چگونه یک تعمیرگاه خودرو راه‌اندازی کنیم؟

چگونه یک تعمیرگاه خودرو راه‌اندازی کنیم؟
راه اندازی هر کسب و کاری نیازمند تحقیق و بررسی در مورد ابعاد مختلف آن است. می‌توان گفت که اولین مرحله‌ی شروع هر کسب و کار، تحقیق و بررسی در مورد آن است. با موفقیت گذراندن این مرحله اطلاعات مفید و کاربردی از کسب و کاری که تمایل به راه اندازی آن داریم، بدست می‌آوریم که سبب می‌شود با دید بهتر و اطلاعات کامل‌تر به جنبه‌های گوناگون یک حرفه نگاه کنیم تا در پی آن تصمیمات منطقی‌تر و کم ریسک‌تری را بگیریم و یا تصمیمات پر ریسک را به صورت کنترل شده بگیریم. در این مقاله سعی داریم تا در مورد راه اندازی تعمیرگاه خودرو و مراحلی که باید پشت سر گذاشته شود و همچنین یک سری نکات کاربردی دیگر، اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

داشتن مهارت و شناخت کافی

برای اینکه بتوانید تعمیرگاه خودرو داشته باشید در ابتدا  باید در زمینه‌های متفاوت مربوط به خودرو مهارت و اطلاع کافی و لازم را داشته باشید تا بتوانید مشتری‌های متنوعی داشته و توانایی رفع مشکل خودروی آن‌ها را داشته باشید. پس ضروری است که در رابطه با مسائل گوناگون مرتبط با خودرو، کلاس‌های زیادی گذرانده باشید یا برای مدتی معقول به شاگردی کردن و کسب تجربه در این زمینه بپردازید. کسب تجربه در این حرفه بسیار مهم و تعیین کننده است چراکه با مرور زمان و کسب تجارب بیشتر می‌توان نسبت به انواع مشکلات خودرو آگاهی پیدا کرد. مهم‌تر از این موضوع، بحث شناخت انواع قطعات خودرو و ابزار آلات مورد استفاده در این حرفه است.
 
راه اندازی تعمیرگاه خودرو

هزینه‌های راه اندازی تعمیرگاه خودرو

یکی از مهم‌ترین فرایند‌ها، تخمین و برآورد هزینه‌های مربوط به آن فعالیت است. این برآورد هزینه سبب می‌شود تا با آگاهی و برنامه نسبت به سرمایه‌ی در دسترس‌مان تصمیم بگیریم و از هزینه‌ها و خرج‌های اضافه پرهیز کنیم. باید بتوان هزینه‌های ثابت و متغیر به همراه درآمد و سود خالص راه اندازی کسب و کار را به خوبی حساب کرد. در این فرایند ابتدا باید هزینه‌های مربوط به اجاره یا خرید فضای کارگاهی تخمین زده شود. در مرحله‌ی بعد هزینه‌های مربوط به بیمه و خرید تجهیزات لازمه را در نظر بگیرید. با به این نکته توجه کرد که این هزینه‌ها در هر شهری متفاوت است.

آیا برای راه اندازی تعمیرگاه خودرو به مدرک خاصی نیاز است؟

حرفه‌ی تعمیرکاری بیشتر از آنکه نیاز به کلاس و درس و مدرک داشته باشد، نیازمند تجربه‌ است که این تجربه در طی چندین سال کسب می‌شود. اما برای گرفتن جواز کسب وکار یا دریافت بعضی وام‌ها یا کار‌های مربوط به بیمه داشتن مدرک و ارائه‌ی آن به سازمان مربوطه بسیار ضروری است. همچنین داشتن مدارک و در معرض دید مشتری قرار دادن آن‌ها، تاثیر زیادی در جلب اعتماد مشتری دارد.
.
راه اندازی تعمیرگاه ماشین

وسایل لازم برای یک تعمیرگاه

دستگاه تعویض لاستیک

یکی از عمده فعالیت‌هایی که در تعمیرگاه‌ها انجام می‌شود، تعویض لاستیک خودرو است. از این رو داشتن دستگاه تعویض لاستیک برای سهولت و سرعت بخشیدن به این امر، بسیار تاثیر گذار است.

دستگاه تنظیم باد لاستیک

تنظیم باد لاستیک یکی از فعالیت‌های معمول در تعمیرگاه‌های خودرو است و نبود دستگاه آن در تعمیرگاه خوشایند نیست و داشتن این دستگاه به نوعی در هر تعمیرگاهی ضروری است.

جک بالا بر خودرو

برای عیب یابی بیشتر مشکلات خودرویی نیاز است که خودرو در ارتفاعی مناسب قرار گیرد تا تعمیرکار در موقعیت مناسب و با تمرکز کافی به بررسی و رفع عیب بپردازد. همچنین داشتن موقعیت مناسب برای تعمیرکار از لحاظ خسته نشدن بسیار اهمیت دارد.
جک بالا بر خودرو

آچار‌ها

بدون شک یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزار مورد استفاده در تعمیرگاه‌ها، انواع آچار است . آچار‌ها به حدی کاربردی هستند که اکثر مردم حتی در منازل و محل کار خود نیز تعدادی از آچار‌های پرمصرف و مهم را نگهداری می‌کنند. بنا به دلایل فنی و غیر فنی شرکت‌های سازنده‌ی خودرو از پیچ و مهره‌های گوناگونی در مونتاژ و ساخت خودرو خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل تعمیر کاران برای سهولت بیشتر باید مجموعه‌ی متنوعی  از آچار های مورد استفاده در تعمیر خودرو را تهیه کنند. در بین شرکت‌های سازنده‌ی خودرو  برخی همانند پژو از پیچ‌های مخصوص خود  برای اتصال قطعات خودرو استفاده می‌کند و از طرف دیگر آچار‌های مخصوص به آن را طراحی و تولید می‌کند و در بازار‌های جهانی به فروش می‌رساند. بنابراین با توجه به حجم قابل توجه خودروهای فرانسوی در ایران خرید این آچارها نیز توصیه می‌شود.

جعبه ابزار

از آنجایی که آچار‌ها بسیار کاربردی و ضروری هستند، به همین دلیل باید به نگهداری مناسب  از آن‌ها اهمیت داد و با تهیه‌ی جعبه ابزاری مناسب  از آن‌ها نگهداری کرد و همچنین از مفقود شدن آچار‌ها یا شلوغی محل کار جلوگیری کرد.
جعبه ابزار خودرو

جک سوسماری مخصوص خودرو

گستره‌ی وسیع و تنوع زیادی که در کاربری این محصول وجود دارد سبب شده است که جک‌های هیدرولیکی در هزاران نوع مختلف و با قطر‌ها، طول‌ها و طرح‌های گوناگون ساخته شوند. همین تنوع باعث شده بسیاری از مهندسین و سازندگانی که قصد استفاده از این محصول را دارند به سردرگمی دچار شده و نتوانند با توجه به نیازهای کاری و محدودیت‌های سیستمی‌خود،  بهترین نمونه‌ی ممکن را انتخاب کنند. با توجه به مزایا و گستره‌ی کاربری جک‌های سوسماری، وجود آن‌ها در تعمیرگاه‌ها برای تعمیرات خودرو از ضروری‌ترین ابزار به حساب می‌آید.

دستگاه بالانس

دستگاه بالانس اغلب در آپاراتی‌ها مشاهده می‌شود  چرا‌که آنها با توجه کار و نوع مراجعاتی که دارند، بیشتر از این تجهیز استفاده می‌کنند. اما وجود این دستگاه در تعمیرگاه خودرو، ارزش افزوده‌ای نسبت به سایر تعمیرگاه‌ها ایجاد می‌کند.

گریس پمپ دستی

در گریس پمپ دستی یکسری سوپاپ تخلیه هوا قرار دارد که باعث تخلیه‌ی حباب های هوا به آسانی می‌شود و همچنین مانع از هوا گرفتن گریس حین کار می شود.

از تبلیغات غافل نشوید

در هر کسب و کاری برای اینکه به سود دهی برسید، باید بازاریابی انجام داد تا مشتری‌ها به سمت شما بیایند. شما برای جذب مشتری باید ابتدا به آن‌ها معرفی شوید تا آن‌ها درباره‌ی خدمات شما آگاهی پیدا کنند. بهترین راه برای معرفی شدن به مشتری، تبلیغات است. شما باید مقداری منطقی از هزینه‌ی اولیه‌ی راه اندازی تعمیرگاه خود را به تبلیغات گوناگون اختصاص دهید. شما می‌توانید برای تبلیغات به چاپ کارت و تراکت بسنده کنید اما این نکته را بدانید که در دنیای تمام دیجیتال امروز که اکثر کار‌ها با گوشی موبایل و اینترنت انجام می‌شود، انجام تبلیغات اینترنتی در سایت‌های مشخص و معتبر می‌تواند بازدهی خیلی بالاتری نسبت به تبلیغات سنتی داشته باشد. پس همه‌ی پول کنار گذاشته‌ی خود برای تبلیغات را صرف چاپ و پخش تراکت نکنید و بخشی از آن را به تبلیغات پیامکی و اینترنتی اختصاص دهید.
نتیجه گیری
برای راه اندازی تعمیرگاه خودرو خود نیاز به دانش کافی در این زمینه دارید. شما بهتر است که دوره های آموزشی مختلفی را بگذرانید و مدارک لازم خود را جهت گرفتن جواز و سایر اقدامات کسب کنید. برای اینکه سرمایه اولیه خود را حفظ کرده و آن را گسترش دهید بهتر است که همواره قبل از هر اقدامی برآرود هزینه‌ها را انجام دهید و ریسک تمام مراحل را شناسایی کنید تا بتوانید موفق شوید.
 
 
 

1400/7/8
جویشگر


محصولات مشابه
 • آموزش برق درجه یک به طور تخصصی

  آموزش برق درجه یک به طور تخصصی

  گروه فنی مهندسی رانکار صنعت مفتخر است تا دوره های برق و دیاگ و عیب یابی تخصصی خودروهای سواری و سنگین را در بازه های کوتاه مدت و بلند مدت برگزار نماید. دوره ها شامل دوره برق درجه یک و درجه دو و برق خودروهای کیا وهیوندای،تویوتا،محصولات ایران خودرو ، کامیونها و اتوبوسهای ولوو اف اچ ، ولوو اف ام ، انواع اتوبوس و کامیون اسکانیا G410 می باشد . تعمیرات ایسیو و ریمپ ایسیو و امور مربوط به تیونینگ خودرو نیز در این مجموعه انجام می شود. معمولا دوره ها در روزهای پایانی هفته از صبح روز چهارشنبه تا روز جمعه یا شنبه برگزار می شود. طول دوره آموزشی برای نسل جدید ولوو اف اچ سه روز می باشد که در روز اول نقشه خوانی برق ولووهای اف اچ نسل قدیم آموزش داده می شود و از شروع ساعت دوم روز اول وساعات آغازین روز دوم نقشه خوانی برق ولوو اف اچ 500 به طور کامل آموزش داده می شود. در روز دوم کار با دستگاه دیاگ با آخرین ورزن نرم افزار عیب یابی ولوو آموزش داده می شود و جای سنسورها و رله ها و بردها و نحوه ارتباط بین بردها به طور کامل آموزش داده می شود. روز سوم کار بر روی کامیون است که نحوه کار با دستگاه دیاگ بر روی کامیون به طور کامل آموزش داده می شود و جعبه فیوز و رله ها و جای سنسورها و اطلاعات عمومی مربوط به سیستم برق کامیونهای نسل جدید کاملا بررسی می شود. صبحانه ،ناهار،شام و خوابگاه در طول دوره رایگان می باشد. دوره تعمیر ایسیو 4 روزه و بلند مدت برگزار می شود. در جلسه ی اول مبانی اولیه برق خودرو به صورت عمومی آموزش داده می شود. آموزش شناخت قطعات ECU خودرو و آموزش اولیه نقشه خوانی برای شناسائی قطعات داخل ECU از نقشه آموزش داده می شود. نحوه ی پیدا کردن سنسورها به صورت تخصصی با روشی حرفه ای براثر تجربه و با روش مهندسی معکوس آموزش داده می شود. روز دوم : آموزش سخت افزارهای ECU از روی مدلهای مختلف به همراه عیب یابی آنها آموزش داده می شود. آموزش عیوب رایج در ECU ها و آموزش کار با نرم افزارها و شناسائی قطعات با استفاده از دستگاه پروگرامر روز سوم: آموزش فعال کردنECU به صورت مجازی و برنامه ریزی دامپ ها در حال کار با ترفندهای تخصصی و شناخته نشده که باعث تسزیع در کار هنگام گرفتن نویز در هنگام آپلود کردن برنامه می شود.همچنین امنیت در آپلود یوینیت AIRBAG ها و یونیت ABS آموزش داده می شود. نحوه باز وبست کردن یک ری از آیسی های کارآمد برای تمرین اولیه آموزش داده می شود. روز چهارم: در این دوره در روز چهارم نحوه معرفی ایسیو به خودرو و پیدا کردن کدسوئیچ آموزش داده می شود. آموزش نحوه COMPARE یا مقایسه کردن فایل سالم با فایل روی خودرو. دامپ های اکثر خودروها و برنامه های کاربردی برای کارهای اولیه ECU ها در اختیار هنرجویان قرار می گیرد. نحوه پروگرام کردن ECU AIRBAG و ABS آموزش داده می شود. فایل های برداشتن CUT OFF به صورت برنامه ای و سخت افزاری و باز و بست آیسی ها و مقاومت و خازن ها آموزش داده می شود. برای اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمائید.

  تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز تهران
 • امداد خودرو پرند& ۰۹۱۲۷۳۷۴۰۹۵

  امداد خودرو پرند حمل و نقل خودرو به تمام نقاط شبانه روزی مکانیک سیار با لوازم یدکی و دستگاه دیاگ در محل شما. اگر در خیابان یا جاده خودرو شما خراب شد اصلا نگران نباشید. محدوده اتوبان ساوه و شهر پرند و اتوبان غدیر کمتر از ۲۰ دقیقه به شما میرسیم. در نقاط فوق همکاران ما مستقر هستند. و با قیمت مناسب خودرو شما حمل یا تعمیر میکنند. باتشکر امداد خودرو****** کارن****** ۰۹۱۲۷۳۷۴۰۹۵ خط ویژه شبانه روزی

  تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز تهران
 • پخش عمده انواع مکمل و اکتان بنزین

  پخش عمده انواع مکمل و اکتان بنزین

  فقط و فقط اگر بدنبال تجارتی پرسود با سرمایه اندک و درآمد تضمین شده هستید تماس بگیرید گروه صنعتی زادو تولیدکننده انواع اکتان و مکمل بنزین میباشد. اکتان بنزین یک افزودنی چند منظوره است،برای جلوگیری ازاحتراق زودرس،ونیزعدداکتان راحدود6تا10واحدافزایش میدهند مکمل بنزین برای بهبود وضعیت احتراق وکاهش مصرف سوخت تا 15% ونیز نگهداری ازسیستم سوخت رسانی درمقابل خوردگی بکارمیروند ونیزخام سوزی بنزین راکمترمیکند. قیمت مکمل بنزین زادو 250میلی: قیمت 22۰۰۰ تومان تعداد در کارتن 40 عدد درصورت خرید ۱۰ کارتن ۱ کارتن رایگان داده میشه پاک کننده سوخت زادو 250میلی : قیمت 22۰۰۰ تومان تعداد در کارتن 40 عدد درصورت خرید ۱۰ کارتن ۱ کارتن رایگان داده میشه اکتان بنزین زادو 250میلی : قیمت ۲۵۰۰۰ تومان تعداد در کارتن 40 عدد درصورت خرید ۱۰ کارتن ۱ کارتن رایگان داده میشه اکتان بنزین زادو 300 میلی : قیمت 44000 تومان تعداد در کارتن 40 عدد درصورت خرید ۱۰ کارتن ۱ کارتن رایگان داده میشه اکتان بنزین 350 میلی : قیمت 85000 تومان تعداد در کارتن 15 عدد درصورت خرید ۱۰ کارتن ۱ کارتن رایگان داده میشه اکتان بنزین 600 میلی : قیمت 163000 تومان تعداد در کارتن 12 عدد درصورت خرید ۱۰ کارتن ۱ کارتن رایگان داده میشه در صورتیکه خرید 100کارتن داشته باشین علاوه بر اشانتیون ۱۵ درصد تخفیف هم داده میشه خریدهای بالای ۲۰۰ کارتن قابل مذاکره هست جهت اطلاع از شرایط اخذ نمایندگی لطفا با شماره زیر تماس گرفته شود. تلفن های دفتر مرکزی: 0919-7232305 021-44277228-31

  تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز تهران
 • تعمیرگاه تخصصی هیوندای وکیا رشت کیوان اردبیلی

  تعمیرگاه تخصصی هیوندای وکیا رشت کیوان اردبیلی

  تعمیرگاه تخصصی هیوندای و کیا کیوان اردبیلی.تعمیر تخصصی انواع خودروهای هیوندای و کیا،بنز،ب ام و،شورولت و انواع خودروهای چینی و امریکایی و المانی،خارجی ایرانی و منطقه ازاد.زیر نظر متخصص خودروهای خارجی کیوان اردبیلی.تعمیر موتور،زیربندی و سیستم تعلیق،برق و الکترونیک.سرویسهای دوره ای وتعویض روغن موتور و گیربکس اتوماتیک.پیشرفته ترین دستگاه دیاگ انواع خودروهای خارجی.تعمیر و راه اندازی و روشن کردن خودرو در منزل یا محل کار شما پاسخگوی 24 ساعته 09196974403

  تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز گیلان