آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر

آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر

آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر

 

پالس اکسیمتر دستگاهی برای اندازه گیری میزان هموگلوبین اشباع شده با اکسیژن در بافت‌های محیطی می‌باشد. این وسیله غیر تهاجمی بوده و به سادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع پالس اکسیمتر سریع‌تر از ارزیابی فشارخون، نبض و تنفس، مشکلات موجود در اکسیژن رسانی را نشان می‌دهد.

 

قسمت‌های اصلی دستگاه:

پروب پالس اکسیمتر

مانیتور

این دستگاه از یک سنسور نوری تشکیل شده است که بر روی شریانچه‌های نبض دار قرار می‌گیرد (معمولاً روی انگشت اشاره شخص) در یک طرف دوLEDبه عنوان فرستنده قرار گرفته است که 2 موج نور قرمز با طول موج 660 نانومتر و مادون قرمز با طول موج 930 نانومتر انتشار می‌دهد نور قرمز رنگ توسط هموگلوبین که رنگ طبیعی آن آبی است جذب می‌شود و مادون قرمز توسط اکسیژن ترکیبی با هموگلوبین (HbO2 ) جذب می‌شود. در واقع دو نوع طول موج توسط این دوLEDکه فرستنده هستند فرستاده می‌شود. در طرف دیگر یک گیرنده یا در اصطلاح یک فتودیود قرار دارد که وظیفه آشکارسازی نور عبوری از بافت را دارد.

 آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر1

این نور توسط گیرنده بر حسب میزان شدت نور به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود در واقع این سیگنال ورودی دستگاه و بردهای الکترونیکی و میکروپروسسره است که بعد از محاسبات توسط این مدارات مقدار اشباع اکسیژن خون تعیین می‌گردد. البته برخی از مدل‌های دستگاه پالس اکسی متر به گونه‌ای است که توسط کابلی که برای آشکار سازی سیگنالECGتعبیه شده می‌تواند این سیگنال را نیز نشان دهد.

 

انواع پالس اکسیمتر:

پالس اکسیمتر در حال حاضر در دو نوع انگشتی (سیار) و مرکزی (ثابت)موجود می‌باشد. نوع انگشتی بیشتر در اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس بیمارستان (قسمت تریاژ) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع ثابت پالس اکسیمتر معمولاً بر بالین بیماران بستری در اتاق احیا یا بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر2

آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر3

اهمیت دستگاه و کالیبراسیون آن:

از آنجا که این دستگاه در بخش‌های حساس بیمارستانیICU-CCU-NICU مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از صحت عملکرد این دستگاه اطمینان کافی پیدا کنیم. از جمله عواملی که می‌تواند موجب ثبت نتایج نادرست در دستگاه گردد عبارتند از:

۱-در معرض نور شدید قرار گرفتن .
۲-فشار خون خیلی بالا یا پایین شخص مورد آزمایش

۳-دمای غیرعادی بافت

۴-وجود جذب کننده‌هایی مثل لاک یا رنگ

۵-در وضعیت نامناسب قرار دادن انگشت اشاره در مکان مشخص آن در هنگام استفاده از دستگاه.

مکان‌هایی که برای پالس اکسی متری در بزرگسالان  بیشتر استفاده می‌شوند انگشت دست، انگشت پا و بالا یا پایین گوش  و در نوزادان، کف پا یا کف دست. یا انگشت شست پا یا دست است.

 

آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر5آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محل‌های مناسب برای گذاشتن پروب پالس اکسیمتر برای نوزادان و اطفال

 

  آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر6آشنایی با دستگاه پالس اکسیمتر7

 

تأثیر هموگلوبین در انتقال خون

تقریباً 97 درصد از مقدار اکسیژنی که به بافت‌ها می‌رسد، از طریق ترکیب شیمیایی آن با هموگلوبین است. باقی 3 درصد آن از طریق حل شدن آن در آب پلاسما انتقال پیدا می‌کند .
اکسیژن به هموگلوبین به صورت سست  متصل می‌شود و قابلیت بازگشت دارد؛ یعنی واکنش آن تعادلی بوده  و بازگشت پذیر. زمانی کهPO2بالا است، مثلاً در مویرگ‌های ریوی، اکسیژن به هموگلوبین وصل شده و وقتی فشار کم است، مثلاً در مویرگ‌های اطراف بافت، اکسیژن از هموگلوبین آزاد می‌شود.

 

استفاده از این دستگاه نسبت به روش‌های دیگر تعیین درصد اکسیژن خون به این ترتیب است که سریع‌تر و راحت‌تر نسبت به روش‌های دیگر از قبیل نمونه گیری خونی و... می‌توان کمبود یا ازدیاد اکسیژن (هیپواکسی یا هایپراکسی) در خون را مشخص کرد و نتیجه اکسیژن درمانی را مشاهده نمود. البته لازم به ذکر است که علاوه بر نمایش درصد اکسیژن در خون که میزانی در حدود ۹۹ تا ۹۶ درصد در یک انسان معمولی است این دستگاه می‌تواند ریت(rate)قلب یا همان میزان ضربان قلب را نیز تعیین کند.

 

نکات کاربردی:

برای کنترل تعداد ضربان قلب با دستگاه پالس اکسیمتر بهتر است ضمن استفاده از پالس اکسیمتر انگشتی یا پالس اکسیمتر ثابت حتماً  نبض بیمار برای دریافت اطلاعاتی در مورد کیفیت نبض (قوی یا ضعیف بودن یا منظم و نامنظم بودن آن) کنترل شود. ضمن این که دستگاه پالس اکسیمتر ممکن است در اثر عواملی چون لرزش، درجه حرارت محیط و یا کاهش شارژ دچار نوسان شود و تعداد نبض را غیر واقعی نشان دهد. لمس نبض بیمار به کنترل دمای بدن بیمار و تشخیص هیپرترمی و هیپوترمی نیز کمک می‌کند.

پالس اکسیمتر درصد هموگلوبین اشباع شده با اکسیژن را به صورتspo2نشان می‌دهد. مقدار طبیعی آن برای شخصی که در هوای اتاق نفس می‌کشد 99-97% می‌باشد. درصد کمتر از 95 می‌تواند نشانه هیپوکسی بیمار باشد. برای تعیین هیپوکسیک بودن یا نبودن بیمار باید عدد پالس اکسیمتر را در کنار یافته‌های دیگر ارزیابی کرد.

 

نکته مهم:

باید بیمار را درمان نمود نه این که فقط عدد پالس اکسیمتر را اصلاح کرد.

عدد پالس اکسیمتر به عنوان ششمین علایم حیاتی شناخته می‌شود. این امر نشان می‌دهد که عدد پالس اکسیمتر یک معیار استاندارد برای سنجش وضعیت بیمار در کنار تنفس، نبض، رنگ پوست، مردمک و فشار خون است.

 

محدودیت‌های پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر در موارد زیر دچار خطا در محاسبه عدد صحیحspo2 می‌شود:

-شوک یا هیپوفیوژن بافتی 

- هیپوترمی یا آسیب اندام بر اثر سرما

- وجود مانعی روی بستر ناخن مانند لاک

- مسمومیت با مونوکسید کربن

- آنمی

در صورت مسمومیت بیمار با مونوکسید عدد پالس اکسیمتر به میزان زیادی بالا خواهد بود که کاملاً غیر دقیق است. در واقع چون دستگاه میزان اشباع هموگلوبین را نشان می‌دهد در مسمومیت با مونوکسید، میزان اشباع هموگلوبین را با گاز مونوکسید نشان می‌دهد. (این گاز 200 برابر میل ترکیبی بیشتری نسبت به اکسیژن برای ترکیب شدن با هموگلوبین دارد).


1400/10/26
اطلاعات تماس
نامعلی فاتحی
تلفن۰۲۱-۵×××۵۳۸۵, ۰۲۱-۵×××۱۳۲۴callتماس بگیرید
همراه۰۹۱۹×××۲۴۶۳callتماس بگیرید
وبسایت
استانتهران
آدرسشهر ری، محله هلال احمر ، کوچه شهید محمد رضا دهقان نیری ، کوچه شاهد ، پلاک 1 ، مجتمع کسری ، ورودی B ، طبقه اول ، واحد 3
واتساپچت واتساپ


دیگر محصولات
 • کاف فشار خون

  کاف فشار خون

  بزرگسال - اطفال - نوزاد دو شیلنگ - تک شیلنگ

  پزشکی تهران
 • لوازم جانبی تجهیزات پزشکی

  لوازم جانبی تجهیزات پزشکی

  کابل بیمار - پراب پالس اکسیمتر - کاف فشارخون - ست کپنوگراف - پراب اولتراسوند - کمربند کشی فتال مانیتور - باطری - کاغذ های حرارتی - دستبند و پوار دستگاه نوار قلب - پوار و گیج فشارسنج - دهانی آندوسکوپی - پنس بیوپسی آندوسکوپی و کلونوسکوپی - البسه یکبار مصرف بیمارستانی - ماسک 3 لایه بیمارستانی

  پزشکی تهران
 • باطری تجهیزات پزشکی

  باطری تجهیزات پزشکی

  فروش انواع باطری های لید اسید ، لیتیوم ، پلیمری تجهیزات پزشکی تمامی برندهای موجود در مراکز درمانی

  پزشکی تهران
 • ست مصرفی کپنوگراف

  ست مصرفی کپنوگراف

  پورت سراهی - فیلتر - سمپل لاین - نازال

  پزشکی تهران


محصولات مشابه
 • رفع زگیل تناسلی در منزل با کمترین هزینه (کرایوتراپی)

  رفع زگیل تناسلی در منزل با کمترین هزینه (کرایوتراپی)

  همانطور که میدانید درمان و از بین بردن زگیل تناسلی با هزینه و سختی های بسیاری همراه است همچون : هزینه زیاد با مراجعه به پزشک * نبود پزشک و کلینیک درمانی در همه ی شهرها و ...* اما با استفاده از اسپری کرایوتراپی (نیتروکسی پن) شرکت فانو با هزینه ای بسیار کم و به راحتی بدون نیاز به مراجعه به پزشک و در منزل از شر زگیل های تناسلی و خال های گوشتی خلاص شوید *مزایا استفاده از نیتروکسی پن شرکت فانو 1-قابل استفاده توسط بیمار در منزل بدون مراجعه به پزشک 2-امکان استفاده برای 100 مرتبه موضع 3-هزینه بسیار کم نسبت به محصولات مشابه 4-مناسب برای خال برداری،زگیل،زگیل تناسلی و گوشت اضافه 5-آموزش کاملا رایگان توسط کارشناسان شرکت تجهیزات پزشکی فانو 6-ارسال فوری به تمام نقاط ایران 7- عدم پخش ویروس زگیل تناسلی با توجه به ایجاد انجماد در محل زگیل 8-دارای 3 سال انقضا تا 2024 *محتوی محصول نیتروکسی پن شرکت فانو 1-کپسول گاز نیتروژن مایع (n2o) با حجم 200 میلی لیتر با سرما دهی منفی 70 درجه 2-دو ظرف 200 میلی لیتری ژل مخصوص ضد انجماد که در اطراف زگیل و خال برای جلوگیری از انجماد پوست استفاده میشود 3-سر سوزن مزوتراپی 4-نازل مخصوص لوورلاک قیمت استثنایی محصول فقط 1550000 تومان جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09302405960 تماس بگیرید پاسخگویی شبانه روزی در واتس اپ و تلگرام علی بلوکی کارشناس فروش شرکت تجهیزات پزشکی فانو

  پزشکی تهران
 • هود دندانپزشکی

  هود دندانپزشکی

  هود دندانپزشکی مکنده ایست که دهانه آن در نزدیک ترین حالت ممکن به دهان بیمار قرار گرفته و آلودگی های تولید شده به دلیل کارهای تخصصی دندانپزشکی را که خارج از دهان بیمار تولید می شود کشیده ، ضدغفونی کرده و از محیط خارج می نماید. به علت اینکه بزاق و آیروسل تولیدی در داخل دهان توسط ساکشن داخل دهانی کشیده می شود و هود دندانپزشکی وظیفه کشیدن آلودگی های خارج از دهان در اطراف آن را دارد به آن ساکشن خارج دهانی می گویند. هود دندانپزشکی با سایر هود ها تفاوت های بسیار زیادی دارد. از جمله این تفاوت های می توان به موارد زیر اشاره نمود : در سایر هود ها فقط خروج آلودگی از محیط صورت می گیرد اما در هود دندانپزشکی به دلیل خطر بالای تجمع ویروس ها و باکتری ها و سایر آلودگی های زنده محیط هوای خروجی حتما باید به روش صحیح رطبوت گیری و ضدعفونی شده و باکس اصلی و مسیر لوله ها نیز حتما باید ضدعفونی شوند. در هود های دندانپزشکی معمولا مکش ازفاصله بسیار نزدیک حدود 20 سانتیمتر اتفاق می افتد اما در سایر هود ها معمولا این فاصله بسیار بیشتر است و علت آن هم خطرتغییر مسیر و انتشار بسیار فوری آیروسل به دلیل چگالی بسیار پایین آن است . در هود های دندانپزشکی باید از سیسستم کنترل بسیار هوشمند و محافظت شده تری استفاده نمود.

  پزشکی البرز
 • اسپری کرایوتراپی - درمان خال و زگیل تناسلی در منزل

  اسپری کرایوتراپی - درمان خال و زگیل تناسلی در منزل

  اسپری کرایوتراپی یکی از بهترین راه‌های درمانی است که به شدت برای درمان زگیل‌های تناسلی پیشنهاد می‌شود. متاسفانه در چند سال اخیر بیماری زگیل تناسلی در دنیا فراگیر شده است که در انواع مختلف در افراد شیوع پیدا کرده است. اسپری‌های کرایوتراپی که به عنوان راه درمانی برای این بیماری شناخته می‌شوند تا حد زیادی برای بهبود آن موثر است. به همین دلیل اگر به دلایلی دچار این بیماری شده‌اید، خرید آن را به شدت به شما پیشنهاد می‌کنیم. مزایای استفاده از کرایو تراپی شاید به جرات بتوان گفت مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه برای درمان زگیل‌های تناسلی استفاده از این اسپری است. از جمله دلایل مهمی که می‌توانیم برای شما بگوییم تا بیشتر با مزیت استفاده از این راه درمانی آشنا شوید، عبارت است از: 1. حذف قطعی زگیل تناسلی 2. حذف انواع گوشت اضافه و خال کرایوتراپی چگونه باعث درمان زگیل‌های تناسبی می‌شود؟ کپسول کرایوتراپی ؛ به اسم نیتروکسی پن که برای رفع زگیل تناسلی کاربرد دارد .حاوی گاز NO2 (نیتروژن مایع) است که در دمای 60 درجه سانتی گراد موضع را فریز می‌کند و سبب درمان زگیل مورد نظر می‌شود. خرید اسپری کرایوتراپی شرکت fano familyیکی از معتبرترین شرکت‌هایی است که می‌توانید این محصول را با قیمتی مناسب و بالاترین کیفیت بخرید. این محصول در ظرفی با مقدار 200 میلی لیتر موجود است که در حال حاضر تاریخ مصرف آن تا سال 2024 است. اگر قصد سفارش این محصول را دارید، حتما با ما از طریق راه‌های ارتباطی که در کادر پایین قرار دادیم، تماس بگیرید.

  پزشکی تهران
 • کلینیک طب سوزنی دکتر مهرداد کاظم زاده کرمانشاه

  کلینیک تخصصی طب سوزنی دکتر مهرداد کاظم زاده در کرمانشاه دکتر مهرداد کاظم زاده پزشک (دکترای پزشکی عمومی سال 1371) و فارغ التحصیل دوره پیشرفته طب سوزنی از چین در دانشگاه بین المللی CBIATC وابسته به سازمان بهداشت جهانی(پزشک طب سوزنی سال 1387). عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران . انجام کلیه خدمات طب سوزنی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی.

  پزشکی کرمانشاه