انواع بوته های ذوب

انواع بوته های ذوب

بوته های ذوب طلا و نقره

بوته های ذوب، درواقع ظروفی گلدانی یا کاسه ای شکل با قابلیت تحمل حرارتی بسیار بالا هستند که می توان در آنها فلزات را ریخت و در کوره قرار داد تا ذوب شوند. بوته های ذوب در اشکال، اندازه و جنس های مختلفی ساخته می شوند و برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به بوته های ذوب طلا و نقره و انواع آن بپردازیم.

بوته های گرافیتی

بوته های گرافیتی، همانطور که نام آنها پیدا است از گرافیت ساخته شده اند. این بوته ها به طور گسترده در ذوب طلا و نقره و حتی فلزات دیگر مثل مس و روی و … به کار می روند و حتی قالب های گرافیتی یا همان ریژه های گرافیتی نیز در بازار موجود می باشد. از نقاط ضعف بوته های گرافیتی می توان به این نکته اشاره کرد که در این بوته ها نمی توان فلاکس و کمک ذوب استفاده کرد چرا که فلاکس ها و کمک ذوب ها، عمر آنها را کم می کنند و پس از مدتی باعث خرابی این بوته ها می گردند.

بوته های هواگاز

بوته های هواگاز که شبیه به یک کاسه هستند در کنار بوته های گرافیتی، رایج ترین و پرکاربرد ترین بوته های ذوب طلا و نقره محسوب می شوند. از این بوته ها وقتی استفاده می شود که قصد ذوب طلا یا نقره با مشعل هواگاز را داشته باشیم. در بوته های هواگاز – برخلاف بوته های گرافیتی – امکان استفاده از فلاکس ها و کمک ذوب ها وجود دارد و می توانیم به راحتی از فلاکس ها در فرآیند ذوب استفاده کنیم بدون این که نگرانی از بابت خراب شدن بوته داشته باشیم. همچنین ارزان بودن این بوته ها بزرگترین نقطه قوت آنها محسوب می شود.

بوته های چدنی

از بوته های چدنی برای ذوب فلزاتی که نقطه ذوب بالایی ندارند همچون سرب و آلومینیوم استفاده می شود. اما بعضا برای ذوب نقره هم استفاده می گردد چرا که چدن با نقره آلیاژ نمی شود و نمی چسبد. البته با وجود بوته های گرافیتی و بوته های هوا گاز استفاده از بوته های چدنی چندان معقولانه نیست. البته ریژه های چدنی بر خلاف بوته ها چدنی برای نقره بسیار مرسوم هستند و اکثرا از این ریژه ها برای نقره و حتی طلا استفاده می کنند.

بوته های ذوب کوارتزی

این بوته ها نسبت به بوته های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار هستند و در کوره های القایی به کار می روند. مقاومت، کیفیت و تحمل حرارتی این بوته ها بسیار بالا است به طوری که برای ذوب پلاتین و پالادیوم نیز می توان از آنها استفاده کرد. البته قیمت بسیار بالای بوته های کوارتزی همیشه بزرگترین نقطه ضعف آنها بوده است.

بوته های کوپل

بوته های کوپل برای ذوب استفاده نمی شوند اما برای عیارسنجی و ری گیری و حتی جداسازی طلا و نقره از فلزات پایه، استفاده می شوند. بوته های کوپل از خاکستر استخوان، خاک نسوز و سیمان نسوز ساخته می شوند و قابلیت آن را دارند تا اکسید های فلزی مخصوصا اکسید سرب را به خود جذب کنند و بدین طریق طلا و نقره را خالص سازند. بوته های کوپل به طور گسترده در آزمایشگاه های ری گری و کوپلاسیون استفاده می شوند.

نحوه آماده سازی بوته گرافیتی

بوته‌ها را بایستی در جای خشک و نا مرطوب نگهداری نمود . با توجه به اینکه این بوته‌ها به صورت نپخته عرضه می‌شوند، بایستی آنها را به آرامی گرم نمود، با بوراکس ذوب کرد و بعد آن را به حالت گداخته در آورد.
پس از آن می‌توان آن را استفاده کرد. هر چند این بوته‌ها گران هستند اما در صورتی که درست استفاده شوند عمر بسیار طولانی خواهند داشت.برای مذاب های اکسیدکننده با شوره (نمک اسید نیتریک) نامناسب می‌باشند، زیرا کربن حل می‌شود.
بوته‌های رسی هسی: این بوته‌ها از خاک رس چرب و فاقد آهن و گچ تشکیل شده‌اند،که به آن ماسه کوارتز و خاک سفال اضافه می‌کنند تا ترک بر ندارد و منقبض نشود. این بوته‌ها به صورت پخته  شده عرضه می‌شوند و از بوته‌های گرافیتی ارزان ترند. بوته‌های رسی اگر (مثل بوته‌های گرافیتی) پیش گرم شده و با بوراکس لعاب داده شوند حساسیت کمتری دارند. ذرات باقیمانده فلزی چسبیده شده را نمی شکنند، بلکه با کمی بوراکس ذوب می‌کنند. هر بوته بایستی فقط برای یک عیار معین به کار رود. از این رو دیواره خارجی آن را علامتگذاری می‌کنند.

 طلاسازی

قبل از آنکه فلز را داخل آن فرار دهند، بوته را پیشگرم می‌کنند.وقتی که  گداخته شد، رفته رفته فلز را داخل می‌کنند، تا تقریبا نصف آن پر شده باشد، با پیشگرم امکان اکسیداسیون فلز داخل و مدت آن خیلی محدود می‌گردد. در کوره‌های بزرگتر بهتر است به عنوان درپوش از یک قطعه زغال چوب استفاده شود،زیرا حکم یک سر پوش احیاءکننده را خواهد داشت.با یک انبر گرد، که با دهانه آن بوته از زیر محکم گرفته می‌شود، بوته را از کوره خارج می‌کنند.در صورت گرفتن بوته با یک انبر تخت، ممکن است به راحتی قطعه‌ای از دیواره بشکند.بوته‌های مستعمل را در خاکه کف قرار می‌دهند و همراه با آن دور می‌ریزند
 قبل از اولین استفاده بوته را به صورت خالی توسط دستگاه حرارت دهید.زمانی که دمای بوته به 900 تا 1000 درجه سانتی گراد رسید و بوته سرخ رنگ شد، بوراکس (Borax)یا پودر اسید بوریک را روی بخش گرافیتی بالای بوته توسط یک نمک پاش بپاشید. پس از گذشت 30 ثانیه، درون بوته نیز همین ماده را به صورت اندک و بسیار کم بپاشید. زمانی که بوراکس یا پودر اسید بوریک ذوب شد، پس از سرد شدن، بوته شما قابل ریخته گری خواهد بود.1398/11/30
جویشگر


محصولات مشابه
 • ماشین ریخته گری پیوسته

  ماشین ریخته گری پیوسته

  ماشین ریختهگری پیوسته (Continuous Casting Machine) یا به اصطلاح CCM دستگاهی برای تولید بیلت فولاد به صورت استاندارد در طول مورد نظر می باشد. از مزایای تولید بیلت به وسیله این دستگاه میتوان به همگن بودن انجماد، یکنواخت بودن ابعاد بیلت، بالابودن کیفیت سطحی بیلت، حذف عمده سرباره مذاب به علت سربارهگیری در چند مرحله و سهولت در نورد اشاره کرد. این مزایا موجب میشود که محصول تولیدی نسبت به روشهای سنتی و متداول در ریخته گری ، قالب گیری در ماسه که عمدتا با کیفیت پایین سطحی همراه است و برای ریخته گری با تناژپایین مناسب می باشد، از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است ماشین ریخته گری پیوسته شامل قسمت های ذیل می باشد: • سکو • تاندیش • کارتاندیش • خرسک • مجموعه قالب • زون های آب پاش • ویبراتور • مجموعهR دهنده • مجموعه کشنده و صاف کن • مجموعه دامی بار (بار مجازی) • میز خنک کن • میز برش • میز ذخیره محصول • تابلوهای کنترل و فرمان جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر و خرید تماس بگیرید

  ریخته‌گری و تراشکاری آذربایجان شرقی
 • مجموعه میز قالب خط ریخته گری پیوسته CCM

  مجموعه میز قالب خط ریخته گری پیوسته CCM

  مجموعه میز قالب خط ریخته گری پیوسته محل قرارگیری مجموعه قالب بر روی میز قالب می باشد که قسمت انتهایی این مجموعه توسط به مکانیزم لولایی به استراکچر اصلی متصل می گردد. ورودی و خروجی اب کولینگ مربوط به مجموعه قالب در این قسمت تعبیه گردیده است. ریخته گری پیوسته ریخته گری مداوم ریخته گری پیوسته فولاد مجموعه میز قالب خط ریخته گری پیوسته انواع ماشین های ریخته گری پیوسته تجهزات ریخته گری پیوسته CCM

  ریخته‌گری و تراشکاری آذربایجان شرقی
 • کوره ذوب آلومینیوم

  کوره ذوب آلومینیوم

  ساعت تماس: روزکاری 8 تا 17 کوره ذوب آلومینیوم و فلزات رنگین ، کوره بوته ای کوره ذوب صنعتی – مشخصات عمومی : بوته گرافیتی، سیلیکون کارباید ، چدنی ( بنا به انتخاب مشتری) تخلیه ثابت تیلت و اتوماتیک درب دستگاه بصورت کلاهک عایق با قابلیت حرکت در دو محور سیستم تامین انرژی حرارتی : گاز – گازوئیل – دوگانه سوز عدم تشعشع مستقیم حرارت به داخل محفظه عملیاتی قابلیت ذوب انواع فلزات رنگین در حجم های مورد درخواست مجهز به اگزوز خروجی جهت تخلیه طبیعی دود و بخارات حاصل از ذوب کنترل تک استپ ساده یا PID , کنترل کننده قابل برنامه ریزی ساده یا PID و یا کنترل کننده های فوق حرفه ای مجهز به سیستم مدار محافظ جهت اعلام و کنترل هرگونه افزایش دمای غیر مجاز (Police) بدنه خارجی مستحکم با شمای مناسب صنعتی و پوشش دو لایه رنگ محافظ مصرف بهینه انرژی با حداکثر راندمان

  ماشین سازی آذربایجان شرقی
 • تراشکاری و ریخته گری و قالبسازی و خدمات cnc

  خدمات تراشکاری و فرزکاری قطعات سنگین با دستگاههای cnc

  قالب سازی و تراشکاری و طراحی خوزستان