menu دسته بندی مقالات

نفت برنت چیست؟ وست تگزاس اینترمدیت چیست؟

نفت برنت چیست؟ وست تگزاس اینترمدیت چیست؟
غیر ممکن است در یکی از اخبارهای سراسری روزانه با این واژه‌ها روبه‌رو نشوید. گوینده آن را تندتند می‌گوید و می‌رود سراغ خبر بعدی. اما بیننده شنوده هیچ‌گاه برایش مشخص نمی‌شود که این اسامی خارجی چه مفهومی دارند؟

بازار خبر - نفت مهم‌ترین ماده جهان بعد از اکسیژن است! باید اعتراف کرد که واقعاً همینطور است. برای نفت دولت‌ها و چه بسا کشورها عوض می‌شوند.

پول حاصل از فروش نفت هنوز هم آنقدر کهکشانی است که رقیبی ندارد. اما به قول حرفه‌ای‌ها نفت داریم تا نفت.

ماده سیاه رنگی که از صخره‌ها می‌جوشید و به آن «روغن سنگ» می گفتند، برای سرخ پوستان آمریکا مصرف دارویی داشت و آن را شفابخش می‌دانستند. «پترولیوم» واژه ای لاتین و مشتق از «پترا» به معنای صخره و «اولیوم» به معنای نفت است.

این واژه با «اویل»، کم و بیش در یک معنا به کار می رود.  


وست تگزاس اینترمدیت

وست تگزاس اینترمیدیت (به انگلیسی: West Texas Intermediate)‏ نوعی نفت است که به عنوان محک یا شاخص برای قیمت‌گذاری نفت در بازارهای جهانی استفاده می‌‌شود. دلیل اصلی این نام‌گذاری آن است که این نفت سبک در غرب تگزاس استخراج می‌‌شود.

در بحث‌های رسانه‌ای بازار نفت گرایشی وجود دارد که می‌خواهد قیمت‌های نفت وست تگزاس اینترمدیت (دبلیو.تی. آی) را با بهای جهانی نفت گره بزند.

بیش از ١٣٠ نوع نفت خام وجود دارد و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت حتی نفت شاخص بیشتر انواع نفت های خامی که درجهان مبادله می‌شوند، نیست.

چنین ویژگی به نفت برنت تعلق دارد، که مخلوطی است از انواع نفت های خام دریای شمال. برنت برای قیمت گذاری دوسوم نفت های خامی که در جهان مبادله می شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما دبلیو.تی. آی عمدتا برای قیمت گذاری نفتی که در آمریکا مصرف می شود، به کارمی رود. چه چیزی این دو نوع نفت خام را بسیار ویژه می سازد و درنگاه رسانه ها حتی وست تگزاس اینترمدیت را مهم تر جلوه می دهد؟ همه انواع نفت خام نمی‌توانند پایه یا شاخص نفت خام دیگر انواع نفت خام باشند.

تنها سه نوع نفت خام است که به دلیل کیفیت و محل آن ها چنین ویژگی دارند که عبارتند از وست تگزاس اینترمدیت، برنت و فاتح دوبی. وست تگزاس اینترمدیت و برنت جزو نفت خام های سبک و شیرین هستند که به دلیل سهولت نسبی پالایش، مطلوب ترین نوع نفت  خام هستند.

شیرین بدان معناست که این نوع نفت ها دارای گوگرد اندکی هستند. در مقابل آن، نفت های ترش قرار دارند. همچنین سبک بدان معناست که این نوع نفت های خام در قیاس با آب دارای وزن مخصوص پایین‌تری هستند و یا چگالی آنان کمتر است. در مورد نوع نفت های خام سنگین عکس این وضعیت صادق است. انجمن نفت آمریکا (ای پی آی) نفت خام سبک را نفتی تعریف می کند که وزن مخصوص آن ٣/٣١ درجه یا بالاتر است.

اگر وزن مخصوص یک نوع نفت خام یا ثقل ای پی آی آن بیش از عدد ١٠ باشد، سبک تر است و در آب به حالت شناور در می آید. با این حال، نفت خام نمی تواند چندان سبک باشد.

نفت خام بالای ٤٥ درجه ای پی آی ترکیب های کمتری دارد و از نظر پالایشگاه ها کمتر مطلوب است زیرا بنزین و یا سوخت دیزل دارای اوکتان بالای کمتری از آن به دست می آید. پالایشگاه هایی که بنزین تولید می کنند نفت خام وست تگزاس اینترمدیت اما پالایشگاه هایی که سوخت دیزل تولید می کنند، نفت خام برنت را ترجیح می دهند که اندکی سنگین تر است. نفت خام های دارای کیفیت پایین‌تر مانند دوبی (که در امارات متحده عربی با نام فاتح شناخته می شود)، معمولا در مقایسه با نفت خام سبک شیرین با تخفیف به فروش می رسند و در ازای مکان نیز تعدیلاتی در بهای آن صورت می گیرد.

چه چیزی سبب برجستگی بیش از اندازه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در رسانه‌های جهان می‌شود؟

نخست این که وست تگزاس اینترمدیت با کیفیت‌ترین نفت خام موجود جهان است. نفت خام تاپی مالزی در جای دوم قرار دارد. حتی گوگرد این نوع نفت خام کمتر است اما ثقل ای پی آی ان بیش از ٤٥ است.

دوم این که شفافیت و فراوانی داده ها در مورد قیمت های نفت خام وست تگزاس اینترمدیت و بنیادهای ضروری عرضه و تقاضای آن، دبلیو.تی.آی را اغلب به نفت شاخص برتر تبدیل می کند.

برای مثال داده های مربوط به ذخایر نفت خام برنت کمتر در دسترس عموم قرار دارد، در حالی که ذخایر نفت خام وست تگزایس اینترمدیت توسط اداره اطلاعات انرژی (آمریکا) به صورت هفتگی اعلام می شود. سوم این که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت پایه نفت خامی است که در آمریکا مصرف می شود. آمریکا بزرگ ترین مصرف کننده نفت خام جهان است و ٢٥ درصد تقاضای جهانی نفت به این کشور تعلق دارد.

چهارم این که وست تگزاس اینترمدیت بیشترین قراردادهای مبادله نفت خام آتی را در جهان به خود اختصاص می دهد. در سال ٢٠٠٨ تنها در بازار مبادله نیویورک (نایمکس) ١٣٤ میلیون و ٦٧٤ هزار و ٢٦٤ قرارداد مبادله نفت خام تحویل آتی مبادله شد در حالی که این میزان در مورد نفت خام برنت در بازار آی سی یی در لندن ٦٨ میلیون و ٣٦٨ هزار و ٢٠٨ مورد بود.

وست تگزاس اینترمدیت بزرگ ترین بازار نفت کاغذی جهان را از نظر حجم مبادله داراست و از این نظر از نفت خام برنت بسیار جلوتر است. سایر نفت های خام مانند نفت خام ترش اورال، فاقد بازارهای کاغذی دارای نقدینگی کافی هستند و عمدتا در بازارهای فیزیکی مبادله می شوند که جمع آوری داده ها در مورد قیمت های تک محموله آن ها بر یک مبنای زمانی منظم دشوار است.

نفت برنت دریای شمال

نفت برنت دریای شمال (به انگلیسی: Brent Crude)، از اصطلاحاتی است که روزانه حداقل یک بار در هر یک از بخش‌های خبری به کار می‌رود.

برنت اسم یک نوع غاز و هم‌چنین نام یک میدان نفتی بزرگ در دریای شمال است که در اقیانوس اطلس و در قاره اروپا واقع شده.

نفت برنت که بزرگ‌ترین دسته از دسته‌بندی‌های نفت خام است، مخلوطی از نفت استخراج شده از میدان نفتی برنت و تیتان در دریای شمال که از طریق شبکه خط لوله به پایانه نفتی سالوم وو، بزرگ‌ترین بندر صادراتی دریای شمال در انگلستان انتقال می‌یابد و در آنجا بارگیری می‌شود.

نفت برنت از نوع نفت خام سبک است.

این نفت سنگین‌تر از نفت وست‌تگزاس اینترمیدیت (WTI) و سبک‌تر از نفت اوپک (OPEC) است.

به دلیل وجود تقریبا 0.73 درصد گوگرد، در دسته‌بندی نفت خام شیرین قرار می‌گیرد.

نفت برنت یک نفتخام سبک محسوب می گردد، اما به سبکی نفتخام وست تگزاس اینترمدی ایت نیست.

تفاوت قیمت بین نفت برنت و وست تگزاس اینترمدی ایت و یا سبد نفت اوپک تا قبل از سپتامبر سال 2010 حدود 3 دلار(مثبت/منفی) در هر بشکه بود.

اما از پائیز سال 2010 این تفاوت به شدت تغییر کرد و تا فوریه سال 2011 به حدود بشکه ای 11 دلار رسید.

این تغییر دلائل متعددی داشت که از آن جمله می توان از تغییر انتظار خریداران نسبت به نفت وست تگزاس اینرمدی ایت، نوسانات ارزش دلار، تغییرات تقاضای محلی، و حتی تغییر در سیاست ها نام برد.

خالی شدن میادین نفت دریای شمال می‌تواند یکی از دلایل افزایش قیمت نفت باشد.
منبع:بازار خبر


1398/10/29
جویشگر


دیگر محصولات


محصولات مشابه
حامیان جویشگر
  • Karapost - کاراپست
  • nozhan - نوژان
  • Elearnever - آکادمی مجازی ایرانیان
  • خانه هنر رزین
  • شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان