menu دسته بندی مقالات

انواع دستگاه روغن گیری - پرس سرد و گرم

انواع دستگاه روغن گیری - پرس سرد و گرم  روغن گیر ها یکی از دستگاه های پراستفاده در خانه ها، عطاری ها و همین طور کارخانجات تولید انواع عصاره و روغن های گیاهی هستند. در واقع کیفیت آن ها در بازار نیز بر اساس رنج قیمتی متفاوت است، برخی مدل ها بهصورت پرس سرد و برخی نیز این ویژگی را در حالت گرم دارند که البته تفاوت آن ها نیز در ادامه به صورت کامل و به توضیح اختصاصی بیان خواهد شد.

به طور کلی این دستگاه ها بر اساس ابعاد، میزان قدرت و توان هر بار استفاده و البته بسیاری از موارد و امکانات جانبی دیگری که در خود دارند به قیمت های مختلفی در بازار دیده می شوند، اصلی ترین هزینه آن ها در بخش مربوط به نحوه روغن گیری صرف می شود و این عامل می تواند تفاوت زیادی را میان آن ها به وجود آورد.

اصولا تغییرات در هر دو نوع دستگاه به کم ترین میزان خود می رسد، دستگاه های روغن گیر موجود در بازار ایران بر اساس دسته بندی های استفاده به گزینه های: فروشگاهی، کارگاهی و... تقسیم می شوند که البته مدل های دیگر کم تر فروشی را در ایران تجربه می کنند.

ویژگی های پرس سرد روغن گیری

روغن گیری به روش پرس سرد ویژگی ها، مزایا و عیوب خاص خود را دارد، در ابتدا باید عرض کنیم که در روش روغن گیری سرد، هیچ تغییر شیمایی و خواص ایجاد نخواهد شد، به طور مثال اگر قصد عصاره گیری گیاه خاصی را دارید و دوست ندارید ماده شیمایی و یا هر ترکیب اضافه ای به آن اضافه شود. بهترین گزینه برای شما قطعا پرس روغن گیری به صورت سرد خواهد بود.

روغن گیری به صورت سرد و یا به عبارت دیگر، در دمای پایین تر، نه تنها در رنگ و بو و حتی ساختار شیمایی تغییری ایجاد نمی شود، حتی ماندگاری آن هم با توجه به تغییر گستره دما دگرگون نخواهد شد. به هر حال معایب خاص خود را نیز خواهد داشت و عموما مدت زمان روغن گیری بسیار به طول خواهد انجامید و همین یکی از بزرگ ترین مشکلات خواهد بود.

این روش عموما مراحل پیچیده ای ندارد و به گفته بسیاری از محققین سالم تر است، اما در مورد دستگاه هایی که پرس گرم را انجام می دهند این مسئله هنوز به واقع ثابت نشده و باز هم می توان دست به دامان تکنولوژی شد.

در روغن گیری سرد اسید های چرب کم تر پدید می آیند.

مزایای استفاده از روغن گیری گرم

روغن گیری گرم در روبرو مزایای دیگری را تداعی می کند و این مسئله باعث می شود که انتخاب بسیاری از افراد این گزینه باشد، به هر حال اگر ترجیح می دهید که از روغن گیری گرم استفاده کنید باید بدانید که ممکن است در بسیاری از موارد روغن شما تغییر حالت بیش از فیزیکی دهد و حتی از نظر شیمایی نیز دگرگون شود.

اما به هر حال اگر برایتان مهم است که این کار به سریع ترین شکل ممکن انجام گردد و دغدغه کم تری داشته باشید بهتر است بدانید که روغن گیری اگر به روش درست و با استفاده از دستگاه های مناسب انجام گردد، نه تنها خطری نخواهد داشت بلکه می تواند باعث راندمان کاری بالا برای مراکز صنعتی شود.

برخی از روغن ها اگر در حالت پرس سرد گرفته شوند، مقدار بیشتری را شامل شده و همین طور کنترل آن ها نیز آسان تر است.

در ادامه این بحث باید گفت که از جمله مهم ترین و کلیدی ترین مزایای روغن گیری به روش پرس گرم می توان به: حجم بالا تر روغن و سود حاصل اشاره کرد. دستگاه های پیشرفته موجود در بازار حالا دیگر نقص های قدیمی را ندارند.

چگونه روغن گیری اصولی انجام دهیم؟

روغن گیری اصولی و دقیق بدون مضرات و همین طور خطا های گسترده ای که افراد ناشی برای نخستین بار انجام می دهند زمانی حاصل خواهد شد که به چند نکته کلیدی و مهم دقت کرده و از یک سری اصول خاص نیز به صورت متداول پیروی کنید.

این دستگاه ها دور چرخ و همین طور سرعت موتور دارند، در مدل های بی کیفیت و تقلبی شما امکان دستکاری آن به اندازه های بالا را دارید که این مسئله می تواند به گیاه و هر ماده ای که قصد روغن گیری را دارید آسیب بزند. عموما دستگاه های روغن گیر که با دمای زیر 50 درجه فعالیت می کنند، از مدل های سرد بوده و اگر رنج دما از این بالا تر و تا حدود 100 درجه سانتی گراد برود مسئله کمی متفاوت خواهد بود.

در نتیجه اگر برایتان مهم است حتما باید این مورد را چک نمائید. ظرفیت ورودی دستگاه ها با یکدیگر متفاوت است و بر حسب کیلوگرم بر ساعت اندازه گیری خواهد شد، یعنی دستگاه در هر یک ساعت فعالیت می تواند میزان خاصی روغن را در اختیار شما قرار دهد. با توجه به نوع روغن و تفاوت دستگاه ها با یکدیگر می تواند این عدد متغییر باشد.

ویژگی دستگاه روغن گیر با کیفیت

المنت دستگاه های پرس سرد البته باید کیفیت لازم را داشته باشد، در غیر این صورت به روغن شما، طعم و مزه آن آسیب های زیادی وارد می کند، مثلا برای گرفتن روغن کنجد این المنت ها نباید میزان دمای خاصی را به صورت مستقیم وارد کنند، درن نتیجه بهتر است که دستگاه های روغن گیر را از برند های معتبر و همین طور نمایندگ های رسمی با سابقه کاری مناسب تهیه فرمائید.

در روش پرس سرد، کل روغن خارج شده به صورت طبیعی بوده، به علت عدم تحملی که در دستگاه مهیا بوده و رنج آن از عدد و متغییری فرا تر نمی رود، در ساختار رنگ، طعم، بو، مزه، ویژگی های شیمایی تغییرات خاصی ایجاد نمی گردد.

حتی پس از پرس کامل از کنجاله نیز می توان استفاده کرد، توجه کنید که این مورد در بسیاری از دستگاه ها حتی پرس های سرد وجود نخواهد داشت و عملا مایع تولید شده نیز آن مقدار که شما می خواهید نیست، اگر هم باشد احتمالا طعم و مزه اش به صورت کلی دگرگون شده است.

خرید و تهیه دستگاه های پرس روغن گیر

دستگاه های روغن گیر باید روش استفاده و پاکسازی آسانی پس از هر بار بهره گیری داشته باشند، به این صورت که بدون نیاز به خیس و مربوط کردن کل ترکیب این کار انجام گردد.

ابعاد این دستگاه ها نیز مهم است، اگر بیش از حد بزرگ باشد قطعا امکان جابجایی آن ها وجود نخواهد داشت، گاه برخی دستگاه ها در روغن گیری تمامی مواد و گیاهان ویژگی خوب و یکسانی را نشان نمی دهند. مثلا روغن گیری سیاه دانه، کنجد، تخم کتان، آفتابگردان و بادام زمینی آن طور که شما انتظار دارید نخواهد شد.

در این گونه مواقع احتمالا در تهیه دستگاه روغن گیر و پرس سرد و گرم دچار اشتباه شده اید، اگر به تمامی موارد بالا توجه کنید متوجه می شوید که پروسه پرس سرد و یا حتی گرم شما دچار مشکل بوده و در آن اشتباهی مرتکب شده اید.

حجم و میزان روغن گیری دستگاه ها در ساعت قیمت آن ها را دگرگون می سازد، کارکرد مداوم نباید به این دستگاه ها آسیب وارد کرده و از کیفیت کار آن ها بکاهد، بعلاوه تمامی موارد ذکر شده نباید از یاد ببرید که میزان مصرف نیرو در این دستگاه ها مهم است، مدل های بهینه و کم مصرف را تهیه فرمائید.


1398/10/10
جویشگر


دیگر محصولات


محصولات مشابه
  • دستگاه تمام اتوماتیک {cnc} روغنگیری

    با سلام جهت رفاه حال مشتریان عزیز پیشرفته ترین دستگاه روغنگیری تمام دیجیتال لمسی با کارکرد بی نهایت اسان و راحت را با عنایت پروردگار ساخته و به بازار عرضه کردیم شما تنها با لمس دکمه استارت در صفحه تاچ کل عملکرد دستگاه رو استارت کرده اید و دیگر احتیاج به هیچ کاری ندارید و فقط وفقط کافیست دانه روغنی را وارد مخزن دستگاه کنید و روغن سالم:پاک وطبیعی دریافت کنید

    ماشین‌آلات اصفهان
حامیان جویشگر
  • Karapost - کاراپست
  • nozhan - نوژان
  • Elearnever - آکادمی مجازی ایرانیان
  • خانه هنر رزین
  • شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان