وظیفه مهندسان ژئوتکنیک

بررسی کلی نحوه کار مهندسان ژئوتکنیک

سازه های منحصر به فردی که در زندگی روزانه خود مشاهده می کنید به لطف علم ژئوتکنیک می باشد. ژئوتکنیک یا مهندسی زمین، ترکیبی از مهندسی عمران و زمین شناسی می باشد. در این علم به بررسی بخش هایی از یک سازه که در زیر زمین قرار پرداخته می شود.  در ادامه بحث به بررسی کار های حیاتی مهندسان ژئوتکنیک می پردازیم برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

در اکثر پروژه های ساختمان متخصصان ژئوتکنیک از اولین مهندسانی هستند که پروژه را شروع می کنند. قبل از طراحی ساختمان اصلی، مهندسان ژئوتکنیک ابتدا بستر سازه ها را مورد بررسی قرار می دهند و اقدامات لازم برای استحکام زیربنای سازه انجام می دهند.

به طور کلی علم ژئوتکنیک باعث استحکام سازی تونل ها، جاده ها، سد، پایه های پل، آسمان خراش ها و دیگر سازه ها می شود. ما در آرین خاک ایرانیان با به کارگیری مهندسان مجرب در زمینه علوم ژئوتکنیک و سایر رشته های مورد نیازه همواره سعی بر ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان داریم.

چرا به عنوان مهندسی ژئوتکنیک کار کنیم؟

کسانی که در مهندسی زمین یا ژئوتکنیک کار می کنند همواره سعی دارند تا از مضرات بلا های طبیعی جلوگیری کنند. این مهندسان بسیار کار متنوع و پر چالشی دارند. آن ها باید بتوانند خطذات احتمال نظیر زلزله را شناسایی کرده و از آن آسیب های آن ها جلوگیری کنند.

با افزایش جمعیت و تغییرات اقلیمی که امروزه در سراسر جهان در حال رخ دادن است؛ روز به روز نیاز به علم ژئوتکنیک بیشتر احساس می شود. زیرا با توجه به این علم می توان بسیاری از خطرات احتمالی را پیش بینی کرد. هیچ جایگزینی برای مهندسین زمین شناسی وجود ندارد. به طوری که فوربس کار متخصصان ژئوتکنیک را به این صورت تعریف می کند:

تمرین روزانه مهندسی ژئوتکنیک به مهارت های ارتباطی عالی نیاز دارد. در واقع، بخش بزرگی از کار نوشتن گزارش‌های واضح، مختصر و از نظر فنی دقیق است. علاوه بر این، فرد باید بتواند به صورت شفاهی خصوصیات سایت و حفاری و تجزیه و تحلیل را به زبان انگلیسی قابل درک جهانی بیان کند.

بالاخره آدم باید بتواند رویا ببیند. زیرا در قلب، یک ژئوتکنولوژی عالی به طور خلاقانه ای از داده های خام به آنچه می توان از نظر ساختاری تصور کرد، تعمیم می یابد.

به زبان ساده ویژگی های یک مهندس ژئوتکنیک عبارت است از: خلاق، منظم، دقیق، بسیار زیرک و باهوش همچنین باید توانایی استدلال و تفسیر داشته باشد.

وظایف مهندسان ژئوتکنیک

در بخش های قبل به صورت کلی وظایف مهندسان ژئوتکنیک را بررسی کردیم. اما در این بخش می خواهیم به صورت جدی‌تری به آن بپردازیم.

وظایف معمول روزانه یک متخصص ژئوتکنیک عبارتند از:

 • بازدید از بستر سازه:‌ برای ارزیابی بی نقص یا کم نقص بودن سازه برای توسعه یا ارزیابی
 • مشاوره: از جمله ملاقات با مشتریان برای ارائه مشاوره تخصصی
 • برنامه ریزی: طراحی و نظارت بر تحقیقات زمینی با استفاده از دکل های حفاری، آزمایش ژئوفیزیک یا کاوش مکانیکی برای ارزیابی خواص مهندسی زمین
 • ایجاد تجسم دو بعدی یا سه بعدی از سطح زیرین: با استفاده از نرم افزار مدل سازی یا طرح های دستی
 • ارزیابی تاثیر زمین بر پروژه های ساختمانی توضیح واضح و مختصر این موارد در گزارش ها و ارائه به افراد غیر متخصص
 • استفاده از ابزارهای طراحی به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای تخصصی برای تولید طرح های مهندسی
 • نظارت بر ساخت پروژه های بزرگ
 • بازرسی و تایید سازه های پرخطر مانند پل ها و سدها

این کار به دلیل کار میدانی و کار طراحی جذب این رشته می شوند. مقدار زمان صرف شده برای یررسی بستر سازه ها بر اساس ترجیح شخصی و مسیر شغلی مهندسان ژئوتکنیک متفاوت است؛ اما برای یک فرد معمولی ممکن است حدود یک چهارم زمان آن ها باشد.

به طور کلی، کسانی که بیشترین تجربه را دارند یا در جنبه های تحلیلی و یا جنبه های مدیریتی (مانند طراحی) که بیشتر مبتنی بر دفتر است، زمان کمتری را در سایت صرف می کنند.

مسیرهای شغلی

برای تبدیل شدن به یک مهندس ژئوتکنیک یا زمین‌شناس، اکثر افراد به مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد در مهندسی، زمین‌شناسی یا ژئوتکنیک نیاز دارند. اگرچه ورود به این حرفه از طریق تجربه امکان پذیر است، اما این مسیر می تواند سال ها یا حتی دهه ها طول بکشد.

دوره های مناسب در سراسر کشور یا در بسیاری از مؤسسات با کیفیت بالا در خارج از کشور موجود است. به متقاضیانی که مایل به تبدیل شدن به مهندسان ژئوتکنیک واجد شرایط هستند، توصیه می شود که به دنبال دوره معتبر باشند.

رشته های مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک

به طور کلی مهندسان ژئوتکنیک مهندسین عمران متخصصی هستند که به تحلیل، برنامه ریزی و ساخت فونداسیون ها و سازه ها می پردازند. این متخصصان از اصول و برنامه های مهندسی برای اطمینان از پایداری و طول عمر سازه استفاده می کنند.

مهندسان ژئوتکنیک اغلب در دفاتر کار می کنند. آن ها همچنین بازدید از محل و کار میدانی را انجام می دهند. هدف اصلی مهندس ژئوتکنیک حفاظت از جان و مال در برابر آسیب های ناشی از شرایط مختلف زمین شناسی با طراحی دقیق سازه های زیرزمینی است.

در ادامه این بخش به بررسی سایر رشته های مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک را برایتان بررسی کرده‌ایم.

مهندسان ژئوتکنیک
مهندسان ژئوتکنیک

زمین شناسان مهندس

زمین شناسان مهندس، دانشمندان متخصص زمین هستند که علوم زمین شناسی را در مطالعات مهندسی به کار می گیرند تا عوامل زمین شناسی در مورد مکان، طراحی، ساخت و ساز را در نظر بگیرند.

مهندسان این رشته، توصیه های زمین شناسی و ژئوتکنیکی، تجزیه و تحلیل و طراحی مرتبط با توسعه انسانی و انواع مختلف سازه ها را ارائه می دهند. هدف اصلی مهندسان زمین شناسی، با بررسی دقیق و شناسایی زمین، حفاظت از جان و مال مردم در برابر آسیب های ناشی از شرایط مختلف زمین شناسی و بلا های طبیعی است.

همپوشانی زیادی بین زمین شناسی و مهندسی ژئوتکنیک وجود دارد. به زبان ساده، زمین شناسان یک مشکل را شناسایی و تعریف می کنند، سپس مهندسان ژئوتکنیک راه حل را طراحی می کنند.

هیدروژئولوژیست ها

هیدروژئولوژیست ها دانشمندان متخصص زمین هستند که چگونگی حرکت آب های زیرزمینی (آب زیر سطح زمین) و تعامل با شرایط زمین شناسی را بررسی می کنند. هیدروژئولوژیست ها تأثیر ساخت و ساز و استفاده از آب را بر سیستم های طبیعی ارزیابی می کنند و به مهندسان کمک می کنند تا خطرات مرتبط با آب های زیرزمینی را مدیریت کنند.

ژئوتکنیک زیر شاخه های زیادی دارد اما بیشتر افراد ابتدا رشته ژئوتکنیک را انتخاب کرده سپس به شاخه های دیگر این رشته منشعب می شوند.

توجه داشته باشید!

همه این رشته ها مانند ژئوتکنیک نیاز به مهارت های تحلیلی و ارتباطی قوی و توانایی تفکر در سه یا چهار بعد دارند.


۰۲ دی ۱۴۰۱


دیگر محصولات
 • دیمپل شیت

  دیمپل شیت

  دیمپل شیت ورق تقویت کننده شیب خاک است است که اسامی دیمپل شیت، ورق زهکشی و درین شیت نیز دارد. این وسیله برای پاک سازی آب سطح ها و دیوارها به کار می رود. به دلیل نوع ساختاری دیمپل شیت، علاوه بر تخلیه سطوح و دیوار، هجوم آب را نیز به صورت موقت کنترل می کند. این محصول در نقاط مختلف با ضخامت های گوناگون توصیه می شود. ورق ساختار پلی اتیلن دارد، بنابراین ویسکوزیته از دوام بسیار بالایی برخوردار است. آرین خاک ایرانیان برترین تولید کننده دیمپل شیت در خاورمیانه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تلفن همراه: 09120204952 واتس‌آپ: 09120204952 تلفن محل کار: 02188009861-02188009862 وب سایت: https://ariankhak.com/

  متفرقه تهران
 • ورق ژئوممبران HDPE

  ورق ژئوممبران HDPE

  فروش ورق ژئوممبران با استاندارد های بین المللی با گارانتی و بیمه 10 ساله ضخامت 1.5 م م ، 2 م م و 3 م م و نصب رایگان برای پروژه های بالای 1000 مترمربع آرین خاک ایرانیان تولید کننده ورق های ژئوممبران جهت احداث استخر های کشاورزی تحویل به صورت مستقیم از درب کارخانه خدمات بستر سازی تهیه ورق و نصب ورق 10 سال گارانتی اجرای استخر از 100 الی1/000/000 متر مکعب در سر تاسر ایران در رنگهای آبی و مشکی و ... برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید: 02188009861 09120204952 تلفن همراه: 09120204952 واتس‌آپ: 09120204952 تلفن محل کار: 02188009861-02188009862 وب سایت: https://ariankhak.com/

  متفرقه تهران
 • تولید انواع ژئوممبران های PVC - LLDPE - HDPE تک لایه و دو لایه - دیسک و راندل و روکش بولت

  تولید انواع ژئوممبران های PVC - LLDPE - HDPE تک لایه و دو لایه - دیسک و راندل و روکش بولت

  آرین خاک ایرانیان تولید کننده انواع ژئوممبران های PVC جهت ایزولاسیون گودهای ساختمانی و ایزولاسیون بام سبز و ایزولاسیون و عایق تونل های شهری و مترو همراه با 10 سال گارانتی و خدمات پس از فروش برای کسب اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید 02188009861 02188009862 09120204952 https://ariankhak.com/

  متفرقه تهران
 • تولید انواع ژئوتکستایل سوزنی پلی استر وpp تا گرماژ700

  تولید انواع ژئوتکستایل سوزنی پلی استر وpp تا گرماژ700

  آرین خاک ایرانیان تولید، عرضه و مجری انواع ژئوتکستایل ‌های نبافته 150تا600گرمی کاربرد های ژئوتکستایل Geotextile 1. لایه محافظ (Protection) 2. جداسازی (Separation) 3. ساختمان سازی (Construction) 4. سیستمهای مدفون (Ground system) 5. زهکشی و فیلترکردن (Filtration / Drainage) 6. سازه های هیدرولیکی 7. محل های دفن زباله (Land Fills) 8. تقویت یا مسلح سازی (Reinforcement) 9. لایه محافظ (Protection) کاربرد ژئوتکستایل برای محافظت از لایه های آسیب پذیر مانند Geomembrane یا همان لایه های عایقی در کانالهای آبرسانـی، مخازن آب، دریاچه‌های مصنوعــی، حوضچه‌های پرورش ماهــی و دفع فاضلاب شهری می باشند. ""دفتر فنی و فروش تهران"" برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تلفن همراه: 09120204952 واتس‌آپ: 09120204952 تلفن محل کار: 02188009861-02188009862 وب سایت: https://ariankhak.com/

  متفرقه تهران


محصولات مشابه
 • بشکه پلاستیکی 220 لیتری

  بشکه پلاستیکی 220 لیتری

  تولید بشکه 220 لیتری در دو طرح استوانه ای ال رینگی با دو سوراخ و طرح دهانه گشاد با رینگ فلزی تولید شده از مواد پتروشیمی ( پلی اتیلن خالص ) مدل استوانه ای 9 کیلویی و 9.300 کیلویی درب رینگی قابل استفاده برای صنایع غذایی و شیمیایی - کارخانجات رب - تولیدات شرکتهای شیمیایی - الکل - پودرهای پتروشیمی و غیره تولید انواع بشکه های پلاستیکی 30 لیتری - 60 لیتری - 80 لیتری - 110 و 120 لیتری و 160 لیتری و 220 لیتری انواع بشکه ها رو در سایت iranpalet.com ملاحظه فرمایید بشکه های 220 لیتری ال رینگی یا مدل آلمانی با بهترین کیفیت جهت بسته بندی و حمل محصولات صادراتی 09127233491 021-74391909 تماس 9 صبح تا 5 عصر

  متفرقه تهران
 • کوپلینگ شفت ، کوپلینگ لاستیکی - کوپلینگ H ، کوپلینگ تایری، کوپلینگ گشنیری ،کوپلینگ خورشیدی

  لاستیک سازی جم انواع کوپلینگ ها باید با توجه به نوع استفاده و کاربردی که دارند در متریال های مختلف طراحی و تولید می کند . کوپلینگ های تولیدی لاستیک سازی جم در سایزها و اشکال مختلف : کوپلینگ شفت کوپلینگ خورشیدی کوپلینگ H کوپلینگ KB کوپلینگ ROTEX کوپلینگ HRC کوپلینگ هالوپین کوپلینگ زنجیری کوپلینگ ذوذنقه ای کوپلینگ پروانه ای کوپلینگ گیشنیزی کوپلینگ ژنراتور کشتی کوپلینگ کمپرسور (با طوقه فلزی و لاستیک ضد سایش ، ضد ضربه و مقاوم در برابر لرزه و فشار خود برای انتقال نیرو در کمپرسورها مورد استفاده قرار می‌گیرد) کوپلینگ‌های3پر، 4پر، 6پر، 8 پر، 10 پر، 12 پر کوپلینگ‌های تایری یا فرغونی کوپلینگ‌های چرخ‌دنده‌ای یا دنده‌ای کوپلینگ‌های فانوسی کوپلینگ‌های لقمه‌ای کوپلینگ‌های بشکه‌ای کوپلینگ‌های لوله‌ای کوپلینگ‌های فندکی کوپلینگ‌های گشنیزی کوپلینگ‌های دندان خرگوشی کوپلینگ‌های پروفیلی کوپلینگ‌های تخم‌مرغی کوپلینگ ها به دسته کلی تقسیم بندی می شوند که لاستیک سازی جم تمامی دسته های زیر را تولید میکند : کوپلینگ لاستیکی همراه با فلز کوپلینگ لاستیکی بدون فلز کوپلینگ پلی اورتان جنس کوپلینگ های لاستیکی: با توجه به محیط کارکرد و نوع ارتعاشی که به آن ها وارد میشود انتخاب میشوند و متریال های در شرایط مختلف انتخاب میشوند و همپچنین لاستیک سازی جم ارائه دهنده انواع کوپلینگ با متریال های مختلف می باشد: الاستومر NR: این مدل لاستیک در کوپلینگ هایی استفاده میشود که ضربه و لرزش شدت زیاد دارد و محیط کارکرد خنثی و عاری از مواد شیمیایی میباشد. الاستومر NBR: نیتریل بوتادین رابر یا nbr لاستیک ضد روغن میباشد که در پمپ های روغنی استفاده میشود و با ترکیب سایر کائوچو ها میتواند خواص ضد ضربه پیدا کند. الاستومر CR: کلروپرن ویا نئوپرن از جمله لاستیک های منحصر به فرد است که خواص ضربه گیری ،حرارتی ،شیمیایی را دارد و با توجه به قیمت نسبتا گران این کائوچو در دستگاه ها و قسمت های خاص استفاده میشود.

  متفرقه اصفهان
 • وان پلی اتیلن شیلاتی پرورش ماهی

  وان پلی اتیلن شیلاتی پرورش ماهی

  وان پلی اتیلن شیلاتی پرورش ماهی مجتمع پلی اتیلن مازندران وان های پلی اتیلن در اندازه های متفاوت و متنوع طراحی و تولید می شوند. برای مثال وان های چهارگوش در سه اندازه ی کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین وان های آبشخور دام در سه اندازه ی کوچک، متوسط و بزرگ تولید می شوند. همچنین وان های گرد در اندازه ها و سشکل های متنوع طراحی و تولید شده اند. وان های تولید شده با دوام و مقاوم بوده و می توان مدت های طولانی از آنها استفاده کرد. وان پلی اتیلن به گونه ای طراحی شده است که در برابر اشعه ی ماوراء بنفش مقاوم باشد و در محیط روباز و در معرض نور آفتاب، دچار مشکل نشده و برای استفاده در داخل یا خارج از خانه، ایده آل باشد. وان پلی اتیلن شیلاتی پرورش ماهی • استحکام بالا وان های مجتمع پلی اتیلن مازندران دارای وزنی سنگین تر از محصولات مشابه موجود در بازار می باشند • مقاومت در برابر ضربه کلیه ی وان های پلی اتیلنی این مرکز دارای مقاومت بالا در برابر ضربه بوده و در کارخانه توسط واحد کنترل کیفیت تست و بررسی می شوند مضافا اینکه وان های مجتمع پلی اتیلن مازندران با مواد پلی اتیلن با کیفیت و درجه یک HDPE تولید می شوند • مقاوم در برابر گرما و سرما ، عایق حرارتی قابلیت تحمل دما از منفی 55 درجه تا مثبت 70 درجه را دارند • دارای مقاومت بالا در برابر اسید و مواد شیمیایی وبازی قابلیت نگهداری و ذخیره سازی اسید ، مواد شیمیایی ومواد بازی ، روغن و مواد شوینده و ... • مقاوم در برابر اشعه یووی uv دارای لایه ی محافظت کننده در برابر اشعه یووی ، چنانچه وان ها در فضای آزاد و در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند به دلیل داشتن لایه ی محافظت کننده خشک و شکننده نمی شوند و دارای طول عمر و دوام طولانی می باشند • قابلیت رنگ پذیری قابلیت رنگ شوندگی توسط خریدار و یا ساخت وان به صورت رنگی (این امکان فقط برای سفارشات عمده ی بالا تر از صد عدد امکان پذیر می باشد ) • قابلیت نصب انواع اتصال و فیتینگ کلیه ی وان ها فاقد هرگونه اتصال یا فیتینگ می باشند ، در صورت تمایل در هنگام ثبت سفارش ، درخواست نصب اتصالات را به کارشناس فروش اعلام بفرمائید . نصب اتصال هیچگونه هزینه ای ندارد و مشتریان گرامی فقط هزینه ی خرید اتصال را پرداخت می نمایند. • قابلیت دفن در زمین وان های مجتمع پلی اتیلن مازندران دارای دوام طولانی می باشند در ضمن امکان دفن وان در زمین وجود دارد ، بدیهی است در صورت دفن ، عمر وان ها بیشتر می شود جهت آشنایی بیشتر با انواع وان های پلی اتیلن ، دریافت کاتالوگ وان ها ، ثبت سفارش و اخذ پیشفاکتور با مشاور و کارشناس فروش وان های مجتمع پلی اتیلن مازندران ، تماس بگیرید ، یا در واتساپ پیام ارسال بفرمائید 0911-44-33-001 0911-44-33-002

  متفرقه مازندران
 • خرید نمک مخصوص دباغی چرم و پوست

  شرکت سپید دُر شایان (کارخانه نمک شایان)، با سال ها فعالیت درخشان در حوزه تولید انواع نمک صنعتی و نمک خوراکی در کشور و همچنین موفق در بخش صادرات نمک به دنیا، آمادگی خود را جهت تامین نمک کارخانجات دباغی و سایر مراکز مصرف کننده نمک اعلام می دارد. چرم سازی یا دباغی پوست، یک فرآیند فیزیکی – شیمیایی بسیار باارزش است. زیرا به تولید ماده ای ارزشمند و گرانبها بنام چرم می انجامد. طی این فرایند، پوست خام فاسد شدنی به پوستی فاسد نشدنی تبدیل می شود. ماده ای زیبایی و کیفیت آن زبان زد همه است. بطوری که همه ما لباس و یا وسیله از جنس چرم داریم ک طور خاصی آن را دوست داریم. به همین دلیل صنعت چرم سازی جز صنایع موفق در دنیاست. به دنبال پیشرفت صنعت چرم، نیاز به تولید بیشتر آن و در نتیجه نیاز به تامین بیشتر نمک مورد استفاده در این صنعت احساس می شود. زیرا جز کاربردی ترین ماده در فرایند دباغی پوست و تهیه چرم "نمک" می باشد. برای تهیه چرم از پوست حیوانات ابتدا پوست آنها را جدا می کنند. این کار را با استفاده از محلول آب نمک انجام داده و سپس در در هوای آزاد و در جریان هوای گرم خشک میکنند. بطور کلی از نمک دباغی در جهت تولید، نگهداری از پوست، جلوگیری از فساد و نیز آب گیری استفاده می‌کنند. نمک مناسب صنعت دباغی و چرمسازی، از نمک پودری (نمک نرم، نمک زیرسرندی، نمک آردی) می باشد. جهت اطلاع از قیمت انواع نمک های صنعتی و چرم سازی با کارشناسان ما در واحد فروش از طریق شماره تلفن های زیر درتماس باشید: کارخانه :02334583291 موبایل: 09121381069 - 09366711838

  متفرقه سمنان