فایرباکس و هوزریل باکس چیست و چه کاربردهایی دارند

فایرباکس و هوزریل باکس چیست و چه کاربردهایی دارند فایرباکس و هوزریل باکس چیست
یکی از ابزارهای مهم ومورد نیاز در خصوص کنترل و خاموش کردن حریق ساختمانها وانبارهای بزرگ فایر باکس وهوزریل است .
هردو سیستم یادشده ( هوزریل وفایر باکس ) از سیستم های لازم برای طرح های ایمنی وپیشگیری می باشد .
می توان این دو سیستم را نیز جزء منابع تامین آب جهت خاموش کردن آتش, نام نهاد .
برای انجام امر پیشگیری در هرمکان وموقعیت خاصی باید بدانیم که منابع آب مورد نیاز در مواقع ضرورت در کدام محل وجوددارد وراههای دسترسی به آن منابع را از قبل مشخص نموده باشیم .بطور اجمال منابع آب شامل : رودخانه –چاه – استخر – هیدرانت فایر باکس -هورزیل - قنات و...است که دراجرای یک طرح مناسب برای پیشگیری باید منابع را شناسائی نمائیم .
حال در این قسمت ما اشاراتی به هوزریل وفایرباکس می نمائیم :

فایر باکس : (یا جعبه آتش نشانی )
در ساختمـانها وانبـارها لوله های مخصوص آتش نشانی قراردارد که بصـورت عمـودی ویا افقی با حداقل 4 اینچ از زمین تا بالاترین نقطه ساختمان (پشت بام )کشیده شده است ودرهرطبقه یک خروجی قرارداده اند (تعداد خروجی ها وفایر باکسها بستگی به وسعت هر طبقه می باشد . ) اجزای تشکیل دهنده هرفایر باکس شامل یک جعبه که درون آن یک قرقره , یک نازل و یک شلنگ نواری ( حداقل 20 متر ) می باشد .

انواع سیستم فایر باکس
1- سیستم خشک : این نوع سیستم به لوله آب شهری وصل نیست وراه ورودی آن درجلوی درب ورودی ساختمان یا طبقه هم کف نصب می گردد. ودرمواقع ضروری آب , توسط تانکرها وپمپ های آتش نشانی به درون لوله ها پمپاژ گردید ه ودرطبقه مورد نظر از خروجی های آن بهره برداری می گردد. دهانه ورودی این سیستم در محفظه  دربیرون منزل یا ساختـمان یاکـارگاه قرادادشده است این نوع سیستم سـبب می گردد که ما آب را بدون اتلاف وقت به نزدیک ترین نقطه ممکنه برسانیم.
2- سیستم تر : این نوع سیستم از انتهایی ترین قسمت ساختمان یعنی زیر زمین تابالاتر ین نقطه ساختمان (پشت بام کشیده شده است این نوع سیستم به لوله آب شهری وصل است وهمیشه در هرحالتی دردرون لوله هاآب وجوددارد ودرهرطبقه بابازکردن شیر لوله آب ، آب از درون آن خارج می گردد.
جعبه فایر باکس دارای  خروجی های متفاوتی می باشد .که نوع خروجی ویا میزان آب خروجی در دقیقه براساس نوع مواد اشتعال شده در ساختمان می باشد یعنی نوع خروجی براساس سرعت وقابلیت اشتعال مواد موجود می باشد(معمولآ سایز خروجی 1/2-1 و یا 1/2-2) اینچ .
پس شرایط اساسی در تعیین نوع خروجی در این نوع سیستم عبارتست از:
1- سرعت اشتعال مواد موجود .
2- مواد قابل اشتعال موجود (میزان )

باید توجه شود که خروجی یا قطر به شکلی در نظر گرفته شود که درهردقیقه بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ گالن در دقیقه (هر گالن 5/4 لیتر ) آبدهی داشته باشد(با توجه به قطر لوله ها میزان آبرسانی به حریق متغییر می باشد).

استاندارد نصب فایر باکس
۱- فایرباکس باید حداقل 100 سانتیمتر از کف ساختمان بالاتر برروی دیوار نصب گردد .
۲- اگر فایر باکس درون دیوار نصب می گردد بهترین فاصله از کف حدود 110 سانتی متر است .
۳- فایر باکس باید در مناطقی نصب گردد که مورد دید همگان باشد یعنی در مناطقی ونقاطی که قابل مشاهده باشد نصب گردد در پشت دیوارها ویا شـکافها نصـب نـگردد تا درمـواقع لزوم بتوان از آن به نـحو احـسن استـفاده شود . اصولاً فایـر باکس درراه پله های فرار –پاگردها –درب ورودی ساختمانها –دالنها و… نصب می گردد .
۴- هرفایرباکس باید شعاع ۲۰ متر را پوشش دهد .
۵- باید توجه شود که بالا دهنده آب (فایرباکس )درنوع تر حتماً به شیر اصلی آب شهری وصل باشد وفشار لازم در آنها در بالاترین نقطه کمتر از 6 اتمسفر نباشد .
۶- قطر لوله های بالادهنده نباید کمتر از 4(اینچ )باشد
قرقره فایرباکسی :
این قرقره مکانیسم بسیار ساده تری نسبت به قرقره هوزریل باکس دارد و ترجیحآ اگر از قرقره با بلبرینگ هرزگرد استفاده کردد باز شدن قرقره و کشیدن شلنگی که به درو آن پیچیده شده از سهولت بیشتری برخوردار میباشدسایز شلنگ قرقره فایرباکسی معمولآ 1/2-1 یا 1/2-2 اینچ میباشد جنس شلنگ مورد استفاده در این قرقره از نوع برزنتی نخ پرلون میباشد و در هنگام پاشش آب باید کل متراژ شلنگ دور قرقره فایرباکس , کاملآ از دور قرقره باز شده سپس آبپاشی انجام گردد زیرا در غیر اینصورت شلنگ ترکیده و منفجر میگردد
 
قرقره هوزریل :
یکی دیگر از منابع تامین آب درکارآتش نشانی ویکی از ابزارهای ایمنی جهت اطفاء حریق در کارآتش نشانی قرقره هوزریل است این ابزار دارای شلنگ با قطر کم وغیر قابل نفوذ است که قطر آن درحدود 19 میلیمتر(3/4 اینچ) و طول شلنگ آن از20متر بیشتر می باشد و معمولآ از جنس پی وی سی میباشد. شلنگ رابرروی قرقره ای مخصوص می پیچانند و برای این منظور شلنگها باید دارای انعطاف باشد . این شلنگ ها , برای رساندن سریع آب به محل حریق کاربرد زیادی دارد .این قرقره ها درانواع واقسام مختلف ساخته می شود و معمولاً ازیک تیوپ داخلی که بوسیله چند لایه بافته شده ازنخ محکم که توسط لاستیک پوشانده شده است تشکیل می گردد.
لایه بیرونی هوزریل از یک جنس مقاوم در مقابل سایش و فشار تشکیل شده است که این لایه هابه هم چسبانیده شده اند تا شلنگ پی وی سی , هوزریل رابوجود آورند .

استاندارد نصب هوزریل
۱- هوزریل باید در محلهای مشخص و قابل دسترسی در هرطبقه نصب گردد وسطح پوشش آن تمام اطاقها رادرطبقه مورد نصب پوشش دهد .
۲- هوزریل باید در محلهای خروجی واضطراری نصب شود .
۳- هوزریل باید درداخل شیارها نصب گردد تا مانع حرکت نباشد .
۴- ارتفاع نصب هورزیل به مانند فایر باس حداکثر 120 سانتی متر وحداقل 100 سانتی متر می باشد .
۵- فشار آب درداخـل هوزریل باید حداقل 2 بارباشد و بصورت جت ومیزان آب خروجی (دپی ) در هردقیقه 30 لیتر را داشته باشد .
۶- یک هوزریل باید در حدود 800 متر مربع را پوشش دهد (در سطح )
1396/10/30
اطلاعات تماس
نام پارس فرابخش انرژی
تلفن۰۲۱-۲×××۴۸۶۹callتماس بگیرید
همراه۰۹۱۲×××۲۸۱۵callتماس بگیرید
وبسایت
استانتهران
آدرستهرانپارس فلکه دوم تهرانپارس خیابان فرجام نبش چهارراه گلشنی ساختمان آریانا پلاک89 طبقه4 واحد21


محصولات مشابه