مقاله ای در مورد تجارت الکترونیک

تعــریـف : تجارت الکترونیکی (Electronic commerce) به مفهوم انجام معاملات و انتقال اطلاعات تجاری بدون تبادل کاغذ و بطور مستقیم به کمک رایانه ها و از طریق خطوط مخابراتی می باشد. برای یکسان سازی و هماهنگی این ارتباطات رایانه ای در سطح جهانی استانداردهایی تدوین گردیده که به عنوان زبان مشترک در امر تجارت به کار گرفته شده است و به استاندارد ادیفاکت شهرت دارد.
(1) اجزای اصلی تجارت الکترونیکی عبارتند از : الف) پیام های استاندارد ب) نرم افزار مبادله الکترونیکی داده ها ج) ارتباطات شبکه یا شبکه ارتباطات
(1) استاندارد ادیفاکت در سال 1987 بوسیله سازمان ملل متحد اعلام شده و برای کاربرد در تجارت الکترونیکی ترویج و توصیه گردیده است و شامل یکسری قواعد و دستورالعمل هایی هستند که به موجب آن می توان اطلاعات یک سند تجاری را توسط نرم افزار مترجم به پیام های الکترونیکی ادیفاکت تبدیل نمود و این پیام ها نیز از طریق شبکه مخابرات بین المللی به رایانه گیرنده منتقل می شود.
ویژگی های کلی تجارت الکترونیکی (EC) : جهانی نمودن تجارت : برداشتن محدودیتهای زمانی و مکانی : کاهش قیمت منابع جهت خرید : افزایش درصد فروش : دسترسی آسان به اطلاعات : کاهش هزینه های معاملاتی : کاهش هزینه های زمانی مزایای تجارت الکترونیکی : : تاخیر ناشی از تهیه مدارک را از بین می برد. : امکان بروز اشتباه را کاهش می دهد. : صرفه جوئی در زمان، نیروی انسانی و هزینه های اداری را به دنبال دارد. : هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد. : جریان گردش اطلاعات را روان می سازد. : حجم زیاد استانداردهای تکراری را کاهش می دهد. ابزارهای تجارت الکترونیکی : ابزارهای اصلی تجارت الکترونیکی عبارتند از :
1- کد میله ای (بارکد) : با پذیرش عضویت در مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات به دست می آید که هر شرکت می تواند پیش شماره ای را به خود اختصاص دهد که این پیش شماره برای تعیین شماره محصولات شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و شناسایی آن محصول را در سرتاسر جهان امکانپذیر می سازد.
2- پست الکترونیکی (E-mail) : ارسال نامه بصورت الکترونیکی می باشد که ویژگی هایی به شرح ذیل دارد : * اول اینکه رسیدن نامه به مقصد موردنظر کاملاً تضمین می گردد. * دوم اینکه زمان ارسال نامه کمتر از چند ثانیه طول می کشد. * سوم اینکه با توجه به امکانات کامپیوتری ارسال نامه های متعدد ولی با یک مضمون به اشخاص و شرکتهای مختلف بسیار آسان می گردد. از دو طریق می توان صندوق پست الکترونیکی دریافت نمود : یکی از طریق سرویس دهندگان اینترنت در داخل کشور که با مراجعه به آنها می توان یک آدرس پست الکترونیکی دریافت نمود و دیگری از طریق استفاده از سرویس های ارائه دهنده پست الکترونیکی بین المللی (مثل HOTMAIL , YAHOO و ...) که بصورت رایگان می باشد.
3- بانکداری الکترونیکی (E-BANKING) : شامل انجام تمام فرآیندهای مالی بانکها از طریق مبادله الکترونیکی داده هاست که ارائه خدمات به مشتریان را سرعت بخشیده و انجام عملیات بانکی با دقت بیشتری انجام می پذیرد. انواع تجارت الکترونیکی :
( 1- تجارت کالا و خدمات و اطلاعات بین بنگاهها
(B2B) 2- تجارت کالا و خدمات و اطلاعات بین بنگاهها و مصرف کننده
(B2C) 3- تجارت کالا و خدمات و اطلاعات بین مصرف کنندگان
(C2C) 4- تجارت کالا و خدمات و اطلاعات بین بنگاهها و سازمانهای دولتی
(B2A) 5- تجارت کالا و خدمات و اطلاعات بین مصرف کنندگان و سازمانهای دولتی (C2A) تجارت الکترونیکی زیرمجموعه کسب و کار الکترونیکی است و فرمول کسب و کار الکترونیکی به شرح ذیل است :
برنامه ریزی منابع شرکت + مدیریت بر زنجیره تامین+ مدیریت روابط با مشتری + توانائی شرکتها+ تجارت الکترونیکی = کسب و کار الکترونیکی EB = EC + BI + CRM + SCM + ERP زیرساختهای تجارت الکترونیکی :
ایجاد سیستم های استاندارد داخلی وجهانی
ایجاد سیستم های پرداختی مناسب در معاملات
ایجاد زیرساختهای مخابراتی لازم
مسائل قانونی و حقوقی و ایمنی پیام رسانی برای حفظ حقوق افراد 
امنیت و حفظ حریم شخصی افراد با ایجاد مقررات لازم در این زمینه :
ارتباط تنگاتنگ و دوجانبه بخش تجارت با بخش های مختلف دولت از طریق الکترونیکی 
ایجاد دولت الکترونیکی یا دولت دیجیتالی و استقرار آن در کل جامعه فرآیند کاربرد تجارت الکترونیکی در یک بنگاه :
*مرحله اول : ایجاد طرح تجارت الکترونیکی (یک سیستم بررسی شیوه)
*مرحله دوم : انتخاب یک راه توسعه از میان راههای توسعه ای زیر : : بکاربردن ASP برای انجام کلی کار : خرید یک بسته نرم افزار کاربردی و نصب آن : ایجاد سیستم داخلی در بنگاه : پیوستن به یک بخش و یا مکان خرید الکترونیکی مثل سایت حراج : ایجاد یک سایت مشخص برای بنگاه : بکاربردن ترکیبی از راههای فوق
* مرحله سوم : نصب کردن ، ارتباط و غیره مرحله چهارم : مهیا سازی مرحله پنجم : عملکرد مرحله ششم : حفاظت پرداختهای الکترونیکی در تجارت الکترونیکی : در پرداختهای الکترونیکی علاوه بر کارتهای اعتباری، وجوه دیگری از قبیل کارتهای هوشمند (Smart cards) و چکها و حواله های الکترونیکی را می توان نام برد. نقظه مشترک همه این روشها آن است که همگی، توانائی انتقال یک پرداخت از شخص به شخص دیگر را در داخل شبکه و بدون آن که نیاز به دیدار آن دو شخص باشد، دارند. در هریک از این روشها معمولاً چهار گروه درگیر هستند :
1- موسسه گشایشگر : بانک یا یک موسسه غیربانکی که وسیله پرداخت الکترونیکی را به منظور انجام خرید ایجاد می کند.
2- مشتری/ پرداخت کننده/ خریدار : گروهی که پرداختهای الکترونیکی را به منظور خرید کالا و خدمات انجام می دهند.
3- بازرگان/ دریافت کننده/ فروشنده : گروهی که پرداختهای الکترونیکی را طی مبادله کالا و خدمات دریافت می کنند.
4- قانونگذار : یک ارگان دولتی است که طبق مقررات خاصی فرآیند پرداختهای الکترونیکی را کنترل می کند. نقش کلیدی را در این میان موسسات گشایشگر د ارند چرا که مشتریان ، حسابهای پرداخت الکترونیکی خود را ابتدا از آنها می گیرند.


۰۹ شهریور ۱۳۹۲


محصولات مشابه