مفهوم ارزش افزوده و روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

مفهوم ارزش افزوده و روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

تعریف ارزش افزوده چیست؟

 اگر نگاهی کلی و گذرا بر کتب اقتصاد کلان داشته باشیم و بخواهیم که ارزش افزوده را به زبان ساده بیان کنیم و از ورود به مباحث پیچیده مربوط به آن پرهیز کنیم، خواهیم دید که اقتصاددانان ارزش افزوده را چنین تعریف می کنند: ارزش افزوده عبارت است از ما به التفاوت ستانده و داده. به عبارت ساده تر و در عمل ارزش افزوده یعنی: فروش منهای خرید.

برای تبیین موضوع به مثال زیر دقت کنید: یک کارگاه کفاشی را در نظر بگیرید که اقدام به تولید کفش می‌کند. این کارگاه برای تولید یک جفت کفش احتیاج به مواد اولیه به شرح زیر دارد که هر کدام را به قیمت‌هائی که در فهرست زیر تهیه آمده است، ‌خریداری می‌نماید:
1- چرم رویه: 35000 ریال
2- کفی کفش: 25000 ریال
3- میخ کفاشی: 1000 ریال
4- چسب کفاشی: 800 ریال
5- نخ کفاشی : 500 ریال
بنابراین مجموع خرید این کارگاه کفاشی برای تولید یک جفت کفش 62.300 ریال می‌باشد. بعد از انجام یک سری عملیات بر روی مواد اولیه خریداری شده، یک جفت کفش تولید می‌گردد. تولید کننده کفش، یک جفت کفش را به قیمت 120.000 ریال می‌فروشد.
با توجه به تعریف مالیات بر ارزش افزوده که در صفحه قبل ذکر گردید، ارزش افزوده ایجاد شده توسط تولید کننده کفش عبارت خواهد بود از :

خرید ـ فروش = ارزش افزوده
ارزش افزوده =  62300  -120000=57700
فرآیند مذکور را در شکل 1-1 مشاهده می‌کنید: شکل 1-1 : ارزش افزوده در فرآیند فرضی تولید یک جفت کفش
 

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

بر مبنای تعریف فوق از ارزش افزوده، نوعی مالیات بر مصرف طراحی شده که هم اکنون در بیش از 140 کشور جهان تحت عنوان مالیات برارزش افزوده به اجرا درآمده است. کشورهای فرانسه و آلمان از جمله اجراکنندگان اولیه این مالیات بوده و در کشورهای عضو اتحادیه اروپا همه این مالیات را پذیرفته و به اجرا گذاشته‌‌اند. کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپا نیز همه به پذیرش و اجرای این نوع مالیات التزام دارند.

در ایران، پرداخت مالیات بر مصرف به شکلی که مستقیماً توسط مصرف‌کنندگان به فروشندگان پرداخت گردد و فروشندگان این مالیاتها را به نیابت از طرف دولت جمع‌آوری کنند و سپس آن را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند، تاکنون وجود نداشته است. این بدان معنی نیست که ایرانیان کلیه مایحتاج خود را بدون پرداخت انواع مالیاتهای غیرمستقیم تأمین می‌کنند. برعکس، مصرف‌کنندگان ایرانی برای خرید فرآورده‌هایی چون نفت، نوشابه، سیگار، خاویار، الکل طبی و صنعتی، اتومبیل، تلفن، نوار ضبط صوت و تصویر، فولاد و سیمان و برای خرید خدماتی مانند ارتباط تلفنی، شماره‌گذاری موقت و نقل و انتقال اتومبیل و شناورها، بطور غیرمستقیم، مالیات بر مصرف پرداخت می‌نمایند.

 همینطور، هموطنان خریدار کالاهای وارداتی نیز برای صدها نوع کالاهای وارداتی حقوق گمرکی و سود بازرگانی و مالیاتهای غیرمستقیم مربوطه را می‌پردازند. این مالیاتها، برحسب وضعیت "کشش منحنی‌های تقاضا و عرضه" در موارد بسیاری معمولاً بیشتر به بخشی از مصرف‌کنندگانی اصابت می‌نماید.

 مالیات بر ارزش افزوده در واقع نوعی مالیات بر فروش کالا و خدمات چند مرحله‌ای است، که در طی مراحل زنجیره واردات/تولید/توزیع/مصرف با نرخ مالیاتی ثابت (غیرتصاعدی) اعمال می‌گردد ولی نهایتاً مصرف‌کنندگان نهایی تنها پرداخت‌کننده واقعی آن می‌باشند. مبنای محاسبه این مالیات بهای کالا و خدماتی است که یا در داخل تولید می‌شوند و یا به کشور وارد می‌گردند و فروشندگان و یا ارائه‌دهندگان خدمات برای آنها صورتحساب صادر می‌نمایند. در این نظام مالیاتی هر یک از ارائه دهندگان کالا و خدمات که در این نظام مالیاتی از دید دولت مؤدیان مالیاتی تلقی می‌گردند، مکلف به نگهداری دفاتر حسابداری و در هنگام فروش مکلف به تهیه و صدور صورتحساب می‌باشند. در صورتحسابهای صادره بایستی مشخصات طرفین معامله، مشخصات کامل کالا همراه با قیمت و مالیات آن در ستونهای مربوطه، در چند نسخه ثبت شده باشد.

 در هر یک از مراحل زنجیره به هم پیوسته تولید/توزیع، هر یک از بنگاههای اقتصادی در زمان خرید مواد اولیه و یا سایر کالاهای مورد نیاز، بهای کالای خریداری شده بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده (که به صورت درصد ثابتی از بهای کالا می‌باشد) را به فروشنده کالا می‌پردازند. اما در زمان فروش کالا یا محصولات تولیدی علاوه بر بهای کالائی که به فروش می‌رسانند، مالیات بر ارزش افزوده متعلقه را نیز محاسبه و از خریدار کالای خود دریافت می‌نمایند. حال چون در این نظام مالیاتی، فعال اقتصادی نبایستی خود مالیاتی پرداخت نماید و بایستی مالیات تنها از مصرف‌کننده نهایی اخذ گردد، فعالان اقتصادی مالیات پرداختی بابت خرید مواد اولیه و سایر کالاها را از وجوه مالیات دریافتی از خریداران کالاها و دریافت کنندگان خدمات خود، کسر و تنها مابه‌التفاوت را به خزانه دولت می‌پردازند. به این ترتیب هر فعال اقتصادی تنها به میزان ارزش افزوده‌ای که توسط کارگاهش ایجاد می‌گردد مالیات به حساب دولت واریز می‌نماید و عمل انتقال مالیات از هر عنصر زنجیره تولید/توزیع به عنصر بعد تا زمانی که مالیات به مصرف‌کننده نهایی اصابت نماید، ادامه پیدا می‌کند و نهایتاً مصرف‌کننده نهایی که حلقه آخر زنجیره تولید/توزیع مصرف است، کل مالیات را که در مراحل مختلف زنجیره توسط عناصر زنجیره تولید/توزیع انباشته گردیده پرداخت می‌نماید.

جهت تیین موضوع، مثال ساده‌ای بیان می‌گردد. این مثال به فرآیند تولید صندلی با فرض نرخ 10% برای مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازد. در یک نگرش ساده به این فرآیند، مراحل زیر را خواهیم دید:

مرحله اول : استحصال تنه‌درخت از جنگل توسط بهره بردار جنگل و فروش آن به چوب‌بری

مرحله دوم : تبدیل تنه‌درخت به الوار توسط چوب بر و فروش آن به نجار

مرحله سوم : تبدیل الوار به صندلی توسط نجار و فروش آن به مصرف کننده نهایی

 در مرحله اول، تنه‌درخت توسط بهره‌بردار جنگل به قیمت 1000 تومان به چوب‌بر فروخته می‌شود. به فرض اینکه چوب جنگلی بوده و بدون پرداخت به هزینه‌ای برای مواد اولیه تهیه شده باشد، با توجه به قیمت تنه‌درخت، 10% آن بعنوان مالیات بر ارزش افزوده (100 تومان) به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود. قیمت چوب به اضافه مالیات (100+1000) برابر 1100 تومان می‌شود. یعنی نجاری مبلغ 1100 تومان به بهره‌بردار جنگل می‌پردازد که 1000تومان آن بابت کالا و 100تومان دیگر مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. شکل 1-2 بیانگر محاسبات مربوط به این بخش از فرآیند می‌باشد.

 شکل 1-2 : محاسبات مالیات بر ارزش افزوده در فرآیند استحصال و عرضه تنه‌درخت
 
در مرحله دوم چوب‌بر، تنه‌درختی را که به قیمت خالص 1000 تومان خریده است با بکارگیری عوامل تولید به الوار تبدیل می‌کند و آن را به قیمت خالص 1500تومان به نجار می‌فروشد. نجار بهای کالا به اضافه 10% مالیات بر ارزش افزوده (150+1500) یعنی 1650 تومان را به چوب‌بر می‌پردازد. چون در نظام مالیات بر ارزش افزوده چوب‌بر نباید پرداخت‌کننده اصلی مالیات باشد، چوب‌بر از محل 150تومان مالیات دریافتی، 100تومان مالیاتی را که قبلاً بابت الوار پرداخت کرده است را کسر می‌نماید (100-150) و 50تومان باقیمانده را به دولت پرداخت می‌نماید. شکل 2-2 عملیات این بخش از فرآیند را نشان می‌دهد. 

 شکل 2-2 : محاسبات مالیات بر ارزش افزوده در فرآیند تولید و فروش الوار

در مرحله سوم نجار با الواری که به قیمت 1500تومان خریداری کرده است صندلی تولید کرده و به قیمت 1900تومان به مصرف‌کننده نهایی می‌فروشد. ارزش افزوده این مرحله 400تومان است. قیمت محصول به اضافه 10% مالیات (190+1900) برابر 2090تومان می‌شود. نجار 190تومان مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده نهایی می‌گیرد و 150 تومان مالیاتی که قبلاً به چوب‌بر پرداخت کرده‌ بود را از آن کسر می‌نماید. پس مالیات خالص این مرحله (150-190) برابر 40 تومان می‌شود که توسط نجاری به دولت پرداخت می‌گردد. (شکل 3-2 این بخش از فرآیند را نمایش می‌دهد) مالیاتی که در مراحل سه گانه فوق توسط عناصر زنجیره تولید به حساب دولت واریز گردیده است جمعاً برابر 190تومان (50+40+100) می‌گردد، که کلاً توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌گردد. یعنی هر عنصر در این زنجیره فقط مالیات بر ارزش افزوده را به طرف مصرف‌کننده به حرکت درآورده است و در واقع تنها مصرف‌کننده، پرداخت کننده مالیات بوده است که مالیات متعلقه به کل فرآیند را به میزان 10% (190تومان) بهای محصول نهایی پرداخت نموده است. 
 شکل 3-2: محاسبات مالیات بر ارزش افزوده در فرآیند تولید و فروش صندلی

چنان که ملاحظه می‌گردد، در اینجا انتقال مالیات به جلو انجام شده،‌ یعنی نهایتاً سنگینی تمام مالیات بر عهده خریدار نهایی قرار گرفته است. همانطور که مثال فوق نشان می‌دهد،‌ عاملین اقتصادی از تولیدکننده گرفته تا خرده فروش هیچ گونه مالیاتی را از حساب خود پرداخت نمی‌کنند و هر مؤدی مالیات بر ارزش افزوده در زنجیره تولید/توزیع فقط مالیات را به عامل بعدی منتقل می‌کند تا نهایتاً به مصرف‌کننده نهایی برسد. با دقت در مثال فوق متوجه خواهیم شد که با توجه به اینکه کل مالیات پرداختی مؤدی بابت نهاده‌ها بعنوان اعتبار مالیاتی وی به وی مسترد می‌گردد، سیستم مالیات بر ارزش افزوده مبتنی بر عدم انباشت مالیات است. یعنی بابت هر کالا کلاً فقط به میزان بهای محصول نهایی مالیات پرداخت می‌گردد، چه این محصول در یک مرحله تولید و به مصرف‌کننده نهایی عرضه گریدده باشد و چه طی چندین مرحله از مواد اولیه به محصول واسطه‌ای و نهایی تبدیل و طی چندین مرحله دیگر مراحل توزیع را پشت‌سر گذاشته به مصرف‌کننده نهایی برسد. 


منبع
 
 

1393/11/21
اطلاعات تماس
نام الی
استاناصفهان


محصولات مشابه
 • کارگاه جامع مالیاتی

  کارگاه جامع مالیاتی

  اگر هنوز کارمند حسابداری هستید و در فکر ارتقاء درآمد و احراز شغل رئیس حسابداری هستید ، این کارگاه برای شماست . خلق فرصت های جدیددرآمدزایی ازطریق فراگیری مهارتهای پیشرفته مالیاتی درکارگاه فوت کوزه گری مالیاتی لطفا به این 8 سوال دقت کنید. 1. چقدر از تکالیف مالیاتی مقرر در مواد قانون مالیاتهای مستقیم آگاهی دارید؟ 2. آیا از درآمدهای قابل توجه که درمهارتهای مالیاتی پیشرفته نهفته اطلاع دارید؟ 3. آیا می دانید عمده حسابدارانی که دارای درآمد بالا هستند حسابداران مالیاتی اند؟ 4. آیا می دانستید روش تعیین مالیات از طریق علی الراس در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم حذف شده است؟ 5. چقدر در مورد تغییرات اساسی ماده 97 ق.م.م اطلاع دارید؟ 6. آیا از تغییرات اساسی بوجود آمده در ماده 54 مکرر موضوع مالیات بر خانه های خالی اطلاع دارید؟ 7. آیا از نحوه رسیدگی مالیاتی به تراکنش های بانکی اطلاع دارید؟ 8. آیا از جرم های مالیاتی تعریف شده و تنبیهات مقرر در ق.م.م آگاهی دارید؟ آیا می دانستید بسیاری از حسابداران پس از چندین سال کار حسابداری هنوز فرایندتهیه و تکمیل اظهارنامه و قوانین و مقررات مالیاتی را به خوبی نمی دانند؟ چگونه دانسته های مالیاتی خود را افزایش دهیم و به حسابداری مسلط به اجرای تکالیف مالیاتی وتنظیم وتکمیلاظهارنامه مالیاتی تبدیل شویم؟ آیا می‌دانستید مدیران باید ازقوانین ومقررات مالیاتی و مراحل اجرای تکالیف مالیاتی وتکمیل وارسال اظهارنامه های مالیاتی به خوبی آگاهی داشته باشند؟ در این کارگاه ده‌ها نکته کاربردی و عملی برای تکالیف مالیاتی در ایران راکسب خواهید کرد که شاید در کتاب‌ها به راحتی در دسترس نباشد دوره به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود

  آموزش تهران
 • خدمات مالی و مالیاتی و حساب داری

  خدمات مالی و مالیاتی و حساب داری

  موسسه خدمات مالی و حسابداری روان حساب موسسه حسابداری و خدمات مالی روان حساب ارائه دهنده کلیه خدمات مالی، حسابداری، حسابرسی، بیمه ای، مالیاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی با بیش از ۷ سال سابقه و فعالیت و با بهره گیری از مدیران ارشد در حوزه صنعت، اقتصاد و امور مالی در شرکت های بزرگ، با مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. اصلی ترین رویکرد این موسسه کسب حداکثری رضایت مشتریان و توجه لازم به مسئولیت اجتماعی در کلیه فعالیتهای خود می باشد. برای ارتباط با ما و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به شماره های درج شده در بخش اطلاعات، تماس حاصل فرمایید

  مالی، حسابداری و حقوقی تهران
 • حساب داری مدریت مالی و بیمه

  حساب داری مدریت مالی و بیمه

  موسسه خدمات مالی و حسابداری روان حساب موسسه حسابداری و خدمات مالی روان حساب ارائه دهنده کلیه خدمات مالی، حسابداری، حسابرسی، بیمه ای، مالیاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی با بیش از ۷ سال سابقه و فعالیت و با بهره گیری از مدیران ارشد در حوزه صنعت، اقتصاد و امور مالی در شرکت های بزرگ، با مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. اصلی ترین رویکرد این موسسه کسب حداکثری رضایت مشتریان و توجه لازم به مسئولیت اجتماعی در کلیه فعالیتهای خود می باشد. مشاوره رایگان امور مالی و حسابداری خدمات ما خدمات مالی حسابداری و انجام کلیه امور مالی امروزه در همه شرکت ها و بنگاه های اقتصادی، اعم از کوچک یا بزرگ یک تخصص محسوب می شود، بنگاه های اقتصادی بایستی از قواعد و اصول خاصی پیروی کنند و امور حسابداری ، پرسنلی و سایر عملیات های مالی و مالیاتی را تحت نظارت کادری مجرب و متبحر انجام دهند . مشاوره مدیریت مالی مشاوره مدیریت مالی در زمینه های افزایش رقابت در بازار کار، غیر قابل پیش بینی بودن اوضاع اقتصادی، پدیدار شدن محصولات و بازارهای جدید و بالطبع آن نیاز به تدوین استراتژی های جدید در جهت کسب موفقیت مالی خدمات بیمه ای امور بیمه ای این موسسه شامل، ثبت نام پرسنل، تنظیم لیست بیمه و حقوق ماهانه شرکت ها و موسسات تجاری بر اساس قوانین وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی (که در صورت عدم ارسال در زمان مقرر شامل جریمه های سنگین می گردد) ، مشاوره در امور بیمه ای سازمان تامین اجتماعی، اخذ مفاصا حساب بیمه خدمات مالیاتی امور مالیاتی این موسسه شامل تنظیم اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن به سازمان امور مالیاتی کشور، برگزاری دفاعیات مالیاتی، ثبت و پلمپ دفاتر قانونی، اخذ گواهی مالیات بر ارزش افزوده، تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و تنظیم اظهارنامه معاملات فصلی در دوره زمانی مشخص می باشد.

  مالی، حسابداری و حقوقی تهران
 • تنظیم و ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی

  تنظیم و ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی

  گزارشات فصلی یا معاملات فصلی به گزارشاتی گفته می شود که اشخاص حقوقی و حقیقی بایستی طبق ماده 169 و 169 مکرر ق م م در پایان هر فصل و حداکثر 45 روز پس از پایان هر فصل از طریق سامانه صورت معاملات فصلی به آدرس اینترنتی tax.gov.ir ارسال نمایند. چه کسانی مشمول ارسال فهرست معاملات می باشند ؟ الف) کلیه اشخاص حقوقی ب) صاحبان مشاغلی که مطابق نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون محسوب می شوند ج) صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

  مالی، حسابداری و حقوقی تهران