درمان بواسیر (هموروئید) بعد از زایمان طبیعی

هموروئید چیست؟ بیماری بواسیر، که به آن هموروئید نیز گفته می شود، سیاهرگ هایی در داخل یا اطراف مقعد هستند که متورم شده اند. این بیماری در برخی موارد باعث میشود، زائده هایی گوشتی و نرم از مقعد بیرون بزنند. این بیماری به دو نوع بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم میشود.

 بسیاری از زنان برای اولین بار در دوران بارداری، به هموروئید بارداری مبتلا شده و یا عده ای بعد از زایمان به بواسیر دچار می شوند. ابتلا به بواسیر آن هم زمانی که به تازگی نوزاد شما متولد شده نیاز به مراقبت دارد، شبیه به یک کابوس است. ولی خوشبختانه، درمان خانگی به کنترل شرایط کمک کرده و لیزر می تواند به عنوان یک راه درمان قطعی این بیماری را برای همیشه از بین ببرد.

تشخیص بواسیر
با ارسال عکس مقعد به این شماره در واتساپ، کارشناسان مابه شما در تشخیص این بیماری کمک می کنند.
درمان بواسیر بعد از زایمان
بیماری هموروئید تنها زمانی به طور قطعی درمان میشود که توده یا زائده ی ایجاد شده از مقعد خارج شود. برای درمان این بیماری دو روش جراحی وجود دارد:
درمان بواسیر با لیزر
بهترین و قطعی روش برای درمان هموروئید بعد از زایمان با لیزر است. لیزر بدون نیاز به بیهوشی و یا بستری در بیمارستان انجام میشود و از این لحاظ برای مادرانی که نوزاد تازه متولد شده دارند، بسیار مناسب است. 
برای انجام این درمان می توانید به کلینیک مراجعه کنید و در کمتر از نیم ساعت بیماری خود را درمان کنید. بعد از لیزر هم نیاز به بستری ، دوران نقاهت و یا مراقبت خاصی نیست. در ضمن لیزر در یک جلسه انجام میشود، و موفقیت در درمان با این روش بالای 98% درصد است.
هموروئیدکتومی (جراحی هموروئید)
یک روش قدیمی تر برای درمان هموروئید بعد از زایمان طبیعی جراحی سنتی است که البته امروزه به ندرت انجام میشود. برای انجام این جراحی باید چند روز را در بیمارستان بستری شوید، همچنین بعد از جراحی هم باید حداقل 10 روزی را در منزل استراحت کنید.
 جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام میشود و با استفاده از تیغ جراحی، زائده هموروئید قطع شده و در مرحله ی آخر زخم را بخیه می زنند. 
درمان خانگی بواسیر بعد از زایمان
روشهای خانگی نمیتوانند درمان موثر و قطعی باشند، زیرا هیچ تاثیری در از بین بردن توده هموروئید ندارد. اما انجام این درمان های خانگی به سبب کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری و نیز بهبود علائم توصیه میشود.
در ادامه با بهترین روشهای درمان خانگی هموروئید بعد از زایمان طبیعی آشنا خواهید شد:
فیبر بخورید!
فیبر ها موادی نامحلول در بدن انسان هستند که حجم مدفوع را افزایش داده، و دفع آن را راحت تر می کنند. هر فرد به طور متوسط به 35 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد. یعنی مادری که به تازگی زایمان کرده است باید، حداقل 40 گرم فیبر در طول روز مصرف نماید.
انواع میوه ها مانند گلابی و سیب و آلو، سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و نخود سبز و حبوبات مانند عدس و لوبیا سیاه و همچنین غلات و نان های غلات کامل سرشار از فیبر هستند.
نوشیدن آب 
نوشیدن آب بعد از زایمان و دوران شیردهی بیشتر از هروقت دیگری توصیه میشود. برای جلوگیری از یبوست باید در طول روز حداقل 10 لیوان آب بنوشید همچنین اگر به نوزاد خود شیر می دهید، بعد از هر بار شیردهی، یک لیوان آب بنوشید.
ملین ها و مسهل ها
اگر با مصرف فیبر، مشکل یبوست شما درمان نمیشود، لازم است با پزشک خود در مورد مصرف ملین ها یا مسهل ها مشورت کنید. این دارو می توانند یبوست را درمان کرده و دفع مدفوع را راحت کنند، اما نباید در مصرف این داروها زیاده روی کنید، زیرا ممکن است تاثیرات عکس داشته و باعث یبوست شود.
مصرف این داروها در دوران بارداری و بعد از زایمان ایمن است و مشکلی است را ایجاد نمی کند.
 زیاد ننشینید!
 نشستن طولانی مدت باعث افزایش فشار بر رگ های مقعد می شود. در عوض، تا جایی که ممکن است دراز بکشید، مانند زمانی که در حال شیردهی هستید. همچنین وقتی مجبورید بنشینید، روی بالش دوناتی شکل بنشینید. در ضمن ایستادن طولانی مدت نیز می تواند تاثیراتی همانند نشستن زیاد را داشته باشد، و باعث آسیب رگ های مقعدی گردد. برای اطلاعات بیشتر صفحه بهترین حالت نشستن برای بواسیر را مطالعه کنید.
  ورزش کنید!
انجام ورزش در دوران بعد از زایمان میتواند کمی مشکل باشد، با این حال می توانید 30 دقیقه پیاده روی را در کارهای روزانه خود قرار دهید. ورزش می تواند با تنظیم حرکات روده، از یبوست جلوگیری نماید.
ورزش های سنگین و یا جا به جایی اجسام سنگین می تواند تاثیرات عکس داشته و بیماری شما را تشدید نماید.
کمپرس سرد
استفاده از کمپرس سرد می تواند در بهبودی درد هموروئید موثر باشد. برای این منظور می توانید چند تکه یخ را درون کیسه ای پلاستیکی قرار داده و بر روی موضع درد قرار دهید.  این روش را چند بار در روز و هر بار برای 20 الی 30 دقیقه تکرار کنید.

نشستن در آب گرم  
نشستن در آب گرم می تواند درد شما را تسکین دهد. گرما سرعت گردش خون در رگ ها را افزایش داده و با گشاد کردن رگها به کاهش درد کمک ویژه ای می کند. برای این منظور لگن یا وان حمام را از آب گرم پر کرده و برای 20 دقیقه در آن بنشینید.

درمان بواسیر بعد از زایمان در طب سنتی
استفاده از داروهای گیاهی در طب سنتی می تواند در کاهش علائم بیماری موثر باشد:

فندق جادوگر : روغن فندق جادوگر می تواند به کاهش تورم و تسکین درد کمک کند. فندق جادوگر خود را در یخچال نگهداری کنید. تکه ای پنبه را به این ماده آغشته کنید و روی موضع اعمال نمایید.
آلوئه ورا : این گیاه سرشار از موادی است که در کنترل التهاب نقش دارند. برای استفاده از این گیاه کافی است، ژل آن را تهیه کرده و برروی موضع مقعد بزنید.
روغن نارگیل : این روغن دارای خواص ضد التهابی است و می تواند در کاهش سوزش و خارش موثر باشد.  همچنین این روغن دارای خواص ضد التهابی است و می تواند در حفظ رطوبت پوست نیز موثر باشد.
بیشتر بخوانید : برای درمان بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

پماد درمان بواسیر بعد از زایمان سزارین
مصرف داروها می تواند در کنترل علائم شما مثل درد، خارش، خونریزی، سوزش و … موثر بوده و از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری نماید. برخی از مهمترین داروها عبارتند از :

پماد آنتی هموروئید
پماد لیدوکانین
پماد ام جی
پماد رکتول
آیا با وجود بواسیر می توان زایمان طبیعی کرد؟
بله، بواسیر در مجرای مقعد قرار دارد و هیچ ارتباطی با مجرای زایمان نخواهد داشت. با این حال به زنان مبتلا به هموروئید و یا زنانی که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته اند، زایمان طبیعی توصیه نمیشود. زایمان طبیعی فشار بسیار زیادی را مقعد وارد می کند و  می تواند باعث ابتلا به بواسیر و یا تشدید این بیماری شود.

علت بواسیر بعد از زایمان 
بیماری بواسیر در سه ماهه سوم بارداری و یک ماه پس از زایمان شایع است. نتایج تحقیق روی 280 زنی که به تازگی زایمان کرده اند، نشان داد که، 43 درصد از آنها به هموروئید دچار هستند.  بسیاری از این زنان، به بیماری های مرتبط مانند یبوست در دوران بارداری دچار بودند و یا به روش طبیعی زایمان کرده بودند.
به طور کلی بواسیر در اثر اعمال فشار روی وریدهای راست روده یا مقعد ایجاد می شود. وریدها دارای دریچه هایی هستند که به حرکت جریان خون به سمت قلب کمک می کنند. اما وقتی این دریچه ها به دلیل فشار ضعیف می شوند، خون می تواند در رگها جمع شده و باعث تورم دیواره این رگ ها شود. این وضعیت دقیقاً شبیه به شرایطی است که بیماری واریس را ایجاد می کند.
از مهمترین دلایل بواسیر بعد از زایمان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
وزن نوزاد
تحمل وزن نوزاد روی شکم و لگن، می تواند برگشت خون از ناحیه لگن را دشوار نماید، و باعث ایجاد بواسیر گردد.
 یبوست مزمن
بسیاری از زنان باردار دچار یبوست و یا دفع مدفوع خشک هستند، اجابت مزاج کمتر از 3 بار در هفته می تواند احتمال ابتلا به هموروئید را افزایش دهد. علت یبوست زنان بارداری معمولاً یکی از موارد زیر است:
تغییرات هورمونی که بر دستگاه گوارش تاثیر می گذارد.
تغییر رژیم غذایی در دوران بارداری  
فعالیت کمتر
افزایش مصرف آهن و مکمل های آن
فشار نوزاد در حال رشد بر روی شکم و عدم هضم صحیح غذا 
یبوست بعد از زایمان نیز شایع است. در بسیاری از زنان ، این می تواند ناشی از
 تغییر هورمون ها 
مصرف داروهای مسکن
  کم آبی بدن 
عدم تخلیه روده و به تاخیر انداختن دفع به علت ترس از درد محل جراحی اپی زیاتومی (این جراحی هنگام زایمان طبیعی، جهت تسهیل زایمان انجام میشود و برشی است که بین واژن و مقعد انجام میشود.)
بواسیر با فشار و یبوست می تواند تشدید شود. اگر در دوران بارداری هم به هموروئید مبتلا بوده اید، احتمالاً بواسیر بعد از زایمان وضعیت شدیدتری خواهد داشت.
درمان یبوست
هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است
علائم بواسیر پس از زایمان
بواسیر می تواند داخلی کانال مقعد و یا خارج از آن در اطراف دهانه مقعد باشد. علائم این بیماری بسته به شدت آن می تواند به خارش و سوزش مقعد ختم شود و یا علائم شدید تری مثل درد و خونریزی داشته باشد.
علائم بواسیر پس از زایمان عبارتند از:
درد در ناحیه مقعد
خارش و سوزش مقعدی
خونریزی هنگام دفع مدفوع و یا بعد از آن
لمس توده های حساس به درد و نرم در نزدیک مقعد (اندازه هموروئید ها از یک کشمش تا حبه انگور متفاوت است.)
۱۰ مهر ۱۴۰۲


محصولات مشابه
 • رزین مدلسازی ترمیم دندان DM100 ایسان

  رزین مدلسازی ترمیم دندان DM100 ایسان

  [رزین دندانپزشکی](https://azarin3d.com/product/263/eSUN-DM100-Dental-Restoration-Model-Resin) ایسان مدل DM100 برای ترمیم دندان استفاده میشود. استحکام بالا در خروجی این رزین باعث مقاومت بالای آن در برابر ضربه و همچنین مقاومت در برابر خراش شده است. این رزین دارای انقباض کم (<0.5٪) وسختی بالا (بیشتر از 80D )و همچنین پایداری ابعادی خوبی است .ثبات ابعادی بالا در رزین DM100 باعث عدم تغییر شکل و دوام بالای ان شده و اجازه ی چندبار قالبگیری را برای درمان میدهد. این رزین مناسب برای پرینت سه بعدی, مدل های دندانی با دقت بالا است . مدل های دندانی تهیه شده با رزین DM100 دارای بافت خوب و سطح صاف در عین حال مقاوم هستند. دندانپزشکی دیجیتال Digital Dentistry بکارگیری فناوری های دیجیتال در فرآیند درمانِ مشکلات دهان و دندان است .دندانپزشکی دیجیتال با اسکن دیجیتالی دهان بیمار توسط اسکنر داخل‌ دهانی دستی (Intraoral 3D Scanner) یا اسکنر خارجی شروع میشود و تصاویر دیجیتال برای طراحی روکش، پایه‌های ایمپلنت، تاج و دندان مصنوعی در نرم‌افزار طراحی CAD آپلود می‌شوند. در مرحله‌ی بعد فایل‌ها باید در نرم‌افزار اسلایسر آپلود شوند. پس از طی این مراحل، همه چیز برای یک پرینت با کیفیت آماده است.از مزایای دندانپزشکی دیجیتال به دقیق تر کردن روند درمان بیمار و کاهش هزینه های درمان اشاره کرد. کلیه محصولات با گارانتی طلایی آذرین به شما مشتریان عزیز تحویل داده می شود. با ما بهترین ها را بسازید. با مجموعه آذرین 3D بهترین و جدیدترین پرینتر های سه بعدی فیلامنتی و رزینی را تجربه کنید. با آذرین 3D می توانید مقرون به صرفه ترین پرینتر 3 بعدی را با کیفیتی مناسب تامین و هر آنچه را که می خواهید تولید کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید به اطلاعات تماس در پایین آگهی و یا وبسایت مراجعه بفرمایید .

  دندانپزشکی خراسان رضوی
 • رزین سرجیکال گاید دندانسازی| Dental Surgical Guide uv Resin

  رزین سرجیکال گاید دندانسازی| Dental Surgical Guide uv Resin

  رزین تخصصی دندانسازی رزین سرجیکال گاید شفاف گروه صنعتی آذرین تامین کننده انواع رزین های زیست پذیر در حوزه پزشکی می باشد. یکی از رزین های پرکاربرد در حوزه دندانسازی رزین پرینتر سه بعدی به نام Dental Surgical Guide می باشد. این مدل دارای استحکام کششی و کیفیت سطح بسیار بالایی می باشد. همچنین رزین سرجیکال گاید شفاف بدلیل شرینک بسیار کم از دقت ابعادی بسیار خوبی برخوردار است. این رزین در خانواده رزین های زیست پذیر پزشکی با کلاس I قرار دارد و دارای استاندارد های TFDA و CE-registered می باشد. https://azarin3d.com/product/144/dental-surgical-guide-uv-resin-3d-printer

  دندانپزشکی خراسان رضوی
 • رزین ریخته گری دندان DC100 ایسان

  رزین ریخته گری دندان DC100 ایسان

  رزین ریختگری دندان ایسان مدل DC100 یکی از رزین های جدید در حوزه ی دندانپزشکی است که توانسته نیازهای فرایند ریختگری در صنعت دندانسازی را برطرف کند. رزین DC100 ایسان برای قالبگیری با دقت بالا بسیار مناسب است و سطح صاف و یکنواختی را ارائه میدهد. این رزین دارای درصد شرینک کم است و در طول زیمن تغییر حجم نمیدهد همچنین خاکستر و باقی مانده اضافی در زمان فرآیند ندارد.ویسکوزیته این مدل رزین پایین است و سیالیت خوبی دارد. از کاربردهای این رزین میتوان به موارد زیر اشاره کرد: [رزین ریختگری دندان DC100](https://azarin3d.com/product/264/eSUN-Dental-Cast-DC100-Resin) ایسان برای ریختگری تک واحد,لمینیت ,بریج و همچنین برای تولید بلنک استفاده میشود.این مدل رزین ریخته گری دارای سطح صاف، کاهش جزئیات بالا و قالب گیری با دقت بالا می باشد.این رزین را میتوانید از مجموعه آذرین با پشتیبانی و آموزش رایگان آذرین تهیه نمایید و عضو باارزشی از باشگاه مشتریان آذرین باشید تا از تخفیفات پلکانی آن استفاده نمایید.

  دندانپزشکی خراسان رضوی
 • رزین سرجیکال گاید دندان SG100 ایسان

  رزین سرجیکال گاید دندان SG100 ایسان

  [رزین سرجیکال گاید ](https://azarin3d.com/product/265/eSUN-SG100-Surgical-Guide-dental-resin)ایسان مدل SG100 رزین دندانسازی با جزئیات و دقت بالا می باشد که دارای سطح صاف و شفاف است. این رزین در حین جراحی ایمپلنت هیچ گونه پیچ خوردگی و انقباض با مته کاری ایجاد نمی کند و همچنین ماده ای با مقاومت حرارتی بالا (HDT 130℃) است و می توان آن را با حرارت بالا استریل کرد. بنابراین، می تواند از هرگونه عفونت ناشی از جراحی ایمپلنت جلوگیری کند.S-Plastic SG-100 یک ماده زیست سازگار و ضد حساسیت است که گواهینامه پزشکی KFDA و CE را دریافت کرده است. استحکام و چقرمگی خوب,مقاومت در برابر ضربه , قابلیت استریلیزاسیون با دمای بالا آن را به رزینی مناسب در حوزه ی دندانسازی تبدیل کرده است. با مجموعه آذرین 3D بهترین و جدیدترین پرینتر های سه بعدی فیلامنتی و رزینی را تجربه کنید. کلیه محصولات با گارانتی طلایی آذرین به شما مشتریان عزیز تحویل داده می شود. با ما بهترین ها را بسازید.

  دندانپزشکی خراسان رضوی