2 نوع از سیستم های زهکشی

همه چیز در مورد سیستم های زهکشی

در هنگام بارندگی یا آبیاری، مزارع خیس می شوند. آب به داخل خاک نفوذ می کند و در منافذ آن ذخیره می شود. هنگامی که تمام منافذ با آب پر می شوند، گفته می شود که خاک اشباع شده است و آب بیشتری جذب نمی شود. هنگامی که باران یا آبیاری ادامه دارد، ممکن است استخرهایی روی سطح خاک ایجاد شود.

حذف آب اضافی از سطح زمین یا از ناحیه ریشه، سیستم های زهکشی مناسب نامیده می شود.

در هنگام بارندگی شدید، لایه های بالایی خاک اشباع شده و ممکن است استخرهایی تشکیل شوند. آب به لایه های عمیق تر نفوذ می کند.

بخشی از آب موجود در لایه های فوقانی اشباع شده در خاک به سمت پایین به لایه های عمیق تر جریان می یابد و با آب نفوذی از استخرهای سطحی جایگزین می شود.

زمانی که دیگر آبی در سطح خاک باقی نماند، جریان رو به پایین برای مدتی ادامه می یابد و هوا دوباره وارد منافذ خاک می شود. این خاک دیگر اشباع نیست.

با این حال، اشباع ممکن است برای سلامت گیاهان بیش از حد طول کشیده باشد. ریشه گیاه به هوا و همچنین آب نیاز دارد و بیشتر گیاهان نمی توانند خاک اشباع را برای مدت طولانی تحمل کنند (برنج یک استثنا است).

علاوه بر آسیب به محصول، خاک بسیار مرطوب استفاده از ماشین آلات را اگر نگوییم غیرممکن می کند.

به دنبال بارندگی شدید یا آبیاری بیش از حد مداوم، سطح آب زیرزمینی ممکن است به بخشی از ناحیه ریشه برسد و آن را اشباع کند. اگر این وضعیت بیش از حد طول بکشد، ممکن است گیاهان آسیب ببینند. بنابراین اقداماتی برای کنترل افزایش سطح ایستابی ضروری است.

آب اضافی ممکن است در اثر بارندگی یا استفاده بیش از حد از آب آبیاری ایجاد شود، اما ممکن است منشاء دیگری مانند نشت کانال یا سیل نیز داشته باشد.

2 نوع سیستم زهکشی مناسب

در مناطق بسیار خشک اغلب املاح در خاک تجمع می یابد. بیشتر محصولات در خاک شور رشد خوبی ندارند. نمک ها را می توان با نفوذ آب آبیاری از طریق ناحیه ریشه محصولات شسته شد. برای دستیابی به نفوذ کافی، کشاورزان آب بیشتری نسبت به نیاز محصولات کشاورزی به مزرعه مصرف خواهند کرد.

سیستم های زهکشی
سیستم های زهکشی

اما نفوذ آب شور باعث بالا آمدن سطح آب می شود. بنابراین، زهکشی برای کنترل سطح آب نیز به کنترل شوری خاک کمک می کند. انواع سیستم های زهکشی عبارت‌اند از:

 • زهکشی سطحی
 • زهکشی زیرسطحی

زهکشی می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. بسیاری از مناطق دارای سیستم های زهکشی طبیعی هستند. این بدان معناست که آب اضافی از مزارع کشاورزان به باتلاق ها یا دریاچه ها و رودخانه ها سرازیر می شود. با این حال، زهکشی طبیعی اغلب ناکافی است و به زهکشی مصنوعی یا مصنوعی نیاز است.

دو نوع زهکشی مصنوعی وجود دارد:

 1. زهکشی سطحی
 2. زهکشی زیرسطحی

زهکشی سطحی

زهکشی سطحی حذف آب اضافی از سطح زمین است. این معمولاً توسط گودال های کم عمق انجام می شود که زهکشی باز نیز نامیده می شود. گودال های کم عمق به زهکش های جمع کننده بزرگتر و عمیق تر تخلیه می شوند. به منظور تسهیل جریان آب اضافی به سمت زهکش ها، با استفاده از درجه بندی زمین، به مزرعه شیب مصنوعی داده می شود.

برای تسهیل زهکشی به مزرعه شیب مصنوعی داده شده است.

سیستم زهکشی زیر سطحی

زهکشی زیرسطحی حذف آب از ناحیه ریشه است. این کار توسط زهکش های باز عمیق یا زهکش های لوله مدفون انجام می شود.

آب اضافی از ناحیه ریشه به زهکش های باز جریان می یابد.  عیب این نوع زهکشی زیرسطحی این است که استفاده از ماشین آلات را با مشکل مواجه می کند.

زهکشی لوله

زهکش‌های لوله‌ای، این نوع سیستم زهکشی از لوله هایی مدفونی و دهانه‌داری هستند که آب اضافی خاک می‌تواند از طریق آن وارد شود. لوله ها آب وارد شده را به کلکتور منتقل می کنند.

لوله های تخلیه از خاک رس، بتن یا پلاستیک ساخته شده اند. معمولاً توسط ماشین آلات در ترانشه ها قرار می گیرند. در لوله های سفالی و بتنی (معمولاً 30 سانتی متر طول و 5 – 10 سانتی متر قطر) آب زهکشی از طریق اتصالات وارد لوله ها می شود. زهکش های پلاستیکی انعطاف پذیر بسیار طولانی تر هستند (تا 200 متر) و آب از طریق سوراخ های توزیع شده در تمام طول لوله وارد می شود.

سیستم های زهکشی

مقایسه زهکشی باز عمیق در مقابل زهکشی لوله

سیستم های زهکشی باز می تواند برای محصولات زراعی استفاده شود. آن ها استفاده از ماشین ها را محدود می کنند. آنها همچنین به تعداد زیادی پل و پلچک برای عبور جاده ها و دسترسی به مزارع نیاز دارند. زهکش های باز نیاز به نگهداری مکرر دارند (کنترل علف های هرز، تعمیرات و غیره).

برخلاف زهکش های باز، لوله های مدفون در خاک سیستم های زهکشی لوله‌ای، باعث از بین رفتن زمین قابل کشت نمی شوند و شرایط نگهداری خاصی ندارند. با این حال، هزینه های نصب لوله تخلیه ممکن است بالا باشد. به دلیل مواد، تجهیزات و نیروی انسانی ماهر درگیر.

آرین خاک ایرانیان با شرکت‌های معتبری در این زمینه همکاری داشته است. برخی از این شرکت‌ها عبارت‌اند:

 • وزارت امور خارجه
 • شرکت ملی ذخیره نفت مناطق جنوب
 • شرکت تیراژ
 • شرکت پتروشیمی ایلام
 • شرکت ملی گاز
 • شرکت کنترل ولت
 • شرکت ملی نفت ایلام
 • شرکت مهندسی پالایشگاه آبادان
 • شرکت ملی نفت اردبیل
 • شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان
 • پروژه عمرانی تونل صدر – نیایش
 • شرکت بین‌المللی استراتوس
 • شرکت متروی تهران و حومه
 • معاونت مهندسی سپاه محمد رسول الله
 • شرکت احسان سازه یزد
 • شهرداری منطقه ۹ تهران
 • شرکت جهاد نصر استان لرستان
 • شرکت جهاد نصر استان کرمان
 • شرکت پتروشیمی مارون، ماهشهر
 • شرکت مدیریت توسعه صنایع و پتروشیمی

این‌ها تنها بخشی از شرکت‌های بی‌شماری است که به مجموعه ما در زمینه نصب ژئوممبران و سایر زمینه‌ها اعتمادکردن برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.
02188009861
02188009862
09120204952


۰۳ دی ۱۴۰۱


محصولات مشابه
 • تفنگ میخکوب گازی هیتر

  تفنگ میخکوب گازی هیتر

  تفنگ میخکوب گازی هیتر یک دستگاه تمام اتوماتیک با قابلیت بارگذاری 40 عدد میخ در خشاب و سرعت خارق العاده2شلیک در هر ثانیه روی بتن و فلز (1200 شلیک در ساعت ) نسبت به سیستم ها ی سنتی تا 65% در وقت اپراتور صرفه جویی میکند. از میخکوب گازی هیتر میتوان برای اتصال پلیت و صفحه های مختلف به انواع سازه های بتنی ،آهن و ورق های استنلس استیل ، اتصال توری به دیواره های بتنی، بلوک، بلوک سیمانی، چوب، آجر،کناف و مصالح ساختمانی دیگر استفاده نمود.

  متفرقه تهران
 • شرکت سازه ابتکار ارشد با مدیریت مهران اوروجی فروش خط تولید زغال فشرده

  فروش خط تولید زغال فشرده با نازل‌ترین قیمت برای شماعزیزان همچین هلدینگ سازه ابتکار ارشد با عقد قرار داد رسمی تمامی محصولات زغال شما را خریداری می کند اموزش نصب و راه اندازی به صورت رایگان برای شما انجام می شود و با پشتیبانی 24 ساعته هلدینگ سازه ابتکار مواد اولیه (خاک ذغال+ پوست گردو+خاک اره ) تامین میکند ما در تمام طول سال مسئولیت تامین مواد اولیه آنها را با کمترین قیمت بر عهده میگیریم این اولویت فقط برای مشتریان خود ماست. بزرگ ترین صادر کننده زغال در ایران کلیه خطوط دارای گارانتی طلایی می باشد برای اطلاع از شرایط خرید و قیمت ها با ما تماس بگیرید. شرکت فنی مهندسی سازه ابتکار ارشد سازنده ماشن آلات تولید انواع زغال فشرده< لیمو>و.... سازنده انواع اکسترودرهای صنعتی جهت تولید بریکت های هیزمی و زغالی سازنده انواع کوره های صنعتی دوجداره < چند منظوره < ترمودینامیکی و ترمودینامیکی پلاس جهت پخت و کربنیزه کردن انواع مواد طبیعی سازنده انواع مکنده های صنعتی جهت حمل مواد گرانولی و تهویه هوا سازنده انواع بگ فیلتر های صنعتی جهت جلوگیری از آلودگی حاصل از کارخانه های تولیدی شما در محیط زیست سازنده انواع آسیاب و کراشر های صنعتی تک مرحله ای و دو مرحله ای جهت تولید خاک اره برای تولید مواد اولیه تولید زغال فشرده و بستر سازی دامداری ها و مرغ داری های صنعتی دارای گواهینامه های ایزو و ims انتخاب شده بعنوان کار آفرین برتر سال99 و1400 همراه به روز ترین مشاوره در امر کارآفرینی و تعریف بیزینس پلن شما به صورت رایگان خدمات ما به مشتریان عزیز: 1- تامیین مواد اولیه جهت تولید انواع زغال 2- نصب<راه اندازی و آموزش و پشتیبانی 24 ساعته رایگان 3-خرید محصولات تولیدی شما همراه عقد قرار داد برای اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی تماس حاصل بفرمایید. ما دستگاه نمیفروشیم آینده میفروشیم

  متفرقه آذربایجان شرقی
 • آنودایزینگ آندایزینگ آنادایزینگ آلومینیوم و تیتانیوم در بزرگراه فتح

  آنودایزینگ آندایزینگ آنادایزینگ آلومینیوم و تیتانیوم در بزرگراه فتح

  خدمات آبکاری و سختکاری آلومینیوم در بزرگراه فتح آندایزینگ تیتانیوم آنودایزینگ سخت آلومینیوم آنادایزینگ رنگی آلومینیوم و تیتانیوم در رنگهای گوناگون آندایزینگ کرومیکی آنودایزینگ براق و مات خدمات الکترو پولیش و پسیو کردن استنلس استیل خدمات پولیش شیمیایی آدرس ما : تهران ابتدای بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج ) پاستوریزه بلوار الغدیر شمالی خ منجیل خ شقایق پ 224 تلفنهای ما : 66153038 66153057 66153058 موبایل 09128021145 مهدی محمدی کارشناس مکانیک هواپیما

  متفرقه تهران
 • تعمیر گاز میکس Mix در تهران

  تعمیر گاز میکس Mix در تهران

  ​ |تعمیرات گازمیکس Mix در تهران | |نمایندگی انحصاری تعمیرات گازمیکس Mix | |تعمیرات گازمیکس Mix درشمال تهران:تجریش،دروس،فرمانی،عفرانیه،اندرزگو،الهیه،فرشته،قلهک،کامرانیه،آجودانیه،جردن،ولنجک،شماره تماس:26326554| |تعمیرات گازمیکس Mix در غرب تهران :شهرک غرب،مزرداران،سعادت آباد،شهران،گیشا،صادقیه،فرحزاد،چیتگر،شهید خرازی، شماره تماس :26320175| |تعمیرات گازمیکس Mix در شرق تهران :تهرانپارس،نارمک،پیروزی،حکیمیه،سبلان،نیروهوایی،فرجام،شمیران نو_ شماره تماس 77456283| |تعمیرات گازمیکس Mix در جنوب تهران :بازار،خاوران،خراسان،مولوی،شهرری،خزانه،، آباد،بهارستان،جمهوری،نواب،منیریه،شوش، شماره تماس: 76781260_76782775| |نمایندگی خدمات گاز میکس Mix در شمال ،شرق،غرب و جنوب تهران| شرکت خدمات زینواطلس این مجموعه نماینده تعمیرات گازمیکس Mix میباشد.شرکت زینو با ارائه سرویس و تعمیرات گاز صفحه ای با استفاده از قطعات اصلی و اورجینال توانسته گامی مستحکم در جهت ارائه خدمات پس از فروش در جهت رضایت مشتریان عزیر بردارد. تمامی خدمات شرکت همراه با ضمانت نامه تعمیرات و خدمات میباشد ، شرکت زینو نماینده رسمی خدمات گازمیکس Mix میباشد و هیچ مسیولیتی در قبال تعمیرات مجموعه های دیگر که با عناوین دیگر خود را معرفی به خدمات دهی میکنند ندارد و از شما مشتریان عزیز خواهشمند است همراه با صبر و شکیبایی از خدمات مجموعه خود بهره ببرید. شما مشتریان گرامی میتوانید در ساعات اداری با شماره های 26320175_26326554_77456283_76781260_76782775 با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید. مشکل دستگاه خود راگزارش دهید و از خدمات بهره ببرید ،همچنین به صورت 24 ساعته و تمام وقت با شماره همراه شرکت 09121968200 یا از طریق واتس اپ و ایتا با کارشناس در تماس باشید. ویژگی های نمایندگی تعمیرات گازمیکس Mix نمایندگی گازمیکس Mix ،یک مجموعه یا شرکتی است که به عنوان نماینده رسمی شرکت میکس Mix در زمینه تعمیر و خدمات مرتبط با گاز،فعالیت میکند.این نمایندگی ممکن است ویژگی های زیر را داشته باشد: 1_تخصص فنی:نمایندگی تعمیر گازمیکس Mix دارای تیمی از تکنسین های ماهر و مجرب است که دارای تخصص و آشنایی با محصولات و تجهیزات گاز میکس Mix هستند.آنها قادرند تعمیرات و خدمات لازم را با استفادهاز دانش و تجربه خود ارائه دهند. 2_قطعات اصلی:نمایندگی تعمیز گازمیکس Mix معمولا قطعات اصلی و قابل اعتماد مورد نیازبرای تعمیر و خدمات را ارائه می دهد.این قطعات به طور مستقیم از شرکت میکس Mix تهیه میشوند و با کیفیت و استاندارد مطابق هستند.و شرکت زینو اطلس به عنوان نمایندگی رسمی خدمات و تعمیرات محصولات میکس Mix در ایران اصلت کالا و خدمات را تایید مینماید . 3_خدمات پس از فروش:نمایندگی تعمیر گاز میکس Mix خدمات پس از فروش حرفه را برای مشتری خود در اولویت دارد .این خدمات شامل تعمیر،نگهداری و مشاوره فنی میشود.آن ها سعی میکنند مشکلات مشتریان را در اسرع وقت و بهترین کیفیت فنی حل کنند و رضایت آن ها را بدست آورند. 4_قرارداد ها و گارانتی :برخی از نمایندگی ها میتوانند با مشتریان قرارداد های خدماتی ببندند و گارانتی برای تعمیر و خدمات ارائه دهند.این قرارداد ها میتوانند حفاظت و حمایت بیستری برای مشتریان فراهن کنند تا در صورت بروز مشکلات مربوط به گاز،خدمات لازم را به آن ها ارائه دهند. 5_سابقه و اعتبار:نمایندگی های تعمیر گاز میکس Mix با سابقه و اعتبار خوب در صنعت خدمات گازی شناخته میشوند.آن ها تجربه و دانش فنی خوبی در زمینه تعمیرات گاز دارند. با ایتن ویژگی ها هست که نمایندگی گازمیکس Mix می تواند خدمات مطمئن و با کیفیتی را برای مشتریان فراهم کند. ویژگی های متخصصین تعمیر گاز 1_تخصص فنی :متخصص تعمیر گاز گازمیکس Mix دارای دانش و تخصص لازم در زمینه تعمیر و خدمات مرتبط با محصولات گازمیکس Mix است .او آگاهی کافی از عملکردو ساختار اجزای مختلف و سیستم های گازی آشنا است و به خوبی با مشکلات رایج و راه حل های مناسبآن ها آشنا است. 2_تجربه:متخصصین تعمیر گاز میکس Mix دارای تجربه کاری قابل توجه در زمینه تعمیرر و خدمات گازی هست.او با انواع و مدل های مختلف گاز آشنایی دارد و به خوبی با مشکلات رایج و و راه حل های مناسب آن آشنا است. 3_استفاده از ابزارها و تجهیزات مناسب:متخصص تعمیر گازمیکس Mix با استفاده از ابزار ها و تجهیزات مناسب،قادر است به طور صریح و کارآمد مشکلات گازی را تعمیر کند.او با نحوه استفاده صحیح از ابزار های تعمیرو تنظیم دستگاه های گازی آشنا است. 4_حس مسئولیت و انگیزه:متخصصین مجموعه دارای حس مسئولیت بالا و انگیزه کاری قوی است.او به دقت و عملکرد صحیح به کار خود علاقمند است و مشتریان را در اولویت قرار میدهد. با این ویژگی ها،متخصص تعمیر قادر است به صورت حرفه ای و با کیفیت تعمیرات و خدمات لازم را در زمینه سیستم ها گازی ارائه دهد. چه قسمت های در تعمیر گاز صفحه ای اولویت تعمیر است؟ 1_بخش سوخت:اجاق گازها در دو نوع CNG و LPG تولید و ارائه میگردد که با توجه به استفاده همگانی از سیستم گاز CNG در ایران اجاق گاز ها با این سیستم وارد و تولید میشود و در صورت استفاده اجاق گاز با کارخانه تولید کننده از سیستم گاز LPG در زمان نصب تغییرات لازم بر روی آنها توسط سرویسکاران مجاز شرکت زینو اطلس اعمال میگردد . 2_سیستم سر شعله ها:اجزایی مانند الکترود ها ،ترانسفورماتورها،شمع های اشعال و ترموکوپل ممکن است به علت فرسایش،آسیب یا خرابی نیاز به تعمیر داشته باشند.این مسائل ممکن است باعث نامنظم بودن شعله و عملکرد نادرست سیستم گاز شوند. 3_سیستم کنترل:اجزایی مانند سوئیچ ها ،کنترل ها،سنسور ها و الکترونیک های مربوط به سیستم گازی ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند.این اجزا برای کنترل درست فشار،دما و عملکرد سیستم گازی بسیار حائز اهمیت هستند. 4_لوله ها و اتصالات :لوله ها و اتصالات سیستم گازی نیازمند بررسی و تعمیر میباشند،لوله های خراب یا همراه با نشت گاز میتواندد مشکلات جدی ایجاد کنند ،اتصالات نیز باید محکم و بدون نشت باشند. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که تعمیر سیستم گازی در گاز های مبله(کابینتی) ، صفحه شیشه و صفحه استیل یا سرامیکی تووکار و همچنین گاز های تمام برقی باید توسط فنی های ماهر و مجرب انجام شود. در صورتی که شما با هرگونه مشکل در سیستم گازی خود برخورد کردید بهتر است با نمایندگی های مجاز خدمات پس از فروش دستگاه خود تماس بگیرید تا از خدمات متخصصین همان شرکت و قطعات همان محصول استفاده نمایید.ملاک ما زندگی ایمن شماست. چگونه هزینه های تعمیر گاز را کاهش بدهیم؟ کمترین هزینه برای تعمیرات گاز صفحه ای در صورتی میسر میشود که برای کاهش هزینه ها روی موارد زیر تمرکز کنید: 1_تعمیر به موقع :در صورت بروز در سیستم گازی،بهتر است به سرعت اقدام به تعمیر کنید.اگر مشکلات کوچک را نادیده بگیرید و تعمیر آن ها را به تاخیر بی اندازید،این مشکلات ممکن است بزرگ تر . پر هزینه شوند. پس به سرعت به تعمیر و رفع آن بپردازید. 2_مشاوره فنی:در صورت بروز مشکلات در سیستم گازی ابتدا با متخصصان فنی نمایندگی و کارشناسان مجموعه ما تماس بگیریذ و مشورت نمایید.آن ها میتوانند با راهنمایی به شما کمک کنند تا اگر مشکل توسط خودتان قابل حل هست اقدام کنید. 3_قطعات قابل تعویض:در صورت خرابی قطعات گاز صفحه ای خود میتوانید قطعات قابل تعویض را خریداری کنید و به جای تعمیر آن ها در برخی موارد تعویض آن ها اقتصادی تر از تعمیرشان میباشد. 4_نگهداری و تمیز کردن منظم:با مراقبت و نگهداری منظم از سیستم گازی ،میتوانید از وقوع مشکلات جدی تر و هزینه بر جلوگری کنید.تمیزکاری منظم ،تعویض فیلتر ها،بررسی مرتب اجزا و قطعات ،میتواند مشکلات را به موقع شناسایی و رفع کند. 5_انتخاب نمایندگی مجاز:در صورت نیاز به تعمیرات و خدمات،بهتر از به نمایندگی مجاز شرکت تولید کننده گاز خود مراجعه کنید،آن ها با دانش و تخصص کافی همراه با قطعات اصلی و اورجینال در جهت کم کردن هزینه های شما تلاش میکنند و به شما اطمینان کیفیت میدهند.ضمن این که تمامی قطعا همراه با ضمانت میباشند. با توجه به وارداتی بودن این محصول در صورت نیاز به تعمیرات میبایست با نماینده رسمی شرکت میکس Mix در ایران که با نام شرکت زینو اطلس میباشد تماس حاصل نمایید . قطعات تعمیر گازمیکس Mix چدن گازمیکس Mix،سرشعله گاز میکس Mix ،بوبین گاز میکس Mix،ترانس فندک گازمیکس Mix ،چینی فندک گاز میکس Mix ،ترموکوبل گاز میکس Mix،ولوم گاز میکس Mix ،میکروسوئیچ گازمیکس Mix،شیشه گاز میکس Mix،صفحه استیل گازمیکس Mix ،شیر اجاق گازمیکس Mix                   | تعمیر اجاق گازمیکس Mix شمال تهران|تعمیر گازمیکس Mix غرب تهران |تعمیر گازمیکس Mix شرق تهران |تعمیر گازمیکس Mixدر جنوب تهران | تعمیر گازمیکس Mix در تهران |تعمیرگاه گازمیکس Mix در تهران |تعمیر گازمیکس Mix|تعمیر گازمیکس Mix در شمال تهران | تعمیر گازمیکس Mix در غرب تهران |تعمیر گازمیکس Mixدر شرق تهران |تعمیر گازمیکس Mixجنوب تهران|تعمیرات اجاق گاز صفحه ای |تعمیرات اجاق گاز شیشه ای |گازاریستون|نمایندگی میکس|نمایندگی Mix | ​

  متفرقه تهران