لیست مقالات

ویژگی‌های یک رهبر سازمانی - برای انجام کارهای بزرگ خودتان را کوچک کنید1394/4/21

این سوالی است که سال‌ها از خودم پرسیده‌ام و اکنون در تلاشم تا این سوال را از مدیران اجرایی، صاحبان کسب‌و‌کاری که با آنها در تماس هستم بپرسم. ( توجه کنید به آنهایی که در ارتباط بودم رهبر سازمان نمی‌گفتم. یک عنوان به طور خودکار مفهوم رهبری را بدست نمی‌دهد. اغلب، این مفهوم کیفیتی است که برای تصدیق به‌کار می‌رود و فرض ما بر این است که قدرت با یک موقعیت همراه است)...

رابطه بین هوش هیجانی و کارآیی موثر - یک رهبرسازمانی چگونه شکل می‌گیرد؟1394/4/18

دانیل گولمن اولین کسی بود که واژه «هوش هیجانی» را در کتابی با همین عنوان در سال 1995 وارد حوزه مدیریت كرد. او طی تحقیقات گسترده خود از بیش از 200 شرکت بسیار بزرگ جهانی به این نتیجه رسید که واژه‌هایی که از قبل با مفهوم رهبری در ارتباط بوده‌اند؛ مثل هوش، سرسختی، عزم و اراده و نگرش برای موفقیت مهمند؛ اما کافی نیستند. مدیران واقعا تاثیرگذار دارای هوش هیجانی بالایی هستند که متضمن خودآگاهی، خودکنترلی، انگیزه، یکدلی و مهارت‌های اجتماعی هستند...

چگونه ریسک کرده و تصمیم‌های شغلی مهم اتخاذ کنیم؟1394/2/14

همه دوست دارند زندگی شغلی‌شان هدف و معنا داشته باشد؛ اما این امر چگونه ممکن است؟ چه قدم‌های عملی می‌توانید امروز یا در این ماه بردارید که شما را مطمئن کند ساعت‌های عمر خود را به بیهودگی پشت میز نمی‌گذرانید، بلکه کاری را انجام می‌دهید که واقعا برای شما اهمیت دارد؟ ...

استراتژی‌هایی برای افزایش بهره‌وری یک شرکت1394/2/1

عملکرد بهینه کارمندان کلید اصلی یک کسب و کار موفق است. «برنامه‌های بهبود عملکرد (pip: performance improvement Plan ) بهترین ابزار در دست مدیران هستند که با آنها می‌توانند زمینه‌هایی را که یک کارمند در آنها کارآیی لازم را ندارد، تشخیص دهند و توانایی‌های او را افزایش دهند. در واقع هر رییسی که خواهان افزایش بهره‌وری شرکت است باید شرایط را به گونه ای فراهم کند که بتواند به هر یک از اعضای تیم خود کمک کند تا به بهترین کارآیی ممکن برسند؛ چراکه اگر کارمندی بهره وری بالایی داشته باشد این قضیه به نفع کل شرکت است...

نه عامل برای رهبری موفق1393/9/9

کلمات شما از بهترین ابزارهای شما هستند. آن‌ها همچون پنجره‌ای به سمت دیدگاه‌ها، ارزش‌ها و توانایی‌های شما هستند. بنابراین، چه یک سازمان بزرگ را اداره و چه یک گروه کوچک را برای رسیدن به هدف خاصی هدایت می‌کنید، شیوه‌هایی وجود دارند که برای رهبری موثر باید با آن‌ها به خوبی ارتباط برقرار کنید.

نظریه رهبری تحول آفرین1392/9/4

توسعه های اخیر در نظریه های رهبری، از نظریه های رهبری کاریزماتیک که رهبر را موجودی غیرمتعارف فرض میکرد و پیروان را وابسته به رهبری می دانست، به سمت نظریه های نئوکاریزماتیک و رهبری تحول آفرین که به توسعه و توانمندسازی پیروان جهت عملکرد مستقل توجه میکنند، انتقال یافته است.

ریزه کاری ها و شگردهای کاربردی مدیر بودن و مدیریت کردن، قسمت سوم – ابزارهای روزانه مدیریت هفت قانون مدیریت خلاق برای رهبری افراد خلاق1392/8/28

شاید برخی از افراد خلاق‎، انسانهایی دمدمی مزاج، گاه عصیان‎گر و غیرقابل پیش‎بینی، و یا حتی گستاخ و خودبین به نظر رسند، اما با این حال نمی‎توان به راحتی از قابلیت‌های شگرف آن‎ها چشم پوشید. در واقع اگر نتوانید بهره‌وری لازم را از کارمندان خلاق خود داشته باشید، آن‎گاه است که شاید دیر یا زود حتی ناگزیر به اعلام ورشکستگی شوید! البته در مقابل، اگر تنها افرادی را استخدام کنید که چندان جاه‎طلب و سرکش نیستند و به راحتی می‎توانید بر آن‎ها مدیریت کنید، شرکت شما در بهترین حالت یک سازمان متوسط خواهد بود. پدیده‎‎ی «خلاقیت سرکوب شده» از تومورهای بدخیم و کشنده‎ی سازمانی است.

مدیر در نقش رهبر تحول گرا1392/8/20

در عصر حاضر روند تغییرات و تنوع ابزار مورد استفاده در جریان زندگی، هر روز بیشتر می شود. سرعت تغییرات و دگرگونی به حدی است که هیچ یک از افراد بشر حتی در یک قرن گذشته پیش بینی چنین تغییراتی را نمی کرد. رقابت جهانی و تجارت رو به رشد در شرق و غرب، در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، فضایی به شدت ناپایدار برای تمامی کسب و کارها ایجاد كرده است.

روابط رهبری ومیریت در جهت اثربخشی1392/8/19

چکیده :در این مقاله سعی شده است ابتدا اهمیت رهبری ومدیریت بیان شده وشرایط وخصوصیات رهبری ومدیریت بطور جداگانه مورد ارزیابی وبحث قرار گیرد وسپس پارامتر های مورد نیاز انها بررسی شده تا برای حصول نتیجه که ایا یک مدیر باید رهبر هم باشد یا میتواند با مدیریت رهبر به اثر بخشی سازمان بیانجامد و مدیریت موفق را در سازمان ارایه دهد.

روش شناسی تحقیق در رهبری و مدیریت1392/8/18

مقدمه جمهوری اسلامی شیوه نوینی از حکومت را که از طریق مردم سالاری دینی، به دنبال حاکمیت آموزه های اسلامی بر تمام ارکان نظام و جامعه است، نوید می دهد. از آنجا که میان اهداف حکومت از یک سو و فرهنگ جامعه و شیوه ی رهبری و مدیریت متناسب با آن ارتباط ناگسستنی وجود دارد، می توان گفت; تحقق نظام اسلامی با ایجاد و کاربرد دانش مدیریت اسلامی تحقق خواهد یافت. از سوی دیگر تولید دانش مدیریت اسلامی، خود در گرو روش شناسی علمی متناسب با آن بوده و دانش روشمند و مستند می تواند از عقلانیت و اعتبار لازم برخودار باشد.

راهبردهای رهبری متخصصان در بخش تحقیق و توسعه1392/8/16

این مقاله حاصل پژوهشی است كه در راستای نیل به اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران برای كسب جایگاه مورد نظر علمی كشور تعریف گردیده است، و انجام آن با توجه به مفاد سند چشم انداز ضروری می نمود. با توجه به این كه در این سند تاكید فراوانی بر پیشرفت و توسعه علمی شده است، و هدف نهایی، رسیدن به جایگاه اول علمی در سطح منطقه می باشد، این امر ضرورت توجه خاص بر مراكز علمی و تحقیق و توسعه را برای كشور مشخص می سازد، و توجه خاصی را به محققان و متخصصان فعال در این بخش می طلبد.

عوامل موثر در شیوه های رهبری در سازمان1392/8/15

بمنظور اعمال مدیریت موثر و ارتباط موثر كاركنان و مدیریت در سازمانها موارد مطروحه زیر قابل توجه می باشد . 1) توان رهبر سطح كارآیی او را تعیین می نماید در این رابطه استعداد بالقوه سازمان نیز مشخص می شود . رهبر فرصت تازه بوجود می آورد . بدون رهبری در سازمان موفقیتی حاصل نمی شود . در حقیقت كارائی سازمانی و فردی بستگی به قدرت رهبری دارد . از طرفی در سازمان همیشه افراد موفق و باهوشی یافت می شوند كه می توانند تا آن حدی پیش روند كه محدودیتهای توان رهبری ایشان اجازه می دهد .

مدیریت فروش1392/8/13

با سلام درمکالماتی که درطی سالها با فروشندگان بسیاری داشتم به این نتیجه رسیدم با اینکه آنها خیلی مردمان عادی هستند ولی برای پیش برد کارهایشان یک نقشه بی نقص کشیده و به پردازش و استراتژی آن میپردازند حتی اگر با تردید بوده واین میشه یک اعتقاد درست.

مقایسه دو سبک رهبری خدمتگزار و تحول گرا1392/8/11

رهبری همواره با انسان عجین بوده است. از زمانی که انسان بصورت بدوی و با شکار حیوانات روزگار می گذرانید، زمانی که دوام و بقای او به توان وی در هدایت نیرو در شکارگاه و شکار بستگی داشت و یا زمانی که گروههایی از خانواده های صحرانشین برای منبع تامین غذا، نقل و مکان می کردند، همواره رهبری وجود داشته است.(کیپن برگر، 2002،ص3)

نظریه های رفتار رهبری1392/8/5

بیش از 50 سال عادی ترین راه مطالعه در رهبری تكیه بر صفات ممیزه رهبر بوده است. عقیده بر این بود كه صفات و خصایص شخصی ذاتی مانند هوش، بیان خوب، دانش، ظاهری مناسب و ...تعیین كنندة رهبری خوب است . اما این مطالعات فردی برای تبیین رهبری به نتایج روشنی نرسیده، از این رو نظریه های رهبری بر رفتار رهبر متمركز گردید ( هرسی و بلانچارد )

رهبری تحول‌آفرین در سازمان ها1392/7/30

● مقدمه هدف مقاله حاضر‌، تجزیه و تحلیل اثر محیط خارجی بر ظهور رهبری تحول آفرین است. در چنین اقدامی، ما یک مدل رهبری تحول آفرین متاثر از محیط را توسعه می دهیم. ما بر روی رهبری تحول آفرین تمرکز می کنیم زیرا رهبران تحول آفرین سبب وقوع تغییر در سازمانها می شوند. ما ادعا می کنیم که سازمانها در تجهیز منابع، زمانی که با موقعیتهایی مواجه می شوند که بقا آنها را تهدید می کند نسبت به زمانی که به دنبال کشف فرصتهای جدید هستند‌، سریعتر عمل می کنند.

شیوه های رهبری در سازمان1392/7/22

در هر گروه انسانی ، رهبر، حداكثر قدرت را برای تاثیر گذاری بر هیجانات داراست. اگر هیجانات افراد به سمت اشتیاق كشیده شود ، عملكرد به اوج خواهد رسید اگر افراد به سمت كینه و اضطراب سوق یابند ، از پیشرفت باز خواهند یافت. پیروان نیز برای ارتباط هیجانی حمایت گرانه و همدلی ، نگاه خود را به رهبر معطوف می‌كنند. وقتی رهبران ، هیجانات را در جهت مثبت می‌رانند ، بهترین نتیجه را به بار می‌آورند و اشاره كردیم كه به این اثر طنین افكنی۲ می‌گویند. رهبران طنین‌افكن به بهترین شكل از هوش هیجانی در جهت پیشبرد امور بهره می برند.

مبانی نظری در مورد سبكهای رهبری1392/6/30

مبانی نظری در مورد سبكهای رهبری رهبری دید كلی مدیریت در انجام وظایف، كار كردهای تصمیم گیری، روش های ایجاد انگیزش و الگو های ارتباطی می‌باشد. پس از جنگ جهانی دوم، تحقیقات متعددی به منظور تعیین الگوها یا شیوه های مؤثر و مطلوب رهبری به عمل آمد. در چهار گوشه گیتی جستجویی پی گیر، برای یافتن كسانی كه دارای آن نوع از توانایی باشند كه آن ها را به رهبری مفید و مؤثر قادر كند، در جریان است.

رهبری در سازمانهای مجازی1392/6/21

مقدمه همچنانكه آلوین تافلر (1990) در دوره چهارم از موج سوم تمدن بشری اشاره كرده، در دهه گذشته تغییرات بسیار شگرفی در ساختار سازمانها پدیدار شده است. در این میان ساختارهایی در حال تشكیل است كه پیش از این وجود نداشت. بسیاری از این تحولات و در حقیقت زیربنای اصلی تمامی این تغییرات، گرایش به ایجاد سیستم های یكپارچه رایانه ای است كه با معرفی سخت افزارها و نرم افزارها و وسایل ارتباطی پیچیده در سطح دنیا توام است.

برخى از خصوصیات عمده براى رهبران موفق1392/6/19

برخى اعتقاد دارند که یک شخص یا رهبر متولد مى شود یا نه. از نظر این افراد رهبران ابرمردانى هستند که به علت ویژگى هایى که موهبت الهى است شایستگى رهبرى پیدا کرده اند، بنابراین کسانى مى توانند نقش رهبرى را در سازمان ایفا کنند که داراى خصوصیاتى چون هوشمندی، برونگرایی، تسلط بر خود، اعتماد به نفس، سخنورى و جاذبه کلام، زیبایى و جذابیت سیما و چهره و مانند آنها باشند

برخى از خصوصیات عمده براى رهبران موفق1392/6/19

برخى اعتقاد دارند که یک شخص یا رهبر متولد مى شود یا نه. از نظر این افراد رهبران ابرمردانى هستند که به علت ویژگى هایى که موهبت الهى است شایستگى رهبرى پیدا کرده اند، بنابراین کسانى مى توانند نقش رهبرى را در سازمان ایفا کنند که داراى خصوصیاتى چون هوشمندی، برونگرایی، تسلط بر خود، اعتماد به نفس، سخنورى و جاذبه کلام، زیبایى و جذابیت سیما و چهره و مانند آنها باشند.

چگونه تغییر سازمانی را رهبری و مدیریت كنیم؟1392/6/9

چکیده: این مقاله به موضوع رهبری و مدیریت تغییر می‌پردازد و روش‌ها و استراتژی‌های برخورد با تغییر را شرح می‌دهد. رهبری تغییر، استراتژی‌های رهبری تغییر شامل رهبری تغییر از طریق قدرت، رهبری تغییر از طریق استدلال و رهبری تغییر از طریق بازآموزی، فرایند تغییر، نقش‌های درگیر در فرایند تغییر، معیارهای اجرای تغییر و روش برخورد با مقاومت در برابر تغییر مباحث این مقاله را تشكیل می‌دهند.
  حامیان جویشگر
  • Karapost - کاراپست
  • nozhan - نوژان
  • Elearnever - آکادمی مجازی ایرانیان
  • گروه کاربران لینوکس اصفهان
  • شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان