده از دستگاه تافتینگ برای سفارشی‌سازی محصولات در کسب‌وکارهای کوچک می‌تواند سودآور باشد؟ 1_تمایز در بازار 1_ارتباط نزدیک با مشتریان 4_افزایش ارزش افزوده 5_انعطاف‌پذیری در تولید: 6_کاهش هدررفت مواد ### ویژگی های ظاهری دستگاه _وزن خالص تفنگی دسته آبی آسمانی 1.4 کیلوگرم وزن دستگاه را اهرم تحمل میکند و شما دستگاه را فقط هدایت میکنید دارای قابلیت تعویض قلاب میباشند شامل دو قلاب کات و دو قلاب لوپ یدک میباشند ارتفاع بافت از حدودا 7 میلی متر الی 21 میلی متر میباشد

  متفرقه قم
 • مرکز تایپ و پرینت شبانه روزی ، ویرایش و خدمات چاپ

  تایپ و ترجمه سریع در صفحات نامحدود (زمان تحویل : یک روزه ) پرینت شبانه روزی رنگی و دانشجویی فتوکپی رنگی ارزان پرینت و فتوکپی سیاه و سفید با قیمت دانشجویی و ارزان انواع صحافی کتابها و نقشه های شما در سریعترین زمان چاپ سربرگ و لیبل و کارت ویزیت و تراکت فوری و ارزان صحافی پایان نامه گالینگور در رنگهای مختلف و شاد ارزان و سریع طلاکوب بر روی کلیه اشیاء و پوشه های پلاستیکی پرس کارت و لمینت در ابعاد بزرگ اسکن در ابعاد بزرگ پلات و چاپ�نقشه بسیار ارزان تماس و شبکه های اجتماعی : 09011305834

  متفرقه تهران
 • لوله بازکنی در تبریز شبانه روزی بدون تعطیلی ۱۵دقیقه ای

  لوله بازکنی در تبریز شبانه روزی بدون تعطیلی ۱۵دقیقه ای

  لوله بازکنی تبریز سرویس دهی کُل شهر کاملا بهداشتی با فنرهای جداگانه برای هر واحد فنرهای مجزا برای سرویس های بهداشتی زیر قیمت همکاران محترم رفع دائمی بوی نامطبوع فاظلاب جرم گیری و دور تراشی لوله ها رسوب زدایی لوله ها در آوردن اشیاءافتاده داخل لوله با تجهیزات کامل،،،ولیعصر باغمیشه رشدیه ائلگلی یاغچیان زعفرانیه مرزداران آبرسان منظریه مارالان رسالت خطیب نصف راه گلشهر الهی پرست ویلا شهر رجایی شهر زعفرانیه میرداماد آبرسان منصور مارالان کوی دانشگاه ۱۷شهریور جدیری عباسی بیلانکوه ارتش شهناز ابوریحان پاستور منظریه طالقانی لاله نصف راه اشکان کوی فیروز امیر کبیر رسالت خطیب ورزش حجتی آخوندی بهار قره آغاج دامپزشکی نظام پزشکی اندیشه سهند و تمام نقاط تبریز بدون محدودیت جغرافیایی اعزام سرویس کار از منطقه خودتان به مدت ۲۰دقیقه کارکنان کاربلد و حرفه ای متاهل مطمئن ______با قیمت کاملا منصفانه نسبت به همکاران محترم فنر از ۵متر تا ۵۰متر داریم پمپ تراکم مواد دار برای لوله هایی که سخت باز می‌شوند بدون آلوده کردن اطراف و محیط______با رعایت بهداشت کامل ____اعتماد شما اعتبار ماست با تشکر ۲۴ساعته پاسخگوییم ((شبانه روزی))

  متفرقه آذربایجان شرقی
 • نویسنده آنلاین

  نویسنده آنلاین

  نویسندگی و تنظیم نامه های اداری برای تمامی ادارات و سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی و نیز درخواست های شخصی نویسندگی رزومه Resume و CV و کاورلتر COVER LETTER نویسنده پست و مطلب خبری (برای سایت، وبلاگ، روزنامه، مجله و …) + تولید محتوا برای وبسایت ها و فروشگاه های اینترنتی نویسندگی متون ادبی، رمان، نویسندگی کتاب و اشعار کودکانه ویراستاری متون فارسی نویسنده مقاله ISI تخصصی در تمامی گرایش های رشته حقوق انجام کلیه امورات فوق در سریع ترین زمان ممکن و توسط کارشناسان مجرب انجام از طریق ایمیل، تلگرام و واتساپ و ... ارسال خواهد شد. جهت سفارش یا ثبت درخواست با شماره ذیل تماس بگیرید. شماره تماس: 09397728318 عبدالله زاده ساعات تماس: همه روزه از ساعت 9 الی 21

  متفرقه تهران