menu دسته بندی مقالات

نحوه نگهداری بوته ریخته گری

نحوه نگهداری بوته ریخته گری
از آنجا که روش های ذوب در هر کارخانه ای متفاوت است،درنتیجه عملکردبوته با توجه با شرایط بهره برداری می تواند بسیار گسترده و متفاوت باشد.برای افزایش طول عمر بوته ریخته گری احتیاجی نیست تا کیفیت ذوب و یا راندمان تولید را قربانی کرد، بلکه می توان موارد زیادی را در هنگام استفاده از بوته رعایت کرد که منجر به افزایش طول عمر بوته می گردد. در ادامه به بررسی روش های نگهداری بوته می پردازیم.

پیش گرم کردن

تمامی بوته ها باید به طور یکنواخت قبل از شارژ شدن فلز تا دمای حدودا 800 درجه سانتیگراد پیش گرم شوند.نحوه پیش گرم به این ترتیب است که حرارت دهی در ابتدا با دمای 100 الی 150 درجه سانتیگراد جهت حذف رطوبت های احتمالی به مدت 15 دقیقه شروع می شود،‌سپس افزایش دما به 300 الی 400 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه و در نهایت افزایش حرارت به 800 الی 900 درجه سانتیگراد، حرارت دهی تا هنگامی که رنگ بوته ریخته گری به رنگ قرمز روشن گردد ادامه پیدا می کند و در انتها پس از خاموش کردن مشعل باید ورودی مشعل، خروجی دودکش و روی کوره پوشانده شود و به مدت حداقل 12 ساعت در همین وضعیت نگهداری گردد و پس از سرد شدن کامل کوره بوته آماده استفاده است.

شارژ فلز

به محض اینکه بوته پیش گرم شد باید سریعا بوته را بافلزمورد نظرشارژ کردوفرآیند ذوب را شروع کرد.جهت شارژ بوته بایدابتداقطعات فلزی که سبکتر هستند را به صورت عمودی در مرکز و کف بوته قرار داد تا بالشتک مانندی ایجاد شود تا از آسیب ناشی از برخورد قطعات فلز به بوته جلوگیری گردد .تمامی قطعات و شمش های فلزی باید به صورت عمودی درون بوته قرار داده شوند و هرگز به صورت افقی یا مورب قرار داده نشوند. هرگز نبایدشمش ها را به صورت متراکم درون بوته قرار داد تا فضای کافی بین شمش ها و همچنین بین شمش ها و بوته جهت انبساط فلز فراهم باشد. هنگامی که عملیات ذوب پایان یافت، بوته حتما باید به صورت کامل پیش از ذوب بعدی تمیز شود.

انبرها

همواره از مناسب بودن انبرها و توانایی آنها برای حمل و جابه جایی بوته ای که حاوی مذاب است اطمینان حاصل کرد.

شوک حرارتی

شوک حرارتی زمانی اتفاق می افتد که بوته بصورت ناهمگن حرارت داده شود واین شوک منجر به ایجادفشارو استرس بر ساختار  بوته  می گردد. برای  جلوگیری  از  شوک  حرارتی  باید  نسبت  به  حرارت دادن بوته  به  صورت همگن  و  جهت  شعله اطمینان حاصل کرد و همچنین پیش از شروع ذوب نسبت به فرآیند پیش گرم درست بوته تا هنگامی که رنگ بدنه بوته به رنگ قرمز روشن میرسد مطمئن شد.

حمله شیمیایی

فلاکس ها و عوامل شیمیایی که حین ذوب به مذاب اضافه می شوند به راحتی سبب فرسایش شیمیایی بوته می گردند. بنابراین باید کمترین مقدار ممکن از فلاکس و عامل شیمیایی مورد نظر را در اواخر ذوب به مذاب اضافه کرد تا کیفیت مذاب نهایی حفظ شود.فلاکس هایی که جهت افزایش خلوص مذاب استفاده می شوند معمولا بسیار واکنش پذیر هستند و جذب دیواره بوته می شوند و باعث باد کردن و ترک برداشتن دیواره می شوند.اگردما بیش از حد مورد نیازذوب باشد سبب می شود که این فرسایش و تخریب با سرعت بیشتری در سطح خارجی بوته نمایان گردد.فلاکس هایی که جهت تمیز کردن بوته قبل ازشارژ فلز وشروع ذوب به بوته اضافه می شوند نیز سبب فرسایش داخلی در کف و دیواره های پایینی بوته می گردند.

اکسیداسیون

اکسیداسیون اکسید شدن و یا سوختن ترکیبات کربنی داخل بوته است.نباید بالای بوته را بیش از حد عایق نمودو همچنین باید اطمینان حاصل کرد که شعله خوب می سوزد و شرایط احتراق مناسبی دارد.

انبارکردن

بوته هاباید در محیط گرم و خشک و  بر روی پالت نگه داری شوند وهمچنین باید تخته جداکننده ای بین بوته ها قرار داد.

جابجایی

همیشه  برای  حمل بوته  های  سنگین  از  ابزار مکانیکی کمک بگیرید.بوته های  کوچک رامیتوان با  واگن های دستی  جابجا کرد.اگر از لیفتراک های چنگک داراستفاده می شود،مطمئن شوید که پوشش چنگک ها از مواد مناسبی است تا از آسیب زدن به بوته جلوگیری و محافظت به عمل آید.

نصب و جایگذاری

جهت نصب و جایگذاری بوته ها در کوره باید از زیر بوته ای همجنس و با ویژگی های حرارتی مشابه با بوته استفاده نمود .ابعاد زیربوته باید به گونه ای باشد که تمامی کف بوته را پوشش دهدو بوته دقیقا در مرکز زیر بوته قرار گیرد .بوته و زیربوته نیز باید دقیقا در مرکز کوره جایگذاری شوند.

راهنمایی برای اجرای ریخته گری مطلوب

 • بوته ها را در جای خشک و گرم و بر روی پالت ها نگه داری کنید و هرگز مستقیما بر روی زمین انبار نکنید.
 • با احتیاط جابجا کنید تا به لعاب بوته آسیبی نرسد.
 • به طور همگن پیش گرم شوند تا لعاب مناسبی حاصل آید.
 • شارژ فلز را به دقت انجام دهید تا از آسیب بوته جلوگیری به عمل آید.
 • اجازه ندهید مذاب درداخل بوته سردشود.
 • از برخورد شعله مستقیم به بوته و ایجاد شوک های دمایی جلوگیری کنید.
 • اگر از فلاکس بهبود دهنده استفاده می کنید،مطمئن شوید که نوع متناسب با حداقل مقدار در مرحله ای درست و بجا از فرآیند ذوب به مذاب افزوده می شود.

1398/12/3
جویشگر
  محصولات مشابه
  • بته اپدل F1000

   بوته های ریخته گری Graphite Hitech از بهترین مواد گرافیتی تولید میشوند که اکنون از رایج ترین و با کیفیت ترین مواد موجود در تولید بوته های ریخته گری هستند.

   متفرقه اصفهان
  • بته شولدایز

   بوته های گرافیتی، همانطور که نام آنها پیدا است از گرافیت ساخته شده اند. این بوته ها به طور گسترده در ذوب طلا و نقره و حتی فلزات دیگر مثل مس و روی و … به کار می روند و حتی قالب های گرافیتی یا همان ریژه های گرافیتی نیز در بازار موجود می باشد.

   متفرقه اصفهان
  • بته ایندوتر VC400

   Graphite Hitech یک شرکت ایتالیایی متخصص در تولید بوته های گرافیتی ریخته گری است. این شرکت با تجربه گرانبهای ۲۰ ساله، به خوبی روش ساخت و تولید این بوته ها را کشف نموده است و با موفقیت هر چه بیشتر رو به جلو در حال حرکت است. این شرکت با استفاده از فناوریهای پیچیده و ماشین آلات پیشرفته انواع بوته های ریخته گری با استفاده ار مواد گرافیتی – رسی را تولید میکند.

   متفرقه اصفهان
  • بته یاسویی k3

   Graphite Hitech یک شرکت ایتالیایی متخصص در تولید بوته های گرافیتی ریخته گری است. این شرکت با تجربه گرانبهای ۲۰ ساله، به خوبی روش ساخت و تولید این بوته ها را کشف نموده است و با موفقیت هر چه بیشتر رو به جلو در حال حرکت است. این شرکت با استفاده از فناوریهای پیچیده و ماشین آلات پیشرفته انواع بوته های ریخته گری با استفاده ار مواد گرافیتی – رسی را تولید میکند. از محصولات متنوع این شرکت میتوان به بوته های دستگاه های یاسویی، شولدایز، ایندوترم، اپدل و همچنین انواع محصولات و بوته های گرافیتی دیگر در در اندازه ها وحجم های متفاوت در صنایع مختلف اشاره نمود.

   متفرقه اصفهان
  حامیان جویشگر
  • Karapost - کاراپست
  • nozhan - نوژان
  • Elearnever - آکادمی مجازی ایرانیان
  • خانه هنر رزین
  • شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان