2 نوع از سیستم های زهکشی

همه چیز در مورد سیستم های زهکشی

در هنگام بارندگی یا آبیاری، مزارع خیس می شوند. آب به داخل خاک نفوذ می کند و در منافذ آن ذخیره می شود. هنگامی که تمام منافذ با آب پر می شوند، گفته می شود که خاک اشباع شده است و آب بیشتری جذب نمی شود. هنگامی که باران یا آبیاری ادامه دارد، ممکن است استخرهایی روی سطح خاک ایجاد شود.

حذف آب اضافی از سطح زمین یا از ناحیه ریشه، سیستم های زهکشی مناسب نامیده می شود.

در هنگام بارندگی شدید، لایه های بالایی خاک اشباع شده و ممکن است استخرهایی تشکیل شوند. آب به لایه های عمیق تر نفوذ می کند.

بخشی از آب موجود در لایه های فوقانی اشباع شده در خاک به سمت پایین به لایه های عمیق تر جریان می یابد و با آب نفوذی از استخرهای سطحی جایگزین می شود.

زمانی که دیگر آبی در سطح خاک باقی نماند، جریان رو به پایین برای مدتی ادامه می یابد و هوا دوباره وارد منافذ خاک می شود. این خاک دیگر اشباع نیست.

با این حال، اشباع ممکن است برای سلامت گیاهان بیش از حد طول کشیده باشد. ریشه گیاه به هوا و همچنین آب نیاز دارد و بیشتر گیاهان نمی توانند خاک اشباع را برای مدت طولانی تحمل کنند (برنج یک استثنا است).

علاوه بر آسیب به محصول، خاک بسیار مرطوب استفاده از ماشین آلات را اگر نگوییم غیرممکن می کند.

به دنبال بارندگی شدید یا آبیاری بیش از حد مداوم، سطح آب زیرزمینی ممکن است به بخشی از ناحیه ریشه برسد و آن را اشباع کند. اگر این وضعیت بیش از حد طول بکشد، ممکن است گیاهان آسیب ببینند. بنابراین اقداماتی برای کنترل افزایش سطح ایستابی ضروری است.

آب اضافی ممکن است در اثر بارندگی یا استفاده بیش از حد از آب آبیاری ایجاد شود، اما ممکن است منشاء دیگری مانند نشت کانال یا سیل نیز داشته باشد.

2 نوع سیستم زهکشی مناسب

در مناطق بسیار خشک اغلب املاح در خاک تجمع می یابد. بیشتر محصولات در خاک شور رشد خوبی ندارند. نمک ها را می توان با نفوذ آب آبیاری از طریق ناحیه ریشه محصولات شسته شد. برای دستیابی به نفوذ کافی، کشاورزان آب بیشتری نسبت به نیاز محصولات کشاورزی به مزرعه مصرف خواهند کرد.

سیستم های زهکشی
سیستم های زهکشی

اما نفوذ آب شور باعث بالا آمدن سطح آب می شود. بنابراین، زهکشی برای کنترل سطح آب نیز به کنترل شوری خاک کمک می کند. انواع سیستم های زهکشی عبارت‌اند از:

 • زهکشی سطحی
 • زهکشی زیرسطحی

زهکشی می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. بسیاری از مناطق دارای سیستم های زهکشی طبیعی هستند. این بدان معناست که آب اضافی از مزارع کشاورزان به باتلاق ها یا دریاچه ها و رودخانه ها سرازیر می شود. با این حال، زهکشی طبیعی اغلب ناکافی است و به زهکشی مصنوعی یا مصنوعی نیاز است.

دو نوع زهکشی مصنوعی وجود دارد:

 1. زهکشی سطحی
 2. زهکشی زیرسطحی

زهکشی سطحی

زهکشی سطحی حذف آب اضافی از سطح زمین است. این معمولاً توسط گودال های کم عمق انجام می شود که زهکشی باز نیز نامیده می شود. گودال های کم عمق به زهکش های جمع کننده بزرگتر و عمیق تر تخلیه می شوند. به منظور تسهیل جریان آب اضافی به سمت زهکش ها، با استفاده از درجه بندی زمین، به مزرعه شیب مصنوعی داده می شود.

برای تسهیل زهکشی به مزرعه شیب مصنوعی داده شده است.

سیستم زهکشی زیر سطحی

زهکشی زیرسطحی حذف آب از ناحیه ریشه است. این کار توسط زهکش های باز عمیق یا زهکش های لوله مدفون انجام می شود.

آب اضافی از ناحیه ریشه به زهکش های باز جریان می یابد.  عیب این نوع زهکشی زیرسطحی این است که استفاده از ماشین آلات را با مشکل مواجه می کند.

زهکشی لوله

زهکش‌های لوله‌ای، این نوع سیستم زهکشی از لوله هایی مدفونی و دهانه‌داری هستند که آب اضافی خاک می‌تواند از طریق آن وارد شود. لوله ها آب وارد شده را به کلکتور منتقل می کنند.

لوله های تخلیه از خاک رس، بتن یا پلاستیک ساخته شده اند. معمولاً توسط ماشین آلات در ترانشه ها قرار می گیرند. در لوله های سفالی و بتنی (معمولاً 30 سانتی متر طول و 5 – 10 سانتی متر قطر) آب زهکشی از طریق اتصالات وارد لوله ها می شود. زهکش های پلاستیکی انعطاف پذیر بسیار طولانی تر هستند (تا 200 متر) و آب از طریق سوراخ های توزیع شده در تمام طول لوله وارد می شود.

سیستم های زهکشی

مقایسه زهکشی باز عمیق در مقابل زهکشی لوله

سیستم های زهکشی باز می تواند برای محصولات زراعی استفاده شود. آن ها استفاده از ماشین ها را محدود می کنند. آنها همچنین به تعداد زیادی پل و پلچک برای عبور جاده ها و دسترسی به مزارع نیاز دارند. زهکش های باز نیاز به نگهداری مکرر دارند (کنترل علف های هرز، تعمیرات و غیره).

برخلاف زهکش های باز، لوله های مدفون در خاک سیستم های زهکشی لوله‌ای، باعث از بین رفتن زمین قابل کشت نمی شوند و شرایط نگهداری خاصی ندارند. با این حال، هزینه های نصب لوله تخلیه ممکن است بالا باشد. به دلیل مواد، تجهیزات و نیروی انسانی ماهر درگیر.

آرین خاک ایرانیان با شرکت‌های معتبری در این زمینه همکاری داشته است. برخی از این شرکت‌ها عبارت‌اند:

 • وزارت امور خارجه
 • شرکت ملی ذخیره نفت مناطق جنوب
 • شرکت تیراژ
 • شرکت پتروشیمی ایلام
 • شرکت ملی گاز
 • شرکت کنترل ولت
 • شرکت ملی نفت ایلام
 • شرکت مهندسی پالایشگاه آبادان
 • شرکت ملی نفت اردبیل
 • شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان
 • پروژه عمرانی تونل صدر – نیایش
 • شرکت بین‌المللی استراتوس
 • شرکت متروی تهران و حومه
 • معاونت مهندسی سپاه محمد رسول الله
 • شرکت احسان سازه یزد
 • شهرداری منطقه ۹ تهران
 • شرکت جهاد نصر استان لرستان
 • شرکت جهاد نصر استان کرمان
 • شرکت پتروشیمی مارون، ماهشهر
 • شرکت مدیریت توسعه صنایع و پتروشیمی

این‌ها تنها بخشی از شرکت‌های بی‌شماری است که به مجموعه ما در زمینه نصب ژئوممبران و سایر زمینه‌ها اعتمادکردن برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.
02188009861
02188009862
09120204952


۰۳ دی ۱۴۰۱


محصولات مشابه
 • خرید و فروش سوربیتول

  خرید و فروش سوربیتول

  خرید و فروش سوربیتول از نوع فودگرید و سوربیتول فارماگرید در شرکت نوین سپهر سانیار واردکننده مواداولیه شیمیایی صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی، رنگ و رزین ، غذایی و دارویی از جمله واردکننده سوربیتول. برای اطلاع از قیمت سوربیتول فودگرید و سوربیتول فارماگرید و کاربرد سوربیتول مایع و سوربیتول فودگرید و فارماگرید با واحد فروش شرکت نوین سپهر سانیار تماس بگیرید. سوربیتول محصول میز هند در بشکه های 300 کیلویی موجود در انبار شورآباد تهران موجود است. سایر محصولات : گلیسرین اسید استئاریک 1801 اسید استئاریک 1802 اسید استئاریک 1810 فنول (فنل) گلوکونات سدیم

  متفرقه اصفهان
 • خرید و فروش فنول (فنل)

  خرید و فروش فنول (فنل)

  خرید و فروش فنول (فنل) Phenol در شرکت نوین سپهر سانیار واردکننده مواد اولیه شیمیایی صنایع آرایشی و بهداشتی، رنگ و رزین، غذایی، دارویی و شوینده از جمله واردکننده فنول (فنل). فنول (فنل) در بشکه های 225 کیلویی محصول ساهاستراهند در انبار شورآباد تهران موجود است. جهت اطلاع از قیمت ، کاربرد ، آنالیز و خرید و فروش فنول ( فنل) با واحد بازرگانی شرکت نوین سپهر سانیار تماس بگیرید . سایت شرکت نوین سپهر سانیار: www.sunnyar.com دیگر محصولات : اسید استئاریک 1801 اسید استئاریک 1802 اسید استئاریک 1810 سوربیتول گلیسرین گلوکونات سدیم و...

  متفرقه اصفهان
 • نمک صنعتی - کارخانه نمک شایان

  نمک صنعتی - کارخانه نمک شایان

  شرکت سپید دُر شایان (کارخانه نمک شایان) نمک صنعتی محصولی است که از خردایش سنگ نمک بدست می آید، سنگ نمک پس از حمل به کارخانه توسط سنگ شکن به ابعاد کوچکتر تبدیل شده و توسط سرند در ابعاد مختلف جدا سازی شده و سپس در اوزان مختلف بسته بندی میشود. از جمله مصارف نمک در صنعت ریسندگی بافندگی ، خوراک دام و طیور، شیلات، صنایع رنگ، سورت روده، احیاء رزینهای کاتیونی جهت کلیه واحدهایی که از دیگ بخار استفاده میکنند، جاده سازی، صنایع لاستیک، حفاری نفت و گاز، صنایع پتروشیمی نیروگاه تصفیه آب سیمان. اسیدسازی. دباغی. ضدیخ. دامداری، شرکتهای پخش مواد غذایی و دیگر صنایع وابسته می باشد. از آنجایی که دانه بندی و نوع بسته بندی تاثیر مستقیم بر قیمت نمک دارد خواهشمند است جهت اخذ قیمت کارشناسی درخواست خرید در تماس باشید.

  متفرقه سمنان
 • شلنگ آبنما فنردار برای انتقال شیر

  شلنگ آبنما فنردار برای انتقال شیر

  فروش شلنگ های آبنما فنردار در سایزهای ۱/۲ تا ۴ اینچ و حلقه های ۵۰ متری شیلنگ های آبنمافنردار یا شفاف فنردار از جنس پی وی سی بوده و دارای استحکام بالایی هستند. برای انتقال مواد غذایی، مواد شیمیایی و صنعتی، و بسیاری از مایعات دیگر می‌توان از این شلنگ ها استفاده کرد. ویژگی های شیلنگ آبنما فنردار: دارای سطح داخلی و خارجی صاف مقاوم در برابر نیروی کشش بالا انعطاف پذیری بالا سازگار با شرایط جوی مناسب برای انتقال مواد غذایی مقاوم در مقابل فشار و خلاء بیشتر بخوانید: https://shilangkar.ir/%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%b4%db%8c%d9%84%d9%86%da%af-%d8%a2%d8%a8%d9%86%d9%85%d8%a7-%d9%81%d9%86%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1%d8%ac%d9%87-%db%8c%da%a9/ https://shilangi.ir/%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%b4%db%8c%d9%84%d9%86%da%af-%d8%a2%d8%a8%d9%86%d9%85%d8%a7-%d9%81%d9%86%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d9%81%d8%a7%d9%81-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86/

  متفرقه تهران